homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Protectie solara :)-6


#96 2011-07-09 18:57:40

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: protectie solara :)

eu anul asta m-am dat cu ulei de masline dupa cateva zile si nu m-am ars. Bine, am stat si cate 2 ore dimineata, 2 seara nu m-a uitat Dumnezeu la soare


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 



#97 2011-07-11 22:01:41

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: protectie solara :)

Am planuit si noi o escapada la Sfantul Gheorghe la mjlocul lui august, voi avea cam 6 zile si jumatate disponibile pentru plaja. Ma bronzez destul de greu (bine, adevarul e ca in ultimii ani nici nu prea am mai stat la soare mai mult de 2-3 zile la rand cateva ore/zi) si nu stiu ce sa-mi iau si cu ce sa ma dau ca sa vin de acolo destul de colorata smile nu aspir la vreun bronz de nu ma mai recunosti pe strada de neagra ce sunt, dar macar sa spuna lumea "da, se vede ca ai fost la mare" big_smile pe gambe ma inrosesc destul de repede, pe umeri, pe piept... pe fata... dar adevarata culoare o prind cam greu.
Si as vrea totusi sa ma intorc bronzata, cum am mai spus si, daca e posibil, sa nu ma ard smile Puteti sa-mi recomandati ceva?
(Am zis sa intreb mai din timp ca sa am timp sa caut)

A folosit cineva din gama de la Avon pentru statul la soare? Ca mi-ar fi mai comod sa comand decat sa strabat magazinele...

Precizez ca nu intentionam sa stam mai mult de orele 8-11/11:30 si eventual dupa-amiaza dupa ora 4. Am vreo sansa? smile

Offline

 

#98 2011-07-11 22:36:09

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: protectie solara :)

Eu le folosesc pe cele de la avon anul asta, ca sunt mai ieftine si cum ai zis tu imi e mai comod http://i0.data.viva.ro/A87127C2431C3CC7 … height=324

Le am pe toate si sunt foarte ok.. Adica eu ma ard usor si asta cu factor 50 e cea mai buna pentru mine


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#99 2011-07-11 22:46:40

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: protectie solara :)

Queen, mersi pentru raspuns. Chiar acum ma uitam pe brosura si ma gandeam la crema pt protectie solara cu minerale pt piele sensibila spf 30 +ulei-spray pentru intensificarea bronzului (asta spre sfarsitul saptamanii cand sper ca oi prinde deja o culoare, adica pe ultimele 2 zile asa). Face vreo treaba uleiul asta sau mai bine imi iau doua creme, una cu spf 50 si una cu 30 sau cu 25 cu care sa ma dau tot asa, dupa vreo 3-4 zile de stat la plaja?
Si mai am o nelamurire: cremele cu spf ridicat (gen 50), apara mai bine dar in acelasi timp ingreuneaza si procesul de bronzare (adica te bronzezi mai greu cand te dai cu ele) sau doar te apara mai bine de arsuri&co, dar te bronzezi la fel de repede/bine ca si atunci cand te dai cu una mai slaba sau chiar deloc?

Offline

 

#100 2011-07-11 22:57:14

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: protectie solara :)

sora-mea si bunica-mea care sunt disperate dupa bronz, dimineata pana in 11 folosesc crema cu factor 30 si dupa-amiaza uleiul [adica dupa 4:30] . Asta in primele zile, apoi spre ziua 4-5 din 7 folosesc aceeasi crema cu factor 25 dimineata si uleiul dupa-amiaza.
Cremele cu factor 50 sunt recomandate persoanele care au pielea deschis si se ard usor, bine ca existe persoane cu pielea deschisa dar care nu se ard asa usor. Te bronzezi mai greu cu ea, dar rezultatul e acelasi dar treptat.
Eu folosesc doar crema cu factor 50 all day, ca nu am voie sa ma bronzez. Si m-am bronzat putin azi pe umeri si spate cat am facut in curte.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

 Publicitate


loading...

#101 2011-07-11 23:02:46

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: protectie solara :)

Sunt zone de pe corp unde ma bronzez mai repede, dar pe picioare innebunesc pana prind o culoare frumoasa smile sunt curioasa daca uleiul ala isi merita vreun ban sau e ca si cum m-as da cu apa smile
Cat despre "dupa expunerea la soare", am citit aici de ulei de catina, m-as inarma cu asta just in case, ca nu se stie niciodata ce surprize frumoase iti aduc cateva ore de stat la soare.

Offline

 

#102 2011-07-11 23:05:36

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: protectie solara :)

uleiul de catin pateaza pielea, eu il recomand sa-l folesti impreuna cu uleiul de masline si o capsul a de vit. E la fiecare aplicare big_smile.. Pentru picioare poti sa scazi factorul de protectie.. acum e mai costisitor sa dai banii pe 2 creme... poti sa folesti ulei de masline sau susan dupa crema pe picioare.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#103 2011-07-12 00:34:25

LadyPink
Platinum member
De la: el din brate
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 15368
Site

Re: protectie solara :)

Multumesc mult pentru sugestii, Queen! puss o sa tin cont! Eu am un spray pentru arsuri, foarte bun, dar nu mai stiu cum ii spune, e ratacit prin casa, pe undeva smile mi l-a luat mama cand ma arsesem destul de tare pe piept si pe umeri, ma manca foarte tare si ma si ustura si ma strangea pielea foarte tare, nu mai supprtam nimic pe mine in zona aia, iar somnul era un cosmar! A doua zi mi-a luat sprayul asta de la farmacie si dupa ce
mi-am dat temeinic cu el in ziua respectiva, de mai multe ori, s-a calmat treaba suficient de mult cat sa ma simt om smile nu face minuni, dar pe mine m-a ajutat foarte mult, dupa vreo 2 zile deja eram ok, puteam sa suport chiar si haine pe mine lol

Offline

 

#104 2011-07-22 16:20:15

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: protectie solara :)

Oare exista vreo crema de fatza pe care sa scrie "non-comedogenic"? am gasit Photoderm de la Bioderma si o crema de la La Roche Posay, ambele "potrivite pentru tenul gras cu tendinta acneica, pentru ca nu au efect gras" si, vezi doamne, nu iti luceste tenul cand te faci cu ele forgetit . Mi-e egal cu 0 daca imi luceste sau nu fatza in ziua cand stau la plaja, eu vreau sa nu ma umplu de cosuri dupa perioada de plaja rodnar . Off....e asa complicat sa ai ten acneic...

Offline

 

#105 2012-06-15 19:04:00

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: protectie solara :)

Analiza chimică a produselor pentru protecție solară: http://pasagera.ro/analiza-chimica-a-pr … derma.html

Offline

 

#106 2012-06-21 17:46:02

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: protectie solara :)

buna
am mai citit odata topicul acum cateva zile si promit ca reactualizez informatiile ca sa imi clarific lucrurile dar parca nu am vazut daca cineva a mentionat urmatorul lucru: ULEIUL DE masline (in combinatie cu vitamina A sau fara) stiti cam ce echivalent al SPF-ului unei creme protectoare ar avea?
Daca pe mine m-ar interesa o crema/lotiune cu SPF 50, uleiul ar fi ok, in conditiile in care nu m-as expune mult timp la soare?
zilele trecute am stat vreo 15 min afara, in soare direct si am spatele rosu ca racul sad


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#107 2012-06-21 17:58:01

heart_beat
Insomniac member
De la: ♫
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 7463

Re: protectie solara :)

uleiul de masline in sine nu protejeaza impotriva radiatiilor solare, el hidrateaza bine si accelereaza bronzarea dar nu are spf. mai bine cumperi un ulei pt plaja cu spf din magazin, sau o lotiune, depinde ce vrei.

Offline

 

#108 2012-06-21 18:07:25

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: protectie solara :)

da, uite la radiatiile solare nu m-am gandit dar e logica treaba. o sa ma mai documentez zilele astea si revin dupa stafuri/pareri smile


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#109 2012-06-21 20:09:54

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: protectie solara :)

crid a scris:

buna
am mai citit odata topicul acum cateva zile si promit ca reactualizez informatiile ca sa imi clarific lucrurile dar parca nu am vazut daca cineva a mentionat urmatorul lucru: ULEIUL DE masline (in combinatie cu vitamina A sau fara) stiti cam ce echivalent al SPF-ului unei creme protectoare ar avea?
Daca pe mine m-ar interesa o crema/lotiune cu SPF 50, uleiul ar fi ok, in conditiile in care nu m-as expune mult timp la soare?
zilele trecute am stat vreo 15 min afara, in soare direct si am spatele rosu ca racul sad

No way!!! Uleiul are 0 protectie si mai ales daca ai pielea alba si te arzi asa repede e contraindicat. Doar uleiul de malsine il pot folosi persoanele deja bronzate sau cele care au un ten masliniu dar nici asa, in ziua de astazi, nu ar trebui nimeni sa se expuna la soare fara o protectie minima de 6-10. Mie personal nici nu-mi place, adica okey hidrateaza insa mirosul si senzatia aia de uns e  acklad  acklad Merge greu si la dush dupa aceea lol sa nu mai zic ca risti sa-ti patezi hainele. Eu folosesc Nivea cu betacaroten, cu spf 6 dar la mine isi face treaba si prea mult uneori lol E hidratanta, intra repede in piele si protejeaza.

Offline

 

#110 2012-06-21 20:13:52

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: protectie solara :)

eu mi-am luat anul asta crema de la forever(cu aloe vera) cu spf 30, nu ma mai risc sa nu ma dau deloc cu crema...deja am pistrui pe fata nu imi trebuie si pe spate...

nu ma dau zilnic cu crema, oricum nu stau extraordinar de mult la soare, dar cand o sa merg la strand/mare sigur o sa ma dau cu crema


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#111 2012-06-21 20:34:10

eva_an
Full member
Inregistrat: 2012-01-08
Mesaje: 679

Re: protectie solara :)

eu am de la gerovital cu fp50
e ok.numai ca uit sa ma dau cu ea


You came to see the mobscene
I know it isn't your scene
It's better than a sex scene and it's
So fucking obscene, obscene, yeah

Offline

 

#112 2012-06-21 22:54:02

crid
Full member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 329

Re: protectie solara :)

da, pai stiu si eu ce inseamna arsul de soare. Cum ziceam, am stat prin curte circa 15 min si acum am spatele praf. sper sa nu fac basicute sad
Cred ca un SPF 50 ar fi suficient, la cum ma prajeste pe mine soarele. Cele mai "slabe" cred ca nu sunt suficient de safe. zilele astea trebuie sa iau una doar ca sa vad ce marca aleg. Vazusem astazi pretul pt Photoderm MAX Cremă SPF 50+ / UVA 38 40ml undeeva la 40 45 lei, putand varia in functie de tipul de crema.
Asta e pretul in general? cesafac

inca ceva. aplicarea se face doar la inceputul expunerii sau pe masura ce simt ca s-a absorbit toata crema, mai aplic? intreb, cu riscul de a parea "needucata", pt a ma asigura ca o folosesc si cum trebuie


That which doesn't kill us makes us stronger!

Offline

 

#113 2012-06-21 22:59:09

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: protectie solara :)

SPF 50 inseamna 10 minute x 50 deci destul de mult. Practic nu ar mai trebui. Eu le prefer pe cele cu SPF mai mic si aplic de mai multe ori daca stau mai mult la plaja. Insa nu stiu cat o sa te bronzezi cu 50 cesafac Nu prea o sa te atinga soarele lol De obicei cu 50 se dau copiii. In locul tau as lua una cu SPF 20-30 si m-as expune treptat la soare. Dupa ce prinzi o culoare poti sa mai scazi din protectie, un 15-10 dar sa nu te expui la orele amiezii. Cu cat e mai mare SPF-ul cu atat e mai scumpa, bineinteles depinzand si de marca. Din ce am folosit eu pana acum L`oreal si Nivea mi se par cele mai okey raport calitate- pret.

Offline

 

#114 2012-06-21 23:10:00

blackberry
Insomniac member
De la: Bucureşti
Inregistrat: 2009-06-23
Mesaje: 6898

Re: protectie solara :)

si eu am pielea fffff alba, eu ma ardeam la mare si cu spf 50.
anul asta m-am apucat de solar, am facut cam 40 minute, nu se cunoaste rau ca nu m-am dus constant, ci pe sarite, o saptamana da, una nu...
ideea e ca am fost la mare si m-am dat cu spf 15 si nu m-am ars deloc smile si intre orele 12-17
poti sa incerci si varianta asta daca iti convine


zic hei oooo, uite cum plutesc in alcooooool, sunt usor acum c-am sufletul gol... n-am nevoie de aripi sa zbor tongue

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.