homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Matrimoniale pt. HPV-3


#39 2009-07-04 19:06:02

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: matrimoniale pt. HPV

love_t a scris:

pink_martini a scris:

Nu cred ca ar trebui sa aruncam cu pietre in andora.
Oamenii sunt asa de rai in ziua de azi, mai ales femeile. Cum spun americanii, incercati sa vedeti "the silver lining"
De ce nu incercati in sinea voastra sa realizati ca ea a incercat sa faca un lucru bun, dar rezultatul a iesit un pic wierd. Ea e bolnava si vede altfel lucrurile, noi astia oamenii sanatosi ne simtim ofensati de post-ul asta si "credem" k incearca sa se dea mare pe aici cu informatiile pe care le are despre HPV.
Si, love_t informatiile pe care le-a zis referitor de barbatii de 30+ ani sunt adevarate, nu trebuie sa iei personal. Si prietenul meu are 33 de ani si nu m-am simtit deloc ofensata de ce-a zis ea. Sunt realitati!
Eu sincer am apreciat intentia buna, desi trebuie sa recunosc ca intr-adevar e un pic ciudat topicul. In fond si la urma urmei scopul a fost de a nu se mai raspandi virusul.

Bravo! Eu am apreciat ce ai incercat sa faci

Daca spun lucrurilor pe nume asta nu inseamna ca sunt rea si nu cred ca ai vreun drept sa ma judeci din moment ce nu ma cunosti.
Si iti dai seama ce informatii importante.. ca fetele prefera barbatii de 30 de ani?!?! Wooow dar ce veste.... pe cine ar trebui sa intereseze informatiile astea, daca tot zici ca a vrut sa faca "un lucru bun"?
Adica pe tine te doare undeva daca vecina de la blocul de langa tine.... care are 20 de ani, are o relatie cu unul de 30??

Oamenilor, ati luat-o razna?? De cand am inceput sa facem statistici?? De ce nu numarati si de cate ori fac sex ca sa fim si mai informati???

Si daca exista topicul asta, nu se va mai raspandi virusul?
Eu propun sa le scrieti mare pe frunte, si cu rosu daca se poate "HPV"
Geeezzzz...


Andora, nu te supara.
Nu am nimic cu tine, Doamne fereste... dar vad ca se ajunge la alte discutii total pe langa subiect.

...sunt foarte bune si aceste discutii ca au degenerat de la subiectul propus de mine....
...s-au nascut atatea controverse!!!
...acum sa va imaginati cum se simte o persoana care are  hpv si ar dori sa inceapa o relatie  cu cineva si totodata sa fie si sincera cu acea persoana si sa-i spuna la ce riscuri se poate expune (mie asa mi s-ar parea corect...) daca el este sanatos....
...doar simpla discutie v-a facut sa va revoltati!!! dar daca viitoarea voastra iubita ar fi sincera si v-ar spune??? v-ati comporta la fel si cu ea, nu? ati respinge-o!!!...ea cum s-ar simti???....ar regreta ca a fost sincera.....
...in concluzie , asta e...pt. a nu fi respinse sa inteleg ca nu trebuie sa spuna adevarul despre hpv....sa ascunda...si sa fie contaminate si alte persoane ....poate in curand vei fi si tu, daca nu esti deja....
...spunem ca suntem toleranti ...dar impulsivitatea si meschinariile...apanajul am vrut sa zic...ne fac sa judecam si pe altii....
...si de ce acest subiect nu ar fi potrivit si pt. alte boli transmisibile????


....va multumesc celor care mi-ati sustinut ideea subiectului...e cam dura, dar numai asa are impact mai...special asupra relatiilor de cuplu...
...matrimoniale, da!!! cei care cauta matrimoniale, dupa ce vor citi mesajele noastre, isi vor pune intrebarea daca sunt suficienti de toleranti cu astfel de subiecte ...delicate...

Ultima oara a fost editat de andora (2009-08-04 21:42:05)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 



#40 2009-07-04 19:25:40

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: matrimoniale pt. HPV

hai mai andora nu mai exagera.e HPV,nu sida....nu e o boala atat de periculoasa,se poate trai mult si bine cu ea...

Offline

 

#41 2009-07-04 19:56:37

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: matrimoniale pt. HPV

Chick a scris:

hai mai andora nu mai exagera.e HPV,nu sida....nu e o boala atat de periculoasa,se poate trai mult si bine cu ea...

tks...stiu...a fost doar un subiect ...de atitudine!...si ce a iesit a fost f. interesant....mai bine se numea topicul "atitudine si toleranta" ...stii cum se spune:vindeci boala, dar nu si sufletul....
... parerile diferite, duc la gandiri constructive...iar subiectele controversate, aduc importanta temei in cotidian...

( cred ca era bun acest subiect in preajma campaniei de vaccinare pt. fetitele din scoli....nu mai avea esecul pe care l-au obtinut....)

PS...tot colindand prin site-urile internationale, am gasit ceva interesant....nu sunt singura care a abordat o discutie despre matrimoniale hpv..exista un site special pt. asa ceva...oare ce sa insemne asa? ca intradevar este ceva important???!!!     
www.stdmatch.net

Ultima oara a fost editat de andora (2009-08-04 21:42:44)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#42 2014-06-09 16:36:16

Chrissu
New member
Inregistrat: 2014-06-09
Mesaje: 7

Re: matrimoniale pt. HPV

Salut,

Desi vad ca aceste discutii s-au purtat acum ceva ani, as fi foarte interesant sa stiu ce faceti voi in ziua de azi.

Intr-o situatie similara Andorei sunt si eu acum, m-am pricopsit cu un HPV, iar pentru ca sunt sanatos la cap, si atat timp cat am boala nu ma voi incurca cu o fata sanatoasa, am cautat si eu un site de matrimoniale pentru cei cu problema noastra. Bineinteles ca nu prea exista, iar despre hpv se discuta foarte putin (in 2013/2014 - sunt multe subiecte inainte de acesta data).

Ei bine, daca mai urmariti acest forum, poate lasat-i un reply si despre cum a decurs viata voastra dupa contactarea bolii.

Offline

 

#43 2014-06-09 21:12:16

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: matrimoniale pt. HPV

cred ca cel mai important e sa fii sincer cu orice posibila partenera de la inceput ... nu sa fugi neaparat de persoanele sanatoase ...


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2014-06-09 21:22:39

Chrissu
New member
Inregistrat: 2014-06-09
Mesaje: 7

Re: matrimoniale pt. HPV

ciresica_oky_doky a scris:

cred ca cel mai important e sa fii sincer cu orice posibila partenera de la inceput ... nu sa fugi neaparat de persoanele sanatoase ...

Pai nu e vb de asta, pentru ca, daca voi ajunge la ceva serios bineinteles ca-i voi spune. Problema este ca .. parca nu ma pot misca, nu mai iese "cuceritorul" din mine la iveala, pentru ca stiu ce am  smile

Offline

 

#45 2014-06-09 21:26:30

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: matrimoniale pt. HPV

ai luat o BTS nu ai facut o crima ... nu tb sa te condamni acum toata  viata pt asta ... totusi: daca ajungi la relatii sexuale mi se pare ok sa-i spui indiferent ca e o aventura de o nopate sau ceva serios ...


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#46 2014-06-10 02:42:18

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: matrimoniale pt. HPV

Negii poti sa ii iei pe ceafa de la frizer sau pe trunchi daca stai dezbracat la un control medical pe o perna refolosita. In general, negii sunt "de mana", "de picior", "de torace", dar unele tulpini de pe corp sau degete ajung foarte bine si in zona inghinala.

In cazul barbatilor, nu stiu daca exista deocamdata un examen ADN "de certitudine" de genotipare a tulpinilor HPV; poate ca, eventual (desi nu e ceva de rutina), se poate face examenul ADN direct din condiloamele vizibile din zona inghinala. nustiu
La femei se face, prelevandu-se tesut din exocol si endocol.

Daca baiatul are un HPV despre care stie - pentru ca multi baieti au dar nu stiu -, e bine sa discute cu fata (inainte de a face sex) pentru ca aceasta se poate vaccina (totusi, vaccinul o va proteja doar impotriva tulpinilor high-risk 16 si 18, dintre cele ~13 cu risc oncogen; mai exista o varianta de vaccin care protejeaza si impotriva altor doua tulpini de risc mic: 6 si 11). Si baietii se pot vaccina, mai ales ca pot si ei dezvolta, mai rar, niste probleme din cauza acestui virus. In cazul femeilor, pe langa vaccin (daca se gaseste a fi necesar), vizitele regulate la ginecolog pot descoperi in stadiu incipient (si, astfel, pot fi tratate cu usurinta) orice eventuale leziuni de col; sunt chestii foarte des intalnite la femei in general, dar nu e bine sa fie neglijate sau lasate in voia sortii, intrucat asa pot evolua inspre malignitate.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2014-06-22 14:00:15)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.