homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

OVULATIA-45


#837 2011-03-11 16:21:59

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Ok, Garga, voi face zilnic testele. Dar cum iti dai seama ca de fapt nu ovulezi? Fara sa utilizezi teste? Progesteronul si temperatura bazala cresc in faza luteala chiar daca nu ovulezi? Si sunt cazuri cind de fapt ovulezi dar testele ramin negative??

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-03-11 16:23:47)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 



#838 2011-03-11 16:40:02

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

daca nu ovulezi, nici progesteronul si nici temperatura nu cresc (cresterea temperaturii bazale este consecinta cresterii nivelului de progesteron) si nici nu putem vorbi de o faza luteala.
da, exista cazuri de ovulatie cu teste negative, caz in care e recomandat sa se incerce teste mai sensibile (gen minut). si exista si situatia inversa, teste pozitive fara ovulatie, cu recomandarea de a se folosi teste mai putin sensibile (gen oview). dar nu putem da mereu vina pe teste, uneori pur si simplu creste nivelul de LH de unde rezulta teste pozitive dar ovulatia nu are loc. totusi, asta se intampla foarte rar.
daca o sa existe ovulatie, cel mai probabil o sa se vada clar acest lucru pe grafic: secretia, testele si temperatura se vor "pupa".

Offline

 

#839 2011-03-12 15:11:18

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Merci, Garga, mai astept...dar parca nu mai am rabdare hmm
In sfirsit mi s-a pozitivat testul de ovulatie  smile  smile  smile

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-03-12 20:40:23)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#840 2011-03-12 20:42:01

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: OVULATIA

tatiana trebuie sa ai rabdare , gandeste-te cata rabdare a avut Garga 5 ani , eu am un an de cand incerc , daca vei sta stresata ca vine ovulatia si trebuie sa  sexinpat nu stiu cat de mult iti va ajuta , relaxeaza-te si iubeste-ti sotul fara stres

Ai vazut ca ti sa pozitivat  tongue

Ultima oara a fost editat de angel_sweety (2011-03-12 20:42:59)


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#841 2011-03-12 20:54:18

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Merci Angel, pentru incurajare  puss Imi dau seama ca parca atrag prea multa atentie la fiecare maruntis, dar, ma voi stradui pe viitor sa fiu mai libera si sa nu ma stresez. Am racit zilele astea un piculet, imi curge si nasul, si putin zgiriie gitul - sper ca asta nu ar fi o problema de concepere. Va urez o seara frumoasa si va tin la curent cu ce se intimpla la mine  par


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2011-03-13 13:51:38

pufuletz
Membru
Inregistrat: 2011-03-13
Mesaje: 2

Re: OVULATIA

buna doctoressa.ma numesc mariana si am 30 de ani.sunt nou venita in "club".eu si sotul ne dorim foarte mult un bebe.prima data a esuat.asta e a doua oara de cand incercam si trebuie sa astept pana la urmatoarea menstruatie sa vedem rezultatul.mentionez ca nu am un ciclu menstrual de 28 de zile(de ex:am avut menstruatie pe 11 ianuarie 2011,apoi pe 3 februarie,iar ultima a fost pe 28 februarie).am cumparat teste de ovulatie si am inceput sa le fac de pe 8 martie.de pe 8-10 martie nu mi-a iesit ovulatia,dar pe 11 martie dimineata(pt ca toate testele le-am facut dimineata,cand m-am ridicat din pat) mi-a aparut ovulatia pe test.am facut dunga-dunga....,dar cand am facut iar un test pe 12 martie nu a mai iesit nimik legat de ovulatie.eu am citit ca sunt 2 zile de ovulatie,dar la mine nu prea au fost 2.eu nu am acele simptome de ovulatie(poate doar mucus cervical care a fost ca albusul de ou in 11 martie),dar in rest nimik(nu sangerare....).as dori, daca puteti, sa ma lamuriti in aceasta problema si poate sa-mi spuneti dvs zilele ovulatiei urmatoare.stiu ca nu e bine,dar sunt un pik stresata.va multumesc.

Offline

 

#843 2011-03-13 17:10:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

pufuletz, nu sunt doctoressa, dar incerc sa te lamuresc.
in primul rand, nu-ti poate spune nimeni dinainte cand vei ovula. deaceea faci teste de ovulatie, ca sa identifici perioada fertila.
ovulatia nu dureaza 2 zile, eliberarea ovulului din folicul dureaza cateva minute sau zeci de minute. dar nu asta este relevant pentru tine ci perioada fertila. cele mai fertile zile sunt cele 3 dinainte de ovulatie si ziua ovulatiei. in plus, mi se pare ca esti destul de confuza in ceea ce priveste relatia intre testele pozitive si ovulatie smile ovulatia nu "apare pe test" si ziua/ zilele in care testul este pozitiv nu coincid cu ziua ovulatiei. testul poate fi pozitiv o singura zi sau doua, la fel de normale fiind ambele situatii. asa cum ii spuneam si Tatianei intr-un mesaj anterior, ovulatia poate avea loc in ziua primului test pozitiv dar chiar si in a doua zi de test negativat. asta presupune sa nu te opresti la un singur contact sexual, in prima zi de test pozitiv.

avand in vedere ca abia v-ati apucat de treaba eu ti-as recomanda totusi sa nu te stresezi cu planificarea contactelor ci sa va iubiti de fiecare data cand aveti chef.
totodata, sper ca ai facut controlul ginecologic si analizele recomandate inainte de a va apuca de lucrul pentru bebe.

daca mai ai intrebari, voi incerca sa-ti raspund.
iti doresc mult noroc  goodluck

Offline

 

#844 2011-03-14 09:36:36

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Salut Fetele!  wave  Azi dimineata am avut cea mai mare temperatura din acest ciclu, probabil a avut loc ovulatia, stiu ca trebuie sa fie temperatura ridicata cam 3-4 zile ca sa confirme ovulatia, asa ca mai astept un piculet. Dupa testele de ovulatie reise ca am ovulat deja, si mucusul e dry. Ei da, inca putin si se confirma totul. Am o intrebare referitor la ferty, la sectiunea intercourse/insemination: ce inseamna IUI si IVF Retrieval, am cautat pe site si nu gasesc. Va multumesc anticipat par


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#845 2011-03-14 10:11:47

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: OVULATIA

buna Tatiana , IUI inseamna inseminare artificiala IA, iar IVF Retrieval inseamna fertilizare in vitro FIV

te astept cu vesti bune , se pare ca sa produs ovulatia , acum sa vedem si temperaturile urmatoare


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#846 2011-03-15 14:58:59

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Salut fetele  par  Stiu ca testul de sarcina trebuie facut undeva dupa 8-10 zile dupa presupusa conceptie, sau dupa ovulatie. Daca testul se face mai devreme - nu este la fel de relevant? Este atit de important sa il faci anume dupa aceste 2 saptamini de la ovulatie sau conceptie?
Si faptul ca esti racita (fara febra) - influenteaza cumva asupra temperaturii bazale si a mucusului cervical? Nu iau nici un fel de medicament.

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-03-15 15:01:12)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#847 2011-03-15 17:05:35

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: OVULATIA

Tatiana daca faci testul prea devreme nivelul de hormon hcg in urina nu va fi suficient de mare incat sa fie detectat de un test , trebuie sa astepti cel putin 10 zile de la presupusa ovulatie , dar nici atunci nu e sigur , iti poate da un fals negativ, asta depinde si de cat e de sensibil testul

cat despre temperatura si raceala nu stiu ce sa iti zic , mucusul cervical nu ar trebui sa il modifice  nustiu


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#848 2011-03-15 22:06:59

pufuletz
Membru
Inregistrat: 2011-03-13
Mesaje: 2

Re: OVULATIA

buna gargarita.ms pt lamuririle aduse.poate in unele cazuri nu m-am exprimat eu bine(cand am zis ca a aparut ovulatie pe test).am doar o nelamurire sau mai degraba o intrebare:de ce am senzatia de febra ca si cum as fi facut abdomene desi nu fac nimik de genul asta,nici un sport.parca am si dureri de ovare.sper sa nu fie vreo raceala.la un consult ginecologic nu am fost pt ca intr-o tara straina(noi suntem in Italia) e cam greu sa exprimi tot ce simti si tot ce vrei.nicaieri nu-i ca acasa.in schimb am facut asta-vara cand am fost acasa un examen de sange pt a vedea rh-ul:eu il am pozitiv si sotul negativ.oricum daca raman insarcinata (Doamne ajuta) o sa merg aici la un doctor.am fost la doctorul de familie de aici si  i-am spus ca vrem sa avem un copil.ne-a spus sa ne iubim si cand aflu ca sunt insarcinata sa merg la el ca ma trimite la un doctor bun.ramane de vazut.....

Offline

 

#849 2011-03-16 00:16:49

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

pufuletz, nu stiu sa-ti spun... poate fi o durere normala ce are legatura cu activitatea ovarelor sau poate fi o problema medicala. aici, doar medicul te poate ajuta.

Tatiana, temperatura bazala este temperatura pe care o are corpul in stare de repaus absolut si sanatate perfecta. deci da, temperatura bazala poate fi modificata daca esti racita, chiar daca nu ai febra. daca ai avea si febra, cu atat mai mult.

hormonul beta HCG este secretat abia dupa implantare si are apoi nevoie de 2-3 zile sa ajunga la o concentratie care sa fie  detectata de testele cele mai sensibile- ma refer la testele care se fac acasa, din urina. implantarea are loc de regula in 7-10 DPO, cu limitele mai largi 6-12 DPO. acum cred ca poti sa-ti calculezi si singura cand poti face test, luand in calcul posibilitatea de a obtine un test negativ daca il faci prea devreme, asa cum ti-a explicat Angel smile

Offline

 

#850 2011-03-16 09:24:42

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Merci Garga si Angel, imi sunteti de foaarte mare ajutor si va sunt extrem de recunoscatoare   par  Sunt racita un piculet, si vad ca temperatura s-a ridicat mult dupa presupusa ovulatie, mai tare ca in ciclul precednt. SI sunt cam confuza, vad ca ferty mi-a depistat deja ziua ovulatiei, atunci cind si eu am presupus, in ziua 22 a ciclului, dar - acum nu stiu daca asta a fost ovulatia, sau temperatura e marita din cauza racelii... supa  Propabil ca voi putea determina numai dupa 14 zile, daca a fost sau nu ovulatia atunci, in orice caz voi foarte atenta la mucus, cum ai zis si tu, Garga, ca pot fi incercari de ovulari multiple intr-un ciclu lung, asa ca trebuie sa fiu si mai atenta in zilele urmatoare. Mai am o nelamurire, de ieri mi-a aparut un mucus straniu - sticky, sfarimicios, si nu are o consistenta continua, dar parca e pe bucati - si in plus imi ofera si o senzatie neplacuta, iritanta in regiunea exterioara a vulvei  și ?nsoțită de nevoia de a  scărpina. Poate fi rezultatul racelii??? sau a faptului ca am schimbat gelul de igiena intima (cam 2 saptamini in urma l-am schimbat), sau vreo infectie?? (ce nu inteleg de unde ar putea fi deoarece respectam cu sotul o igiena stricta)...si am observat ca merg la WC mai des ca inainte, asta noapte chiar m-am trezit pe la 4AM in necesitatea de a merge la WC, ce este destul de straniue pentru mine. Tipul asta de mucus este unul normal sticky? sau ceva nu e in regula?? supa  supa

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-03-16 12:43:21)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#851 2011-03-16 14:38:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

daca exista disconfort, eu zic ca este o infectie. posibil sa fie un dezechilibru de flora, candidoza sau gardnerella, din cauza schimbarii gelului. este indicat un examen de secretie, si, in caz ca este candidoza, culturi cu antifungigrama.
daca se mentine nevoia de a face pishu mai des decat de obicei, e bine sa faci si o urocultura.
probabil ca stii, dar vreau sa fiu sigura, gelurile pentru igiena intima se folosesc strict pentru exterior.

Offline

 

#852 2011-03-16 15:09:08

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Merci Garga, o sa merg miine sau vineri la un control ginecologic. Am citit ca candidoza poate fi si ca rezultat al unei sacini smile  poate e si in cazul meu smile Am mai citit ca aceste 2 boli se pot transmite de la barbati pe cale sexuala, ei fiind asimptomatici. Doar ca nu mi s-a intimplat niciodata asta. De asemeni poate fi si rezultatul racelii - asta e cel mai probabil. Iti scriu miine rezultatele, sper sa reusecs sa merg la control. Referitor la geluri - stiu ca se folosesc doar extern, dar nu cred ca aparut de la gel tocami peste 2 saptamini. Poti sa imi recomanzi un gel pentru igiena intima de incredere? Si referitor la graficul de pe ferty, te rog mult de tot sa arunci o privire si sa imi spui parerea ta - am ovulat eu, sau poate fi temperatura ridicata timp de 3 zile din cauza racelii? Si ultima intrebare - miine daca merg la ginecolog - este prea deverme ppentru a determina daca sunt sau nu gravida? Imi dau seama ca e prea devreme, dar vreau sa ma asigur. Merci, pupici  puss


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#853 2011-03-16 18:33:42

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

cu siguranta e prea devreme ca sa se  diagnosticheze o sarcina. nici macar nu s-a implantat daca ar fi sa se implanteze smile

dat fiind testele de ovulatie pozitive si secretia, eu inclin sa cred ca ai ovulat. ne vom lamuri  zilele urmatoare.

sincer, ma cam indoiesc ca se poate obtine un dezechilibru de flora vaginala din cauza racelii. poate sa fie o raceala cu complicatii si care sa necesite tratament cu antibiotic, antibioticele favorizand aparitia candidozei. sau pe fondul scaderii imunitatii, asta daca te stii predispusa la a face candidoze....

eu n-am folosit pana acum decat Lactacid, mi se pare ok. dar nici nu pot face o comparatie  daca n-am mai incercat alte produse. poate aparea dezechilibrul de flora si dupa 2 saptamani

Offline

 

#854 2011-03-16 19:32:54

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Garga, nu am luat antibiotice de foarte mult timp, poate un an chiar. Miine merg la ginecolog sa clarific. ii povesteam sotului in masina, in drum spre casa ce senzatie am eu si ca iata poate chiar de la el am inhatat infectia asta si culmea - are si el exact aceeasi problema. Am ajuns acasa si am examinat impreuna situatia lui si e la fel ca la mine, un fel de bucatele de lichid albe, nici nu stiu cum sa le descriu, si simte si el pe virf senzatie de scarpinat -si m-am speriat rau - ce poate fi, e si la el prima data, si el s-a gindit ca poate a fost provocat un dezechilibru in urma faptului ca am avut relatii sexuale multe in zilele trecute, am inistat stiind ca sunt fertila... disperat  Dar daca sunt gravida, este mare impactul acestei infactii asupra embrionului??


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#855 2011-03-16 21:58:55

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

daca este doar candidoza nu e grav. atata ca e mai problematic cu tratamentul, de obicei nu se face pana in trim II si pana atunci tu te vei chinui cu disconfortul respectiv. dar depinde de infectie... nu mai stiu daca ai scris daca ai facut analizele pre-conceptie.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.