homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-116


#2186 2009-03-02 00:11:17

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

dea_di, eu is de parere ca cel mai bine e sa mergi mai intai sa faci analiza de secretie sa vezi daca mai ai sau nu candida si daca mai ai sa o tratezi. si pe urma sa faci cauterizare.
oricum eu is de parere ca mai bine ai mai cere si o a doua parere, eu asa as face il locul tau.
si nu are nimic daca amani cauterizarea, intr`o luna nu o sa se faca ditamai rana, stai linistita.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 



#2187 2009-03-02 00:17:25

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: rana pe col

mersi mult danae....analiza de secretie am facut-o deja vinerea asta, urmand ca vinerea viitoare sa primesc rezultatul! si tot vinerea viitoare, dupa opinia doctoritei mele, care e convinsa ca am scapat de candida, ar trebui sa fac si cauterizarea.....pana la urma o sa o aman, m-am gandit si eu ca n-am ce sa patesc intr-o luna....si poate reusesc sa ajung si la alt doctor...acum sper macar sa aiba dreptate doctorita in privinta candidozei si sa-mi fi trecut macar asta neutral


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#2188 2009-03-02 00:21:54

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

pai mai bine faci asa dea... ca nu cumva sa nu iti fi trecut candidoza aia... si pe urma iar sa zgandari locul unde a fost rana aia. asigura`te mai intai ca ai scapat de orice urma de infectie si pe urma ai sa vezi ce faci.
succes!


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#2189 2009-03-02 00:25:34

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: rana pe col

da, ma trezesc pe urma ca am facut cauterizarea degeaba!
mersi inca o data puss


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#2190 2009-03-02 09:55:56

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

cu placere dea, iti tin pumnii, sper sa fie ok


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2191 2009-03-02 13:43:21

alexutza12345
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-11
Mesaje: 1921

Re: rana pe col

valy_creata2000 a scris:

ma bucur alexutza pt tine ....dar cat timp dureaza interventia e in mai multe etape sau cum ?

imi cer mii se scuze pentru intarzierea cu care raspund. O singura etapa este Crioterapia aceasta: cam 15 -20 de minute dureaza, timp in care se pulverizeaza azot lichid pe toata rana, apoi se pune un pansament si a doua zi se merge la schimbat pansamentul. De 3 ori se pune o solutie cu permanganat de nu mai stiu ce, care ajuta cicatrizarea si la prevenirea infectiilor.

Dupa aceea, eu am facut un tratament cu 12 ovule Feminella Vagi C (destul de scumpe), in tot timpul acesta am avut foarte multe scurgeri, nu puteam sa renunt la absorbant, protej slipurile erau degeaba, iar acum la o luna de la interventie totul a intrat in normal.  smile chiar sunt de parere ca ar trebui folosita mai des si nu stiu de ce nu se face lucrul acesta. De la medicul meu am inteles ca nu ar avea prea multe clinici azotul acela lichid.


Para hacer bien el amor hay que venir al sur....

Offline

 

#2192 2009-03-02 13:47:06

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

interesanta interventie, sincer la mine in oras n`am auzit de asa ceva, dar o sa intreb medicul sa vad,


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#2193 2009-03-02 13:53:31

alexutza12345
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-11
Mesaje: 1921

Re: rana pe col

sunt curioasa ce iti va spune


Para hacer bien el amor hay que venir al sur....

Offline

 

#2194 2009-03-02 13:58:10

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

si eu sunt... orice numai cauterizare nu vreau


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#2195 2009-03-02 15:31:41

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

dea_di a scris:

fetelor, am si eu niste nelamuriri.....adica sunt un pic in dilema...hmm o sa spun povestea de la inceput: in decembrie am fost la primul meu control ginecologic, in urma caruia mi s-a pus diagnosticul de cervicita cronica si vulvovaginita....mi s-a dat tratament cu tantum rosa, colposeptine si macmiror....dupa ce am terminat tratamentul, am mers dupa analize, si mi-a iesit candida la secretie, iar pap-ul mi-a iesit clasa a 2-a, negativ pt leziuni intraepiteliale...am urmat un nou tratament cu gynofort crema vaginala si flucoric....vineri am mers din nou la ginecolog, unde mi-am repetat secretia.....doctorita mi-a spus ca i se pare ca mi-a trecut candida, dar rana de pe col a ramas la fel, asa ca trebuie cauterizata si mi-a sugerat sa ma programez vinerea viitoare.......eu am mai cautat pe net si am gasit ca aceasta cauterizare se face imediat dupa menstruatie (la mine menstruatia de pe luna asta s-a incheiat miercurea asta...deci vinerea viitoare nu ar fi chiar imediat dupa menstruatie hmm)....si am mai citit de asemenea ca inainte de cauterizare trebuie sa ma asigur ca nu mai am candida, ori asta eu o sa vad de-abia vineri cand primesc si rezultatul analizei de secretie....si tot atunci ar trebui sa fac si cauterizarea, daca e sa ma iau dupa sugestia doctoritei.......credeti ca e ok sa fac cauterizare in conditiile astea? oare are ceva daca o aman pana dupa urmatorul ciclu? sau sa ma duc sa mai cer vreo parere? voi ce ziceti? ....scuze daca am pus vreo intrebare stupida, dar sunt la prima experienta de gen si vreau sa fac lucrurile cum trebuie, pe cat posibil! multumesc anticipat

dea, sigur e nevoie de cauterizare? poate se rezolva totusi prin tratament...

Offline

 

#2196 2009-03-02 15:39:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

la pap scrie ca nu ai avea rana. mai bine mergi si la alt doctor, mai ceri o parere si repeti si testul papanicolau. e suspect cum te cheama la cauterizare, fara sa aiba rezultatul analizei de secretie si al unei colposcopii.

Offline

 

#2197 2009-03-02 15:41:37

pintilie
Membru
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 1

Re: rana pe col

am facut testul papanicolau si imi scrie pe buletinul de analize : 1.evaluarea calitatii frotiului satisfacatoare,este bifata casuta cu celule superficiale, celule intermediare,celule endocervicale,leucocite PMN,hematii-ne frecvente.2. caracterizare generala este bifata casuta in limite normale, modificari celulare benigne.B.evaluarea hormonala status hormonal compatibil cu varsta anamneza.C citodiagnostic Babes clasa II. 3.diagnostic descriptiv modificari celulare benigne la casuta cu infectii este bifata candida, modificari reactive asociate cu inflamatie. V-am detaliat buletinul primit si mi-a recomandat o vizita la ginecolog. d-voastra ce spuneti ce as putea avea?va multumesc

Offline

 

#2198 2009-03-02 15:43:54

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

pap-ul e bun, dar reiese ca ai insa o inflamatie provocata de candida, nu e grav
ai facut recoltarea in apropierea menstrei? caci au iesit hematii...

Offline

 

#2199 2009-03-02 18:49:41

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: rana pe col

anca9 a scris:

la pap scrie ca nu ai avea rana. mai bine mergi si la alt doctor, mai ceri o parere si repeti si testul papanicolau. e suspect cum te cheama la cauterizare, fara sa aiba rezultatul analizei de secretie si al unei colposcopii.

da anca....mersi de raspuns....o sa merg si la alt medic!


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 

#2200 2009-03-02 19:29:43

mihaella19
Membru
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 3

Re: rana pe col

buna, am fost azi la ginecolog si s a depistat o rana pe col. am suferit un chiuretaj insa doctorul m a linistit spunandu-mi atunci ca totul  va fii in regula. mergand azi la un control de rutina se pare ca rana a persistat. mi s au luat analize si mi s a spus sa revin in 10 zile ptr rezultat. vroiam sa va intreb daca in acest timp ar fii indicat sa fac spalaturi cu ceaiuri sau cu tantum rosa. sau sa astept sfatul medicului?? va rog sa ma ajutati sunt foarte confuza si speriata. multumesc frumos

Offline

 

#2201 2009-03-02 19:32:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

deci stiai si mai demult ca ai rana? nu fa spalaturi cu nimic si urmeaza trat care ti l va da medicul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#2202 2009-03-02 22:44:30

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: rana pe col

alexutza12345 a scris:

valy_creata2000 a scris:

ma bucur alexutza pt tine ....dar cat timp dureaza interventia e in mai multe etape sau cum ?

imi cer mii se scuze pentru intarzierea cu care raspund. O singura etapa este Crioterapia aceasta: cam 15 -20 de minute dureaza, timp in care se pulverizeaza azot lichid pe toata rana, apoi se pune un pansament si a doua zi se merge la schimbat pansamentul. De 3 ori se pune o solutie cu permanganat de nu mai stiu ce, care ajuta cicatrizarea si la prevenirea infectiilor.

Dupa aceea, eu am facut un tratament cu 12 ovule Feminella Vagi C (destul de scumpe), in tot timpul acesta am avut foarte multe scurgeri, nu puteam sa renunt la absorbant, protej slipurile erau degeaba, iar acum la o luna de la interventie totul a intrat in normal.  smile chiar sunt de parere ca ar trebui folosita mai des si nu stiu de ce nu se face lucrul acesta. De la medicul meu am inteles ca nu ar avea prea multe clinici azotul acela lichid.

super metoda ....pana la vara dak nu se amelioareaza treaba cred k am sa fac si eu ....cautericare sau conizatie nici nu ma gandesc ...multumesc alexutza


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#2203 2009-03-03 01:21:57

alexutza12345
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-11
Mesaje: 1921

Re: rana pe col

valy_creata2000 a scris:

alexutza12345 a scris:

valy_creata2000 a scris:

ma bucur alexutza pt tine ....dar cat timp dureaza interventia e in mai multe etape sau cum ?

imi cer mii se scuze pentru intarzierea cu care raspund. O singura etapa este Crioterapia aceasta: cam 15 -20 de minute dureaza, timp in care se pulverizeaza azot lichid pe toata rana, apoi se pune un pansament si a doua zi se merge la schimbat pansamentul. De 3 ori se pune o solutie cu permanganat de nu mai stiu ce, care ajuta cicatrizarea si la prevenirea infectiilor.

Dupa aceea, eu am facut un tratament cu 12 ovule Feminella Vagi C (destul de scumpe), in tot timpul acesta am avut foarte multe scurgeri, nu puteam sa renunt la absorbant, protej slipurile erau degeaba, iar acum la o luna de la interventie totul a intrat in normal.  smile chiar sunt de parere ca ar trebui folosita mai des si nu stiu de ce nu se face lucrul acesta. De la medicul meu am inteles ca nu ar avea prea multe clinici azotul acela lichid.

super metoda ....pana la vara dak nu se amelioareaza treaba cred k am sa fac si eu ....cautericare sau conizatie nici nu ma gandesc ...multumesc alexutza

nu ai pentru ce, poate totusi e mai bine pana atunci, daca nu..si ai de ales ti-o recomand pe asta. Medicul meu a zis ca oricum nu mi-ar fi facut altceva pentru ca nu am avut sarcini pana acum si ca il nu face altceva. sa te faci bine  puss


Para hacer bien el amor hay que venir al sur....

Offline

 

#2204 2009-03-04 08:41:37

mihaella19
Membru
Inregistrat: 2009-03-02
Mesaje: 3

Re: rana pe col

stiam din informarea mea ca in urma unui chiuretaj e posibil sa raman cu o rana pe col..insa am avut nenorocul ca dupa ce am trecut prin ce am trecut sa mai am si problema asta..pana sa merg la ginecolog nu aveam nicio durere. Desi a fost un simplu consult nu imi dau seama de ce acum am inceput sa simt niste dureri si sa am sangerari.... trebuie sa astept 10 zile fata sa fac nimic?  multumesc. grater

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.