homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efecte secundare...-2


#20 2006-03-02 10:39:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Efecte secundare...

cred ca primul pas este sa mergi la un medic pentru un examen al sinului ,foarte probabil ca va urma o mamografie...
nu m-as repezi sa spun ca e de la pastile....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#21 2006-03-06 21:27:19

miha
Membru
Inregistrat: 2006-03-06
Mesaje: 1

Re: Efecte secundare...

buna fetele.am si eu o intrebare.....iau janine de aproape o luna,mai precis acum sunt in pauza de 7 zile si am dureri cumplite de ovare si ceva sangerari....doctorul imi zice ca e normal,dar mie mi se pare ciudat?voua vi s-a intamplat?mi-e frica ca n-o sa mai pot face bebei:((.multumesc,pupicei

Offline

 

#22 2006-03-07 11:37:05

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Efecte secundare...

miha....iti vine menstruatia
e prima oara cind ai dureri la menstruatie?
oricum primul pas e sa iei un algocalmin si stai linistita vei putea face copii


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#23 2006-03-07 11:49:46

ARMINA
New member
Inregistrat: 2006-03-03
Mesaje: 44

Re: Efecte secundare...

Mergi la doctor.Poate ar trebui sa le schimbi cu altceva.Cu ceva mai slabut ca si dozaj hormonal.Microgynonul se pare ca e ceva mai puternic...

Offline

 

#24 2006-03-09 15:19:32

ARMINA
New member
Inregistrat: 2006-03-03
Mesaje: 44

Re: Efecte secundare...

Oana,eu am mai luat microgynon si n-am avut vreun simptom deosebit.E drept ca acum ,de cind am inceput sa iau din nou,parca am tot felul de senzatii..Cred si sper sa ramina doar senzatii.
Am auzit ca  microgynonul ar fi oarecum mai puternic decit altele.
Cred ca trebuie sa discuti cu un medic ,poate schimbi pe ceva mai slabut.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2006-03-09 15:20:45

ARMINA
New member
Inregistrat: 2006-03-03
Mesaje: 44

Re: Efecte secundare...

Da,fain ce m-am mai incurcat prin mesaje...Imi cer scuze!

Offline

 

#26 2006-03-23 19:39:43

ioanatmsc
Membru
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 2

Re: Efecte secundare...

eu am luat logest 3 luni de zile si o luna am facut pauza.am inceput luna trecuta  sa le iau din nou si inca nu mi-a venit ciclul.poate sa ma ajute cineva

Offline

 

#27 2006-03-27 11:42:57

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Efecte secundare...

pai esti in pauza de 7 zile?de cind?stai linistita,daca le-ai luat corect va veni si menstruatia


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#28 2006-04-13 17:39:02

elle_cris
New member
Inregistrat: 2006-03-30
Mesaje: 6

Re: Efecte secundare...

miha a scris:

buna fetele.am si eu o intrebare.....iau janine de aproape o luna,mai precis acum sunt in pauza de 7 zile si am dureri cumplite de ovare si ceva sangerari....doctorul imi zice ca e normal,dar mie mi se pare ciudat?voua vi s-a intamplat?mi-e frica ca n-o sa mai pot face bebei:((.multumesc,pupicei

sa ne spui cum este fluxul menstruatiei....si daca apar sangerari in perioada celor 21 de zile

Offline

 

#29 2006-04-13 17:45:26

elle_cris
New member
Inregistrat: 2006-03-30
Mesaje: 6

Re: Efecte secundare...

doctoressa a scris:

pai esti in pauza de 7 zile?de cind?stai linistita,daca le-ai luat corect va veni si menstruatia

am si eu o intrebare....pentru cele care folosesc anticonceptionale....folositi COC la recomandarea doctorului ?
daca da ..ati facut un test de dozare al hormonilor sexuali?

Offline

 

#30 2006-04-13 17:54:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Efecte secundare...

elle_cris,esti sigura ca trebuie facute dozari de hormoni sexuali pentru prescrierea de contraceptive orale combinate(COC)?Daca da, indica-mi te rog si mie materialul de specialitate unde ma pot informa despre asta.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#31 2006-05-04 20:36:55

loiala
New member
Inregistrat: 2006-05-03
Mesaje: 6

Re: Efecte secundare...

catalina a scris:

Cel mai important efect : inhiba activitatea normala a ovarelor (e tragic in cazul in care mai tarziu vreti un bebe). Mai sunt si altele la fel de grave: slabirea rezistentei oaselor, instalarea timpurie a osteoporozei, aparitia problemelor circulatorii si a tulburarilor cardiace grave . Efecte de genul: ingrasare, cresterea excesiva a parului,etc, care tot sunt mentionate ca fiind "efecte secundare" pe diverse forumuri palesc in fata celor mentionate anterior.
De aici si recomandarea multor doctori a pauzelor periodice in administrarea pilulelor.

Doctoressa, ce parere ai despre cele mentionate de catalina? e doar folclor??? Ti-am zis doar ca am multe intrebari fara raspuns smile

Offline

 

#32 2006-05-04 23:16:13

Ceea
Membru
Inregistrat: 2006-05-04
Mesaje: 4

Re: Efecte secundare...

am intrat din intamplare pe acest forum si sunt incantata ca am dat de voi cei care sunteti dispusi sa raspundeti celor ca mine care nu au cui sa se adreseze decat medicului. Iata si problema mea pe care o las aici in speranta ca poate... se va lega cineva de ea:
Am inceput sa iau din nou anticonceptionale(Yasmine) dupa o pauza de mai multi ani(4-5-cand luam Mercylon). Sunt in a doua saptamana de cand am inceput pilulele si efectul este ca ma dor sanii destul de jenant la fiecare miscare -problema care pentru mine innainte nu aparea decat ca un "semnal" premenstrual. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa opresc, sa continui? E rau, e bine??

Offline

 

#33 2006-05-05 09:43:20

eakarina
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-12
Mesaje: 789

Re: Efecte secundare...

e normal sa simti la inceput(1-3 luni) asa ceva.eu zic sa stai calma si mai vezi dupa un timp cum te simti,dc nu,fuguta la doctor.


A gandi e cea mai dificila munca, probabil de aceea o fac atat de putini.

Offline

 

#34 2006-05-05 10:16:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Efecte secundare...

Pentru loiala:e folclor.Sa ma explic:e drept ca anticonceptionalele blocheaza activitatea ovarelor dar asta nu e grav de loc.Mai mult, utilizarea indelungata a anticonceptionalelor face protectie impotriva cancerului de ovar ceea ce eu zic ca e de bine!Mai departe, se stie ca instalarea osteoporozei si slabirea rezistentei oaselor sunt fenomene ce apar la femeia in menopauza , prin scaderea estrogenului circulant.Contraceptivele orale combinate(COC) contin estrogen.Ele intirzie instalarea menopauzei si a osteoporozei. In ceea ce priveste afectiunile circulatorii si cardiace, se pare ca exista un risc mai mare pentru ele daca asociezi COC cu fumatul, dupa virsta de 35 ani.Pai eu zic asa:e cazul sa renunti la fumat si nu la COC, mai ales ca fumatul nu prea aduce nici un beneficiu!                     
Si sa lamurim si problema cresterii excesive a parului:situatia era valabila pentru contraceptivele de generatie mai veche(in general la persoanele mai plinute) pastile care contineau si dextronorgestrel, izomer al norgestrelului fara efect contraceptiv dar cu conversie ridicata in linia testosteronica.La ora actuala, pastilele care contin norgestrel contin doar levonorgestrel(cu o exceptie:lo-femenal) sau alte progestative de sinteza cu efect de cele mai multe ori anti-androgenic.Asadar, COC nu determina cresterea excesiva a parului ci dimpotriva
Pentru Ceea:eu te sfatuiesc cu caldura sa continui, durerile de sini apar pentru ca sinii cresc putin, nu sunt semnal de alerta si de regula dispar dupa 2-3 luni.Daca durerea este foarte suparatoare, un unguent cu progestagel o mai calmeaza.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#35 2006-05-06 13:09:22

ankuzza
Hero member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-02-18
Mesaje: 3330

Re: Efecte secundare...

Ceea ..pe mine m`au durut sanii 2 luni!deci e normal..continua linistita cu pilulele..durerea o sa treaca


Unii oameni vorbesc din experienta, altii, din experienta, nu vorbesc!

Offline

 

#36 2006-05-06 13:23:15

Ceea
Membru
Inregistrat: 2006-05-04
Mesaje: 4

Re: Efecte secundare...

Multumesc mult ankuzza si eakarina pentru incurajare. eram gata gata sa le opresc- merg in continuare

Offline

 

#37 2006-05-06 13:26:21

Ceea
Membru
Inregistrat: 2006-05-04
Mesaje: 4

Re: Efecte secundare...

doctoreasa..am citit mesajul tau putin mai tarziu! iti sunt recunoscatoare. multam'

Offline

 

#38 2006-05-06 22:03:26

eakarina
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-12
Mesaje: 789

Re: Efecte secundare...

pentru putin.nu tb sa dai inapoi la primele reactii mai neobisnuite!bafta!


A gandi e cea mai dificila munca, probabil de aceea o fac atat de putini.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.