homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

OVULATIA-42


#780 2011-02-17 14:19:29

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Salutare Gargarita. Mai intii hai sa scriu rezultatele la analizele de hormoni, care le-am dat pe 19 noiembrie 2010: Estradiol faza lut. 128 (norma 77-277 pg/ml); Progesteron faza lut. 6.0 (norma 2.5-25 ng/ml); Prolactina - 8.0 (norma 1-27 ng/ml); TSH-2.4 (norma 0.17-4.05 Ui/l); Testosteron - 1.0 (norma 0.07-0.65 ng/ml); T-3 - 2.0 (norma 1.2-2.8 NMol/l); T-4 - 90.0 (norma 60-160 NMol/l); Anti-TPO -99.0 (norma 0-100Ui/l) Deci medicul mi-a zis ca este tetstosteronul marit - si cu 2 ani in urma cind am mai dat analiza la hormoni era exact aceeasi situatie, dupa care am urmat tratament cu Diane 35 (pentru acnee si regularea ciclului). Pe linga asta, m-a diagnostica si cu tiroidita autoimuna, Anti-TPO se afla in norma, dar la bariera cea mai de sus -99. Si mi-a dat niste cure cu vitamine. Acum sa trecem la grafic, iti multumesc mult pentru link, m-am inregistrat si am facut graficul acolo, incluzind toate detaliile care le aveam insemnate. Mentionez ca ultima menstra s-a inceput pe 7 ianuarie, deci azi, 17 februarie sunt in a 42-a zi de cilu menstrual. In zilele 37, 38, 39,40 am avut spotting. Menstra inca nu a aparut, dar mi s-a umplut fata de acnee ceea ce denota ca curind va aparea. Temperatura bazala se mentine deja de 8 zile 36-7-36.8. Mai mentionez ca am inceput sa masor temperatura bazala nu din prima zi a ciclului, dar din a 13. Este prima luna cind verific temperatura. Am mai citit ca trebuie sa monitorizez si calitatae amucusului precum si cervixul - ceea ce nu stiu daca eu pot fi in stare smile ma inspaiminta faza asta smile Inca mucusul poate il mai ticluiesc eu cumva - da cervixul cred ca nici o sansa. O data ce am ciclul foarte neregulat vreau sa inteleg exact cind am eu ovulatia, ca luna viitoare sa insistam cu sotul anume in aceste zile. De ex luna asta ne-a dus in eroare temperatura de 37 grade care a fost in ziua a 20-asad Insa nu a fost atunci ovulatia. Presupun ca ovulatia a fost in ziua 33-34, o data ce in ziua 35 deja s-a ridicat t la 36.8 si in ziua 37 am avut spoting ce a durat 4 zile. Te rog ajuta-ma sa inteleg mai bine cind ovulez. Iti multumesc foarte mult pentru ajutor.
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/41236_femchart1.jpg
Am facut grafic si pe fertility Friend, am pus linkul in semnatura, dar inca nu am apucat sa deslusec exact toate semnele incluse acolo. Mai revin la el cind am ceva timp. Astept raspuns, merci.

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-02-17 16:17:57)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 



#781 2011-02-17 18:24:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

te-ai descurcat foarte bine cu ferty  applause
vad ca ferty banuieste ziua 30 ca fiind cea cu ovulatia. este posibil sa fie asa desi eu as lua in calcul si zilele 32-34. din pacate este un grafic cam greu de interpretat. aplicatia de pe feminitate.org nu ti-o recomand, este destul de slabuta si daca nu ai niste temperaturi "ca la carte" nu prea se descurca.

cu cervixul nici eu nu reusesc, nu pot aprecia daca este sus/ jos, inchis/deschis dar urmarirea mucusului cervical este simplu de facut sipoate fi de un real folos.
testosteronul este intr-adevar mare. eu il am ceva mai mic decat tine, la limita superioara si totusi ma confrunt cu o pilozitate crescuta dar din fericire cu acneea nu prea am probleme.
ovarele tale nu sunt polichistice? de obicei testosteronul crescut apare la femeile cu ovare polichistice.

referitor la analize... progesteronul in ce zi a ciclului l-ai facut si cate zile a avut ciclul respectiv? pare sa fie facut chiar dupa ovulatie.

daca te vei uita la graficele mele de la semnatura o sa constati ca si eu am avut ciclurile foarte neregulate, lungi... medicii la care fusesem imi spuneau ca la cicluri asa lungi sigur nu ovulez... dar graficele mi-au dovedit ca toate ciclurile mele, asa lungi cum sunt, sunt ovulatorii. si pana la urma am gasit si un medic super ok.
graficele de temperatrura sunt folositoare deoarece te ajuta sa-ti cunosti corpul, sa afli cand ai ovulat, sa stii cam cand  sa-ti astepti menstra ( dat fiind caracterul neregulat al ciclurilor tale) si sa-ti evaluezi sansele pe care le ai la un test pozitiv ( sa vezi daca ai avut contact sexual in zilele fertile). cel putin eu avantajele astea le-am gasit in cazul meu. din pacate, avand cicluri neregulate, nu  te ajuta sa preconizezi cand vor fi zilele fertile ciclul viitor.

sfatul meu este sa-ti urmaresti si secretia- cu cateva zile inainte de ovulatie secretia va avea aspect de albus de ou crud sau va fi apoasa si sa faci, daca vrei, si teste de ovulatie. si aceste metode au minusuri insa. nici aparitia secretiei ca albusul de ou si nici pozitivarea testelor de ovulatie nu garanteaza ovulatia; insa, te ajuta pe tine sa stii ca ovulatia ar putea fi iminenta si sa te iubesti cu al tau partener. daca zilele urmatoare apare si cresterea de temperatura, care se mentine, atunci ai garantia ca ovulatia a avut loc.               

imi dau seama ca mesajul meu a fost cam incoerent. daca ai nelamuriri sa-mi spui.

Offline

 

#782 2011-02-18 10:48:49

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Buna Gargarita, iti multumesc foarte mult pentru raspuns si pentru info oferita. Am mai adaugat niste specificatii pe graficul de pe fertility, din ce aveam eu notat, dar nu s-a prea modifcat, adica tot ziua 30 a ramas presupusa ovulatie, cu toate ca eu sunt de acord cu tine referitor la ziua 32-34. Am trecut si 2 cursuri pe mail si am raspuns la ambele testari fara greseli smile am insusit bine lectiile smile Azi temperatura a mai scazut un pic, de la 36.7 (ieri) la 36.65 (azi). Scaderea treptata a temperaturii denota ca curind se va incepe menstra? Am vazut pe fertility ca dupa calculele lor, va aparea pe 20.02. Chiar sunt curioasa, va fi asa?
Progesteronul a fos luat in a 19 zi de ciclu, iar ciclul respectiv a fost maaare - de 67 zile sad, in zilele 57-59 am avut spotting, presupun ca progesteronul a fost luat inainte de ovulatie. Din pacate nu am luat atunci temperatura, poate imi era mai clar acum. O sa ma stradui sa fiu foarte exacta in toate notarile cu temperatura si mucus pe viitor.
Referitor la ovare polochistice si testosteron - eu nu ma confrunt deloc cu pilozitate, am foarte putin par pe corp, si el nici nu se vede, sunt deschisa la ten si par in genere, in schimb acneea imi da bataie de cap inca de la 15 ani sad Numai cite nu am incercat...m-am dezamgit in tot, am zis ca tre sa mai am incredere si in chestiile astea babesti ca odata ce nasti iti trece acneea, ca am obosit tot sa dau analize si sa ma tratez fara rezultat. (unicul remediu ce a dat rezultat foarte eficient au fost curele cu Diane 35, peste 5-6 luni s-a vazut un efect destul de bun) Daca aveam ovarele polichistice, nu trebuia sa ma anunte ginecologul despre asta? Se observa asta la ecografie sau la o examinare a ginecologului? Eu merg regulat la ginecolog si ma gindecs ca daca nu mi-a zis, poate nu le mai am polichistice. Poti sa imi dai mai  multa info despre asta, te rog foarte frumos. Si ce remedii ar fi pentru micsorarea testosteronului? Sa fie chiar el cauza acneei ce persista de atita timp? Ok, Gargarita, o sa astept un nou mesaj de la tine, iti multumesc inca odata pentru ajutor!


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#783 2011-02-18 14:04:14

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

da, scaderea temperaturii poate anunta apropierea menstrei. ferty inca nu stie cam cat este perioada ta luteala (perioada de la ovulatie pana la menstra), asta va vedea el in timp si va marca la "stats". deocamdata estimeaza, dat fiind faptul ca perioada luteala "standard" este de 14zile.

ma bucur pentru tine, ca nu ai probleme cu pilozitatea. probabil esti unul dintre cazurile acelea despre care se spune ca le lipseste receporii de la nivelul pielii pentru testosteron  cool  la mine este dezastru sad
acneea ta cel mai probabil este cauzata de nivelul crescut de testosteron si pentru rezultate trebuie actionat in directia scaderii nivelului acestuia de regula cu anticonceptionale. mai sunt si alternative la anticonceptionale dar nu sunt o solutie atunci cand incerci sa ramai insarcinata.

ciudatica, in sensul ca nu mi-o explic, valoarea la progesteron, inainte de ovulatie... de obicei este mult mai mica.

ovarele polichistice se diagnosticheaza cel mai sigur prin echografie. ma gandesc ca daca le aveai asa ginecologul sau echografistul ar fi mentinat asta.

sunt cu ochii pe graficul tau smile

Offline

 

#784 2011-02-18 14:33:30

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Merci mult pentru info, Gargarita. Astept cu nerabdare urmatoarea menstra sa apara, ca sa fiu mult mai atenta in ciclul viitor. La general, deja imi este mult mai clara faza cu ovulatia, sper sa o detectez corect luna viitoare. O sa cumpar din farmacii si teste de ovulatie,si o sa fiu atenta si la mucus - poate o depistez eu smile Voi astepta comentarii daca ti se pare ceva in neregula cu graficul meu. Totodata voi mai citi info despre ovulatie, ovare polichistice si testosteron pe net smile Iti urez un weekend placut. Te tin la curent cu orice schimbare de-a mea  wave

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-02-18 14:34:55)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#785 2011-02-19 16:45:17

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Buna Gargarita, a aparut o neclaritate pentru mine in grafic. Spune-mi, te rog, ce reprezinta rindul "stats"?? A aparut cifra 5 la mine pe grafic si nu inteleg de unde s-a luat?? Am cautat pe site poate gasesc singura raspunsul  si nu am gasit  supa Please help. De asemeni azi temperatura iar s-a ridicat la 36.8, eu de fapt asteptam sa mai scada un pic si miine sa apara menstra, dar se pare ca nu va fi chiar asa  neutral. Astept raspuns, merci.


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#786 2011-02-19 17:51:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

la stats , o sa fie marcate zilele fertile si zilele in care se poate instala menstra, pe baza ciclurilor anterioare. pentru asta trebuie sa treaca cateva cicluri. de exemplu, daca ciclul prezent menstra va aparea in 15DPO, luna viitoare, in 15 DPO va aparea o patratica rosie. daca ciclul urmator vei avea menstra in 14 DPO, pe graficul urmator vei avea patratele rosii in 14 si 15 DPO. acelasi lucru se va intampla si cu zilele fertile ( cele 3 dinainte de ovulatie, ziua ovulatiei si ziua de dupa ovulatie), cu patratele verzi.
cifra 5 este de la faptul ca ferty numeroteaza zilele pana la ziua pe care o recomanda pentru testare. maine iti va arata 4, apoi 3...... apoi T in ziua recomandata pentru test.
nu intotdeauna temperatura scade inainte de menstra. asteptam sa vedem cum va fi in cazul tau.
temperatura ai luat-o corect?

poti citi si aici daca doresti:
http://www.fertilityfriend.com/layouts/ … t_key.html

Offline

 

#787 2011-02-19 18:11:06

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Am inteles smile am citit descifrarea semnelor in prima zi, dar vad ca nu am fost destul de atenta, cred ca cu timpul voi intelege mult mai multe din graficul asta smile Temperatura parca am luat-o corect, o iau in fiece dimineata, la orele 6.55, si chiar de e weekend, ma trezesc si iau temperatura si iar ma culc smile Nu fac miscari bruste cind ma trezesc, nu ma ridic din pat, ma stradui sa o iau corect, dar poate totusi fac ceva gresit? Sau poate influenteaza cumva ca folosesc un termometru din sticla cu mercur?


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#788 2011-02-19 18:24:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

este ok si termometrul cu mercur, dezavantajul este ca trebuie tinut mai mult, cam 5 min, si risti sa adormi cu el acolo  chicot
in timp te vei familiariza tot mai mult cu site-ul smile

Offline

 

#789 2011-02-19 18:39:30

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Nuu, nu mai adorm eu cu termometrul chicot eu il tin exact 8 min, peste 8 min suna iar ceasul si il scot smile Merci mult de tot pentru info, Gargarita, esti o dulce rodnar


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#790 2011-02-19 18:43:21

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

buna asa  wink
cu placere.

Offline

 

#791 2011-02-20 13:41:04

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Buna Gargarita, azi este prima zi a noului ciclu la mine smile  Temperatura a fost de 36.43, si pin la 11 se incepuse si menstra. Ciclul precedent a fost de 44 zile, presupusa ovulatie in ziua 30 dupa ferty, si in una din zilele 33-34 dupa cele considerate de noi. Nu inteleg ce inseamna moon phase pe caldendarul de pe ferty - ce reprezinta cerculetele astea negre si albe. In ciclul asta vreau sa cumpar si teste de ovulatie, presupun ca va trebui sa le utilizeze incepind cu ziua 25, in fiece zi, pina la confirmarea ovulatiei de temperatura crescuta. Mai vad pe ferty ca automat in rindul stats mi-a aparut viitoarea ovulatie in ziua 30 a ciclului - de fapt ea poate fi si mai devreme, o data ce ciclurile mele variaza foarte tare - de la foarte scurte la fooaaarte lungi roll . Asta de 44 zile este unul mediu. Si inca o intrebare - cum pot sa ma asigur ca eu de fapt am ovulat? Adica daca ovulez in genere? Am citit pe net ca exista si cicluri anovulatorii, si, ma cam tem sa ma gindesc la asta. Multumesc anticipat  wink
Si inca o intrebare referitor la ferty - cum vad graficul meu anterior - numai la homepage? Sau il pot analiza si in alta parte pe ferty?

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-02-20 13:44:26)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#792 2011-02-21 09:33:16

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Buna Gargarita, am scris un mesaj ieri la amiaza si nu am primit raspuns  supa  Probabil esti ocupata. Eu oricum astept cu nerabdare mesajul tau smile


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#793 2011-02-21 18:44:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

Tatiana1828 a scris:

Buna Gargarita, azi este prima zi a noului ciclu la mine smile  Temperatura a fost de 36.43, si pin la 11 se incepuse si menstra. Ciclul precedent a fost de 44 zile, presupusa ovulatie in ziua 30 dupa ferty, si in una din zilele 33-34 dupa cele considerate de noi. Nu inteleg ce inseamna moon phase pe caldendarul de pe ferty - ce reprezinta cerculetele astea negre si albe. In ciclul asta vreau sa cumpar si teste de ovulatie, presupun ca va trebui sa le utilizeze incepind cu ziua 25, in fiece zi, pina la confirmarea ovulatiei de temperatura crescuta. Mai vad pe ferty ca automat in rindul stats mi-a aparut viitoarea ovulatie in ziua 30 a ciclului - de fapt ea poate fi si mai devreme, o data ce ciclurile mele variaza foarte tare - de la foarte scurte la fooaaarte lungi roll . Asta de 44 zile este unul mediu. Si inca o intrebare - cum pot sa ma asigur ca eu de fapt am ovulat? Adica daca ovulez in genere? Am citit pe net ca exista si cicluri anovulatorii, si, ma cam tem sa ma gindesc la asta. Multumesc anticipat  wink
Si inca o intrebare referitor la ferty - cum vad graficul meu anterior - numai la homepage? Sau il pot analiza si in alta parte pe ferty?

deci pana la urma temperatura ta s-a comportat tipic, cu scadere inainte de menstra  wink
daca ar fi si ovulatia in ziua 30, cum zice ferty, ai avea si perioada luteala de 14 zile, ca la carte smile
testele de ovulatie le incepi fie in prima zi in care observi mucus cervical "fertil", ca albusul de ou (eggwhite in ferty) fie scazi din cel mai scurt ciclu al tau 17-18 si te apuci din ziua care rezulta. dar, avand cicluri lungi si neregulate, trebuie sa te aprovizionezi din timp cu mai multe pachete de teste caci e posibil sa o vanezi ceva. recomand testele de ov. Oview si in lipsa lor Femina si Barza. daca dupa 2 cicluri constati ca ca ai ovulat dar testele nu ti s-au pozitivat, treci pe teste Minut care sunt mai sensibile (insa prea sensibile pentru majoritatea asa ca in mod normal sunt de evitat).

da, la stats ti-a aparut patratica verde pe baza ciclului anterior, la care ovulatia a fost in ziua 30. dar asa cum ai intuit si tu, ovulatia poate fi practic oricand, tu avand ciclurile neregulate.

temperatura creste si mentine DOAR daca are loc ovulatia deoarece cresterea de temperatura este consecinta progesteronului care se elibereaza dupa ovulatie. daca graficul este ambiguu, poti face analiza progesteronului care deasemenea confirma ovulatia. dar de obicei mucusul cervical, testele de ovulatie si temperatura "se pupa" si poti trage usor concluzia ca a avut loc ovulatie. deasemenea, poti face echografii inseriate care sa urmareasca cresterea foliculior si a endometrului si astfel sa verifici daca si cand are loc ovulatia.

pe pagina unde ai graficul, deasupra graficului, ai un calendar. in dreapta lui trebuie sa fie o casetuta cu sagetuta, de unde alegi graficul pe care doresti sa-l vezi. ceva de genul asta imi amintesc. eu nu pot sa intru acum caci se lucreaza la site. 
cand voi putea accesa siteul intru sa vad despre ce moon phase si cerculete m-ai intrebat

Offline

 

#794 2011-02-21 23:22:32

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

am crezut ca am uitat eu cum e cu moon phase ca n-am mai folosit ferty de vreun an. dar nu stiu daca am stiut vreodata  lol nu gasesc nimic pe site.
poti sa-mi explici unde gasesc?

Offline

 

#795 2011-02-22 09:44:55

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Buna Gargarita, merci pentru raspuns. Am gasit sagetuta de care vorbeai si am dat de graficul anterior. La homepage am observat ca automat apare si graficul nou. De moonphase, cind apesi in meniul de sus la optiunea calendar, apare calendarul pentru luna curenta, februarie, unde imi apar diferite semnulete ca ovulatia a fost in ziua 30 etc, inclusiv in ziua 28, in partea de sus, dreapta apare un cerculet negru -new moon. Daca mergi mai jos vezi descrierea la fiece semnulet si key legend, unde se vorbeste si despre cerculetele astea albe si negre. Vezi aici
http://www.fertilityfriend.com/layouts/ … _view.html
Referitor la testele de ovulatie, o sa caut in farmacii anume cele recomandate de tine, am intrebat si citeva zile in urma referitor la cite bucati sunt in ambalaj si de obicei vin cite 5, o sa-mi iau 2 pentru inceput, sa fie 10 teste, cred ca prind eu ovulatia  smile  La ecografie si analize pentru hormoni cred ca nu mai ajung luna asta, ca e cam tensionata situatia la servici, si nu cred sa-mi permita seful sa mai lipsesc, dar dupa graficul meu, dupa parerea ta, crezi ca am ovulat? O data ce parca vad o usoara reprezentare bifazica, adica nu este sigura, dar cel putin se vede o marire a temperaturii in faza luteala (daca o fi luteala smile  ) intuiesc ca poate ovulez ?  Astept raspuns, merci anticipat  kram

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-02-22 09:52:13)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#796 2011-02-22 09:49:48

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: OVULATIA

Tatiana acolo e vorba despre luna noua , luna plina , astrologic vorbind , nu are legatura cu graficul tau si nici nu o poti tu modifica


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#797 2011-02-22 09:57:49

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Angel, multumesc, mi-am dat seama ca nu se modifica, dar ce influenta, la general, are luna asta noua sau plina asupra ciclului, banuiesc ca are vreo importanta, o data ce ferty a considerat util sa semnalizeze pe calendar zilele respective. Sau sa nu atrag atentia in genere la asta ?  smile


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#798 2011-02-22 10:00:40

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: OVULATIA

tatiana nu stiu cum influenteaza asta tine de astrologie , banuiesc ca e ceva pe acolo  nustiu

mult noroc sa ramai graviduta cat de repede doresti  goodluck


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.