homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Part-time job vs Facultate la zi


#1 2007-08-27 22:10:03

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Part-time job vs Facultate la zi

Mi-am gasit un job destul de tentant la un call center...part time insemnand 6 ore pe zi de luni pana vineri plus 2 sambete din luna...
Problema e k fiind studenta abia intrata la limbi straine,nush exact ce ma asteapta la facultate...si niki nu vreau sa ma vad dupa primul semestru cu o mie de restantze si straina de sediul facultatii...
   De la respectivul serviciu pana la facultate fac 10 min de mers pe jos (mosilor-universitate)
   date fiind detaliile, tocmai m-am certat cu mama,care ma bate la cap sa ma tin de facultate si bla bla...
   Sincer,nush ce sa fac....credeti k poti face facultatea ca lumea desi ai in paralel si un job?
   Singura kestie la kr m-am gandit ar fi sa vb la sediu,sa fac trainingul aku...si eventual sa lucrez o luna apoi sa incep dupa primul semetru de facultate,dar nush dak asta va fi posibil..astept sugestii si pareri


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 



#2 2007-08-27 22:25:50

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Part-time job vs Facultate la zi

si eu am primit o oferta de la o gradinita particulara sa predau engleza numai ca eu n-am timp ca sunt studenta la 2 facultati
eu zic sa incerci ,cu facultatea de litere poti sa te speli pe cap mai tarziu...si aici poate ai sanse sa ramai si sa avansezi

Offline

 

#3 2007-08-27 22:32:55

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Part-time job vs Facultate la zi

Butterfly20 a scris:

cu facultatea de litere poti sa te speli pe cap mai tarziu

Nu prea pot sa zik asta...k sunt la chineza si o sa incep ceva complet nou..si nu vreau sa ma spal deloc pe cap cu ea...k nu vreau sa ies cu o diploma dar sa nu pot lega 2 fraze


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#4 2007-08-27 22:34:11

mitzili
Hero member
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 2205

Re: Part-time job vs Facultate la zi

Lelaina si eu sunt studenta (acum ultimul an) si de un an lucrez. (la zapp in mall, deci am program de la 10-16 intr-o sapt si in celalata de la 16-22 si la fel 2 weekenduri pe luna, numai k in weekendul in care lucrez, lucrez doar o zi dar am program 12 ore.) Si vreau sa-ti spun k m-am descurcat si nu am avut nici o restanta anul asta. Si e super bine sa fii pe banii tai. De cand lucrez nu le-am mai cerut alor mei nici 10 mii.Am facut toata vacantza (mare+munte ) pe banii mei.


You make me so hot, You make me wanna drop, It's so ridiculous, I can barely stop, I can hardly breathe, You make me wanna scream, You're so fabulous, You're so good to me, baby, baby

Offline

 

#5 2007-08-28 01:05:44

dojo
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-07-08
Mesaje: 276
Site

Re: Part-time job vs Facultate la zi

Eu am lucrat din primul semestru .. full time job inca. Nu este atata moarte de om la limbi mai ales (am facut romana-engleza). Am pus job-ul pe primul loc si zau daca am regretat. Dupa cum este probabil de asteptat, NU am luat job in invatamant. Am ramas in radio si acum am firma de web design ...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-08-28 01:49:02

dia2010
Hero member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 3313

Re: Part-time job vs Facultate la zi

Am lucrat pe toata perioada facultatii, desi nu chiar 8 ore ca ne-am inteles cu sefa si nu am avut probleme. La faculta am fost la frecventa redusa cu adevrinta ca lucrez si a fost ok. Obositor dar a trecut. Mi-a folosit foarte mult ca am lucrat pentru ca sincer am invatat in practica 90% din meserie - contabilitate.


"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele."~Rabindranath Tagore

Offline

 

#7 2007-08-28 09:47:23

myya
Full member
De la: bacau
Inregistrat: 2007-07-25
Mesaje: 570
Site

Re: Part-time job vs Facultate la zi

si eu lucrez cu 5 ore pe zi si m-am descurcat si cu facultatea...am avut o singura restanta tot anul si aia la mate pt ca n-am invatat...daca sunt intelegatori sefii poti si lucra numai sa-ti dea voie la fac cand ai nevoie;)...si e bine sa prinzi experienta macar cat de cat si sa ai si banii tai

Offline

 

#8 2007-08-28 09:50:01

andreealina
New member
Inregistrat: 2007-08-23
Mesaje: 10

Re: Part-time job vs Facultate la zi

Si eu lucrez si sunt si studenta la Administratie publica in anul 2.Job'ul imi ocupa tot timpul, cel putin in vacanta asta asa am patit, facultatea este in celalalt capat al buc si nu prea as avea cum sa ajung asa de des.Dupa parerea mea trebuie sa vrei sa le faci pe amandoua....este greu dar daca te simti in stare poti sa lucrezi si poti trece anul fara restante.Totul depinde de tine si numai de tine.Este normal sa vrei sa fii independenta din punct de vedere financiar dar facultatea tot trebuie facuta daca tot ai inceput'o.Si e bine sa te tii de facultatea asta pt ca eu am o verisoara care a terminat acum 2 - 3 ani si acum lucreaza la o firma de avocatura ca translator si castiga 30 mil pe luna....eu zic sa te strecori cum poti si sa le imparti pe amandoua ca asta e viata pana la urma.Succes!smile

Offline

 

#9 2007-08-28 11:25:24

micaella4
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-06
Mesaje: 4144

Re: Part-time job vs Facultate la zi

Lelaina a scris:

Mi-am gasit un job destul de tentant la un call center...part time insemnand 6 ore pe zi de luni pana vineri plus 2 sambete din luna...
Problema e k fiind studenta abia intrata la limbi straine,nush exact ce ma asteapta la facultate...si niki nu vreau sa ma vad dupa primul semestru cu o mie de restantze si straina de sediul facultatii...
   De la respectivul serviciu pana la facultate fac 10 min de mers pe jos (mosilor-universitate)
   date fiind detaliile, tocmai m-am certat cu mama,care ma bate la cap sa ma tin de facultate si bla bla...
   Sincer,nush ce sa fac....credeti k poti face facultatea ca lumea desi ai in paralel si un job?
   Singura kestie la kr m-am gandit ar fi sa vb la sediu,sa fac trainingul aku...si eventual sa lucrez o luna apoi sa incep dupa primul semetru de facultate,dar nush dak asta va fi posibil..astept sugestii si pareri

just do it. de ce? pt ca e posibil sa regreti mai tarziu ca nu ai facut-o... vorba aia...fac de litere nu prea prezinta oportunitati pe viitor. (si eu sunt la litere, anul 4 si lucrez). in plus, experienta profesionala va atarna mai greu in momentul in care termini facultatea... tu incearca.. altfel risti sa iti para rau.
succes!

Ultima oara a fost editat de micaella4 (2007-08-28 11:26:02)

Offline

 

#10 2007-08-28 12:02:03

alexia
Addicted member
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-01-14
Mesaje: 14580

Re: Part-time job vs Facultate la zi

Lelaina este la LIMBI STRAINE. Nu la LITERE

Offline

 

#11 2007-08-28 12:46:25

angelaflory
Hero member
De la: F.City
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 2882

Re: Part-time job vs Facultate la zi

da nu a zis litere nustiu


"Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani. Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi. Danseaza ca si cand nimeni nu te vede. Canta de parca nu te-ar auzi nimeni. Traieshte ca shi cum paradisul ar fi pe pamant ..."

Offline

 

#12 2007-08-28 12:48:10

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: Part-time job vs Facultate la zi

Lelaina a scris:

fiind studenta abia intrata la limbi straine


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#13 2007-08-28 12:49:26

angelaflory
Hero member
De la: F.City
Inregistrat: 2006-12-27
Mesaje: 2882

Re: Part-time job vs Facultate la zi

a zis bine smile


"Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani. Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi. Danseaza ca si cand nimeni nu te vede. Canta de parca nu te-ar auzi nimeni. Traieshte ca shi cum paradisul ar fi pe pamant ..."

Offline

 

#14 2007-08-28 13:12:03

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Part-time job vs Facultate la zi

facultatea de litere per ansamblu o include si pe cea de limbi si literaturi straine

Offline

 

#15 2007-08-28 14:41:51

Lelaina
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-02-02
Mesaje: 4397

Re: Part-time job vs Facultate la zi

smile la univesrsitate bucuresti sunt doua facultati complet diferite...kiar dak ele intre ele mai fac tot felul de evenimente..dar sunt doua facultati diferite...

Revenind la topic,cred k am sa incerc si cu jobul..desi probabil k n-o sa mai am prea mult timp,dar de mult vreau sa nu mai depind de nimeni si sa ma simt pe picioarele mele...plus k dupa cum am zis,sediul firmei e la 10 min de facultate...aku sa vad si seful kt va fi de intelegator,dar acolo lucreaza numai studenti aproape,dci nu cred sa fie probleme...
  Problema ar fi k as fi vrut sa prind si o bursa la o fac din China (asta in kz k exista asa ceva ) ca sa fiu sigura k prind limba...dar tre sa le pot face pe amandoua smile

Ultima oara a fost editat de Lelaina (2007-08-28 14:46:14)


Poor is the man whose pleasure depends on another

Offline

 

#16 2007-08-28 23:04:31

mikki_20
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-02-15
Mesaje: 4694

Re: Part-time job vs Facultate la zi

eu zic ca e bine 6 ore si mai ales ca ai zis ca e aproape de facultate depinde acum si cum o sa ai u cursurile si eu sunt ultimul an si vreau sa imi gasesc un job full time sa fiu pe banii mei stiu ca o sa fie putin greu dar trb sa incerc big_smile


Avem 1 an si 5 lunite

Offline

 

#17 2007-08-29 00:06:42

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Part-time job vs Facultate la zi

deci Lelaina...daca vrei sa te tzii de fac...nu accepta jobul...n'ai timp...sigur iti zic...
dar cum zice Butterfly...cu fac asta a noastra te speli pe cap mai tarziu...si iti zic asta pt ca mi se apropie licenta...in anul 1 eram asha idealista!grater(((((
aaah si da......shtiu ca la Bucuresti sunt diferite.tocmai mi;a plecat profa favorita.....ce limbi faci Lelaina? daca faci franceza si te "intalnesti" pe la vreun curs/seminar/c.p. cu domnisoara Elmira Chengiali,sa shtii ca e constantzeanca de'a mea...o super femeie,o super profesoara.
super pregatita...si'un super om!big_smile
(ce tare ar fi sa nu faci franceza....cat am laudat'o degeaba:)) )

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2007-08-29 00:11:17)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#18 2007-08-29 00:14:23

just-me
Hero member
Inregistrat: 2007-02-04
Mesaje: 2067

Re: Part-time job vs Facultate la zi

eu cunosc multe persone cu limbile straine terminate care lucreaza la firme ,dar pe total alte posturi in care n-au nici o treaba cu ce au facut in facultate

Offline

 

#19 2007-08-29 00:17:03

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Part-time job vs Facultate la zi

pai speram ca ajungem si noi asha......macar cat de cat ok platite:P
pai normal Butterfly....la ce naiba ne'ar trebui LFC or LSC?  si crede'ma...LFC'ul cel putin e specialitatea mea...nu invatz,devorez cursurile cat imi place...insa...la ce ne'ar trebui la un loc de munca?

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2007-08-29 00:18:44)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.