homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!-8


#134 2010-12-08 17:38:30

zuzii
New member
Inregistrat: 2010-12-08
Mesaje: 5

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

adica rezultatul testului kre l-am facut nu este valabil acum?dak as fi insarcinata nu ar fi trebuit sa iasa doua liniute?una sa fi fost mai putin clara?dar daca am folosit prezervativ e posibil sa fi ramas?

Offline

 



#135 2010-12-08 17:50:52

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

Cum zice dana, un rezultat CONCLUDENT al testului se obtine daca acesta e facut la 3 saptamani de la contactul cu risc ori la o saptamana de la intarzierea menstrei, deci repeta testul pentru o mai mare acuratete. Fa-l cu prima urina de dimineata.


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#136 2010-12-08 17:53:26

zuzii
New member
Inregistrat: 2010-12-08
Mesaje: 5

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

pai l-am facut azi dimineata si ma gandeam sa il mai fac maine dimineata.va fi mai sigur?

Offline

 

#137 2010-12-08 18:00:16

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

mai asteapta vreo 2-3 zile
eu insa zic ca nu ai de ce sa-ti faci griji daca ati folosit prezervativ


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#138 2010-12-08 18:00:59

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

Stii care e ideea, daca tu ai un ciclu neregulat, deci daca menstra ta vine haotic, nu prea poti aplica teoria cum ca un test e concludent la o saptamana de la intarziere ( pentru ca tu practic nu ai de unde sa stii CAND ar trebui sa iti vina si deci nu poti sa stabilesti cu exactitate CAT ti-a intarziat ) - caz in care un rezultat mai concludent il obtii daca faci testul la 3 saptamani de la contact.

Desigur, daca ai un ciclu menstrual regulat si stii sigur ca a trecut o saptamana de la intarziere - si daca testul a iesit negativ - sunt sanse destul de mari ca acesta sa fie si rezultatul corect al testului. Da, poti sa repeti testul maine, dar PERSONAL, daca as fi in locul tau, as mai sta macar cateva zile, in ideea ca exista cazuri in care testul da gres, in sensul ca rezultatul e negativ, dar sarcina exista.

Si oricum, menstra iti poate intarzia si din alte motive.

Ultima oara a fost editat de kdeea (2010-12-08 18:01:51)


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2010-12-08 18:08:06

zuzii
New member
Inregistrat: 2010-12-08
Mesaje: 5

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

da am un ciclu menstrual regulat si de asta m-am ingrijorat si eu k nu mi-a intarziat niciodata.ideea e ca eu am si racit acum vreo 2 zile,am si niste dereglari hormonale si nu stiu ce sa zic la ce sa ma gandesc.in vara m-am operat si de nodul la san

Offline

 

#140 2010-12-08 18:25:24

kdeea
Platinum member
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 20306

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

Pana una alta, daca eventual mai vrei sa astepti pana sa iti faci un alt test de sarcina, calculeaza-ti perioada fertila, sa vezi daca erai sau nu in acea perioada cand a avut loc contactul: http://www.anticonceptionale.ro/despre- … ptie.html#

Faptul ca te-ai protejat - insa nu de la inceput - nu iti ofera o garantie ca nu esti insarcinata, dar, in acelasi timp, faptul ca macar nu a ejaculat in tine scade putin sansele. In fond, chiar daca tu de regula ai un ciclu regulat, nu e o regula ca organismul sa functioneze ca un ceas absolut intotdeauna, deci pot exista o serie de alte cauze care sa determine intarzierea menstrei.

Ultima oara a fost editat de kdeea (2010-12-08 18:30:54)


Just a puppet on a lonely string, oh who would ever wanna be king ?

Offline

 

#141 2010-12-17 15:44:03

sailoormoon
New member
Inregistrat: 2009-08-02
Mesaje: 34

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

am avut contact sexual neprotejat daca e sa raman insarcinata care avort ar fi cel mai bun? am citit undeva ca ar fi mai multe tipuri. nu stiu ce anume sa fac. am o parte din vina...dar ce sa aleg daca e sa fi ramas???pls
am o retinere fata de acc(-efectele secundare si faptu ca am luat in liceu pt acnee diane si mi-a aparut pe fata par)
el a purtat prezervativ, dar cand a fost la sfarsit a iesit,nu a fost efevtiv penetrare,dar ... cica el zice c-ar fi ramas ceva...sincer legat de virginitate, iar am avut discutii cu el...si ...sunt lucruri care pt mine nu sunt clare....pana acu nu am avut contacte sexuale cu penetrari si nu imi imaginez de ce cade accent asa mare pe...actul sexual cu penetrare...sunt atatea chestii...gen...nu sunt sigura ca el e alesu si de aceea nu vreau sa fie cu penetrare...
pierd esenta....uneori!

Offline

 

#142 2010-12-17 15:46:38

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

cum sa ramai insarcinata daca actul nu a fost cu penetrare?si a mai existat si prezervativ?....
si nu inteleg de ce vrei sa alegi avortul cand tu nici nu stii daca ai ramas sau nu...si pe deasupra e si imposibil din ce descrii tu acolo...

cati ani ai daca nu te superi...?

Ultima oara a fost editat de YoHanna (2010-12-17 15:46:56)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#143 2010-12-17 15:50:53

maryu
Hero member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 3672

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

asta ma gandeam si eu acum lol incercam sa fac o ecuatie..act fara penetrare, el a purtat prezervativ, la sfarsit a iesit..de unde?"cica el zice c-ar fi ramas ceva" de ramas ce sa ramana si unde?


În fiecare om sunt doi oameni: unul e treaz în întuneric, celălalt doarme în lumină. chicot
What will it take for us to realize,
The more we provoke, winter will come twice...

Offline

 

#144 2010-12-17 16:02:40

ally18
Insomniac member
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 8941

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

sailoormoon a scris:

am avut contact sexual neprotejat daca e sa raman insarcinata care avort ar fi cel mai bun? am citit undeva ca ar fi mai multe tipuri. nu stiu ce anume sa fac. am o parte din vina...dar ce sa aleg daca e sa fi ramas???pls
am o retinere fata de acc(-efectele secundare si faptu ca am luat in liceu pt acnee diane si mi-a aparut pe fata par)
el a purtat prezervativ, dar cand a fost la sfarsit a iesit,nu a fost efevtiv penetrare,dar ... cica el zice c-ar fi ramas ceva...sincer legat de virginitate, iar am avut discutii cu el...si ...sunt lucruri care pt mine nu sunt clare....pana acu nu am avut contacte sexuale cu penetrari si nu imi imaginez de ce cade accent asa mare pe...actul sexual cu penetrare...sunt atatea chestii...gen...nu sunt sigura ca el e alesu si de aceea nu vreau sa fie cu penetrare...
pierd esenta....uneori!

va  va  incearca sa explici mai bine,nimeni nu intelege ce s`a intamplat defapt..


Love.  Live. Laugh.

Offline

 

#145 2010-12-17 16:04:35

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

ally eu am inteles... asta e asemanator cazului "daca a ejaculat pe pantalonii mei is sanse sa raman insarcinata?" lol


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#146 2010-12-17 16:30:38

ally18
Insomniac member
Inregistrat: 2008-08-05
Mesaje: 8941

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

lol cam asa ceva,dar marea intrebare e care avort ar fi cel mai bun cesafac


Love.  Live. Laugh.

Offline

 

#147 2010-12-17 16:38:14

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

sailormoon, eu nu am inteles nimic din ce ai scris tu acolo
daca vrei raspunsuri, incearca sa explici mai logic situatia


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#148 2010-12-17 19:14:20

Mihaella_
Full member
Inregistrat: 2006-12-18
Mesaje: 125

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

ally18 a scris:

marea intrebare e care avort ar fi cel mai bun cesafac

Normal ca nici un mod de intrerupere a unei sarcini nu poate fi bun dar daca intrebi de tipurile de intrerupere am inteles ca intreruperea de sarcina prin aspiratie ar fi mai putin riscanta .
Cel mai bine ar fi sa te sfatuiesti cu ginecologul la care mergi.

Offline

 

#149 2010-12-18 10:28:20

sailoormoon
New member
Inregistrat: 2009-08-02
Mesaje: 34

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

sunt cam neclara, nesigura ....am dubii... sper sa fi scapat de grija asta ! (pt moment-mi-a venit menstra....eram asa de ....daca...).adevaru e ca....in situatii de genu' nu prea am curaju de a spune lucrurilor pe nume pt ca nu prea am avut cu cine vorbi lucruri asa de intime...si nah ca se intampla fire-ar...
fetelor nu aruncati in mine, la capitolu viata sexuala nu le am....si aici mai gasesc niste indrumari, daca vreti le dati daca nu...nu
am peste 20, dar nu am avut un prieten stabil in care sa ma pot increde, din varii motive(am fost plinuta,cam timida si cam toate se intampla din cauza nesigurantei) ...si nah...
bubutadana ...am ajuns la o faza cu actualu in care...de la mangaieri, sarutari s-a ajuns la hai s-o facem...numai ca in momentu respectiv totu s-a derulat ff repede pt ca era strsati amandoi de timp, eu  i-am spus ca nu-s pregatita, el tot insista si am zis ca laas de la mine, dar macar sa fie el protejat...aiurea rau nici nu mai vreau sa ma gandesc

Offline

 

#150 2010-12-18 11:17:02

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

sailoormoon, aici vei gasi tot sprijinul din lume smile insa va trebui sa citesti cateva topicuri de pe-aici pentru ca nu e posibil sa crezi ca esti insarcinata daca nu a existat penetrare si a fost si protejat cu prezervativ. Si n-o zic din rautate...dar e vb ca te stresezi degeaba. Uite si acum ai ajuns sa cauti metode de avort, mai lipsea sa-ti faci programare (inainte ca tu sa afli daca ai ramas sau nu) smile
si nu-mi place deloc faptul k prietenul tau te preseaza...ar trebui sa astepte sa fii pregatita, nu sa regreti dup-aia.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#151 2010-12-18 16:09:08

sailoormoon
New member
Inregistrat: 2009-08-02
Mesaje: 34

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

multumesc pentru raspunsul prompt...sunt niste chestii care le asteapta de la mine si...eu una nu ma simt in stare, dar mai sar calu' de dragu lui, al meu implicit...si ...urmarile nefaste vin asa repede...adevaru e ca am mai trecut printr-o faza asemanatoare anu trecut in vara, dar in alta conjunctura, cu aceeasi persoana(si nu am invatat nimic:()...ideea e ca la unele faze las prea mult de la mine sad

Offline

 

#152 2010-12-18 16:18:42

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: oare sunt insarcinata?! ajutati-ma!!!

pai lasi prea mult pentru ca insista el...si-atunci daca tii la el ajungi sa cedezi...insa daca nu esti pregatita sa faci pasul asta mai bine stai de 2 ori pe ganduri inainte sa faci ceva. Acuma depinde si de cat timp sunteti impreuna, depinde daca te iubeste si el...poate are si el o scuza k tot insista asa smile
si inca ceva...virginitatea nu consta doar in acel himen. Faptul ca va jucati asa...eu zic ca deja e un pas pe care l-ai facut smile
in caz ca te hotarasti sa duci fapta pan la capat te-as sfatui sa incepi sa iei anticonceptionale pentru ca asa stai mult mai linistita smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.