homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Deodorante-cancer??


#1 2007-09-05 16:41:29

darkblue
New member
Inregistrat: 2007-09-05
Mesaje: 5

deodorante-cancer??

au aparut ieri o gramada de articole in care se spunea ca deodorantele obisnuite ar mari riscul de a face cancer mamar.

"Antiperspirantele pot favoriza apariţia cancerului la sân
Marţi 04 septembrie 2007, 17:39


Cercetătorii americani au descoperit că aluminiul care există în compoziţia mai multor antiperspirante pot favoriza apariţia cancerului la sân, potrivit unui studiu publicat de Daily Mail.

Potrivit cercetătorilor, femeile care au cancer la sân nu ar trebui să folosească antiperspirante sau deodorante. De asemenea, femeile sănătoase care au în familie astfel de cazuri ar trebui să se gândească destul de mult la factorii de risc, înainte să folosească un antiperspirant.

Renunţarea la antiperspirante poate avea un rol benefic în reducerea riscului apariţiei cancerului la sân. Fructele şi legumele au şi ele un rol important şi previn apariţia cancerului la sân, mai spun oamenii de ştiinţă.

Până în momentul de faţă nu a fost stabilită o legătură directă între deodorante şi cancerul la sân, dar un studiu realizat la Universitatea Keele a demonstrat că sărurile din aluminiu sunt folosite pentru închiderea porilor astfel încât pielea să nu mai poată transpira, fapt ce poate conduce la un cancer al ţesuturilor.

Foto lime.com
Sursa: NewsIn"

chestia asta m-a cam pus pe ganduri si am cautat pe net ceva alternative si nu am gasit decat unele pe baza de alaun (nu stiu ce este) la un magazin virtual. ma intrebam daca le-a folosit cineva, daca sunt bune de ceva!! poate ma lamuriti si pe mine

Offline

 



#2 2007-09-05 16:43:34

cocoleta
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 3208

Re: deodorante-cancer??

tot ce pot sa spun e ca mama mea a avut un nodul la san dupa operatie medicul i-a recomandat sa nu mai foloseasca antiperspirant solid ci unu lichid (cu bila sau crema)

Offline

 

#3 2007-09-05 16:44:44

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: deodorante-cancer??

am auzit si eu asta .... si cum ca aluminiu nu ar fi bun ... 
apoi daca stam si ne gandim bine mai tot provoaca cancer ...daca nu antiperspirante atunci murim de mirosurile din tara care nus tocmai placute nici la ora actuala


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#4 2007-09-05 16:52:18

darkblue
New member
Inregistrat: 2007-09-05
Mesaje: 5

Re: deodorante-cancer??

deci sa inteleg ca nu ati folosit pana acum nici una deodorantele alea cu alaun?

Offline

 

#5 2007-09-05 16:53:51

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: deodorante-cancer??

nici nam auzit de alaun sincer big_smile


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-09-05 16:55:57

LadyInRed
Hero member
De la: _________
Inregistrat: 2007-06-07
Mesaje: 3261

Re: deodorante-cancer??

dap asa e ...singurul deodorant care nu contine aluminiu este cel de la nivea insa numai unele dintre ele nustiu

Offline

 

#7 2007-09-05 16:57:25

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: deodorante-cancer??

cocoleta a scris:

tot ce pot sa spun e ca mama mea a avut un nodul la san dupa operatie medicul i-a recomandat sa nu mai foloseasca antiperspirant solid ci unu lichid (cu bila sau crema)

eu stiam ca alea cu bila nu sunt bune neutral si am trecut la deodorant spary,ce sa ma cred ?


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#8 2007-09-05 16:59:04

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: deodorante-cancer??

ca deodaorantul dauneaza grav sanatatii si nu mai trebuie folosit.din cauza asta sunt atatia oameni care nu il folosesc acum inteleg si eu


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#9 2007-09-05 17:00:42

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: deodorante-cancer??

si eu stiam ca cele cu bila, chiar si cele de la nivea, contin aluminiu. stiu, ca am cautat pe rupte fara. cel solid de la nivea nu are aluminiu, dar mie nu mi-e bun, nu-mi place ca se "branzeste". deocamdata tot la ala cu bila am ramas. :-(


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#10 2007-09-05 17:02:54

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: deodorante-cancer??

deci pan la urma care e bun ? si care nu are aluminiu ? ala solid de la nivea ?


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#11 2007-09-05 17:24:06

LadyInRed
Hero member
De la: _________
Inregistrat: 2007-06-07
Mesaje: 3261

Re: deodorante-cancer??

ala spray de la nivea care nu contine aluminiu wink ala cauatzi`l  wink eu am gasit...dar stau cu greu la raion sa iau fiecare deodorant in mana caci sunt strecurate printre ele care au aluminiu ... la nivea spray

Offline

 

#12 2007-09-05 17:37:26

darkblue
New member
Inregistrat: 2007-09-05
Mesaje: 5

Re: deodorante-cancer??

am gasit chestia asta in dex si la aia pe site scrie ca e antibacterian si antifungic; pe mine ma intereseaza daca a folosit cineva produsele astea crystal fresh si daca sunt eficiente


ALAÚN s.n.  Sulfat dublu al unui metal trivalent şi al unui metal monovalent; piatra-acra; folosit in farmaceutica, tabacarie, etc.

Offline

 

#13 2007-09-05 17:49:06

cinthya
Full member
Inregistrat: 2006-12-10
Mesaje: 584

Re: deodorante-cancer??

eu stiu ca oricumnu e bine ca deodorantul sa stopeze transpiratie...logic...duce la blocarea glandelor sudoripare din zona si asta nu e bine...deodorantul e bun atunci cand transpiri, dar blocheaza mirosul....eu folosesc lady speed stick de liliac si sunt f multumita de el....il fol cam de 6ani...asa am auzit si de cuptoarele cu microunde ca ar fi cancerigene....si de legumele crescute artificial...nu e bine sa credem chiar asa repede o informatie nou aparuta....

Offline

 

#14 2007-09-05 18:58:37

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: deodorante-cancer??

eu folosesc un deodorant enviroment-friendly de la zuccari , nu are nici freon nici aluminiu si alcool si nu dauneaza mediului . este 100%  natural


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#15 2007-09-05 19:00:48

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: deodorante-cancer??

si ala unde il gasesti?


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#16 2007-09-05 19:06:18

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: deodorante-cancer??

la farmacie ... puteti sa-l googaliti inainte pe net , contine aloe vera si este de la o firma italieneasca zuccari


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#17 2007-09-05 21:01:19

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: deodorante-cancer??

si eu am ceva cu aleo vera si nush ce ...nu mam uitat pe e; sa vad ce contine ...da nu imi place cum miroase ... miroase a medicament parca si asa imi ramane si pe bluza


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#18 2007-09-05 22:20:47

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: deodorante-cancer??

da miroase un pic a medicamen dar e sanatos si al meu nu lasa nimik pe bluga deoarece nu contine talc


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#19 2007-09-06 02:47:41

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: deodorante-cancer??

Da...si eu stiam ca deodorantele care nu te lasa sa transpiri (in general alea solide) sunt cancerigene (cel putin creste riscul de noduli).
Cat de nivea....stiu ca foloseam cand eram mai mica deoodorant nivea spray...care nu impiedica transpiratia...numai ca elimina mirosul. Adica nu ca il acoperea...pur si simplu nu mirosea deloc. Cred ca ala ar fi bun.
Dar...intr-adevar...in ziua de azi nimic nu mai e sanatos...asa ca daca ai risc de cancer nu prea ai cum sa scapi...parerea mea. Doar daca iti cresti legumele tu...iti cumperi animale pe care ai grija cu ce le hranesti...si consumi numai ce e facut in casa...de tine, din gradina ta si de la animalele tale. Ca in rest...totul e nesanatos in ziua de azi.

Ultima oara a fost editat de Andreea86 (2007-09-06 02:48:30)


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.