homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Ecografiile - cate... si cand?-3


#39 2009-06-29 13:59:28

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: ecografiile - cate... si cand?

Nu esti deloc nebuna... este normal sa-ti faci griji. Problema e ca intr-adevar nu e vede inca la echo si va trebui sa ai rabdare. In absenta simptomelr de sarcina extrauterina ... ar cam trebui sa te linistesti. Ai antecedente?

FETELOR, AM SI EU O INTREBARE:( scuze ) mai are rost a mai fac echo la 38 de saptamani? eu oricum fac cezariana peste 3 saptamani, pozitia copilului e normala -prezentatia craniana, si cu placenta e clar, acum o saptamana era grad I spre II de maturitate...
Pot sa apara probleme la bebe in ultimile saptamani? Avea o esarfa de cordon... Ar putea sa-i dauneze intrauterin, sa e stranguleze cu ea? Sau alte probleme de sanatate ?

Ultima oara a fost editat de lili pala (2009-06-29 14:03:34)


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 



#40 2009-06-29 14:13:03

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Buna, lili. Nu, nu am antecedente. Nu am mai fost insarcinata niciodata iar la ultimul control ginecologic am fost declarata clinic sanatoasa. ma gandesc ca durerile in cazul unei extrauterine apar dupa 7-8 saptamani, cand se mareste fetusul, nu? si automat sunt si sangerari. asa imi spune logica, acuma...

Offline

 

#41 2009-06-29 14:19:49

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: ecografiile - cate... si cand?

Neraida, stai linistita, asta e teama oricui la inceput.
Tot asa teama mi-era si mie. Oricum acum nu poti vedea daca e sau nu.
Tinem pumnii sa fie totul bine  goodluck

Lili, daca bebe misca si mai ai asa putin, mai ales ca faci cezariana, poate nu are rost sa-ti mai faca, ca sa nu dai niste bani....
Dar presupun ca atunci cand te va interna pt operatie iti va face vreo eco sau monitorizare.
Eu zic sa stai linistita.
Ce putin mai ai smile Abia astept sa vad poze  big_smile si sa ne spui cum a fost si ce bancuri ai spus acolo  lol


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#42 2009-06-30 11:28:39

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Buna, fetele! Sunt fericita ca am reusit sa ma programez aici, in Berlin la un ginecolog. Mi s-a parut ciudat ca mi-a facut programare asa repede, mai ales ca nu am decat 4 saptamani si 5 zile de sarcina, dar se pare ca aici cam asa se face. Un prim consult cat mai repede, dupa care morfo-fetala. Teoria lor e ca nu trebuie sa stressezi viitoarea mama cu o mie de controale (asta in cazul in care sarcina e normala). Sunt fericita ca pot sa am 2 opinii, una a ginecologului de aici si una a celui din Romania. Ma simt eu mai in siguranta! lol Eu, sincer, nu am nimic. Ma dor doar sanii de nu pot sa mai dorm pe burta si am inceput sa am greturi dimineata. Dupa ce am renuntat la carne (mor de ciuda, dar imi irita groaznic colonul si am dureri mari pentru ca ma constip), am inceput sa ma simt super. In rest, nu stiu ce sa zic, dar citind posturile multor dintre fete m-am ingrozit cu ce fac unii ginecologi in Romania. Cum e ceva ce li se pare aiurea, avort, ca iese copilul anormal. Aici, spre exemplu, pana la amniocenteza, nu misca nimeni. Daca aia iese nasol, da. Eu sunt pro nastere in Romania si aveam incredere foarte mare in medicii nostri, dar se pare ca pe unii nu ii mai intereseaza. O prietena a mea a avortat un copil la indicatia medicului din cauza unei analize care i s-a parut lui aiurea ca sa afle ulterior ca se putea trata fara probleme! skitarg Ma rog sa fie totul bine!

Offline

 

#43 2009-07-02 10:42:59

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Fetelor, va rog din suflet, ajutati-ma! Ieri am fost la ginecolog aici in Germania, totul e ok cu sarcina, sarcina normala de 5 saptamani, dar eu peste 2 saptamani si jumatate trebuie sa ma intorc in tara, adica sa vin cu avionul, ca 30 de ore cu trenul or sa ma ucida! Ginecoloaga de aici mi-a spus sa nu zbor ca acum e sarcina cea mai vulnerabila si este foarte riscant fie sa pierd copilul fie sa aiba malformatii. Voi ce ziceti de asta? Am sunat-o pe ginecoloaga din Romania si ea mi-a spus ca nu-s probleme. Voi ce credeti? Va pup si va multumesc!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2009-07-02 11:46:52

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: ecografiile - cate... si cand?

vino fata acasa, ce-i cu tine? ce malformatii?  rotfl doamne fereste!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#45 2009-07-02 11:57:00

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Stiu, Lili, suna absurd, dar tanti asta chiar ne-a speriat! Si la cati medici am dat telefoane in Romania de ieri (sa tot traiasca Orange de pe spatele nostru), fiecare era cu a lui. Ca si asa e riscul mare in primul trimestru, ca e greu, ca sarcina e mica si vulnerabila si ca sa nu mai adaug si eu riscuri....Iti jur ca sunt cu capul varza! Poate mai bine nu ma duceam! asa, nu stiam si traiam linistita fara sa ma stressez. daca as putea evita calatoria, as face-o fara probleme! dar nu am cum.

Offline

 

#46 2009-07-02 12:38:06

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: ecografiile - cate... si cand?

stai linistita ca stresul iti face mai mult rau decat calatoria in sine....si eu am calatorit cu avionul la7, respectiv saptamani(cu acordul medicului) si exceptand faptul ca la intoarcere am vomitat de doua ori a fost ok...bebe e sanatos si voinic..acum are 19 saptamani si face tumbe si danseaza de zor...asa ca nu te mai agita si vino acasa daca trebuie...daca ti-e greata poti lua inainte cu jumatate de ora de imbarcare  un metoclopramid (mai multi medici mi-au spus ca e ok) si sa mananci covrigi sau chestii de astea uscate...te pup si ai grija de tine si de bebe...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-07-02 12:38:14)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#47 2009-07-02 15:02:49

Neraida
New member
Inregistrat: 2009-06-12
Mesaje: 49

Re: ecografiile - cate... si cand?

Iti multumesc mult, walkiria! Eu o sa incerc pe cat pot sa aman calatoria cu o luna jumate. Asta, asa, ca sa-mi iasa mie din cap. Stii, citeam ca unele fete au pierdut sarcini si ca li s-a spus ca ar putea fi asta. Acuma, numai Dumnezeu stie. Cu trenul nu sunt riscuri, decat o zi pe drum care te cam scoate din sistem. Te pup si pe tine si pe bebelinul tau!

Offline

 

#48 2009-07-02 15:14:53

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: ecografiile - cate... si cand?

pai linistea ta e mai importanta...si noi va pupam dulce...multa sanatate

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-07-02 15:15:05)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#49 2009-07-20 12:21:10

alexa123
Hero member
De la: underground
Inregistrat: 2008-12-08
Mesaje: 3560

Re: ecografiile - cate... si cand?

Buna fetele. Am si eu o intrebare. Am de facut o eco transvaginala (la recomandarea endocrinologului), dar nu prea stiu cand trebuie facuta...sau daca pot manca/bea ceva inainte...sau treaba sta ca si la ecografia abdomninala? huh


when the pomp lights up,you shoot.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.