homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!-16


#286 2009-09-12 19:12:29

pink_brain
Full member
Inregistrat: 2006-10-27
Mesaje: 322

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

Am si eu o intrebare: Am de vreo 2 ani chisturi la sani ce au evoluat in toate directiile, ba m-au durut, ba m-au lasat..
Intrebarea mea este: are oare mastoza fibrochistica legatura cu stressul? Intreb deoarece am observat ca in perioadele in care sunt stresata ma dor sanii, iar cand sunt relaxata nu am nici o problema.

Offline

 



#287 2009-09-25 20:49:21

ally eu
New member
Inregistrat: 2009-03-05
Mesaje: 73

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

da.la fel mi se intampla si mie.cand sunt stresata,cand ma supar de ceva, incep sa doara.asta cam dupa o jumatate de zi sau poate si peste 2 zile.am observat si ca inainte de durere simt o presiune undeva in ceafa,ca o apasare. eu ultima data cand am avut dureri am pus frunze pisate de varza intr-un prosop si le-am tinut pe sani.aveam dureri intense asa ca am luat si pliculete cu un medicament ce contine ketoprofen(nu stiu daca se gasesc in tara-mi le-a dat cineva din afara)dar oricum cred ca pastilelele de ketonal au acelasi efect.am scapat de durere.vreau sa va spun ca cataplasma cu varza mi-a recomandat-o chiar dna doctor.

Offline

 

#288 2009-09-25 23:47:56

roxy_hexy20
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 22

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

buna seara fetelor, am si eu mastoza fibrochistica la ambii sani. acum ceva timp ( un an) mi s-a prescris mastoprofen gel de la care nodulii s-au micsorat. apoi am intrerupt tratamentul gandindu-ma ca nu am sa iau toata viata hormoni sa-mi mentin nodulii la limite. problema e ca de curand am descoperit un nodul care e surprinzator de mare, il pot prinde practic intre degete. sanii ma dor inainte de menstruatia dupa care imi trece. iau si antic yasmin. pe net am citit mai multe informatii despre aceasta mastoza si in ceea ce privesc antic sunt foarte confuza. ba ca determina aparitia nodulilor, ba ca nu, ci din contra previne aparitia lor. ce imi recomandati sa fac? avand in vedere marimea foarte mare a noduluilui ( aproape 2 cm cred) credeti ca e nevoie de operatie?

Offline

 

#289 2009-09-26 09:05:31

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

Cel mai indicat ar fi sa te consulte un medic. Anticonceptionalele nu sunt contraindicate, dar trebuiesc luate sub supraveghere medicala. Cat despre marimea nodului, numai medicul poate decide daca e nevoie de operatie sau nu.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#290 2009-09-28 10:34:33

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

roxy_hexy20 a scris:

buna seara fetelor, am si eu mastoza fibrochistica la ambii sani. acum ceva timp ( un an) mi s-a prescris mastoprofen gel de la care nodulii s-au micsorat. apoi am intrerupt tratamentul gandindu-ma ca nu am sa iau toata viata hormoni sa-mi mentin nodulii la limite. problema e ca de curand am descoperit un nodul care e surprinzator de mare, il pot prinde practic intre degete. sanii ma dor inainte de menstruatia dupa care imi trece. iau si antic yasmin. pe net am citit mai multe informatii despre aceasta mastoza si in ceea ce privesc antic sunt foarte confuza. ba ca determina aparitia nodulilor, ba ca nu, ci din contra previne aparitia lor. ce imi recomandati sa fac? avand in vedere marimea foarte mare a noduluilui ( aproape 2 cm cred) credeti ca e nevoie de operatie?

1. yasmin = hormoni, deci deocamdata iei hormoni smile. mastoprofenul e unguent si dupa parerea mea e mult mai inofensiv decat anticonceptionalele.
2. depinde ce ai tu la sani: fibroadenoame sau chisturi. daca nodulii tai sunt fibroadenoame, atunci yasminul numai bine nu le face. e un contraceptiv cu continut mare de estrogen, iar fibroadenoamele sunt sensibile la hormonul asta (pot sa apara altele sau sa se mareasca cele existente). daca insa ai chisturi, atunci nu sunt pb cu Ac, pot chiar sa ajute.  de asta ai citit pareri diferite, pt ca in functie de natura nodulului, Ac sunt recomandate sau contraindicate.

nu ai facut nicio ecografie mamara? daca da, ce scrie pe rezultat?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#291 2009-09-28 10:42:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

roxy, iti recomand sa mergi la un medic si sa faci o ecografie mamara, in felul asta vei vedea despre ce e vorba. parerea mea e ca e vorba de chisturi, daca s-au micsorat si-si tot modifica dimensiunile, dar cel mai bine e sa te vada un medic.

Offline

 

#292 2009-09-29 15:44:21

yrenne81
Membru
Inregistrat: 2009-09-29
Mesaje: 3

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

Buna ziua ! sunt Irina, si va scriu pentru mama mea care are 55 de ani. Am fost ieri cu ea sa-si faca o ecografie la sani si in urma acesteia, au rezultat urmatoarele:
San drept: - tegument de aspect normal ecografic
- tesut celular sub-cutan hipoecogen, bine reprezentat.
- tesut fbro-glandular cu ecogenitate usor crescuta
- la nivelul cadranului supero-extern se proiecteaza o imagine transonica bine delimitata, cu diametrul = 10mm /11mm (aspect ecografic de formatiune chistica)
- posterior de aceasta imagine transonica se proiecteaza o imagine hipoecogena bine delimitata cu diametrul = 9mm/12mm, avand axul longitudinal paralel cu tegumentul (posibil fibro-adenom mamar)
- in cadranul supero-intern se proiecteaza doua imagini transonice cu diametrul de 5 mm si respectiv 6 mm (aspect ecografic de formatiuni chistice)
- in ambele cadrane superioare se priecteaza imagini transonice cu diametrul sub 5 mm
- glanda mamara de aspect fibro-micro chistic cu posibil fibro-adenom mamar
- nu prezinta adenopatie axilara dreapta
San stang: - tegument de aspect normal ecografic
- tesut celular sub-cutan hipoecogen, bine reprezentat
- tesut fibro-glandular cu ecogenitate crescuta
- retromamelonar nu se proiecteaza imagini patologice
- la nivelul cadranului supero-extern se vizualizeaza o imagine transonica bine delimitata, ce descrie posterior fenomen de amplificare, iar in interior se proiecteaza imagini hipoecogene punctiforme ce plutesc, semnal doppler absent, cu dimensiuni 36mm/38mm, usor depresibila sub presiunea transductorului, iar la periferie prezinta un inel cu ecogenitate usor crescuta avand diametrul =2,5mm (aspect ecografic de formatiune chistica)
- nu prezinta adenopatie axilara stanga
Se recomanda examen mamografic.
Va rog din suflet sa ma lamuriti cam ce e de facut si cat e de grav. Medicul de la ecografie i-a recomandat sa mearga la Bucuresti sa ii faca punctie la sanul stang. Mama e destul de speriata....
Multumesc !

Offline

 

#293 2009-09-29 16:25:37

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

yrenne i am lasat doctoressei linkul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#294 2009-09-29 16:48:09

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

yrenne81, atat cat ma pricep eu, nu e nimic grav. formatiunile sunt bine delimitate, deci nu sunt semne suspecte => nu vad rostul punctiei.
i s-a recomandat examen mamografic deoarece dupa 40 ani sanul are alta structura si este mai greu de vizualizat ecografic. dupa aceasta varsta sunt indicate mamografiile.
in rest, e vorba de niste chisturi care se pot resorbi in timp sau cu ajutor hormonal. fibroadenomul acela iarasi este in regula, pentru ca e mic si bine delimitat.

este prima ecografie mamara pe care o face mama ta?

Offline

 

#295 2009-09-30 13:38:44

yrenne81
Membru
Inregistrat: 2009-09-29
Mesaje: 3

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

crys_ty_na a scris:

yrenne i am lasat doctoressei linkul...

Multumesc mult de tot Crys_ty_na!

Si iti multumesc si tie Anca !! m-am mai linistit un pic. Iar raspunsul la intrebarea daca e prima ecografie...e Da, pentru ca mama e genul de femeie care nu merge de buna voie la medic. Trebuie sa duc eu munca de lamurire cu ea, si asta daca stiu ca are vreo problema. Astept si parerea d-nei doctor. Sper sa fie OK totul, avand in vedere ca medicul care i-a facut ecografia a zis ca e cam mare chistul de la sanul stang. Doamne ajuta !

Ultima oara a fost editat de yrenne81 (2009-09-30 13:43:17)

Offline

 

#296 2009-10-01 10:20:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

daca e prima ecografie, atunci e posibil sa aiba de mult chisturile si fibroadenomul ala si sa nu fi stiut de ele. cum ati ajuns la ecografie, a avut dureri in ultima vreme? sa ne spui rezultatul de la mamografie.

Offline

 

#297 2009-10-01 10:42:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

yrenne81 a scris:

Buna ziua ! sunt Irina, si va scriu pentru mama mea care are 55 de ani. Am fost ieri cu ea sa-si faca o ecografie la sani si in urma acesteia, au rezultat urmatoarele:
San drept: - tegument de aspect normal ecografic
- tesut celular sub-cutan hipoecogen, bine reprezentat.
- tesut fbro-glandular cu ecogenitate usor crescuta
- la nivelul cadranului supero-extern se proiecteaza o imagine transonica bine delimitata, cu diametrul = 10mm /11mm (aspect ecografic de formatiune chistica)
- posterior de aceasta imagine transonica se proiecteaza o imagine hipoecogena bine delimitata cu diametrul = 9mm/12mm, avand axul longitudinal paralel cu tegumentul (posibil fibro-adenom mamar)
- in cadranul supero-intern se proiecteaza doua imagini transonice cu diametrul de 5 mm si respectiv 6 mm (aspect ecografic de formatiuni chistice)
- in ambele cadrane superioare se priecteaza imagini transonice cu diametrul sub 5 mm
- glanda mamara de aspect fibro-micro chistic cu posibil fibro-adenom mamar
- nu prezinta adenopatie axilara dreapta
San stang: - tegument de aspect normal ecografic
- tesut celular sub-cutan hipoecogen, bine reprezentat
- tesut fibro-glandular cu ecogenitate crescuta
- retromamelonar nu se proiecteaza imagini patologice
- la nivelul cadranului supero-extern se vizualizeaza o imagine transonica bine delimitata, ce descrie posterior fenomen de amplificare, iar in interior se proiecteaza imagini hipoecogene punctiforme ce plutesc, semnal doppler absent, cu dimensiuni 36mm/38mm, usor depresibila sub presiunea transductorului, iar la periferie prezinta un inel cu ecogenitate usor crescuta avand diametrul =2,5mm (aspect ecografic de formatiune chistica)
- nu prezinta adenopatie axilara stanga
Se recomanda examen mamografic.
Va rog din suflet sa ma lamuriti cam ce e de facut si cat e de grav. Medicul de la ecografie i-a recomandat sa mearga la Bucuresti sa ii faca punctie la sanul stang. Mama e destul de speriata....
Multumesc !

vorbim de o afectiune benigna, fara probleme
merita investigat suplimentar din pricina virstei....insa nu cu stres si panica ci cu calm


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#298 2009-10-01 12:10:48

yrenne81
Membru
Inregistrat: 2009-09-29
Mesaje: 3

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

anca90 a scris:

daca e prima ecografie, atunci e posibil sa aiba de mult chisturile si fibroadenomul ala si sa nu fi stiut de ele. cum ati ajuns la ecografie, a avut dureri in ultima vreme? sa ne spui rezultatul de la mamografie.

V-am zis ca e genul care "fuge" de medici ... din pacate. Si asta nu pentru ca nu ar avea incredere in ei , ci pentru ca ii e frica. Crede ca ceea ce nu stie nu o poate afecta probabil .
Insa intr-o seara m-a pus pe mine si pe matusa mea sa ii palpam sanul...ca simtea ea ceva. Si atunci m-am speriat, pentru ca la sanul stang se simtea chiar f. bine ceva tare. Imediat a doua zi i-am facut programare la ecografie. Ea cred ca le avea de mai demult, insa nu a zis nimic. O sa postez si rezultatul mamografiei cu siguranta.
Doctoressa , iti multumesc tare mult... mi-ai mai dat speranta. Sa stiti ca a contat foarte mult pentru mine parerea voastra, pt. ca asa am reusit sa o mai linistesc ieri. I-am zis ce mi-ati scris voi, ca nu e cancer, si ca o sa mergem in continuare la medic si ca va fi bine.
Va multumesc mult inca odata ! si o sa va mai tin la curent cu ce facem.

Offline

 

#299 2009-10-01 13:13:48

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

multa sanatate mamei tale si te asteptam cu vesti  par

Offline

 

#300 2009-10-04 00:51:40

roxy_hexy20
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 22

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

anca90 a scris:

roxy_hexy20 a scris:

buna seara fetelor, am si eu mastoza fibrochistica la ambii sani. acum ceva timp ( un an) mi s-a prescris mastoprofen gel de la care nodulii s-au micsorat. apoi am intrerupt tratamentul gandindu-ma ca nu am sa iau toata viata hormoni sa-mi mentin nodulii la limite. problema e ca de curand am descoperit un nodul care e surprinzator de mare, il pot prinde practic intre degete. sanii ma dor inainte de menstruatia dupa care imi trece. iau si antic yasmin. pe net am citit mai multe informatii despre aceasta mastoza si in ceea ce privesc antic sunt foarte confuza. ba ca determina aparitia nodulilor, ba ca nu, ci din contra previne aparitia lor. ce imi recomandati sa fac? avand in vedere marimea foarte mare a noduluilui ( aproape 2 cm cred) credeti ca e nevoie de operatie?

1. yasmin = hormoni, deci deocamdata iei hormoni smile. mastoprofenul e unguent si dupa parerea mea e mult mai inofensiv decat anticonceptionalele.
2. depinde ce ai tu la sani: fibroadenoame sau chisturi. daca nodulii tai sunt fibroadenoame, atunci yasminul numai bine nu le face. e un contraceptiv cu continut mare de estrogen, iar fibroadenoamele sunt sensibile la hormonul asta (pot sa apara altele sau sa se mareasca cele existente). daca insa ai chisturi, atunci nu sunt pb cu Ac, pot chiar sa ajute.  de asta ai citit pareri diferite, pt ca in functie de natura nodulului, Ac sunt recomandate sau contraindicate.

nu ai facut nicio ecografie mamara? daca da, ce scrie pe rezultat?

sal anca90. am facut ecografie si pe rezultat scrie "adenomatoza mamara la ambii sani cu caracter benign cu diametrul de pana la 17 mm"(asta a fost acum un an). presupun ca adenomatoza mamara e acelasi lucru cu mastoza fibrochistica, cel putin asa mi-a zis dr. de familie. nu stiu sa spun dc sunt fibroadenoame sau chisturi, dr. care mi-a facut ecografia nu mi-a dat prea multe detalii, practic a durat mai mult dezbracatul si imbracatul decat consultatia.

Offline

 

#301 2009-10-05 10:03:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

sunt fibroadenoame, deci yasmin-ul nu-ti face bine. daca tii neaparat sa iei anticonceptionale, poti schimba pe ceva mai echilibrat, tb sa vb cu doctorul de asta. repeta si ecografia (la alt medic, ca asta se vede si dupa cum ti-a dat rezultatul ca nu s-a strofocat prea tare) ca a trecut un an de la ultima si cu rezultatele mergi la un doctor. in mod normal un medic de planning ar tb sa se priceapa si sa stie ce AC sa-ti prescrie, dar in pb din astea eu am mai incredere in endocrinologi. acum tu stii ce doctori buni sunt prin zona ta.

Offline

 

#302 2009-10-06 22:22:32

roxy_hexy20
New member
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 22

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

ms mult anca90 pt sfaturi. o seara placuta

Offline

 

#303 2009-11-04 22:29:30

cristinutza21
New member
Inregistrat: 2009-08-27
Mesaje: 7

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

buna seara!
Am mai scris pe acest forum despre o alta problema medicala...am fost diagnosticata in luna august a acestui an cu ovare macropolichistice. am un chist pe 4.3 pe ovarul drept si inca 3 pe ovarul stang un pic mai micute (3.3, 2.6 si 1.9). Pe langa acestea mi-a mai fost descoperita si o anexita pe care am inceput sa o tratez...mi s-a dat un antibiotic doxicilina, un antiinflamator flamexin si niste ovule klion-d 100. Pentru chisturi momentan iau diane 35 si sunt la a3a folie. Astazi (din cauza durerilor pe care le prezentam in special la sanul stang) am fost sa imi fac o ecografie mamara si mi s-a pus diagnosticul de mastoza fibrochistica (am noduli la ambii sani, cel mai mare fiind de 10/5 mm, iar la sanul stang scrie trama conjunctiva accentuata si as dori daca stie cineva sa imi explice ce inseamna acest lucru).
am citit diverse pareri si pe acest forum despre anticonceptionale si aceasta mastoza fibrochistica...este indicat sa continui sa le iau avand in vedere ca diane 35 sunt destul de puternice?sa le schimb? sunt atat de suparata ca sincer nici nu stiu ce problema trebuie sa rezolv prima. As dori daca se poate sa imi raspunda doctoressa, dar accept orice sugestie si sfat din partea oricui.
De asemenea astept pareri in legatura cu doctorita Budes Maria daca stie cineva cat de buna este in acest domeniu...pana acum toate tratamentele au fost date de dansa.
Multumesc frumos!

Ultima oara a fost editat de cristinutza21 (2009-11-04 22:32:05)

Offline

 

#304 2009-11-05 09:15:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Mastoza fibrochistica!!!Ajutor!

of, e tare aiurea situatia asta: diane35 ar ajuta la micsorarea chisturilor de la ovare, dar pot mari nodulii de la sani. e posibil ca acei noduli sa fi aparut chiar de la diane35 sau sa fi fost potentati de pilulele astea. asta e prima examinare a sanilor pe care o faci?

vad ca le iei totusi de 3 luni... ai mai fost la un control ecografic pt chisturile de pe ovare? in 3 luni ar fi tb sa se mai micsoreze. eu as repeta ecografia pt ovare si daca chisturile au scazut mult, as intrerupe anticonceptionalele. daca n-au scazut, atunci poate ar fi mai indicata o laparoscopie, avand in vedere ca AC nici nu si-au facut efectul in 3 luni si reprezinta si un risc pt sani.
niste anticonceptionale mai slabe (cu mai putin estrogen) ar fi mai blande pt sani, dar n-ar mai garanta niciun efect asupra chisturilor ovariene.

vb si cu un endocrinolog bun. din pacate e nasol ca tratand intr-o parte risti sa bubuie in cealalta sad. poate exista totusi un tratament hormonal adecvat... sa dea Domnul sa nimeresti un doctor priceput! multa sanatate! kram

LE: Acea trama conjunctiva cred ca e un fel de membrana. Nu stiu ce inseamna faptul ca e "accentuata", la fel cum nu stiu daca trama asta face parte din structura sanului sau este vorba de membrana care delimiteaza nodulii...

Ultima oara a fost editat de anca90 (2009-11-05 09:28:09)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.