homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Scurgeri intermenstruale


#1 2007-08-27 17:52:33

avriliana
New member
Inregistrat: 2007-08-20
Mesaje: 16

Scurgeri intermenstruale

Buna,

E prima luna cand iau anticonceptionale, nu am mai luat pana in momentul de fata. am luat din prima folie de Logest 13 pastile pana azi. Le-am luat corect, in prima zi de ciclu la ora fixa in fiecare zi. Menstruatia m-a tinut mai putin decat de obicei si a curs mult mai putin (banuiesc ca de la pastile). Problema e ca la 2 zile dupa ce s-a termiant menstruatia a inceput sa-mi curga secretie cu sange de culoare maronie spre rosu (banuiesc ca e spotting). Cat e normal sa tina acest spoting si in ce cantitate? E necesar sa ma duc la medic daca spottingul nu se termina pana imi vine iar menstruatia? Sunt la fel de protejata si cu spotting?

Multumesc!!

Offline

 



#2 2007-08-27 19:38:07

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Scurgeri intermenstruale

esti protejata.daca tine mai mult de 3 luni sau daca e abundent fa o vizita la medik


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#3 2007-08-30 16:04:42

dropsi
New member
De la: bacau-momentan
Inregistrat: 2007-08-14
Mesaje: 31

Re: Scurgeri intermenstruale

mai fetelor.....si eu is abia la a 4 pastila smile de AC...a aparut spotting-ul,durerea aia mik d sani....dar nu asta e problema mea....stiu k dupa ce o sa cititi intrebarea o sa zambiti dar chiar vreau sa vad dak is eu mai cu capu sau nu......tot vb de ora fixa la AC....de exemplu doar la 11:00,22:00?Sau e faza sa fie ora fixa in aceeasi zi?Eu sincer le "pap" la ora 23:30 in fiecare seara......este ok?


Sarutul este un lucru ciudat. Inutil pentru unii, extaziant pentru altii. Baietelul il primeste pe degeaba, adolescentul trebuie sa minta pentru el, iar cel batran trebuie sa-l cumpere. El este dreptul copilului, privilegiul indragostitului si masca celui ipocrit. Pentru o fata, el este nadejde, pentru mireasa, confirmare, iar pentru femeia casatorita, reafirmare.

Offline

 

#4 2007-08-30 16:26:54

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Scurgeri intermenstruale

Este vorba de ora fixa, sau ma rog, aproximativ la aceeasi ora in fiecare zi, Tu poti sa le iei si la 21.49 daca vrei smile


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#5 2007-08-31 10:57:06

avriliana
New member
Inregistrat: 2007-08-20
Mesaje: 16

Re: Scurgeri intermenstruale

tb sa le iei in jurul aceleiasi ore, nu neaparat fix la aceeasi ora in fiecare zi

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-08-31 11:53:37

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Scurgeri intermenstruale

Pai si eu am avut aceeasi problema. M-a tinut scurgerea mult cam 15 zile si aveam si dureri de burta in perioada asta...A fost nasol, asa ca am renuntat la ele. Eu as zice sa mergi la doctor sa auzi o parere si de acolo eventual le poate schimba.


bebic

Offline

 

#7 2007-08-31 11:59:19

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Scurgeri intermenstruale

Cica e normal asa in primele 3 luni pana se obisnuieste organismul cu AC respective. Dar eu am renuntat dupa prima folie pentru ca imi provoca disconfort scurgerea pe care o aveam. Poate pur si simplu nu mi se potriveau mie anticonceptionalele alea (am luat karissa) sau poate ca asa era normal sa se intample dar nu am mai suportat eu situatia asta si am renuntat. Mi se parea mult sa mai indur inca 2 luni acceasi situatie. Era ca si cum eram pe ciclu continuu, chiar daca scurgerea aia nu era abundenta ca pe ciclu dar faptul ca exista, chiar si intr-o cantitate atat de mica, ma deranja gandul asta, eram prea stresata.


bebic

Offline

 

#8 2007-08-31 15:12:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Scurgeri intermenstruale

rocsyka, cred ca ti-am facut un deserviciu nedindu-ti warn pina acum. Iata, il primesti!
FA-TI TIMP SI CITESTE REGULILE CA SA NU LE MAI INCALCI CU OBSTINATIE


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-08-31 16:17:32

dropsi
New member
De la: bacau-momentan
Inregistrat: 2007-08-14
Mesaje: 31

Re: Scurgeri intermenstruale

inseamna k am scapat tongue  ma gandeam eu k e ok si cum am inceput eu dar tot am vrut sa va intreb si p voi k sa fiu si mai sigura....ms mult de ajutor puss


Sarutul este un lucru ciudat. Inutil pentru unii, extaziant pentru altii. Baietelul il primeste pe degeaba, adolescentul trebuie sa minta pentru el, iar cel batran trebuie sa-l cumpere. El este dreptul copilului, privilegiul indragostitului si masca celui ipocrit. Pentru o fata, el este nadejde, pentru mireasa, confirmare, iar pentru femeia casatorita, reafirmare.

Offline

 

#10 2007-08-31 17:17:21

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Scurgeri intermenstruale

doctoressa a scris:

rocsyka, cred ca ti-am facut un deserviciu nedindu-ti warn pina acum. Iata, il primesti!
FA-TI TIMP SI CITESTE REGULILE CA SA NU LE MAI INCALCI CU OBSTINATIE

Am citit si chiar nu imi dau seama ce am facut gresit. Eu sunt noua nu prea ma pricep....asa ca poate imi spune si mie cineva sa nu mai fac aceleasi prostii:(


bebic

Offline

 

#11 2007-08-31 20:30:50

sevinc elena
Membru
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 3

Re: Scurgeri intermenstruale

eu iau microgynon de 10 luni si pana acum nu am avut nicio problema insa luna asta au aparut scurgeri nu foarte deranjante insa constante prima pata a fost maronie apoi rosie si tot asa ,m-am speriat si am fost la doctor insa azis ca sunt ok si sa continui cu anticonceptionalele nu stiu ce sa fac scurgerea e foarte insistenta si nu mai suport va rog un sfat, am uitat sa mentionez am fost operata de cezariana acum 11 luni. multumesc
pentru mine nu aveti nici un sfat????????????????????
am nevoie de sfaturi nu mai stiu ce sa fac m-am saturat de scurgerile astea nenorocite
si  de doctori care spun ca nu am nimic

Ultima oara a fost editat de sevinc elena (2007-09-01 15:38:03)

Offline

 

#12 2007-08-31 21:46:36

Dienuk
Full member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 465

Re: Scurgeri intermenstruale

Buna fetelor. E prima oara cand va scriu, sper sa nu va speriati de mine ca eu sunt putin mai paranoica uneori smile Am hotarat ca a sosit ziua cea mare in care sa-mi iau adio de la virginitate. Toate bune si frumoase, am fost inainte la medic, mi-a prescris Marvelon, le-am luat frumusel din prima zi de menstruatie. Problema e ca acum cred ca m-am pricopsit de vreo 2 zile cu un spotting exact in continuarea menstruatiei, si nu as prea vrea ca prima experienta cu iubi meu sa fie umbrita de acest aspect. Voi ce ziceti? Sa mai astept cateva zile sau sa ignoram acest detaliu? Mie mi-e putin teama sa nu sangerez mai mult la dezvirginare sau mai stiu eu ce complicatie ar putea sa apara...Nu m-as grabi eu asa de tare, dar acum sunt singurica acasa cateva zile si ma gandeam ca e un moment potrivit smile

Offline

 

#13 2007-08-31 22:45:14

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: Scurgeri intermenstruale

pai.. spottingul ala nu cred ca e asa de abundent incat sa deranjeze... tu oricum o sa sangerezi, cel mai probabil, cand ti se rupe himenul, deci ceva sange pe acolo ai toate sansele sa fie big_smile discuta si cu prietenul tau, explica-i despre ce e vorba, ce e spottingul, ca sa fii sigura ca n-o sa-l deranjeze, si... spor la treaba smile

plus ca e f posibil sa te mai tina spottingul (la unele fete dureaza 1luna-2), e normal in primele 3 luni de anticonceptionale.

Ultima oara a fost editat de ivy (2007-08-31 22:46:01)


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#14 2007-08-31 23:03:11

Dienuk
Full member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 465

Re: Scurgeri intermenstruale

Multumesc mult de incurajari ivy, voi face intocmai cum m-ai sfatuit. Cam acelasi lucru aveam si eu in cap, acum ca am si o parere obiectiva e si mai bine big_smile

Offline

 

#15 2007-08-31 23:14:58

klarissa
Full member
Inregistrat: 2007-06-27
Mesaje: 186

Re: Scurgeri intermenstruale

rocsyka a scris:

doctoressa a scris:

rocsyka, cred ca ti-am facut un deserviciu nedindu-ti warn pina acum. Iata, il primesti!
FA-TI TIMP SI CITESTE REGULILE CA SA NU LE MAI INCALCI CU OBSTINATIE

Am citit si chiar nu imi dau seama ce am facut gresit. Eu sunt noua nu prea ma pricep....asa ca poate imi spune si mie cineva sa nu mai fac aceleasi prostii:(

ai scris 2 posturi consecutive. in cazul in care ti-ai mai amintit ceva trebuie sa editezi primul post. pt asta ai primit worn.
fii mai atenta alta data

Offline

 

#16 2007-08-31 23:17:18

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: Scurgeri intermenstruale

Dienuk a scris:

Multumesc mult de incurajari ivy, voi face intocmai cum m-ai sfatuit. Cam acelasi lucru aveam si eu in cap, acum ca am si o parere obiectiva e si mai bine big_smile

smile ma bucur ca ti-am fost de ajutor


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#17 2007-09-03 10:03:38

rocsyka
Full member
Inregistrat: 2007-08-27
Mesaje: 127

Re: Scurgeri intermenstruale

klarissa a scris:

rocsyka a scris:

doctoressa a scris:

rocsyka, cred ca ti-am facut un deserviciu nedindu-ti warn pina acum. Iata, il primesti!
FA-TI TIMP SI CITESTE REGULILE CA SA NU LE MAI INCALCI CU OBSTINATIE

Am citit si chiar nu imi dau seama ce am facut gresit. Eu sunt noua nu prea ma pricep....asa ca poate imi spune si mie cineva sa nu mai fac aceleasi prostii:(

ai scris 2 posturi consecutive. in cazul in care ti-ai mai amintit ceva trebuie sa editezi primul post. pt asta ai primit worn.
fii mai atenta alta data

Mersi:)


bebic

Offline

 

#18 2007-09-03 12:07:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Scurgeri intermenstruale

sevinc elena, mergi la un cabinet de planning si discuta cu medicul de acolo...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2007-09-03 21:16:01

Dienuk
Full member
Inregistrat: 2007-08-31
Mesaje: 465

Re: Scurgeri intermenstruale

Buna. Am si eu o nelamurire...cat de abundent poate sa fie spottingul ca sa se inscrie in limite normale? Adica eu schimb cam 2 absorbante pe zi, si nu e doar o secretie maronie, vad ca acum e si sange sau ceva care arata exact ca sangele. Ar trebui sa ma duc la medic sau astept sa-mi treaca? Eu sunt la jumatatea foliei de Marvelon, inceputa in prima zi de menstruatie. Va multumesc smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.