homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Medicii din Romania=0 barat?


#1 2010-07-29 15:29:29

SofySofia
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 812

Medicii din Romania=0 barat?

Buna.Sunt noua pe acest forum si m-am gandit sa scriu topicul asta pentru ca sunt curioasa cati dintre voi au patit-o in minunata noastra tara cu doctorii... adica daca vi s-a cerut spaga... daca vi s-a dat un tratament gresit.. daca vi s-a vorbit urat..sunt curioasa pentru ca eu m-am saturat pana peste cap de spitalele si doctorii din Romania..
-Cand aveam 7 ani am facut pneumonie.Am mers la medicul de familie care mi-a prescris o groaza de medicamente.In fiecare zi luam cate 2 pastile si 3 linguri cu sirop de tuse acklad
Intr-o seara pe la 2 noaptea am inceput sa ma sufoc groaznic.Parintii s-au speriat si au chemat pe loc salvarea de la Spitalul de copii Grigore Alexandrescu.Cand am ajuns acolo la camera de garda asistenta mi-a pus un fel de cleste la deget care arata ca aveam 0 oxigen in corp.Mi-am facut analizele care au aratat ca aveam defapt astm de la o pneumonie netratata cum trebuie.Am stat intrenata 2 sapt in spital cu perfuzie grater Dupa ce am iesit am continuat sa iau medicamente prescrise de doctorul de la Alexandrescu de data asta.Am lipsit aproape 2 luni de la scoala timp in care am stat numai in pat.
Si acum la 20 de ani continui sa ma mai sufoc cand fac efort. Si asta din cauza unei tampite de doctore cu diploma.
-Acum 2 luni cumnatul meu avea dureri groaznice de stomac.A mers la Spitalul Fundeni unde i s-a spus ca are gastrita.A fost internat in spital pt al tine la regim.In prima zi de dimineata vine asistenta la el cu piure,un copan de pui si salata de varza.Cumnatul meu a ramas masca si a mers la bucatareasa s-o intrebe daca acea mancare i se pare ca este pt regim.Bucatareasa a spus ca nu se pricepe si ca face ce i se comanda hmm Atunci el a plecat din spital si a tinut un regim special acasa pe care i l-a recomandat alt medic.Si acum continua sa tina acel regim si sa i-a calmante in speranta ca va ajunge la un spital bun unde sa i se aplice un tratament ca la carte.
so? morala care e? sa te tratezi singur acasa cu ce vezi pe internet?
voi a-ti patit asa ceva cu doctorii? daca da impartasiti-le..


Strong reasons make strong actions!

Offline

 



#2 2010-07-29 15:35:48

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Medicii din Romania=0 barat?

sofy, uite si aici s-a discutat subiectul
http://forum.anticonceptionale.ro/t3045 … ania-.html

Offline

 

#3 2010-07-29 15:43:50

lala20
Hero member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 2809

Re: Medicii din Romania=0 barat?

Mda, şi eu era să mă duc pe copcă pe la vreo 5 ani c?nd m-a dus mama la spital aproape leşinată, cu febră mare şi erupţii pe piele, pe care doctoriţa le-a diagnosticat ca '' un simplu v?rsat de v?nt doamnă, mergeţi acasă că se tratează'', care s-a dovedit a fi de fapt scarlatină.
Ştiu că salariul unui doctor e foarte mic pt. c?t munceşte şi ?nvaţă el, pt. că practic un medic ?nvaţă toată viaţa, dar mai ştiu că atunci c?nd s-a decis să urmeze această carieră a depus un jurăm?nt de moralitate şi trebuie să ?l respecte indiferent de circumstanţe, nu să sufere de ' miserupism'. Şi nu, nu generalizez, pt că ştiu că sunt şi foate mulţi medici valoroşi care din păcate aleg să părăsească ţara sad.

Ultima oara a fost editat de lala20 (2010-07-29 15:44:33)


The wise man said just find your place
In the eye of the storm
Seek the roses along the way
Just beware of the thorns.

Offline

 

#4 2010-07-29 15:46:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Medicii din Romania=0 barat?

sofia si lala, mutati va rog mesajele la topicul indicat de ioana, o sa inchid aici

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.