homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-104


#1958 2009-01-20 11:21:33

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

eu nu am facut niciodata biopsie, dar din ce am citit se face numai daca e nevoie si daca doctorul nu e lamurit de ceea ce vede si vrea si o analiza de laborator a tesutului.
eu una nu am sangerat la colposcopie, insa cateva zile dupa am avut o secretie mai ciudata si apoasa. pana s-au scurs solutiile cu care m-a tamponat.
nu are de ce sa iti fie teama. colposcopia in sine nu e dureroasa si nici nu are ce rau sa iti faca. daca e cazul de biopsie, medicul e obligat sa iti ceara intai acordul.
legat de disconfort, o sa fie probabil putin de la despartitoare (ca la un control obisnuit, doar ca dureaza putin mai mult) si mai poti simti ca o balonare. atat in timpul colposcopiei, cat si dupa. eu tin minte ca dupa am avut ceva crampe, dar acre au trecut cam intr-o ora. nu te speria, e ok.

Offline

 



#1959 2009-01-20 11:33:00

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: rana pe col

Mi-e teama, atat de control si de colposcopie cat si de rezultat. Multumesc mult pt raspunsuri si incurajari, cred ca o sa iau si un Nurofen Forte inainte, am citit ca ajuta.

Offline

 

#1960 2009-01-20 11:36:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

fii calma, pt ca stresul nu ajuta la nimic. pt control si colposcopie, sigur nu ai de ce sa te temi. iar legat de rezultat, tb sa fii tare si indiferent care va fi, sa urmezi tratamentul adecvat. dar ti-a iesit mai prost pap-ul sau vreo analiza de te temi?
cand te duci?

Offline

 

#1961 2009-01-20 11:45:46

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: rana pe col

Ma duc azi la 17.
Am fost la un control prin noiembrie si mi-a spus doctorita (alta decat cea la care ma duc azi pt prima oara) ca am rana pe col, mi-a dat tratament si a zis ca ma asteapta la cauterizare. Fara colposcopie, fara nimic. Pap-ul mi-a iesit de tipul 2, cu proces inflamator, la fel cum imi iesise si in februarie cand mi se spusese ca nu am nimic.
Am urmat tratamentul cu Tricomicon si Meclon dar mi-a fost frica sa ma duc la cauterizare, si azi vreau sa aflu si alta parere. Inca sper sa nu am nimic smile

Revin mai tarziu.

Ultima oara a fost editat de Sidoni@ (2009-01-20 11:48:44)

Offline

 

#1962 2009-01-20 11:50:46

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

a, pai stai linistita atunci, nu te mai speria. pap-ul e ft bun. ft bine ca nu te-ai dus la cauterizare si ca faci intai colposcopie.
asa am patit si eu: toti doctorii imi spuneau ca am o rana urata, intinsa pe tot colul. m-am speriat, iti dai seama. pap-ul insa imi iesea tot 2 si mie. si cand am facut colposcopia m-am linistit: am ectopie si de-asta se vede colul rosu. deci n-am nimic big_smile
bafta multa si stai linistita, o sa fie bine.
sa ne spui te rog cum a fost.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-20 11:51:16)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1963 2009-01-20 16:49:51

tweety82
New member
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 9

Re: rana pe col

Buna ziua !

Din pacate nu am reusit sa citesc toate paginile, asa ca va rog sa ma scuzati ca repet si eu ce au spus probabil si alte fete. Am o rana pe col. Acum cativa ani, am mers la un cabinet particular unde medicul mi-a spus ca am o rana cam mare si ar necesita 2 cauterizari. Ca o idioata ce sunt, naiva si asa mai departe, am facut ambele cauterizari. In afara de controlul normal nu am facut nimic. De fapt avea un microscop acolo si s-a uitat la secretie..nici nu mai tin minte bine ce s-a intamplat pt ca nu m-as fi gandit niciodata ca nu o sa-mi treaca rana dupa cauterizare.

Am facut prima cauterizare, m-a durut de am simtit ca innebunesc, m-a si curentat sad ...a fost nasol tare ...cu toate astea, mi-am luat inima in dinti si am facut si a 2-a cauterizare, am respectat tot ce mi-a spus doctorul sa fac 4 luni daca nu ma insel, nu tu OB, nu tu facut dragoste, parca mi-a dat si niste ovule ( nu mai stiu sigur pt ca prin aceeasi perioada am facut tratament si pt anexita, asa canu vreau sa le incurc).
Acum, dupa multi ani cand am vazut ca inca mai am rana, incerc sa gasesc un mod de a scapa de ea, mai ales pt ca vreau sa fac un bebe. Binenteles ca vreau sa merg la medic, dar sincer nu stiu unde sa merg, si nici nu pot spune ca-mi permit sa merg undeva unde dau numai pe un consult 100 lei, stau foarte prost si cu timpul ( nu prea-mi pot lua liber de la serviciu )

Stiu ca nu e bine sa iei ceva fara sa mergi la medic, dar am auzit ca Cervugid ar fi foarte bun, si parca as incerca si tratamentul ( oare ce rau imi poate face?) asta pana reusesc sa-mi fac timp sa merg la medic si sa-mi fac papanicolau si ce mai trebuie. Scuze ca am scris asa de mult, dar de 2 zile am inceput sa caut pe net despre rana pe col si m-am speriat cand am aflat cat de grav este. O sa ma uit si pe topicul cu dr. ginecologi ca sa nu fiu off-topic aici.

Daca se mai afla cineva in situatia mea....va rog imi puteti spune si mie cum ati rezolat.

Multumesc frumos !!

Offline

 

#1964 2009-01-20 16:55:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

ai nevoie de un doctor ft bun, care sa stie ce e de facut. tb sa faci papanicolau, colposcopie, eventual genotipare hpv si o analiza de culturi din col, ca sa stii de la ce e rana. nu stiu daca poate face vreun rau cervucidul, insa nici minuni nu te astepta sa faca. nu am auzit niciun caz care sa vindece rana pe col cu cervucid. tb sa stii intai de la ce e rana aceea, ca sa stii ec tratament sa incerci.
intereseaza-te de un doctor bun si nu mai ezita sa mergi.

Offline

 

#1965 2009-01-20 16:58:33

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: rana pe col

pt analize si consul k sa fie mai ieftin le poti face la un spital cu adeverinta de salariat


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#1966 2009-01-20 18:35:58

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: rana pe col

M-am intors de la colposcopie. Mi s-a spus ca am intr-adevar o rana pe col (de vreo 2 cm), dar ca nu e cazul de cauterizare si ca as putea astepta sa se inchida singura, cu tratament, bineintes. De asemenea mi-a recomandat intreruperea ac cel putin pana scap de rana, daca nu definitiv, si mi-a recomandat sa folosesc ovule Pharmatex in schimb. Per total a fost ok, nu m-a durut deloc colposcopia smile
Multumesc anca9 inca o data puss

Offline

 

#1967 2009-01-20 19:02:20

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

Ne buruam pentru tine sidoni@. Speram sa se inchida rana de la tratament.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1968 2009-01-20 21:42:20

tweety82
New member
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 9

Re: rana pe col

anca9 a scris:

ai nevoie de un doctor ft bun, care sa stie ce e de facut. tb sa faci papanicolau, colposcopie, eventual genotipare hpv si o analiza de culturi din col, ca sa stii de la ce e rana. nu stiu daca poate face vreun rau cervucidul, insa nici minuni nu te astepta sa faca. nu am auzit niciun caz care sa vindece rana pe col cu cervucid. tb sa stii intai de la ce e rana aceea, ca sa stii ec tratament sa incerci.
intereseaza-te de un doctor bun si nu mai ezita sa mergi.

Normal ca nu ma astept sa faca minuni cervucidul ...daca nu a facut nimic cauterizarea, la niste ovule nu ma astept la cine stie ce dar am citit prospectul si m-am gandit ca nu are ce rau sa-mi faca si as vrea  sa fac totusi ceva pana ajung la medic...cel mai probabil dupa ce termin cutia de 12 ovule ( daca reusesc atunci sa-mi iau liber macar cateva ore )...am vazut ca la multe fete cu rana pe col le-au prescris cervucid si m-am gandit sa ma apuc din timp. Iti multumesc frumos pt lista cu ce trebuie facut..e mai bine sa merg informata si cu listuta la mine, in caz ca nu-mi spune sa le fac pe toate cele spuse de tine, le cer eu big_smile
Ma doare ca din cauza fricii nu am mai mers...cand am mers la un control de rutina ( dupa ce am facut cauterizarile ) am fost la alt medic si mi-a spus ca am rana pe col si ca trebuie sa o cauterizez...va dati seama ca am fugit mancand pamantul.


valy_creata2000 a scris:

pt analize si consul k sa fie mai ieftin le poti face la un spital cu adeverinta de salariat

O sa merg la medicul de familie, dar speram totusi sa aflu de un medic bun care nu spune din prima cauterizare. Numai cand ma gandesc prin ce-am trecut mi se zbarleste pielea.


Va multumesc din suflet pt raspunsuri !!

Offline

 

#1969 2009-01-21 09:10:57

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

Sidoni@, ma bucur sincer ca a decurs bine si nu e nimic grav. Acum sa speram ca trece cu tratament.

tweety, tb sa fii tare si sa ai curaj sa cauti un doctor bun si sa urmezi un tratament. cu frica, mai mult rau iti faci, cu cat lasi mai mult rana netratata, cu atat ea poate evolua, se poate mari in timp. sanatatea ar tb sa fie pe primul plan. incearca sa ajungi cat mai repede la un doctor competent. succes si sanatate!

Offline

 

#1970 2009-01-21 13:17:48

tweety82
New member
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 9

Re: rana pe col

anca9 a scris:

Sidoni@, ma bucur sincer ca a decurs bine si nu e nimic grav. Acum sa speram ca trece cu tratament.

tweety, tb sa fii tare si sa ai curaj sa cauti un doctor bun si sa urmezi un tratament. cu frica, mai mult rau iti faci, cu cat lasi mai mult rana netratata, cu atat ea poate evolua, se poate mari in timp. sanatatea ar tb sa fie pe primul plan. incearca sa ajungi cat mai repede la un doctor competent. succes si sanatate!

Stiu...dar am zis ca nu mai vreau cauterizare toata viata. Daca m-ar asigura cineva ca imi trece as suporta durerea, dar cand stiu ca am facut deja 2 si nu mi-a trecut, nu mai am incredere( mai ales ca acum stiu ca nu e buna cauterizare si ca in afara e interzisa de 6 ani....pacat ca nu am stiut asta cand am aflat de rana ). O sa fac tot posibilul sa ajung cat mai repede la medic ( am o perioada foarte aglomerata la birou si daca-mi las sefa singurica, e mancata tongue ) de-aia am si facut primul pas cu ovulele.

Offline

 

#1971 2009-01-21 13:22:42

dragoste_cu_nabadai
Full member
Inregistrat: 2006-10-21
Mesaje: 870

Re: rana pe col

ranile astea se pot trata cu tratament medicamentos, adica pastile si alte minuni sau doar prin cauterizari?


"Oamenilor le`as demonstra cat se inseala crezand ca nu se mai indragostesc atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc atunci cand nu se mai indragostesc" (G.C.Marguez)

Offline

 

#1972 2009-01-21 13:58:11

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: rana pe col

dragoste_cu_nabadai a scris:

ranile astea se pot trata cu tratament medicamentos, adica pastile si alte minuni sau doar prin cauterizari?

depinde de cat de mare e rana.prietenei mele i s`a dat tratament eu am facut cauterizare


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#1973 2009-01-21 14:29:33

tweety82
New member
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 9

Re: rana pe col

dragoste_cu_nabadai a scris:

ranile astea se pot trata cu tratament medicamentos, adica pastile si alte minuni sau doar prin cauterizari?

Eu am facut 2 cauterizari si tot am rana, asa ca.... nu stiu ce sa mai spun.

Offline

 

#1974 2009-01-21 15:17:12

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: rana pe col

acum depine si eu am facut tratament si nu mi-a trecut rana ...si dak mai ai si hpv pe deasupra nici atat ...pt k hpv intretine si mareste rana ....


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#1975 2009-01-21 15:26:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

valy, tu ai facut cauterizare?

Offline

 

#1976 2009-01-21 22:31:35

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: rana pe col

nu ....am facut un tratament ...dar degeaba iar acum astept rezultatele papului sa vedem dak s-a produs vreo modificare ....dr meu zice sa-mi faca erad ...dar nuj ce sa fac ...la colposcopie mi-a zis sa fac biopsie intai ....vreau si alta parere oricum inainte sa fac ceva ...


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.