homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

OVULATIA-35


#647 2010-04-09 09:06:37

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: OVULATIA

cris8 a scris:

camelia eu zic ca nu ar fi chiar de bine picurii de sange  intre menstruatii, eu am avut un polip in uter pe care l-am scos si doctorul ma tot intreba daca am avut vreodata sangerari intre menstruatii...nu vreau sa te sperii (nu sunt medic asa ca sunt doar supozitii ceea ce iti spun) dar eu cred ca nu ar strica sa mergi la un doctor pt un consult sau mai degraba o ecografie transvaginala

mersi mult.Chiar azi am sa imi fac o programare la medic.Inainte sa ma hotarasc sa fac un copil am fost la medic,mi-a zis ca totul e ok,dar de cand tot incerc si NIMIC.Deja sunt asa speriata,dar noroc ca sotul meu e foarte intelegator si imi ridica moralul.
De cat timp incerci sa faci bebel?macar sa ma mai incurajez si eu

Ultima oara a fost editat de camelia83 (2010-04-09 09:14:16)


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 



#648 2010-04-09 11:53:04

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: OVULATIA

draga mea 3 luni de incercari nereusite nu inseamna deloc un motiv de ingrijorare...majoritatea femeilor raman insarcinate intr-o perioada medie de 6 luni...doctorii spun chiar ca pana la 1 an de incercari e o durata normala.
Eu insa incerc de 2 ani si 4 luni, la mine deja era o mare problema, facusem toate analizele posibile inclusiv sotul spermograma si nu era nimic in neregula...insa nu facusem nicio ecografie transvaginala...m-am hotarat sa schimb medicul, iar noul medic de la prima intrevedere mi-a facut o astfel de eco..si surpriza!!! mi-a descoperit un polip in uter care e cauza de infertilitate. saptamana trecuta l-am scos prin interventia numita histeroscopie (f usoara de altfel) si acum timp de o luna nu am voie sa incerc, dar de luna viitoare medicul a spus ca avem sanse reale sa apara sarcina, pt ca alte probleme nu avem, trompele si ovarele mele functioneaza perfect.
De aceea iti recomand o astfel de ecografie, dar neaparat sa te duci la un medic ff bun pe ecografii, pt ca polipii astia nu sunt usor de detectat. Nu fii speriata ca nu ai de ce, cu rabdare si un medic bun se rezolva orice.
Sa dea Domnul sa nu ai nimic si sa vina bebe repede, insa eu zic ca intre timp nu ar strica cateva investigatii. puss


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#649 2010-04-09 12:35:42

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: OVULATIA

cris8 a scris:

draga mea 3 luni de incercari nereusite nu inseamna deloc un motiv de ingrijorare...majoritatea femeilor raman insarcinate intr-o perioada medie de 6 luni...doctorii spun chiar ca pana la 1 an de incercari e o durata normala.
Eu insa incerc de 2 ani si 4 luni, la mine deja era o mare problema, facusem toate analizele posibile inclusiv sotul spermograma si nu era nimic in neregula...insa nu facusem nicio ecografie transvaginala...m-am hotarat sa schimb medicul, iar noul medic de la prima intrevedere mi-a facut o astfel de eco..si surpriza!!! mi-a descoperit un polip in uter care e cauza de infertilitate. saptamana trecuta l-am scos prin interventia numita histeroscopie (f usoara de altfel) si acum timp de o luna nu am voie sa incerc, dar de luna viitoare medicul a spus ca avem sanse reale sa apara sarcina, pt ca alte probleme nu avem, trompele si ovarele mele functioneaza perfect.
De aceea iti recomand o astfel de ecografie, dar neaparat sa te duci la un medic ff bun pe ecografii, pt ca polipii astia nu sunt usor de detectat. Nu fii speriata ca nu ai de ce, cu rabdare si un medic bun se rezolva orice.
Sa dea Domnul sa nu ai nimic si sa vina bebe repede, insa eu zic ca intre timp nu ar strica cateva investigatii. puss

Mersi mult pt sfaturi.Mi-am si facut programare,la unul  dintre cei mai buni medici din cluj,sper sa nu fie nimic.Bafta multa si sa dea domnul ca luna viitoare sa imi dai vestea cea mare  bebe  .Sti,cand stau sa ma gandesc altele ce usor raman insarcinate,o prietena de-a mea a ramas din gresala si desii prietenul ei a parasit-o pt ca nu isi dorea copilul ea la pastrat.A nascut in 10 martie si il creste singura.Asa ca uneori viata e cam nedreapta cu unii. sad .


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#650 2010-04-09 13:39:18

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: OVULATIA

camelia ai dreptate, uneori viata e nedreapta, iar la partea cu copiii...de cele mai multe ori asa se intampla, raman insarcinate cele care nu isi doresc lucrul asta...dar eu sper ca fiecare sa avem parte de bebelusul dorit cat mai repede. Daca nu speram continuu as fi innebunit in toata perioada asta de mai bine de 2 ani... sper ca asteptarea mea sa ia sfarsit in curand, acum ca am inlaturat cauza.
O sa te tin la curent. Bafta multa si tie si sa ne spui ce ai facut la medic, orice informatie postata pe forum este utila multor persoane.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#651 2010-04-09 14:18:59

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: OVULATIA

cris8 a scris:

camelia ai dreptate, uneori viata e nedreapta, iar la partea cu copiii...de cele mai multe ori asa se intampla, raman insarcinate cele care nu isi doresc lucrul asta...dar eu sper ca fiecare sa avem parte de bebelusul dorit cat mai repede. Daca nu speram continuu as fi innebunit in toata perioada asta de mai bine de 2 ani... sper ca asteptarea mea sa ia sfarsit in curand, acum ca am inlaturat cauza.
O sa te tin la curent. Bafta multa si tie si sa ne spui ce ai facut la medic, orice informatie postata pe forum este utila multor persoane.

SPERANTA MOARE ULTIMA.Oricum te felicit pt puterea pe care o ai,eu cred ca luam razna de mult,deja sunt destul de disperata dupa 3 luni.
te-am pupat


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#652 2010-04-09 17:48:57

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

camelia, daca nu se mai intampla si alta data eu zic ca nu-i motiv de ingrijorare. poate fi spotting de ovulatie.
in acelasi timp, poate fi si o leziune pe col, o problema hormonala, un polip cum zice cris si probabil multe altele. acum ca v-ati hotarat sa faceti bebe este f utila o vizita la medic pentru o echografie, control ( cu ocazia asta poate arunca un ochi si la col), analize de secretie, TORCH. Pap-ul banuiesc ca il faci oricum anual. mult succes si te asteptam cu vesti bune  goodluck

Offline

 

#653 2010-04-10 13:26:52

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: OVULATIA

garga dar poti sa ai spotting de ovulatie rosu? nu ar trebui sa fie cumva maroniu? eu am inteles ca a sangerat, dar oricum ar fi nu strica ceva investigatii

camelia , cum a spus si gargaritza, cauzele pot fi multe sau niciuna, in orice caz e foarte bine ca te-ai programat deja la un doctor bun, sa ii spui si de sangerarea aia, asa va fi si mai atent


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#654 2010-04-10 13:59:40

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

cris, nu stiu cat de rau se poate sangera la ovulatie, teoretic ar trebui sa fie f putin si maroniu sau rozaliu. daca a fost sange rosu si insemnat cantitativ, cel mai probabil nu are legatura cu ovulatia
o alta cauza care imi vine in minte, ar fi un contact ceva mai agresiv

Offline

 

#655 2010-04-12 08:31:33

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: OVULATIA

gargarita a scris:

cris, nu stiu cat de rau se poate sangera la ovulatie, teoretic ar trebui sa fie f putin si maroniu sau rozaliu. daca a fost sange rosu si insemnat cantitativ, cel mai probabil nu are legatura cu ovulatia
o alta cauza care imi vine in minte, ar fi un contact ceva mai agresiv

inainte sa ma hotarasc sa fac copil am fost la control,dar totul era ok.Nu am mai avut niciodata picuri de sange,defapt nici nu era sange,era roz dar foarte pal si cantitativ f putin,oricum am ascultat sfatul lui cris83 si mi-am facut programare pt ecografie,dar numai joi a avut liber


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#656 2010-04-12 12:00:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

bafta camelia!

Offline

 

#657 2010-04-12 12:55:37

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: OVULATIA

camelia83 a scris:

gargarita a scris:

cris, nu stiu cat de rau se poate sangera la ovulatie, teoretic ar trebui sa fie f putin si maroniu sau rozaliu. daca a fost sange rosu si insemnat cantitativ, cel mai probabil nu are legatura cu ovulatia
o alta cauza care imi vine in minte, ar fi un contact ceva mai agresiv

inainte sa ma hotarasc sa fac copil am fost la control,dar totul era ok.Nu am mai avut niciodata picuri de sange,defapt nici nu era sange,era roz dar foarte pal si cantitativ f putin,oricum am ascultat sfatul lui cris83 si mi-am facut programare pt ecografie,dar numai joi a avut liber

mersi mult.la fel si tie si la cri83 la fel.


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#658 2010-04-12 13:08:57

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

multumim smile

Offline

 

#659 2010-04-12 13:19:17

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: OVULATIA

Cu placere camelia, bafta multa si sa vii doar cu vesti bune. smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#660 2010-04-15 09:51:18

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: OVULATIA

cris8 a scris:

Cu placere camelia, bafta multa si sa vii doar cu vesti bune. smile

NEATA CRIS.azi merg la medic de la 19.Abea astept.Tu cum mai esti?La munca?


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#661 2010-04-15 12:36:33

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: OVULATIA

neatza camelia
bafta multa azi, goodluck
da, eu sunt la serviciu, ma simt f bine, smile astept sa imi vina uratii ca apoi sa ne apucam din nou de proiectul bebe  smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#662 2010-04-15 13:23:54

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: OVULATIA

cris8 a scris:

neatza camelia
bafta multa azi, goodluck
da, eu sunt la serviciu, ma simt f bine, smile astept sa imi vina uratii ca apoi sa ne apucam din nou de proiectul bebe  smile

cris vreau sa te intreb, tu aveai ciclu regulat chiar daca aveai acel polip?sunt asa sepriata,sper sa nu am ceva sad


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#663 2010-04-15 14:49:58

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: OVULATIA

camelia scuze ca raspund tarziu, am fost intr-o sedinta, eu nu am avut absolut niciun simptom legat de polip, ciclul intotdeauna l-am avut super regulat, doctorul m-a intrebat daca am avut sangerari intre menstruatii ca asta ar fi fost un semn, dar eu nu am avut niciodata asa ceva...nu as fi banuit nicicand ca am asa ceva, mai ales ca nici analizele hormonale nu au iesit rele.
Din cate am inteles la tine nu a fost practic sangerare si tind sa cred ca are dreptate gargaritza si a fost doar spotting de ovulatie, adica nimic anormal.
Nu iti fie frica, nu ai de ce, este ff posibil sa nu ai nimic, dar daca iti descopera ceva eu zic sa fii fericita ca ti-a descoperit ce ai, pt ca orice se rezolva, numai diagnosticul sa fie bun... mie un alt doctor 2 ani mi-a tot spus ca sunt perfect sanatoasa, si cu ce m-a ajutat...cu nimic, daca descopeream polipul mai demult poate acum aveam bebe, nu ma mai chinuiam atat...
Acum asta este, eu intr-un fel am fost fericita cand mi-a descoperit polipul, pt ca era evident ca ceva am dupa mai bine de 2 ani de incercari nereusite...si macar acum am alte sanse.


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#664 2010-04-15 15:28:45

camelia83
Sr. member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2010-04-02
Mesaje: 1858

Re: OVULATIA

cris8 a scris:

camelia scuze ca raspund tarziu, am fost intr-o sedinta, eu nu am avut absolut niciun simptom legat de polip, ciclul intotdeauna l-am avut super regulat, doctorul m-a intrebat daca am avut sangerari intre menstruatii ca asta ar fi fost un semn, dar eu nu am avut niciodata asa ceva...nu as fi banuit nicicand ca am asa ceva, mai ales ca nici analizele hormonale nu au iesit rele.
Din cate am inteles la tine nu a fost practic sangerare si tind sa cred ca are dreptate gargaritza si a fost doar spotting de ovulatie, adica nimic anormal.
Nu iti fie frica, nu ai de ce, este ff posibil sa nu ai nimic, dar daca iti descopera ceva eu zic sa fii fericita ca ti-a descoperit ce ai, pt ca orice se rezolva, numai diagnosticul sa fie bun... mie un alt doctor 2 ani mi-a tot spus ca sunt perfect sanatoasa, si cu ce m-a ajutat...cu nimic, daca descopeream polipul mai demult poate acum aveam bebe, nu ma mai chinuiam atat...
Acum asta este, eu intr-un fel am fost fericita cand mi-a descoperit polipul, pt ca era evident ca ceva am dupa mai bine de 2 ani de incercari nereusite...si macar acum am alte sanse.

Mersi mult pt incurajare.Sper sa fie totul bine.Abea astept sa ne dai si tu vestea cea mare.Te-am pupat si revin maine cu vestile de la medic


cea mai iubita mamaruta
Mara Irina  hjarta

Offline

 

#665 2010-04-15 21:24:28

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: OVULATIA

camelia te astept cu vesti bune!!!  goodluck


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.