homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cistita sau infectie urinara..ce sa fac??-2


#20 2011-07-01 19:20:05

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

Daca spui ca este jena in vezica urinara,sa faca urocultura,sa elimine varianta cu infectia urinara..

Ultima oara a fost editat de eueu10 (2011-07-01 19:33:01)


pc

Offline

 



#21 2011-07-01 20:17:31

RrramonaElena_tm
New member
Inregistrat: 2011-06-16
Mesaje: 12

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

nu e jena in vezica...e in organul genital,cum ar veni big_smile !mai exact in penis....si din cate am inteles nu e infectie urinara,in general infectia nespecifica e o "boala",ori candida,ori alte cele,nu stiu exact!si tratamentul cu ciprinol e tot pentru astfel de boli,printre altele...

Offline

 

#22 2011-07-01 21:10:00

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

Atunci daca nu-i trece jena,peste o saptamana sa mearga din nou la medic,poate ii schimba tratamentul..


pc

Offline

 

#23 2011-09-09 20:55:23

andreeaene25
New member
Inregistrat: 2011-09-08
Mesaje: 33

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

Am si eu o noua intrebare,fetelor:D la prima mi s-a raspuns foarte rapid,multumesc! De cateva zile am simptomele unei infectii urinare si ma doare rau un rinichi insa abia azi dimineata am dus proba de urina la laborator..si este gata abia in 4 zile!! Pentru ca m-am panicat atunci cand am vazut ca fac si febra si rinichiul ma doare din ce in ce mai rau,am luat o pastila de ciprinol,antibiotic pe care l-am mai folosit in trecut pt infectia urinara..asta e provizoriu pana am antibiograma de la laborator.Intrebarea mea este la ce interval ar trebui sa iau ciprinol(concentratie 500 mg)? Cat despre anticonceptionale,anume logest,am inteles ca trebuie sa ma protejez pe durata tratamentului si 7 zile dupa,asa este? Va multumesc muult!puss

Offline

 

#24 2011-09-09 21:48:15

andreeaene25
New member
Inregistrat: 2011-09-08
Mesaje: 33

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

Imi cer scuze ca sunt asa insistenta:D dar am luat antibioticul pe la ora 6 si as vrea sa stiu daca trebuie sa ma trezesc la 6 sa iau alt comprimat sau pot sa visez pana mai tarziu:))..asta in cazul in care ciprinol se ia la 24 de ore...va rog sa ma lamuriti:*

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-09-09 23:14:20

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

daca antibioticul se ia la 24 ore, atunci la 24 de ore il iei.. asta inseamna ca daca l-ai luat dimineata la 6, tot asa trebuie si urmatorul. nu te sfatuiesc sa-l iei dupa cum iti vine ca nu e bine... ca asa si el isi face efectul dupa cum ii vine.. nush.. sper sa intelegi ideea. ia si un biotics sau complex B...ori ceva de genul asta pt protectia florei intestinale de antibiotic.

daca iei ac, te protejezi pe timpul tratamentului si inca 7 zile dupa.

sfat..du-te la doctor si nu lua pastile dupa ureche.

Offline

 

#26 2011-09-10 00:45:57

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

andreeaene25 a scris:

Am si eu o noua intrebare,fetelor:D la prima mi s-a raspuns foarte rapid,multumesc! De cateva zile am simptomele unei infectii urinare si ma doare rau un rinichi insa abia azi dimineata am dus proba de urina la laborator..si este gata abia in 4 zile!! Pentru ca m-am panicat atunci cand am vazut ca fac si febra si rinichiul ma doare din ce in ce mai rau,am luat o pastila de ciprinol,antibiotic pe care l-am mai folosit in trecut pt infectia urinara..asta e provizoriu pana am antibiograma de la laborator.Intrebarea mea este la ce interval ar trebui sa iau ciprinol(concentratie 500 mg)? Cat despre anticonceptionale,anume logest,am inteles ca trebuie sa ma protejez pe durata tratamentului si 7 zile dupa,asa este? Va multumesc muult!puss

mergi la medic. nu e ok sa te diagnostichezi si tratezi singura. gresesc ei si medicii singuri, ca sa mai fii si tu cea care greseste.

sanatate.

Offline

 

#27 2011-09-10 12:47:58

andreeaene25
New member
Inregistrat: 2011-09-08
Mesaje: 33

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

multumesc pentru raspunsuri..da,asa este.nu ar trebui sa ne tratam dupa ureche dar chiar ma ingrijorasera simptomele.Se pare ca luni dimineata voi avea rezultatul uroculturii..pana atunci astept! Va pup,ms mult!puss

Offline

 

#28 2011-09-10 16:15:20

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

buna
am si eu niste intrebari pe aici
de ieri (pe la pranz) am inceput sa am niste dureri in zona vezicii si cand urinez. nu este o durere constanta dar ma sageteaza din cand in cand si doare foarte tare cand tusesc, ma ridic brusc sau vreau sa ma asez. tot asa tare m-a durut aseara cand a incercat sotul sa ma ridice in brate. abia luni o pot suna pe doc sa ma programez la un control si vroiam sa stiu daca aveti idee ce poate fi si daca este cazul sa ma alarmez sau nu.
eu banuiesc ca este o infectie urinara dar nu stiu sigur pentru ca nu am mai avut asa ceva.

am uitat sa va spun, de fapt nu stiu daca are vreo importanta, dar acum 3 saptamani am avut un chiuretaj si la analiza de secretie facuta dupa vreo 2 saptamani mi-a iesit gardnerella.

Ultima oara a fost editat de deya (2011-09-10 16:16:23)


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#29 2011-09-10 20:22:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

deya, poate fi o infectie urinara. trebuie sa faci o urocultura ca sa vezi.

Offline

 

#30 2011-09-12 14:02:58

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

multumesc de raspuns
am luat urinal akut momentan si s-a mai ameliorat durerea iar in 14 ma duc la analize si fac si urocultura


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#31 2011-09-12 15:10:38

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

ai facut bine cu urinalul. si bea si cat mai multe lichide. rau mi se pare ca trebuie sa astepti asa mult cu urocultura cesafac
sanatate!

Offline

 

#32 2011-09-12 15:46:11

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

nu este musai sa astept asa mult dar mai am programate niste analize in 14 si doc de fam a zis ca e ok sa o fac atunci


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#33 2011-09-18 12:00:23

Gily
Full member
Inregistrat: 2007-10-20
Mesaje: 114

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

Uricol (efervescent) modifica rezultatul uroculturii? Cu cat timp inainte trebuie sa nu il iau pentru ca rezultatul sa fie cel real?

Offline

 

#34 2011-09-28 21:12:24

Ruxandra89
New member
Inregistrat: 2011-09-23
Mesaje: 67

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

Buna
De mai bine de 2 ani ma confrunt cu infectiile urinare dar in ultima perioada s-au agravat, am ajuns si la urgente din cauza senzatiei de arsura, usturime si durere sad. La medic am fost, chiar la cele mai bune clinici din orasul meu, am urmat tratamente cu antibiotice in repetate randuri si diverse combinatii ale acestora. De curand mi-am refacut toate analizele iar la urocultura mi-a iesit peste 100.000 UFC/ml E COLI iar in sediment : 3 celule epiteliale, 10-15 leucocite, 2 renale...astfel medicul mi-a dat sa iau urinex, augmentin, tador, no-spa si indometacin cateva zile iar apoi am inceput un tratament cu instilatii timp de 2 saptamani ...asta se intampla acum o luna . De o sapt iar a recidivat infectia,am mers la alta clinica si am refacut analizele ...iar a iesit infectie cu e coli , destul de grava si am facut 5 zile tratament cu cervugid si ciprinol dar nu a fost mai bine iar tratamentul s-a prelungit cu 10 zile de ciprobay .
Rog neaparat alta pareri , am cam epuizat in 2 ani mediciii de la cele mai bune clinici si private si de stat din orasul meu , ce as mai putea sa fac sau unde sa merg pentru ca nu reusesc sa ma fac bine si m-am saturat de atatea tratamente cu antibiotice incat imi e frica sa nu apara alte probleme.
Momentan sunt bine dupa tratam cu ciprobay , au trecut doua saptamani de cand l-am terminat si trebuie sa fac in cont pauza iar dupa fiecare ciclul menstrual timp de 3 luni trebuie sa fac tratament cu antibiotice ,ovule , ceaiuri sad
Astazi am primit si rezultatul unei analize de secretie ...si se pare ca s-au gasit urme de candida albicans si gardnerell vaginalis desi eu nu am nici un simptom asociat lor . Medicul a spus ca nu imi da tratament deoarece am luat multe si e bine sa o lasam in pace daca nu ma supar . Am incredere in medic ...dar tot nu mi se pare chiar in regula sa nu fac nimic pt problema asta .

Offline

 

#35 2011-09-29 01:30:58

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

1. antibiograme ai facut in tot timpul asta?
2. ecografii abdominale?

Offline

 

#36 2011-09-29 09:41:57

Symenna
New member
Inregistrat: 2011-08-25
Mesaje: 38

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

BUna , am si eu o intrebare...am o infectie urinara iar medicul de familie mi-a prescris Nolicin...eu am citit prosprectul si este interzis sa fie utilizat de adolescentii in dezvoltare? medicul stie foarte bine ce varsta am ...dar nu stiu ce sa fac..daca sa le mai iau sau nu?

Offline

 

#37 2011-09-29 11:45:25

tequila
New member
Inregistrat: 2011-02-17
Mesaje: 78

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

Parerea mea este ca ai deja 16 ani, medicul ti l-a prescris in cunostinta de cauza, si nu cred sa fie probleme  tummenupp
Dar poti sa suni medicul, spui ca ai citit acest lucru pe prospect si te ingrijoreaza - nu se va supara.  smile

Ultima oara a fost editat de tequila (2011-09-29 11:45:42)


verze.ro - simtul umorului nu a murit!

Offline

 

#38 2011-09-29 15:18:25

Ruxandra89
New member
Inregistrat: 2011-09-23
Mesaje: 67

Re: cistita sau infectie urinara..ce sa fac??

moksha da , am facut mereu antibiograma si iesea sensibil la toate in afara de amoxicilina . La ecograf totul e ok , rinichii nu au nici o problema , ovarele sunt in regula neutral ..... Mi-am facut pana si alte analize pentru a cauta cauza , recent am fost la institutul de diabet , deoarece noul meu medic era de parere ca as putea avea diabet deoarece glicemia era putin mare iar infectiile urinare se intalnesc adesea la diabetici dar si acolo am primit un rezultat bun , nu e diabet . Momentan sunt in impas.......:smile(
Mentionez ca intotdeauna am grija de mine , curatenia si igiena intima sunt ireprosabile , nu stau in frig sau umezeala , beau zilnic cam 1.5- 2 litri de apa , frecvent fac cure cu ceai de merisor si urisan , lenjeria este strict de bumbac iar la fiecare spalare o dezinfectez pt a elimina bacteriile , am o dieta adecvata , nu fac exces de nimic , sunt si lacto-vegetariana . Nu inteleg ce ar trebui sa mai fac pentru a scapa de problema aceasta care imi afecteaza viata.

Ultima oara a fost editat de Ruxandra89 (2011-09-29 15:24:39)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.