homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col


#1 2007-03-22 21:24:08

little_sharky
New member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 20

rana pe col

buna ; e prima data cand scriu pe un forum
am si eu cateva intrebari legate de rana pe col; sa explic intai care e pb mea
Acum 1 an si jumatate am fost la un control deoarece aveam scurgeri abundente si vroiam sa fac un test papanicolau.
La acest control dr mi-a spus ca am o rana pe col ce trebuie cauterizata.Am facut intai tratament pt cocbacili si pt a steriliza locul, dupa care m-am programat la cauterizare.Mentionez ca la primul  consult dr mi-a recoltat probe pt papanicolau, mi-a facut colposcopie si biopsie.Papanicolau a iesit clasa II inflamator, celule edocervicale metaplaziate prezente, frecvente celule S+I+PD+B+E, modificari distrofice si degenarative PMN.
Rezlatat colposcopie - col de ......... cu mica zona de EAO micropapilara.Larga zona de EAA ce cuprinde excolul aproape in totalitate cu zona de pseudomozaic la ora 15-17.La ora 11 si 13 zona de EAA mipro.....(inainte de cauterizarea ranii)
Rezultat biopsie - fragmente bioptice de col uterin prezentand leziuni de akentoza(?) papilomatoza (fara modificari koilocitare) si hiperplazia celulelor bazale.
Rezultat colposcopie - nu inteleg decat exocol cicatrizat dar mai zice ceva de EAA (dupa cauterizare).
Dupa aceste analize trebuia sa revin la control( o data la 6 luni).Din pacate am ajuns abia acum.
Am facut papnicolau care a iesit tot clasa II, scrie ca am inflamatie, iar la descriere citologica :frotiu sarac celular; prezente celule S+D;PMN; reevaluare.
Acum 1 an jumate cd am fost la dr, m-a intrebat cati ani am si daca vreau sa fac copii; a zis ca daca vreau sa fac, sa nu mai astept.Mi-a mai zis ca nu a putu sa imi cauterizeze toata rana pt ca insemna sa-mi inchida colul.Mi-a zis acum ca rana nu s-a marit.pb este ca ea a plecat in concediu si se intoarce in mai si oricum nu stiu cate explicatii imi va da.
A vrea sa stiu cat de grava e pb mea pt ca eu doresc sa am copii, as vrea sa stiu care sunt riscurile si ce ma sfatuiti sa fac in continuare.Cre sunt urmarile daca nu cauterizez rana, daca o cauterizez(desi dr mi-a zis ca nu se inchide colul femeilor care nu au nascut).
Ps nu am facut nici un avort si nici alte pb nu am avut.
Merci mult de tot si astept raspunsuri si sfaturi

Offline

 



#2 2007-03-22 21:59:54

little_sharky
New member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 20

Re: rana pe col

merci mult pt ajutor
imi pare rau dar nu stiu sa sterg
si unde pot sa scriu?

Offline

 

#3 2007-03-23 09:57:41

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: rana pe col

banuiesc ca vorbesti cu cristina, si-i raspunzi pentru ce ti-a zis in partea cealalta... nu stergi nimic. lasa-l asa. asteapta raspunsul doctoressei.


Nobody home

Offline

 

#4 2007-03-23 10:46:33

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

eu as face un test hpv, leziunea de col pare importanta, din ce spui tu aici, pare pertinent sfatul doctoritei: daca vrei copii, nu mai astepta, fa-i...sa nu fie prea tirziu. Mergi la testul papanicolau la fiecare 6 luni, nu pune altceva inainte, ideea de a ti se inchide colul, cum zici tu nu e cea mai mare problema. Riscul de cancer de col uterin e cea mai mare problema, care nu e de neglijat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-03-23 14:18:18

little_sharky
New member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 20

Re: rana pe col

in primul rand multumesc pt raspuns!!
pb este ca daca imi inchide colul, nu mai pot face copii.
Sa inteleg ca ideea este sa fac un copil cat mai repede ca sa pot sa imi cauterizez si rana dupa aceea?
Si daca imi inchide colul este definitiv si asta presupune sa imi scoata si ovarele?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-29 09:24:28

little_sharky
New member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 20

Re: rana pe col

asteptam un raspuns care nu a venit sau poate nu stiu unde sa-l caut
poate ma ajuta si pe mine cineva
multam

Offline

 

#7 2007-03-29 09:44:34

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

little_sharky...iti va raspunde doctoressa cand intra smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#8 2007-03-29 14:31:06

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

ideea e intr-adevar sa faci un copil cit mai curind ca sa poti cauteriza si rana. Ovarele ti le lasa pe loc


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#9 2007-03-29 17:14:23

little_sharky
New member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 20

Re: rana pe col

cauterizarea ranii care a mai ramas presupune inchiderea colului, pt ca rana acoperea colul aproape in totalitate,;nu a fost cauterizata in totalitate de prima data ca sa imi lase posibilitatea sa fac un copil daca vreau.

Offline

 

#10 2007-03-30 16:11:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

am inteles asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-03-30 16:13:49

little_sharky
New member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 20

Re: rana pe col

daca imi inchide colul, ovarele le lasa acolo? si la ciclu ce se intampla?

Offline

 

#12 2007-03-30 16:40:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

la anatomie, in scoala, nu vi s-a spus chiar nimic?
fara ovare, intri in menopauza, deci ti le lasa pe loc, nu sunt motive sa ti le scata, pentru o rana pe col. Cred ca povestea cu inchisul colului e un fel de a zice, pe intelesul tau. singele menstrual va curge...daca nu, atunci iti scoate uterul cu totul....dar ovarele tot ti le lasa pe loc. singele menstrual curge din uter nu din ovare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2007-03-30 16:44:23

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: rana pe col

doctoressa, ca sa fiu putin offtopic si sa-ti raspund la intrebare: la anatomie chiar nu ne invata mai nimic. eu am avut o profa care atunci cand vorbea de zona genitala ne spunea "acolo jos, dar nu la unghiile de la picioare". ii era rusine de cuvinte mai rau ca noua, copii in clasa a 8-a pe vremea aia.


Nobody home

Offline

 

#14 2007-03-30 16:45:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

.....of, speram ca s-au mai schimbat lucrurile


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2007-04-04 20:51:49

little_sharky
New member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 20

Re: rana pe col

astept si alte lamuriri si sunt binevenite orice fel de sfaturi
multam

Offline

 

#16 2007-04-04 21:00:26

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: rana pe col

http://i11.servimg.com/u/f11/11/16/50/76/uter_f10.gif

cam asa aratam pe dinauntru smile deci pt o rana pe col nu are de ce sa iti scoata ovarele. colul nu va fi inchis de tot pt ca altfel nu ai mai avea menstruatie...ai avea dar n-ar avea pe unde iesi si atunci ar fi alta "minune" deci nu ti-l inchide de tot dar scad sansele ca spermatozoizii sa nimereasca orificiul restant...de asta ti-a si zis sa faci acum un copilas cat sansele sunt mai mari ca spermatozoizii sa urce pe unde trebuie...smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#17 2007-04-04 21:07:59

little_sharky
New member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 20

Re: rana pe col

pai si asa dupa cauterizare cred ca a mai ramas o portiune f mica deschisa
e aproape inchis ; si oara cat pot sta cu rana asta asa, pt ca in timp o sa se mareasca ]
oricum am inteles de la cineva(nu stiu daca e adevarat) ca, daca stau cu rana asa mult timp exista riscul sa devin sterila oricum

Offline

 

#18 2007-04-04 21:09:16

little_sharky
New member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 20

Re: rana pe col

si mai am o nelumurire - sa zicem ca rana se mareste si singura posibilitate este cauterizarea totala.ce presupune asta? ce implica?
si cat de ingrijorata ar tb sa fiu de cancer?

Offline

 

#19 2007-04-04 21:25:04

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: rana pe col

cum ti s-a spus si la dr -> daca se mareste trebuie cauterizata cu riscul de a inchide colul si de a nu mai avea copii. nu avem de unde sti cat de ingrijorata sa fii de cancer pana nu iti faci testul hpv


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.