homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-106


#1996 2009-01-29 11:15:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

in privinta ranii, ai facut cumva si o analiza de secretie? ar tb sa afli de la ce e rana aia, ce infectie o provoaca. nu stiu daca 2 erad-uri ar fi solutia potrivita. sfatul meu e sa mai mergi la 1-2 medici inainte de a face cel de-al 2-lea erad. poate gasesti unul suficient de luminat ca sa iti faca o analiza de secretie si sa incerce un tratament nu sa se repeada direct la cauterizare. poate ma insel, insa eu asa gandesc.

te inteleg cand spui ca ti-ai pierdut rabdarea sa mergi pe la medici, sa faci analize.

nu te ajuta cu nimic sa cedezi. tb sa fii tare, sa lupti pt sanatatea ta. nu te descuraja, pana la urma se va gasi o solutie. dar tb sa o cauti tu. prin urmare nu dispera, mergi si mai cere cateva pareri.

spuneai ca iti doresti un copil. asta ar tb sa fie o motivatie in plus sa rezolvi cat mai repede pb asta de la col, ca sa te poti pune pe "tb" smile. sanatate multa iti doresc si fruntea sus, fii barbata!  kram

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-29 15:46:18)

Offline

 



#1997 2009-01-29 12:15:00

val2008
Membru
Inregistrat: 2008-12-18
Mesaje: 3

Re: rana pe col

multumesc pentru incurajari, chiar am nevoie cred.
inainte de erad am facut analizele complete de secretie, toate bune. nu am avut niciodata vreo afectiune ginecologica sau bts, nu am avut sangerari intre menstruatii, am acelasi partener de 13 ani, nu am avut in niciun fel simptomele unei rani atat de grave.
dr. crede ca analiza pt hpv are rezultatul gresit ca fiind absent, o voi repeta peste mai multe luni.
la colposcopia facuta la o luna dupa erad, rana nu se mai vede iar colul arata destul de bine. totusi, pentru ca biopsia nu a relevat ca excizia s-ar fi facut pana la tesut sanatos, dr a spus ca e bine sa mai facem o recupa, pentru a fi sigura ca s-a indepartat tot ce era cu probleme.
am cerut parerea mai multor medici inainte si, din pacate, cam asta e situatia. urmeaza stresul unui nou erad, al unei alte perioade de dupa interventie, cu frica de a nu face hemoragie sau alte complicatii. urmeaza stresul altei biopsii.
dar asta e, tot inainte. stiu ca sunt oameni care au probleme mult mai mari.

Offline

 

#1998 2009-01-29 13:10:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

chiar ciudat cum de nu iese nimic la analize si totusi aveai rana. legat de hpv, ai vazut ca si la pap a iesit absenta infectia hpv, deci poate chiar e bun rezultatul de la genotipare.
eu ma intreb: are rost sa faci acum erad-ul? nu e mai bine sa mai astepti un timp, sa repeti colposcopia si la cel mai mic semn ca ar reaparea rana, sa faci atunci tratament si daca e cazul, erad? poate nu va fi cazul. de ce sa traumatizezi colul pt a 2-a oara? e buna si preventia, dar in cazul asta mi se pare putin dusa la extrem. daca la colposcopie arata bine colul, eu as zice sa mai astepti. lasa sa isi revina colul dupa biopsie si cauterizare. si mai mergi periodic la control sa te asiguri ca nu apare ceva. eu asa as zice, acum faci cum crezi. si... moralul sus!

Offline

 

#1999 2009-01-29 13:30:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

pisicutza22 a scris:

buna fetelor,

am si eu o problema. Am fost azi la medic si mi-a descoperit o rana destul de mare pe col si mi-a recomandat imediat crioscopie, am fost si am facut-o si pe aia pentru ca m-am speriat foarte tare. Mi-a recoltat papanicolau si o sa merg sa aflu rezultatele.

Vroiam sa va intreb ce credeti, am facut bine? as putea oare sa mai am probleme din cauza aceasta? se putea face rana de la candidoza netratata? Ma tem foarte tare sa nu am probleme . multumesc

cred ca ai facut bine
da, se putea face rana si de la candidoza netratata, depinde insa de cit timp exista candidoza aia netratata...
din pacate riscul de a mai avea probleme si in viitor nu e exclus


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2000 2009-01-29 14:49:52

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: rana pe col

val2008 a scris:

multumesc pentru incurajari, chiar am nevoie cred.
inainte de erad am facut analizele complete de secretie, toate bune. nu am avut niciodata vreo afectiune ginecologica sau bts, nu am avut sangerari intre menstruatii, am acelasi partener de 13 ani, nu am avut in niciun fel simptomele unei rani atat de grave.
dr. crede ca analiza pt hpv are rezultatul gresit ca fiind absent, o voi repeta peste mai multe luni.
la colposcopia facuta la o luna dupa erad, rana nu se mai vede iar colul arata destul de bine. totusi, pentru ca biopsia nu a relevat ca excizia s-ar fi facut pana la tesut sanatos, dr a spus ca e bine sa mai facem o recupa, pentru a fi sigura ca s-a indepartat tot ce era cu probleme.
am cerut parerea mai multor medici inainte si, din pacate, cam asta e situatia. urmeaza stresul unui nou erad, al unei alte perioade de dupa interventie, cu frica de a nu face hemoragie sau alte complicatii. urmeaza stresul altei biopsii.
dar asta e, tot inainte. stiu ca sunt oameni care au probleme mult mai mari.

cere parerea si la alti medici.nu le zi nimic de analize,eu asa am facut dupa ce o tampita de dr m`a diagnosticat cu cancer la ovare si m`am dus la un dr in iasi si aveam o rana pe col care a cauterizato si acum sunt super ok,inafara de intepaturile de la chist care ink nu se stie dak se retrage sau trebuie operat...viata merge inainte!lupta in continuare pt sanatatea ta si de copil nu`ti fa probleme k eu am o cunostinta care anul asta implineste 40 de ani si e insarcinata in luna a 3`a...multa sanatate si credinta!!

Ultima oara a fost editat de Raluk_ (2009-01-29 14:50:38)


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2001 2009-01-30 00:37:57

alexutza12345
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-11
Mesaje: 1921

Re: rana pe col

am si eu o nedumerire: la colposcopie se mai poate observa altceva in afara de faptul ca este o rana? adica se poate vedea daca este risc de hpv sau ceva de genul asta? sau pur si simplu se face pentru a se putea spune clar : Este Rana...?


Para hacer bien el amor hay que venir al sur....

Offline

 

#2002 2009-01-30 09:46:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

eu stiu ca iti da mai multe informatii cu privire la rana. inclusiv suspiciune de hpv. daca se coloreaza in alb la acetat, sau asa ceva. dar confirmare de hpv nu poti avea decat cu genotiparea.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-30 09:46:31)

Offline

 

#2003 2009-01-30 10:16:46

alexutza12345
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-11
Mesaje: 1921

Re: rana pe col

anca9 a scris:

eu stiu ca iti da mai multe informatii cu privire la rana. inclusiv suspiciune de hpv. daca se coloreaza in alb la acetat, sau asa ceva. dar confirmare de hpv nu poti avea decat cu genotiparea.

multumesc mult draguta  smile


Para hacer bien el amor hay que venir al sur....

Offline

 

#2004 2009-01-30 10:18:57

IANNA25
New member
Inregistrat: 2009-01-15
Mesaje: 25

Re: rana pe col

buna.am o rana pe col pe care mi-a depistat-o medicul acum un an.mi-a dat un tratament cu ovule si antibiotic,dar dupa o perioada mi-au aparut iar scurgeri vaginale.acum sunt verzui cu miros acru si uneori am si mancarimi.la examenul secretiei nu a iesit ca as avea vreo bts.oare de la rana sunt scurgerile?

Offline

 

#2005 2009-01-30 10:21:15

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

eu zic ca nu e bine facuta analiza de secretie. fa niste culturi din col. nu mai stiu daca la gardnerella sau la care erau simptomele astea. poate te ajuta mai mult celelalte fete.

Offline

 

#2006 2009-01-30 10:25:00

IANNA25
New member
Inregistrat: 2009-01-15
Mesaje: 25

Re: rana pe col

ms mult.dar inainte de analiza aveam scurgeri si dupa tratamentul facut mi-au trecut.insa au reaparut.voi repeta analiza.'sad

Offline

 

#2007 2009-01-30 10:26:34

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

Scurgerea verzuie poate fi de la o gardenerella. Repeta analiza la un alt laborator.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#2008 2009-01-30 10:27:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

nu ai pt ce sa-mi multumesti, nu ti-am putut fi de mare folos. aceleasi secretii le aveai si inainte de tratament si imediat dupa ce l-ai intrerupt au reaparut? poate nu a fost nici tratamentul eficient sau nu l-ai urmat cat ar fi tb. eu insa asa as face: as repeta culturile din col la alt laborator iar apoi as schimba si doctorul, sa mai cer o parere. sanatate!

Offline

 

#2009 2009-01-30 10:29:50

IANNA25
New member
Inregistrat: 2009-01-15
Mesaje: 25

Re: rana pe col

asta voi face.nu erau altfel scurgerile inainte

Offline

 

#2010 2009-01-30 12:30:03

pisicutza22
New member
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 9

Re: rana pe col

anca9 a scris:

ai procedat ft bine. ce ti s-a spus la colposcopie? eu stiu ca se poate face rana din orice infectie netratata mult timp, inclusiv candida.

la colposcopie s-a confirmat ca este o rana mare, dar care nu ar fi afectat ceva vase de sange (sau cel putin asa am inteles eu - in spaima in care eram) si mi-a spus ca va trebui sa imi faca crioterapie.

Am facut-o si pe aceasta, acum merg la schimbat pansamentul si fac tratament pentru candidoza. Astept in acelasi timp si papanicolau.

Cu crioterpia asta nu prea sunt in tema, am cautat dar nu prea m-am lamurit - nu multe fete povestesc despre ea, pe multe le aud de cauterizare. Am facut oare bine ca am facut crioterapia asta? Nu a durut a fost totul ok, dar sper sa se vindece. Ce parere aveti? ati auzit de persoane care si-au tratat rana asa?

AAa..si doctoressa multumesc mult pentru raspuns. Primul pas a fost facut corect - acum nu stiu daca acesta cu crioterapia (inainte sa vina raspunsul de la papanicolau) a fost la fel de corect si inspirat.

Multumesc

Offline

 

#2011 2009-01-30 13:38:16

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

imi cer mii de scuze, cand ai scris prima data "crioscopie", eu am citit "colposcopie". eu nu stiu nimic de crioscopie/crioterapie. insa daca ai avut o rana mare, atunci faptul ca ai reusit sa scapi de ea prin metoda asta, e un lucru bun. asteapta sa vezi cum iese pap-ul. la cat timp dupa crioscopie ai facut recoltarea?

Offline

 

#2012 2009-01-30 14:17:01

pisicutza22
New member
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 9

Re: rana pe col

anca9 a scris:

imi cer mii de scuze, cand ai scris prima data "crioscopie", eu am citit "colposcopie". eu nu stiu nimic de crioscopie/crioterapie. insa daca ai avut o rana mare, atunci faptul ca ai reusit sa scapi de ea prin metoda asta, e un lucru bun. asteapta sa vezi cum iese pap-ul. la cat timp dupa crioscopie ai facut recoltarea?

nicio problema anca  smile pai..pe toate le-am facut in aceeasi zi - deci papul a fost recoltat inainte sa intervina asupra ranii. cateva ore mai tarziu am fost pentru crioterapie, daca am scapat de ea inca nu stiu. Doctorul asa a spus, ca nu e caz de cauterizare pentru ca am 22 de ani si se va regenera si pentru ca a spus ca rana era de suprafata. De asemenea a spus ca pana la urmatoarea mentruatie o sa fie vindecata rana.....

in continuare sunt in ceata  neutral si imi fac griji pana o sa vina rezultatul de la pap

Offline

 

#2013 2009-01-30 14:23:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

of, nu te-ai cam grabit ca le-ai facut pe toate odata? oricum, rezultatul de la pap nu mai e concludent acum. o sa afli doar care era situatia inainte de crioscopie. cel mai bine astepti urmatoarea menstruatie si imediat dupa mai faci o data pap-ul. ca tot zicea doctorul ca se vindeca pana atunci. mai faci o data pap-ul si verifici ca e totul in regula.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-30 14:24:50)

Offline

 

#2014 2009-01-30 14:31:35

pisicutza22
New member
Inregistrat: 2009-01-20
Mesaje: 9

Re: rana pe col

pai...de aia v-am si intrebat ca dupa ce le-am facut pe toate m-am gandit si eu ca poate m-am grabit. Asa mi-a spus si medicul ca dupa ce se vindeca mai fac oricum un pap. La acesta ma intereseaza cam care a fost cauza ranii, dupa care, dupa urmatoarea menstruatie oricum merg din nou sa ma consulte, sa vedem daca s-a vindecat si cum va fi papul. Dar totusi....nu e problema ca am facut crioterapia inainte sa aflu ce iese la pap, nu? aia e grija mea...ca poate trebuia sa aflu intai si eventual se luau alte masuri.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.