homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chistul ovarian - ptr doctoressa


#1 2007-09-04 11:30:25

adi
New member
Inregistrat: 2006-11-24
Mesaje: 45

chistul ovarian - ptr doctoressa

buna la toata lumea! sunt noua pe aici si am si eu o probelma, poate ma ajuta cineva va rog. am un chist pe ovarul drept (de 35 mm cu 34mm chist posibil hematic- asa mi s a spus la ecografie), care se formeaza dupa menstruatie, ma chinuie vreo 2 saptamani, dupa care se retrage. dr la care a m fost mi a spus sa iau diane 35, dar eu am 30 ani si vreau un copil. s a mai confruntat cineva cu asa ceva , daca il las in voia lui, imi va afecta o eventuala sarcina?            multumesc

Offline

 



#2 2007-09-04 11:49:53

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

eu am avut un chist functional. care la fel apare si dispare. si avea 5 cm. nu stiu ce sa-ti spun. si noi ne dorim un bebe.
stiu ca de obicei chisturile FUNCTIONALE se trateaza in sarcina cu Duphaston. De asemenea 60% din femei scapa de chisturile respective odata cu alaptarea.
Plus ca se stabileste daca un chist este hematic sau nu - laparoscopic. Stiu asta sigur. Asa ca nu stiu cum cum si-a dat seama doctorul de asta.
Si chistul hematic se opereaza...
Daca gresesc..corectati-ma va rog.

Ultima oara a fost editat de ralluka (2007-09-04 11:54:17)

Offline

 

#3 2007-09-04 11:59:13

adi
New member
Inregistrat: 2006-11-24
Mesaje: 45

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

multumesc ptr raspuns. mi a spus posibil chist hematic , am facut doar ecografie vaginala. si dr la care am fost nu mi a dat detalii cu privire  la acest chist, ba chiar m am enervat ca doar am platit consultatia. problema mea este ca ma doare uneori. am fost la dr badea la municipal, iar ecografia am facut o la ambulatoriu ( alt doctor). sper sa raman gravida si poate se rezolva. eu sunt din buzau si am facut si aici o ecografie mai demult si mi s a spus ca este chist seros si am primit si explicatii, pe cand la bucuresti nu mi au spus ce inseamna chist hematic sau ce probleme as putea avea, doar sa iau anticonceptionale cel putin 6 luni.

Offline

 

#4 2007-09-04 14:16:29

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

nu te stresa, nu ai nici o problema, creste foliculul, te chinuie vreo 2 sapt cum zici tu, dupa care se sparge, elibereaza ovulul si gata, nu te mai chinuie...la ciclul urmator va ovula ovarul celalalt...si tot asa. Apuca-te deci de facut copilul ala si nu mai umbla prin doctori


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-09-04 14:20:24

adi
New member
Inregistrat: 2006-11-24
Mesaje: 45

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

va multumesc mult!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-09-05 14:51:04

suteusimona
Full member
Inregistrat: 2006-11-15
Mesaje: 119

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

sa-ti dau un exemplu,vorbesc doar din experienta personala.vroiam sa fac un copilas,am fost la un medic care mi-a spus ca am un chist si nici vorba sa ma apuc de facut copii.tin minte ca mi-a si prescris duphaston.am stat eu pe ganduri pt ca nu am avut niciodata probleme nici cu ciclul,nu ma durea nimic si am fost un pic nedumerita.ca sa ma lamuresc m-am dus la alt medic care mi-a spus ca nu am nici un chist.explicatia ai primit-o de la doctoressa

Offline

 

#7 2007-09-06 21:39:10

lyly
New member
Inregistrat: 2007-09-06
Mesaje: 9

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

buna la toata lumea am si eu o problema mi s-a depistat un chist ovarian de 2,7 mm la polul superior al ovarului drept si medicul ginecolog mi a dat sa iau yasmin 3 luni de zile sau chiar 6 luni ca sa mi regleze menstruatia(care n-a lipsit in nici o luna insa varia de la 23- 27 de zile).ar trebui sa mi fac griji? daca poate cineva sa-mi dea vreun sfat il astept.ecografia am facut-o dupa ce mi s-a terminat menstruatia.multumesc

Offline

 

#8 2007-09-07 10:01:36

adi
New member
Inregistrat: 2006-11-24
Mesaje: 45

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

buna fetelor. adevarat ce spuneti. ieri am fost la dr si am facut o ecografie , nici urma de chist. acum 2 saptamani era de 35 mm.

Offline

 

#9 2007-09-07 11:36:29

lyly
New member
Inregistrat: 2007-09-06
Mesaje: 9

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

multumesc ptr incurajari .am scris gresit chistul meu are 27 mm nu 2.7.scuze .inca ceva din foaia de obs pe care mi-a dat-o medicul scrie ca ovarul meu drept are dimensiuni de 25/16mm si ecostructura normala iar stangul are dimensiunea de 41/27mm si la fel ecostructura normala.intrebarea mea este:chistul afecteaza sau nu structura ovarului si care sunt dimensiunile normale ?sau cum afecteaza chisturile ovarele in afara de lipsa menstruatiei si durere.multumesc

Offline

 

#10 2007-09-07 11:39:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

lyly, chisturile ovariene comporta multe discutii, prea multe pentru a fi facute aici. depinde de chist....si sunt multe tipuri


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-09-07 12:31:35

lyly
New member
Inregistrat: 2007-09-06
Mesaje: 9

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

multumesc ptr raspuns.din ce am inteles eu din hartia cu pricina scrie ca este o mica formatiune hipoecorgena sau hipoecongerna  iar eco am facut pe 4 sept in conditiile in care menstruatia mi-a venit pe 26 aug si a tinut 4 zile.oricum medicul a zis sa iau yasmin 3 luni si sa ma duc la control (sper sa nu am sperii prea tare de efectele lui ca eu n-am m-ai luat pana acum si nici viata sexuala nu am inceput-o)ma bucur insa ca am  aflat mai multe de la voi


mai am o intrebare: ce se intampla dupa ce sa zicem ca intrerupi anticonceptionalele  dupa 6 luni?menstruatia  revine la procesul "normal" adica tine tot atatea zile ca si inainte de a le lua?si se produc iarasi dereglari in organism? nu se pune problema unei sarcini si nici a vreunui contact sexual. multumesc

Ultima oara a fost editat de lyly (2007-09-10 14:31:18)

Offline

 

#12 2007-09-16 17:00:06

miki_tanya
Membru
Inregistrat: 2007-09-16
Mesaje: 1

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

buna fetelor,am si eu o nedumerire am facut ECO si mi sa gasit la ovarul stang imagini chistice mici 1,3 si 1,5 cm foliculare si la cel drept aspect polimicrochistic folicular fara lichid,dar nu mi sa dat tratament ce pot sa fac?eu as vrea sa fac un bebe dar se lasa intarziat oare sa fie din cauza chisturilor?

Offline

 

#13 2007-09-17 10:54:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

lyly, cred ca vorbim despre chisturi functionale la tine si mai cred ca, sincer, poti sa le lasi si in pace
miki_tanya, avem foarte putine informatii...cred insa ca nu ai ce tratament sa primesti, fa copilul si va fi bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-09-17 12:03:04

danuzza73
New member
Inregistrat: 2007-09-15
Mesaje: 10

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

buna!!!am si eu o nelamurire...este posibil ca un chist ovarian de 48,4 mm depistat in aprilie si care si-a pastrat dimensiunea si in mai sa dispara subit dupa 3 luni de yasmine?intentionat am consultat un alt medic in august,pt a afla stadiul chistului,dar acesta in urma ecografiei mi-a spus sa stau linistita ca nu mai exista,doar ca am ovare micropolichistice si mi-a recomandat sa iau jeanine.acum dupa prima folie CM nu a venit,am inceput si a doua folie si sunt curioasa ce se intampla.sincera sa fiu as renunta la AC dar mi-e frica de reaparitia acestor chisturi(cel mare mi-a dat batai de cap).multumesc anticipat pentru sfaturile voastre.

Offline

 

#15 2007-09-17 12:08:32

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

sunt chisturi functionale, e firesc sa dispara deci nu e cazul sa te stresezi nici daca reapare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2007-09-17 22:02:28

lyly
New member
Inregistrat: 2007-09-06
Mesaje: 9

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

buna fetelor.multumesc pentru sfaturi doctoressa. ai o mare putere de convingere si hotararea din raspunsul tau m-a linistit avand in vedere ca esti medic si ca imi raspunzi in cunostinta de cauza.multumesc din suflet.m-am agitat putin ca e primul "chist" pe care il am.
mai am o intrebare : cum se ia yasmin ?ma refer la zilele insemnate pe  folie?cu care zi a saptamanii incepi? cu ziua in care iti vine menstruatia :deci daca iti vine miercuri iei o pastila pe care e notat miercuri?si pe urmezi sageata pana le termini?sau incepi cu prima pastila de la capatul foliei? multumesc inca o data pentru ingaduinta fetelor:asa-i cand esti incepator

Offline

 

#17 2007-09-18 09:31:21

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

lyly, rostul mersului la cabinetul de planning este printre altele si acela ca ti se explica si cum sa iei pastilele care ti-au fost recomandate...ma rog, daca te uiti bine la folia de yasmin vei vedea ca toate pastilele arata fix la fel. ei bine, asa si sunt, identice una cu cealalta. asta inseamna ca poti incepe cu oricare din ele...totusi, ca sa te ajute pe tine sa te verifici daca ai luat sau nu pastila, pe ele sunt trecute zilele saptaminii si niste sageti. iti e deci de ajutor sa incepi cu una din pastilele din dreptul zilei de miercuri(din exemplul tau) si sa continui in sensul sagetilor. Totusi, daca tu ai alt sistem mai eficient si mai simplu de verificare, poti lua pastilele si in zig-zag, incepind cu oricare dintre ele, important e sa iei una pe zi, in preajma aceleiasi ore zilnic, timp de 21 zile.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#18 2007-10-13 23:25:51

cok
New member
Inregistrat: 2007-10-13
Mesaje: 19

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

va deranjez si yo cu o problema: am fost diagnosticata cu un chist ovarian de 42 cu 45 milimetrii, e grav?
mi s-a dat sa iau diane 35, e ok?
se va vindeca sau nu?
am dureri mari, ce pot face?

Offline

 

#19 2007-10-14 02:16:03

daNA24
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-10
Mesaje: 22

Re: chistul ovarian - ptr doctoressa

si eu am un chist e mai mare de 3 cm si am avut niste dureri groaznice acum la menstra am luat Nospa dimineatza si seara si nu am avut probleme mi-a luat durerile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.