homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

OVULATIA-40


#742 2010-08-30 16:32:01

cretzulici
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-10
Mesaje: 1151

Re: OVULATIA

Sunt in dubii sad cesafac ... am avut contact neprotejat pe data 24 si pe data de 29 , mie trebuia sa`mi vina pe 28-29 sad , dar deja a intarzie grater ... desi nu eram in zilele fertile e posibil sa fii ramas ? ... Luna trecuta mi`a venit pe 29 ... Help sad


Written in the stars ...

Offline

 



#743 2010-08-30 18:13:09

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: OVULATIA

daca zici ca ai un ciclu cat de cat regulat si vine la 28-30 zile , sigur nu aveai cum sa ramai . Intarzierea poate fi de alta natura(sau poate ai avut contact in perioada ovulatiei , in afara de cele de pe 24-29. Fa un test sa te lamuresti...

Noi nu avem cum sa-ti spunem sigur daca a fost cu final fericit sau nu, pt ca nu stim cand ai ovulat.

Ultima oara a fost editat de dirida (2010-08-30 18:13:47)


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#744 2010-08-30 18:25:59

cretzulici
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-10
Mesaje: 1151

Re: OVULATIA

Dupa calculele mele a fost cam pe 18-19 si in perioada aceea n`am avut nici`un contact sad ... in ultimele zile am fost cam stresata , si cu 2 saptamani in urma am facut baie noaptea in piscina si mi`a fost f frig dupa ( apa era destul de rece ) . Speram k e o simpla raceala sad . E cam devreme sa fac acum un test nu ? Nici la cel de sange nu am sanse sa aflu ?


Written in the stars ...

Offline

 

#745 2010-08-31 08:21:53

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: OVULATIA

cretzulici testul de sarcina se poate face din prima zi de intarziere a ciclului, deci ia un test mai bun (un Sure Check eventual) si fa-l ca sa te linistesti...dar si eu zic ca nu aveai cum sa ramai de la contactele din 24 si 29.
De la apa aia rece s-ar putea sa ai intarzierea...


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#746 2010-08-31 16:07:17

cretzulici
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-10
Mesaje: 1151

Re: OVULATIA

e deja a 3-a zi de intarziere , deci pot sa incerc sa fac unul . am emotii ... nu ar fii o crima dak ar iesi pozitiv , desi ai mei ar cam stramba din nas la inceput ... iar prietenul meu m`ar cicali k n`am luat pastila de a 2-a zi big_smile ... cu toate astea stim k ne dorim , chiar dak e prea devreme .


Written in the stars ...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2010-09-01 01:57:45

cretzulici
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-10
Mesaje: 1151

Re: OVULATIA

am facut mai devreme un test si a iesit negativ ... m`am bucurat , dar in acelasi timp m`am si intristat sad ... sper doar sa fie o simpla raceala .


Written in the stars ...

Offline

 

#748 2010-09-01 08:37:22

omiduta7477
New member
Inregistrat: 2009-03-12
Mesaje: 16

Re: OVULATIA

Draga doctoressa, am nevoie de ajutorul tau in urmatoarea problema:
timp de 3 luni am luat Melessa pentru stabilizarea menstruatiei, ca sa zic asa, asta la indicatia medicului. Dansa mi-a spus ca dupa cele 3 luni de zile sa fac pauza cu AC si sa ne apucam de treaba. Problema mea este insa urmatoarea, cand e periaoda cea mai fertila, sotul meu este pelcat din tara deci pierdem momentul. Daca incetez cu administrarea AC, luna urmatoare, menstruatia ar putea veni de la sine? Ideea este ca mesntra mi-a venit pe 31 august, dar tocmai ieri am aflat ca sotul pelaca si ca atare nu am AC in casa ca sa incep sa le iau din prima zi de menstra. Si nu stiu cum sa procedez, cum e mai bine. Ne dorim la disperare un bebe si daca nu calculam si socotim si adunam si impartim de.............. si uite, cand era momentul, nu se poate. Astept raspunsul tau si iti multumesc din suflet pentru tot ajutorul care-l dai fetelor.

Offline

 

#749 2010-09-01 10:01:06

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: OVULATIA

omiduta7477 a scris:

Draga doctoressa, am nevoie de ajutorul tau in urmatoarea problema:
timp de 3 luni am luat Melessa pentru stabilizarea menstruatiei, ca sa zic asa, asta la indicatia medicului. Dansa mi-a spus ca dupa cele 3 luni de zile sa fac pauza cu AC si sa ne apucam de treaba. Problema mea este insa urmatoarea, cand e periaoda cea mai fertila, sotul meu este pelcat din tara deci pierdem momentul. Daca incetez cu administrarea AC, luna urmatoare, menstruatia ar putea veni de la sine? Ideea este ca mesntra mi-a venit pe 31 august, dar tocmai ieri am aflat ca sotul pelaca si ca atare nu am AC in casa ca sa incep sa le iau din prima zi de menstra. Si nu stiu cum sa procedez, cum e mai bine. Ne dorim la disperare un bebe si daca nu calculam si socotim si adunam si impartim de.............. si uite, cand era momentul, nu se poate. Astept raspunsul tau si iti multumesc din suflet pentru tot ajutorul care-l dai fetelor.

eu tot nu inteleg de ce sa mai iei AC daca vreti bebe, ar trebui se nu mai iei ...oricum se face o pauza dupa AC si apoi va puneti pe treaba...parerea mea

Ultima oara a fost editat de mikado (2010-09-01 10:02:13)


.

Offline

 

#750 2010-09-01 11:02:48

omiduta7477
New member
Inregistrat: 2009-03-12
Mesaje: 16

Re: OVULATIA

Pentru ca nu am ciclu regulat si la indicatiile medicului si la prescriptiile lui, mi-a dat timp de 3 luni Meleeva ca sa reglez menstruatia dupa care mi-a spus sa incetez a le mai lua si sa ne punem pe treaba.
Problema e ca incetand tratamentul de 3 luni cu AC, nu stiu daca luna urmatoare mesntruatie vine. Daca nu vine, n-am facut nicio isprava. Neavand menstra, normal ca nici ovulatie nu o sa fie, deci..........

Ultima oara a fost editat de omiduta7477 (2010-09-01 11:06:21)

Offline

 

#751 2010-09-01 12:21:19

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

AC nu regleaza nimic! o sa ai ciclu regulat cat le iei si apoi totul o sa revina asa cum era inainte.

Offline

 

#752 2010-09-01 13:59:57

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: OVULATIA

garga, are dreptate, AC nu o sa te ajute sa te reglezi. Ba mai mult, imediat dupa ce le intrerupi risti sa nu ai ovulatie(eu cel putin asa am patit: am luat ani de zile AC si le-am oprit cand ne-am hot sa avem un bebe, prima luna dupa oprirea lor n-am avut ovulatie, abia de la al doilea ciclu s-a reglat, cand am ramas insarcinata. Fericirea n-a durat prea mult, am pierdut sarcina si dupa chiuretaj mi-a aparut un chist mare de 6 cm pt care dr mi-a dat AC 3 luni, Chistul s-a reabsorbit, am oprit AC dupa 3 luni si am inceput sa lucram la bebe. Primul ciclu de dupa AC a fost luuung tare, de 66 de zile, fara ovukatie. A tb sa iau duphaston sa-mi induc menstruatia. Apoi, urm ciclu a fost de 16 zile, tot fara ovulatie. Acum sunt la al 3-lea ciclu, a fost ovulatie , dar fara bebe). Ti-am relatat povestea mea sa intelegi ca AC nu te ajuta deloc, mai ales ca tu vrei un bebe.
Incearca sa urmaresti ovulatia cat sotul e plecat , sa vezi daca ovulezi, si cand ovulezi. In felul acesta vei sti cand sa aveto contact.  goodluck

si poti sa vii si la Aspirante, suntem mai multe acolo care ne dorim acelasi lucru: un bebe in viata noastra.


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#753 2010-09-01 14:30:02

cretzulici
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-10
Mesaje: 1151

Re: OVULATIA

Fetelor veste buna ... mi`a venit rotfl2 . De fiecare data patesc acelasi lucru fac testul si la scurt timp dupa imi vine rotfl2 . Bafta tuturor care vor sa isi conceapa bebelusul . spermatozoid


Written in the stars ...

Offline

 

#754 2010-09-13 10:07:05

omiduta7477
New member
Inregistrat: 2009-03-12
Mesaje: 16

Re: OVULATIA

Draga Dirida,

Iti multumesc din suflet pentru ajutorul acordat. Nu stiu ce sa mai zic, ce sa mai fac. Eu nu am menstruatie decat practic 1 data pe am si am si ovare polichistice. Medicul mi-a prescris 3 luni AC dupa care cica sa ne punem pe treaba. In august acum au fost ultimele AC, mi-a venit pe 31 august si a incetat pe 7 septembrie si azi m-am trezit cu o sangerare maronie. Chiar nu sti uce inseamna sangerarea aceasta si ce am de facut in continuare. Nici nu sti udaca luna viitoare va aparea menstruatia pentr uca aceste 3 lun ia aparut datorita AC. E un cerc vicios.

Offline

 

#755 2010-09-13 12:13:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

omidutza, sfatul meu este sa mergi la un endocrinolog, preferabil unul specializat pe PCOS. problema ta este destul de serioasa si nu se rezolva cu AC

Offline

 

#756 2010-09-13 13:03:27

omiduta7477
New member
Inregistrat: 2009-03-12
Mesaje: 16

Re: OVULATIA

Draga Gargarita,
Multumesc din suflet pentru sfat. Am fost la endocrinolog cu analize, cu tomografie cu radiografie sa turceasca etc si mi-a spus ca nu e decat o dereglare hormonala, mi-a dat un tratament pentru o perioada, l-am luat si dupa ce am terminat tratamentul.........la fel. Menstruatie deloc. Problema cea mai dureroasa e faptul ca am ajuns sa plang din senin; de fapt nu chiar din senin, ci cand vad colegii cu copii cand vin cu ei sa-i vedem la servici, pe fini, pe frate............adica am ajuns sa nu mai suport. Si umblu prin doctori de ani de zile si n ue vorba de 2-3 ani. D-aia zic ca nu mai stiu incotro sa ma mai duc. Am fost ultima data de ginecolog, am facut controlul, ecografie endo si acolo s-au vazut clar ovarele polichistice. Mi-a recomandat numai 3 luni AC dupa care sa le opresc si ......... la treaba. Dar acum nu inteleg de ce aceasta secretie maronie..........cand practic ar fi periaoda de ovulatie. Nu mai stiu ce sa mai zic.  Sigur in octombrie menstra nu o sa vina si oa iua de la capat..................... Diseprarea creste di nce in ce mai mult ca am ajuns la 33 de ani umbrand prin docotri pentru a face un bebe si.........
Multumesc inca o data pentru ajutorul acordat. Pupici si multa sanatate.

Offline

 

#757 2010-09-13 13:15:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

multumesc de urare. sanatate multa si tie   par
de secretie nu stiu ce sa zic...
daca esti din Buc., iti recomand eu pe cineva. daca nu, incearca totusi la alt medic, tot endocrinolog.
nu ti-a propus nimeni sa faci o stimulare ovariana? un drilling ovarian?

Offline

 

#758 2010-09-13 13:55:10

omiduta7477
New member
Inregistrat: 2009-03-12
Mesaje: 16

Re: OVULATIA

Buna Gargarita,
Stimulare ovariana, da, am vorbit cu doctorul ginecolog. Dansul mi-a spus ca daca nu se intampla nimic, adica sarcina, sa ma duc la dansa sa imi dea un tratament pentru stimulare ovariana. Acum deocamdata ce sa zic, ar fi 2 saptamani de cand am incetat cu AC, deocamdata muncim, dar trebuei sa mai treaca putin timp, macar 2-3 luni sa vad ce si cum ca apoi sa ma duc pentr ustimulare ovariana. Ce sa zic........ Sunt din Ploiesti Gargarita.

Offline

 

#759 2010-09-13 14:15:18

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

am inteles omidutza. sa ne tii si pe noi la curent. bafta multa  goodluck

Offline

 

#760 2010-09-13 15:20:22

omiduta7477
New member
Inregistrat: 2009-03-12
Mesaje: 16

Re: OVULATIA

Multumesc din suflet. Conteaza enorm de mult sprijinul tau. Sanatate multa si te tin la curent cu evolutia.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.