homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

OVULATIA-46


#856 2011-03-16 22:20:30

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Uff, retraiesc mult sad Am facut analize preconceptie, ceea ce am considerat eu: analiza generala de singe, control ginecologic, analiza secretie, hormoni, ecografie ovare si uter...nu mai tin minte ce am mai dat, am scris rezultatele analizei hormonilor si aici, daca iti aduci aminte era ciudatica valoarea progesteronului. Astept pina miine, vad ce imi da ginecologul, daca sunt insarcinata, asta inseamna ca tratamentul va fi peste 3 luni ?? yikes Voi cere ceva si pentru sot, presupun ca va trebui sa urmam ambii acelasi tratament. Miine voi lua cu mine si varianta printata a celor 2 cicluri monitorizate pe ferty, sa  impresionez ginecologul lol  Garga, iti multumesc mult de info, iti doresc o seara frumoasa si un somn linistit, revin miine cu detalii par


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 



#857 2011-03-16 23:32:50

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

da, pentru candidoza de obicei in semestrul II se fac tratamente. sa ceri si pentru sot tratament daca ginecologul nu se sesizeaza. dar pana la tratamanet trebuie facute analizele...
te asteptam cu vesti  goodluck

Offline

 

#858 2011-03-17 16:51:09

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Buna fetele, am fost azi la medic si prima noutate - am grupa a II si Rh pozitiv, ceea ce m-a bucurat foarte mult. De ce mi s-a facut transfuzie directa cind eram mica cu II rh negativ ramine un mister, cel putin e bine ca am a II pozitiv acum. Am fost la ginecolog, diagnoza: candidoza, mi-a luat secretie si a depistat o bacterie/ciuperca, dar nu mi-a zis denumirea. Nu voi administra nimic pina nu vad daca sint sau nu insarcinata - as aa zis ginecologul, cum ai zis si tu, Garga. A zis doar ca pot sa ma spal extren (sau inern daca nu mi-e frica) cu solutie din apa si bicarbonat (soda de mincare), concentratia fiind la 1 l de apa - 5 lingurite de soda. Presupun ca apa trebuei sa fie fiarta, si cred ca voi face doar extern. Azi a fost mult mai bine ca ieri, adica am mai observat secretie de asta pe chilot, dar nu asa multa ca ieri, si nici asa senzatie mare de disconfort nu am simtit.  Ginecologul a zis ca poate fi si un semn de sarcina, ca sarcina schimba in multe cazuri flora vaginala - dar nu trebuei de bazat pe asta. Nu este grav nimic, nu e daunator pentru bebe (asta daca este bebe). Pentru sot a zis ca la fel sa faca spalaturi cu apa si bicarbonat, pe linga asta sa se dea cu unguent Clortimazol sau Zolain (nu sunt toxice aceste unguente?) M-a palpat intern ginecologul si a zis ca uterul e un pic marit ( ceea ce se intimpla la sarcina) dar el se mareste si inainte de menstra, asa ca iar nu te poti conduce nici dupa asta.
Ceea ce m-a mirat mult, si chiar vreau sa ma consult cu voi, este faptul ca ginccologa mea nu a ramas impresionata de graficele mele smile si dupa ea, eu nici nu am ovulat. A zis ea ca temperatura de obicei pina la ovulatie trebuei sa fie sub 37 grade, dupa ovulatie peste 37 grade. Eu incep sa o contrazic, sa ii spun ca am citit mult, m-am documntat din mai multe surse - si peste tot ste indicat ca nu este neaparat sa fie o anumita temperatura fixa pina sau dupa ovulatie, trebuei sa fie o evidenta marire a temperaturii dupa ovulatie, poate fi si sub 37, ce poate confirma ca am ovulat. Ea tot imi zicea ca nu si nu. Cind i-am zis ca am facut si teste, s-a blocat un piculet, si a zis ca asteptam pina la sfirsit de martie sa vedem daca sunt sau nu gravida. Mi-am pierdut increderea in ea sad vreau sa caut pe altcineva da nici nu stiu unde sa caut. Garga, tu cu cine esti de acord referitor la ovulatie - cu ginecologul sau cu mine ? smile


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#859 2011-03-17 19:53:34

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

Tatiana, am vrut sa te avertizez de ieri ca doc ta s-ar putea sa nu-ti ia in seama graficele big_smile eu cred ca nu stie mare lucru despre metoda temperaturii bazale si deaceea nu e prea increzatoare in ea. da, greseste cand spune ca trebuie sa fie sub 37 gr inainte de ovulatie si peste 37 dupa.  temperaturile mele din perioada luteala erau 36.7- 36.9, rareori mai mult. si nu sunt singura, in situatia asta sunt foarte multe fete. daca o sa te uiti in galerie la ferty o sa vezi smile
si eu am intalnit medici reticenti la metoda temperaturii bazale dar pana la urma am gasit o super doctorita (endocrinolog) care a fost incantata cand mi-a vazut dosarul cu grafice  wink

nu stiu la ce te-ai referit cand ai intrebat daca sunt toxice unguentele pentru sotul tau  hmm
cred ca ar fi fost necesar  si un antimicotic sistemic...

Offline

 

#860 2011-03-18 08:33:58

M.D.
New member
Inregistrat: 2010-12-05
Mesaje: 7

Re: OVULATIA

Nu este importanta temperatura in sine, adica sa fie sub  sau peste 37 de grade, cat este important:
-să fie un stepaj, adica o ridicare ?n treaptă a temperaturii bazale
-acest stepaj să fie menţinut.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#861 2011-03-18 10:03:56

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Si eu ma gindesc ca am ovulat, si ca doctorita greseste, dar m-a enervat faptul ca o tine pe a ei si gata, sunt sigura ca a mers seara acasa si a cautat info, eu am foat foarte categorica in ceea ce am spus  smile Am spalat aseara zona externa cu apa si bicarbonat - si azi ma simt mult mai bine, parca secretia a disparut, mi-am luat si Lactacyd, imi place. Si pe sot l-am pus la "dezinfectie", ca el sarmanul s-a pierdut in atitea solutii si unguente  lol Mai astept pina luni si fac un test de sarcina, poate  e pozitiv big_smile Pupici par
P.S: ce e cu forumul azi, are ceva defectiuni tehnice? Ca m-am chinut mult pina am reusit sa plasez mesajul  neutral
Fetele, acum 5 min am observat o pata rosietica pe chilot care a fost precedata de balonari usoare (eu ma balonez foarte rar). Imi ziceti si mie ce inseamna asta? Sunt cam fricoasa de felul meu atunci cind nu stiu ce se intimpla cu mine. Ce poate fi acest spotting in a 5-a DPO?? Poate fi ca rezultat al controlului ginecologic de ieri? Si azi tempertura mea a inregistrat cel mai mare nivel din acets ciclu.
Am citit ca aceatsa singerare poate fi un rezultat al nidarii, dar si al unui avort spontan disperat  Eu tind sa cred ca e nidare, totusi cum e posibil de diferentiat tipul de singerare de la nidare si al unui avort spontan?

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-03-18 11:50:27)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#862 2011-03-18 15:30:27

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

nu te mai gandi la avort spontan cand inca este destul de devreme si pentru nidare.
sa acceptam totusi si varianta unei sangerari de nidare desi mi se pare foarte devreme,  poate fi si din cauza recoltarii de ieri ( daca a recoltat din col), dar si un deficit de progesteron. apropo, zilele astea ai putea merge sa dozezi  progesteronul sa vezi cum stai cu el. la 7 zile de la ovulatie este cel mai indicat.

Offline

 

#863 2011-03-18 15:47:55

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Garga, deja e weekend, nu mai gasesc pe nimeni in weekend. Daca merg luni sa fac analiza asta, in a 8-a zi dupa ovulatie - va fi un rezultat relevant? Si daca pot merge - pot lua micul dejun sau trebuie pe nemincate, ca nu mai tin minte cum a fost data trecuta. Mi-a luat ieri secretie, da nu stiu daca din col sau nu. M-am balonat azi foarte tare, impresionant chiar :)si continui inca sa ma balonez, parca nu am mincat nimic ca sa provoace balonarea. Si chiar senzatie usoara de greata. Ei da asta poate fi si rezultatul la faptul ca am mincat ceva ce nu a priit organismului. Am citit ca poate fi nidarea si in ziua a 5, dar nu imi fac mari sperante. Dar poate totusi a venit barza si la mine?  rugaciune
Si inca ceva: la care hormoni as mai putea sa dau analizain ziua 7-8 DPO, ca sa obtin un rezultat mai sigur si pentru acnee? Testosteron poate?

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-03-18 16:01:27)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#864 2011-03-18 19:55:33

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

poti face si luni in 8 DPO si maine in 6DPO daca gasesti laborator. testosteronul ( faci si testosteron liber si total) il poti face oricand. dr. mea mi-a zis ca doar la ovulatie creste putin in rest nu variaza in functie de perioada ciclului menstrual. nu stiu ce alte analize mai sunt relevante in caz de acnee, ar fi bine sa te sfatuiesti cu un endocrinolog smile
poti manca inainte de analiza dar sa nu fie ceva gras.

Offline

 

#865 2011-03-18 20:34:25

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Nu gasesc miine laborator la sigur. Voi merge luni si voi face urmatoarele analize:
progesteron
testosteron liber
testosteron total
Corect am inteles?
SI mai am o intrebare, ai zis intr-un mesaj anterior referitor la candidoza ca: "cred ca ar fi fost necesar  si un antimicotic sistemic..." ce antimicotic, si pentru cine? Pentru mine sau pentru sot?
Si care e diferenta dintre testosteron liber si total?
Pina seara am mai avut putine scurgeri si am fost extra balonata. Abia acum parsca s-a mai linistit burtica. Astept raspuns, merci  par

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-03-18 21:27:57)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#866 2011-03-18 22:23:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

ai inteles bine cu analizele. testosteronul liber este o fractiune a testosteronului total, mai mult de atat nu stiu sa-ti spun. la multe femei care se confrunta cu simptome gen acnee de cauza hormonala/ pilozitate in exces, testosteronul liber este mare si cel total normal.
la sotul tau ma refeream cu antimicoticul sistemic. dupa mine (nu sunt medic) ar fi mers si ceva de inghitit, nu numai crema aia. dar pe forum nu se prescriu tratamente...

Offline

 

#867 2011-03-19 12:54:16

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Merci Garga, pentru info. Imi dau seama ca nu se scriu tratamente pe forum smile  Tu chiar daca nu esti medic, probabil stii mai multe ca unii medici big_smile Azi dimineata am mai avut o picatura de spotting, si mucusul e sticky, nu e uscat. Noaptea asta am visat ca am facut test si era pozitiv big_smile  Mai am o intrebare: candidoza poate trece de la  sine? La mine au disparut secretiile alea stranii, si senzatia de neconfort nu mai este.


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#868 2011-03-19 18:50:55

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

nu trece de la sine. pot disparea simptomele dar reapar cand ti-e lumea mai draga, poate si mai intense.   asa ca trateaza-o de indata ce poti smile sa devina realitate visul  goodluck

Offline

 

#869 2011-03-20 11:49:26

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Merci Garga, o tratez indata ce aflu daca sint sau nu insarcinata. Azi temperatura mea a scazut considerabil, chiar sub linia aia orizontala, si nu inteleg de ce  sad  Sper sa nu mai scada, sa ramina asa ridicata, chiar mai ridicata  smile Daca temperatura a scazut asa de tare, inseamna ca si progesteronul a scazut considerabil, sper totusi sa fie relevanta analiza de miine.
Iata ce am citit eu: "S-a vazut cateodata, ca in caz de sarcina, in ziua in care ar trebui sa aiba loc nidarea sarcinii (undeva intre zilele 7-10 dupa ovulatie), are loc o scadere brusca de temperatura, pentru o singura zi, si pe urma crestere brusca de temperatura." Este posibil oare sa fie singerarea de nidare inainte si scaderea temperaturii dupa?? Ufff, atitea detalii spranceana
Si ultima intrebare: am citit ca testosteronul liber se ia in a 3-a zi a ciclului, daca voi doza miine testosteronul, fiind in 8DPO - va fi o analiza relevanta?

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-03-20 15:59:39)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#870 2011-03-20 15:49:09

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

daca scaderea temperaturii este datorita implantarii, este ca efect al unei descarcari mai mari de estrogen. sper sa fie asta. daca nu, nu o pune pe seama deficitului de progesteron decat daca si temperaturile din zilele urmatoare vor fi mici. ramane de vazut.
nu stiu daca se poate ca temperatura scazuta datorata nidarii sa fie dupa aparitia spottingului; nu m-a preocupat subiectul neavand niciodata spotting si n-am cautat raspunsuri pe tema asta, imi pare rau ca nu pot sa-ti raspund.

Offline

 

#871 2011-03-20 16:26:31

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Si ultima intrebare: am citit ca testosteronul liber se ia in a 3-a zi a ciclului, daca voi doza miine testosteronul liber, fiind in 8DPO - va fi o analiza relevanta?

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-03-20 17:23:24)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#872 2011-03-21 20:24:18

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Buna, Garga. Am dat azi analizele la progesteron, anti TPO (in noiembrie era in limita superioara a normei) si la Testosteron. Din pacate nu am putut doza testosteronul liber deoarece nu aveau careva reactivi. Vor fi gata tocmai peste o saptamina. Azi mai mult de jumate de zi am avut o usoara senzatie de greata si temperatura a crescut iar simtitor. Cam astea sunt noutatile mele de azi, sa aveti o seara frumoasa par


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#873 2011-03-22 01:25:14

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: OVULATIA

bafta! arata bine temperatura, sper sa se mentina asa  goodluck

Offline

 

#874 2011-03-22 08:21:10

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: OVULATIA

Salut fetele par  Azi dimineata nu am avut rabdare si am facut un test de sarcina, si din pacate a iesit negativ sad  Stiu ca e prea devreme, dar am luat un test sensibil. In instructie testului nu scria din ce zi se poate de facut testul si am considerat ca poate e relevant. Pe ferty imi arata la sectiunea: Early Pregnancy Signs - 37 pts, sper sa fie sarcina pina la urma. Temperatura de azi a indicat cea mai mare valoare de cind inregistrez eu temperatura bazala si mucusul mi s-a parut creamy, ceea ce pare straniu pentru 9 DPO, trebuie sa fie, dupa idee, sticky sau dry.  Urmatorul test il voi face cind ma sfatuie ferty, tocmai pe 31 martie. Merci, garga si angel, pentru incurajari si sfaturi  kram

Ultima oara a fost editat de Tatiana1828 (2011-03-22 08:27:28)


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.