homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie-3


#39 2010-02-02 22:38:38

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

Mi-am dat seama dupa aceea , scuza-ma , te rog. Dupa chiuretaj dr. mi-a spus ca as putea sa am un ciclu abundent dupa , dar nu a fost deloc. Pe mine faptul ca am avut acele dureri si alte simptome pe care le am de obicei la menstruatie m-a linistit. M-am linistit si mai mult in luna a doua cand a venit totusi ceva, nu prea mult, dar astept sa vad ce se intampla luna aceasta. Deja incep sa fiu mai irascibila si sa am dureri mici si scurte in zona ovarelor. Ar trebui sa aflu ceva la sfarsitul saptamanii. Dr. a zis ca ovarele au inceput sa lucreze, practic este totul pregatit, dar sa mai astept vreo luna doua. Dupa asa ceva se produc o gramada de modificari hormonale in corp, asa ca eu zic sa avem rabdare. Dar daca persista trebuie mers la doctor. Eu am avut colesterolul 250 mg/dl dupa intrerupere. Se poate sa fi avut si inainte, dar medicul a zis ca nu poate fi cauza pierderii sarcinii. Acum sunt multumita ca am scazut cu 30 de unitati.

Am sa intru si eu la topicul de aspirante. Mersi de sugestie.

Offline

 



#40 2010-02-02 23:00:10

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

analizele hormonale se fac in zilele 3-5 a ciclului si sunt: FSH, testosteron, LH, estradiol, prolactina, progesteron.iti doresc bafta!!!
Am intrebat si am aflat.wink

Offline

 

#41 2010-02-02 23:34:32

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

in cazul unei pierderi de sarcina din cauza hormonala, este utila dozarea progesteronului in ziua 21 a ciclului.

dar, stiu ca la tine de fapt a fost sarcina oprita in evolutie, asa ca nu m-as  gandi la o cauza hormonala

fa analizele care in mod normal se fac inainte de concepere:
analizele generale de sange, CMV, toxoplasma, lysteria, rubela, chlamydia, micoplasma, ureaplasma, examen secretie vaginala, culturi secretie vaginala/ col si Papanicolau (daca a trecut 1 an de la ultimul), ca sa te asiguri ca esti sanatoasa.

Iarasi am aflat nails

Offline

 

#42 2010-02-03 11:38:54

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

estera, as aprecia daca nu mi-ai mai scoate raspunsurile din context.  plus ca raspunsul de la postul 40  este departe de a fi unul complet si pe alocuri incorect- nu stiu daca vreun doctor este interesat de valoarea progesteronului in zilele 3-5 ( giorgi, sper sa nu te superi pe mine, stiu ca ai vrut sa ajuti).  analizele hormonale care se pot face sunt nenumarate si se aleg cele relevante pt situatia respectiva. asta este treaba endocrinologului care se ocupa de cazul tau.

Offline

 

#43 2010-02-03 11:57:23

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

Iti povesteam ca mie mi-au gasit ureaplasma si mycoplasma care ar putea fi cauzele insa nu se stie daca asta chiar a fost cauza.
Poate a fost un defect cromozomial la mijloc....sau poate nu...nu o sa stim niciodata cauza cu exactitate.
Trebuie sa fi constienta ca poti sa faci aceste analize si sa nu primesti niciun raspuns.

Doamne ajuta sa nu se mai intample la fel data viitoare! Sa avem si noi un bebe mic!  rugaciune  rugaciune

Ultima oara a fost editat de mirik (2010-02-03 12:03:59)


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2010-02-03 13:54:09

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

garga , nu am de ce sa ma supar.  aceste dozari hormonale mi le-a cerut mie doctora si am crezut ca sunt corecte. smile .


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#45 2010-02-03 20:41:27

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

gargarita a scris:

estera, as aprecia daca nu mi-ai mai scoate raspunsurile din context.  plus ca raspunsul de la postul 40  este departe de a fi unul complet si pe alocuri incorect- nu stiu daca vreun doctor este interesat de valoarea progesteronului in zilele 3-5 ( giorgi, sper sa nu te superi pe mine, stiu ca ai vrut sa ajuti).  analizele hormonale care se pot face sunt nenumarate si se aleg cele relevante pt situatia respectiva. asta este treaba endocrinologului care se ocupa de cazul tau.

Garga, sper sa nu te superi nici tu pe mine dar si eu am avut cele mai bune intentii fata de fetele de pe forum si am vrut sa fiu altruista si deci sa ajut. Am convingerea ca discutiile de pe forum nu au valoare medicala absoluta , dar , pentru a ne informa , este util orice.
   Eu una nu iau tratamente si nici analize nu fac dupa ureche sau dupa ce aud pe forum, fara prescriptia doctorului meu si asa cred ca face orice fata. Asadar , neavand pregatire medicala, ma orientez , imi fac prietene , ma informez complet sau partial in legatura cu ceea ce ma intereseaza si incerc sa ma port frumos cu toata lumea.

Fi si tu mai toleranta  nocry si nu mi-o lua in nume de rau wink pentru ca scopul nostru comun este acelasi.
Va pup pe toate si sa nu ne pierdem cu firea cazand prada disperarii.

Offline

 

#46 2010-02-03 21:17:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

eu nu m-am suparat, doar am spus ce aveam de spus  smile  pupici  puss

Offline

 

#47 2010-02-03 21:47:00

Estera
New member
Inregistrat: 2009-11-14
Mesaje: 22

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

nu m-am suparat nici eu
pupici si bafta in continuare

Offline

 

#48 2010-02-04 21:57:34

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

imi spuneti si mie va rog cum se numeste exact analiza asta de coagulare a sangelui (denumirea dupa care o pot gasi la laboratoarele de analize medicale)?


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#49 2010-02-04 22:17:56

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

Desi am facut-o sincer nu stiu cum se numeste sad
Imi pare rau ca nu am putut sa te ajut!


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#50 2010-02-05 12:33:58

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

nu-i nimic mirik..eram doar curioasa.

Tie cum ti-a iesit analiza de coagulare? mie aia din spital cica mi-a iesit f buna.


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#51 2010-02-05 22:01:03

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

printesica a scris:

nu-i nimic mirik..eram doar curioasa.

Tie cum ti-a iesit analiza de coagulare? mie aia din spital cica mi-a iesit f buna.

Sunt la limita si au zis ca pe perioada sarcinii se poate sa scada nu stiu ce si atunci ar putea aparea probleme.
Mi-a dat tratament 6 sapt cu vit E, acid folic si aspnter sa vada cum reactionez din cate am inteles pentru a sti ce sa facem daca apare sarcina.
Asta am inteles eu.
puss


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#52 2010-02-06 08:36:40

dirida
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-02
Mesaje: 5207

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

Las ca o sa fie bine mirik, bine ca ai descoperit ceva si poti sa tratezi. Eu ma gandeam sa refac si analiza asta de coagulare cand fac toate analizele, nush, dar parca nu am asa mare incredere in ce s-a facut la spital...am vazut eu ca si cu interventie din partea doctoritei, nu sunt facute cu f mare seriozitate...De aceea as vrea sa stiu cum se numeste, dar cred ca daca intreb la synevo, imi vor spune ei cum se numeste.


Doamne, te rog, fa o minune si pentru noi!

Offline

 

#53 2010-02-28 23:48:26

sirius
New member
Inregistrat: 2010-01-10
Mesaje: 9

Re: Analize de facut dupa o sarcina oprita in evolutie

buna seara mamici si viitoare mamici! si eu am fost o "viitoare"mamica acum 3 ani jumate,insa Doamne Doamne a hotarat ca bb meu sa fie ingeras la doar 6 saptamani -  avort spontan!acum dupa atatia ani imi doresc un bb,si am inceput sa fac demersuri in acest sens,speram eu cu pasi inceti,dar siguri.am schimbat doctora si spitalul,si acum merg la dna Georgescu Carmen de la spitalul Giulesti.am citit despre spital mult si am aflat ca este unul dintre cele mai bune,pt ca eu am trait o experienta dramatica la spitalul cantacuzino.deosebirea este ca spitalul giulesti nu arata asa bine,dar sectia pt nou nascuti are toata aparatura necesara....acum dna dr. mi-a facut analize pt secretie si urmeaza ca marti ( a doua zi de menstruatie), sa merg sa fac analizele hormonale.ce sa va mai spun... sa speram ca ne va fi l toate bine si vom putea aduce pe lume copii sanatosi si frumosi (stiti proverbul acela ca fiecare cioara isi lauda puii, asa fac si eu  applause ).  spor la treaba .... sexinpat  celor care vor bebe  ,si nu numai  rodnar !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.