homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efecte secundare...-3


#39 2006-09-27 18:26:27

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Efecte secundare...

Referitor la aceste efecte adverse.. V-ati confruntat careva cu depresii? Cu o dorinta inexplicabila de a sta singura o perioada, doar pt a reflecta, a refuza invitatiile in oras pt k dintr-o data nu mai aveti chef? Simt f multa pasivitate in mine, o trecere de la o stare la alta pe care nu prea o inteleg.. Ieri de exemplu eram super-nervoasa, am avut si am niste pb familiale, care nu se pot rezolva, pun la suflet si ma consum inutil, cel mai bine ar fi sa nu imi pese..trebuia sa ma intalnesc cu niste prieteni, apoi m-am enervat k nu mi-am gasit o bluza pe care vroiam sa o iau, am inceput sa bocesc, am scris doua foi a4 sa ma calmez, asa s-a si intamplat si am regretat asa putin k nu am iesit in oras... Ma gandeam k le transmit starea mea de nervozitate, + ca ma deranja si o carie.. si durerea asta persistenta in capul pieptului, dar cred k motivele medicale nu sunt suficient de plauzibile, tot cele legate de psihic si de sentimente de vinovatie ce ma acapareaza, regrete.. +teama de a nu gresi, teama de a dezamagi.. frica asta ca nu o sa ma descurc cu facultatea.. ma cam termina.. am fost la un psihiatru si in urma analizei sale se pare ca asta era de fapt problema mea, ma consumam k altii sunt mai buni decat mine la scoala si eu nu o sa pot niciodata sa fiu mai buna decat ei, un fel de teama de competitie, de esec.. Vestea draguta e ca am inceput serios sa invat si am luat bacul a doua din cls ca medie si asta ma bucura f mult.. si faptul k am intrat la facultate, cu toate k m-am decis cu adevarat mult mai tarziu decat altii, m-am pregatit pe ultima suta de metrii.. Dar acum e alta lume, nu mai e liceu, cerintele, pretentiile sunt altele.. Sper sa le pot face fatza.. Altii cum au reusit?


You think you know but you have no idea

Offline

 



#40 2006-09-27 19:02:41

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Efecte secundare...

lolita, eu am luat laurina in 3 transe. (mereu era ceva ce nu-mi placea si faceam pauza) o data, intr-o prima luna, eram atat de nervoasa ca nu se intelegea nimeni cu mine. am constientizat si eu ca e o problema. stiu ca de la ele era, pentru ca dupa ce le-am intrerupt m-am potolit.
ca sa intelegi cum stateau lucrurile, am tipat o data la tata pentru ca a luat un cutit si nu altul... dar acum habar n-am de ce mi-a sarit tandara.
depresiva sunt din nastere. tongue iar pastilele nu au sporit acest dar al naturii...


Nobody home

Offline

 

#41 2006-09-27 19:17:38

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: Efecte secundare...

mda.. Si eu sunt asadar nervoasa, irascibila, nu dau vina in totalitate pe pastile, insa mai e si spm-ul asta.. si eu am fost mai melancolica asa din fire, dar chiar imi faceam pb.. ia uite cum ai ajuns mai fato (vb cu mine in gand) esti apatica, ursuza chiar.. trebuie sa schimbi asta intr-un fel.. vestea buna e ca renunt la laurina asta care mi-a dat atata bataie de cap (insa nu mai mult decat diane35) in favoarea unui contraceptiv mai bun, pe care mi-l recomanda ginecoloaga mea, pe care o respect f mult si am incredere in decizia sa.. insa cum fiecare pacienta este diferita, daca intampin dificultati gen efecte adverse.. spun, nu ma chinui cu ele.. Plus k am si niste analize facute de curand, i le arat, raspund cu sinceritate la tot ce ma va intreba, trebuie sa iasa bine .. 10x Nashira


You think you know but you have no idea

Offline

 

#42 2006-09-27 21:10:25

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Efecte secundare...

wink


Nobody home

Offline

 

#43 2006-11-20 08:29:24

sindy23
New member
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 15

Re: Efecte secundare...

Buna, eu am inceput sa iau jeanine deja de 2 sapt, pot sa spun ca m-am cam simtit putin naspa in prima sapt., adica am avut stari de voma, de ameteala, dar ziceam ca pana se obisnuieste organismul.
   Bine, bine, dar incepand cam din a 2 sapt. ma cam dor sanii destul de tare, si totusi pana la menstruatie, mai am 1 sapt. pana termin prima folie, sper ca asta nu va fii la fel in fiecare luna, pt. ca este destul de dureros. Imi poate si mie raspunde cineva, daca acest lucru este absolut normal, sau mai putin, banuiesc ca sunt din cauza pastilelor.
   Raspundeti-mi va rog.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2006-11-20 09:25:10

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Efecte secundare...

pai ti se maresc. de-asta dor. e normal; e de la pastile.


Nobody home

Offline

 

#45 2006-11-25 20:51:53

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: Efecte secundare...

salut!as vrea sa ma pauc si eu de luat anticonceptionale dar mi-e frica...sa nu ma ingras:-s


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#46 2006-11-25 21:32:53

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Efecte secundare...

anticonceptionalele nu ingrasa...eventual cresc pofta de mancare dar atata timp cat nu ti o "satisfaci" n ai dc sa ai prob...smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#47 2006-11-26 10:15:07

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Efecte secundare...

exact!


Nobody home

Offline

 

#48 2006-11-27 18:45:31

Jojo
New member
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 12

Re: Efecte secundare...

Eu nu stiu ce sa mai cred.Am terminat prima folie de Karissa si in intervalul asta am avut menstruatie de 2 ori si spotting in restul timpului.Din a doua sapt au inceput sa ma doara si sanii.Acum urmeaza cele 7 zile de pauza..sa ma astept din nou la menstruatie sau nu e obligatoriu? deja m-am saturat de starea asta

Offline

 

#49 2006-11-28 10:34:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Efecte secundare...

Jojo, cu adica a i avut menstruatie de 2 ori? Cred ca trebuie sa te astepti la menstruatie in timpul pauzei de 7 zile, insa eu sunt de parere sa profiti de timpul acesta si, daca lucrurile stau cum spui, sa te intorci la medic sa ii povestesti


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#50 2006-12-04 19:19:37

Roxana21
New member
Inregistrat: 2006-12-04
Mesaje: 35

Re: Efecte secundare...

Buna, eram gata-gata sa ma apuc de anticonceptionale, dar dupa ce am citit mai sus .....hmmmm....nu prea imi mai vine...tot felul de reactii adverse....hai ca cu durerile de sani m-am obisnuit.....dar stari de depresie, de voma....bleahhh....si tot felul de sangerari si reactii care apar...Doamne....am auzit si eu tot felul de femei care iau si unele spun ca nu au nimic.....altele ca au stari de voma etc....eu oricum am avut o hepatita cand eram mai mica si am ficatul un pic mai sensibil, cum ma enervez cum incepe sa ma supere....daca ma apuc sa iau anticonceptionale...nu imi va afecta in nici un fel ficatul? O prietena de a mea spune ca ia yasmine parca se numeste.....si spune ca e slabut, ca nu are nici un fel de reactie adversa...dar nu mai stiu....eram hotarata sa iau anticonceptionale, dar cred ca m-am razgandit. Si inca o intrebare, stiu ca metodele contraceptive (pilulele, prezervativul) ofra protectie in proportie de doar 99,99% si restul de 1%??? stiu bine? sau ma insel? am auzit cazuri in care femei luau pilule si ramaneau insarcinate ( cazuri foate rare)...acum, nu vreau sa va sperii pe cele care luati dar asa am auzit....Despre sterilet ce imi puteti spune?...am auzit ca sunt sanse foarte mari ca femeile care au sterilet sa ramana sterile...cred ca o sa incerc varianta asta dupa ce ascult mai multe pareri. Va multumesc

Offline

 

#51 2006-12-04 19:28:31

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Efecte secundare...

roxana, efectele alea secundare apar in primele 3 luni. nu e obligatoriu sa le ai pe toate; chiar se poate sa nu ai nici una. prietena ta e exemplul cel mai bune. dar asta e modul in care a raspuns organismul ei la pastilele yasmin.

prezervativul are o eficienta de ~95%, anticonceptionalele 99.99%, iar restul au ~65%. http://www.anticonceptionale.ro/despre- … tie-4.html si aici: http://www.anticonceptionale.ro/despre- … era-2.html

femeile care au ramas peste pastile, au ramas pentru ca nu le-au lua corect.

steriletul nu e recomandat femeilor care nu au macar o nastere normala la activ.


Nobody home

Offline

 

#52 2006-12-05 13:17:10

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Efecte secundare...

si mai am de adaugat ca intre 99,99% si 100% e o diferenta de 0,01% nu de 1%
Oricum, nu sperii pe nimeni....slava Domnului, marea majoritate a celor care iau contraceptive si intra si pe acest forum au fost la medic inainte de a le lua, nu s-au informat pe strada...asadar nu sunt stapinite de aceleasi panici nefundamentate ca tine. Mergi deci si tu la medic, la un cabinet de planning familial, vorbeste cu medicul de acolo despre toate metodele contraceptive si, dupa ce vei fi bine si corect informata vei putea face cea mai buna alegere pentru tine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#53 2006-12-05 15:05:02

Roxana21
New member
Inregistrat: 2006-12-04
Mesaje: 35

Re: Efecte secundare...

Asa, da....0,01% nu 1%...sorry..tongue....dar ce se intampla cu cele care iau anticonceptionale fara a consulta medicul ginecolog?....stiu multe prietene care fac asta si nu au nici un fel de efect...si le merge chiar bine.....pur si simplu se duc la farmacie si le procura....cat despre medici...hmmm...nu stiu am avut nu una....mai multe experiente neplacute referitoare la medici...atat eu cat si cei din familia mea....si oriunde ma duc....toata lumea pe care o cunosc se plange de ineficienta medicilor...asa ca mi-am cam pierdut increderea in medici...mai ales dupa ce mama mea si-a facut niste analize, a constatat ca au iesit foarte prost si medicul i-a prescris niste medicamente.....dupa putin timp si-a facut aceleasi analize la alt medic si i-au iesit mai bune.....in final mama mea nu avea nimic, desi lua pastile...acest lucru fiindu-i aproape fatal.....cand am chemat salvarea medicul nu a stiut sa ii spuna motivul pentru care i-a fost atat de rau....a trebuit sa imi dau eu seama..care nu am nici o treaba cu medicina......dar parea totusi destul de logic; deci dintr-atatia medici care au vazut-o pe mama mea nici unul nu si-a dat seama ce are....si nu era vreo boala rara..Doamne fereste !! ...dupa aceasta mai mult decat neplacuta experienta......nu mai am deloc incredere in medici....daca inainte mai exista macar un gram, acum s-a pierdut de tot sad....acum nu vreau sa jignesc pe nimeni...sunt sigura ca exista si medici foooaarte buni, sunt absolut convinsa de asta....dar pana sa ii gasesc.....grater(....si cred ca nu sunt numai eu in situatia asta.....vreun sfat pentru cei care "se tem" de medici?? care si-au pierdut increderea in ei? Va multumesc anticipat.

Offline

 

#54 2006-12-05 15:11:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Efecte secundare...

Din pacate nu.....as vrea sa spun ca sunt foarte multi medici buni...dar as minti si nu vreau. De fapt, sunt din ce in ce mai putini si mai rari...si daca o tinem tot asa vor fi si mai rari.
Eu sper ca, intr-o zi, si in tara asta a noastra se va respecta legea si contraceptivele nu se vor mai lua la liber la farmacie(pentru ca in lege zice ca se dau doar cu prescriptie)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#55 2006-12-05 15:11:43

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: Efecte secundare...

daca nu merg la medic, se trezesc cu probleme peste ani. si ingroasa randurile celor care zic de cate ori apuca cum ca pastilutele fac mai mult rau decat bine.


Nobody home

Offline

 

#56 2006-12-06 11:01:33

Sammy
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-10-24
Mesaje: 1397

Re: Efecte secundare...

Roxana, ai dreptate, si eu stiu o gramada de medici prosti si, si mamei mele i s-a intamplat sa fie prost tratata. Te inteleg, imi vine sa ii iau la bataie pe toti doctorii incompetenti si delasatori. Dar tot mai avem nevoie de doctori. Si exista si doctori buni. Incearca sa intrebi si tu pe la prietene, colege daca ele nu merg la un ginecolog/ginecoloaga buna la care sa poti sa mergi cat de cat cu incredere si sa discuti cu ea problemele pe care le ai. Poate ca sunt femei care iau anticonceptionale fara sa mearga la doctor intai si momentan nu se vad efectele, dar mai tarziu se vor vedea sigur.
Vezi ca la sectiunea de sugestii si propuneri este o discutie despre doctori ginecologi buni. banuiesc ca fetele i-au recomandat pt ca au fost multumite de ei. poate gasesti pe cineva acolo...

Ultima oara a fost editat de Sammy (2006-12-06 11:26:06)


"The supreme happiness in life is the conviction that we are loved - loved for ourselves, or rather, loved in spite ourselves'. Victor Hugo

Offline

 

#57 2007-06-14 19:51:55

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: Efecte secundare...

am si eu o intrebare mai lunga cei drept. am luat marvelon 1 an si cava de zile fara sa fac pauza si apoiam facut o pauza tot se un an si cava ptr k nu mai aveam motiv sa le iau (eram departe de prieten si ne vmn doar in weekend).acum de 3 sapt iau din nou marvelon si ma dor ingrozitor sanii. iimi aduc aminte k l-a inceput nu m-a durut di nu am avut nici unul din efectele secundare. m-am gandit k poate sa fie de la pastile ptr k acum iau marvelon 21 iar inainte luam marvelon 28 (care nu se gaseste la frmacii).nu stiu exact cauza . va rog sa imi ddea si mie un respuns cineva


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.