homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-118


#2224 2009-03-08 18:12:44

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

dely, ai fost si la munte, a fost frig, poate ai si racit un pic
eu zic sa nu te gandesti la ce e mai rau...iti tin pumni sa fie bine puss

Offline

 



#2225 2009-03-08 18:18:59

Himmel
Insomniac member
De la: Magix
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 5086

Re: rana pe col

lady in black a scris:

dely, ai fost si la munte, a fost frig, poate ai si racit un pic
eu zic sa nu te gandesti la ce e mai rau...iti tin pumni sa fie bine puss

m'am speriat asa tare k nu mi s'a intamplat niciodata si stiam k la rana sangerezi dupa contact ....
aq sper sa nu'mi vina pana marti cand am duc la doc ... sau nsuh c sa zic sa astept sa mi vina si dupa?

ladyy puss puss


Poate ca par fragila, neajutorata si nepamanteana, dar am structura de otel.

Offline

 

#2226 2009-03-08 22:47:07

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: rana pe col

Delyutza,eu am sangerat dupa contact si asa am aflat ca e rana.Am avut insa sangerarea aia doar pe moment,dupa ce am mers la baie si m-am spalat,nu a mai curs sange.Stai linistita,eu cred ca e menstra,la rana de col nu are cum sa-ti curga asa mult sange!

Offline

 

#2227 2009-03-08 22:49:57

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: rana pe col

valy_creata2000 a scris:

electrorezectia inseamna electrorezectie cu ansa diadermica...adica ti se  indeparteaza din col tesutul bolnav si face o biopsie ...adik taie si cauteriseaza in acelasi timp

Eu am o rana f adanca pe col+hpv iaar doctorita mi-a dat un tratament pe 2 luni urmand sa ma opereze (sa-mi faca electrorezectie) in mai candva.Mi-a spus ca e ciudat de adanca rana,avand in vedere ca e foarte ingusta(eu presupun ca mi-am facut-o singurica cu tampoanele mele infipte aiurea).Mi-e tare frica de operatie,mai ales ca am inteles ca imi va face anestezie totala....Tu ce crezi?E ok sa-mi faca operatia asta ptr ce am eu?Alte sfaturi ai in legatura cu procedura?sad

Offline

 

#2228 2009-03-08 23:00:59

briana_maria
Full member
Inregistrat: 2009-03-06
Mesaje: 240

Re: rana pe col

nu se poate cauteriza fara sa taie?


rugaciune sanatatea e mai buna decat toate rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2229 2009-03-08 23:03:07

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: rana pe col

cica nu,ca e prea adanca si vrea sa-mi curete si tesutul afectat de hpv....

Offline

 

#2230 2009-03-08 23:33:02

Himmel
Insomniac member
De la: Magix
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 5086

Re: rana pe col

Chick a scris:

Delyutza,eu am sangerat dupa contact si asa am aflat ca e rana.Am avut insa sangerarea aia doar pe moment,dupa ce am mers la baie si m-am spalat,nu a mai curs sange.Stai linistita,eu cred ca e menstra,la rana de col nu are cum sa-ti curga asa mult sange!

kram ms de povestire ..
sunt inca ingrozita k inca curge.. sad sper sa ma pot duce la doc marti ...


Poate ca par fragila, neajutorata si nepamanteana, dar am structura de otel.

Offline

 

#2231 2009-03-08 23:36:47

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

delyutza* a scris:

Chick a scris:

Delyutza,eu am sangerat dupa contact si asa am aflat ca e rana.Am avut insa sangerarea aia doar pe moment,dupa ce am mers la baie si m-am spalat,nu a mai curs sange.Stai linistita,eu cred ca e menstra,la rana de col nu are cum sa-ti curga asa mult sange!

kram ms de povestire ..
sunt inca ingrozita k inca curge.. sad sper sa ma pot duce la doc marti ...

dely, esti sigura ca nu e menstra? caci in cazul acesta nu poti merge la medic

Offline

 

#2232 2009-03-08 23:49:44

Himmel
Insomniac member
De la: Magix
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 5086

Re: rana pe col

menstra nu e .. k curge prea putin .. adica nu am nevoie decat de absorbante zilnice ..
o sa o sun sa vb q ea sa vad ce zice ,, asta in caz k pana maine ... nu incepe sa curga mai mult ...  in cazul asta o sa merg sapt viit ....


Poate ca par fragila, neajutorata si nepamanteana, dar am structura de otel.

Offline

 

#2233 2009-03-09 10:45:30

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: rana pe col

ce-ai mai facut delyutza? cum mai e cu sangerarea?


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#2234 2009-03-09 19:34:27

Himmel
Insomniac member
De la: Magix
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 5086

Re: rana pe col

deliav a scris:

ce-ai mai facut delyutza? cum mai e cu sangerarea?

poi inca mai curge cate putin ... si cu o secretie asa abundenta... de candida cred sad
am vb aq cu dn a doctor .. si m;a programat abia joi sad
si i am zs k imi curge sa putin si k cred k e de la menstra ... si a zs k daca imi vine sa reprogramam sad

ms mumos de intrebare puss


Poate ca par fragila, neajutorata si nepamanteana, dar am structura de otel.

Offline

 

#2235 2009-03-09 20:05:30

princesss
Banat
De la: plaja
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1037

Re: rana pe col

lady in black a scris:

rana pe col nu doare..singurele simptome pe care le poti avea sunt o scurgere anormala si sangerare dupa contact

dar daca ai dureri la contact,adica usturimi...din cauza lipsei lubrifierii?atunci ce e?tot rana pe col?

Offline

 

#2236 2009-03-09 20:12:05

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

princesss a scris:

lady in black a scris:

rana pe col nu doare..singurele simptome pe care le poti avea sunt o scurgere anormala si sangerare dupa contact

dar daca ai dureri la contact,adica usturimi...din cauza lipsei lubrifierii?atunci ce e?tot rana pe col?

usturimile si durerile pot fi ori datorita lubrifierii/excitatiei insuficiente ori din cauza unei infectii

Offline

 

#2237 2009-03-09 20:59:16

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: rana pe col

mie nu stiti ce sa-mi spuneti fetelor?sad

Offline

 

#2238 2009-03-09 21:20:27

butterfly3
Full member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 455

Re: rana pe col

buna. si eu am fost la doctor si am aflat ca am o mica rama pe col. cand am auzit nu imi venea sa cred, deoarece eu am mers cu problema candida si cand s-a uitat mi-a gaist inca o problema. acuam daca stau bine si ma gandesc cateodata dar destul de rar in secretia aia de la candida mai era si ceva maroinui dar foarte putin. initial credeam ca e de la menstruatie ca poate imi vine, dar nu era asa. oare sa fi fost de la aceasta mica rana pe col? acuma astept analizele sa vad ce si cum. oricum doctorita a zis ca se poate trata.

Offline

 

#2239 2009-03-10 14:55:54

Monica10
New member
Inregistrat: 2009-02-27
Mesaje: 11

Re: rana pe col

Am revenit si am schimbat topicul pentru ca medicul nr.2 la care am fost a spus ca am o rana pe col.Mi-a prescris ovule cervugid pentru 10 zile si unul de lomexin iar dupa ciclu, a zis sa merg sa cauterizeze rana(asta inainte de a avea rezultatul analizelor). Analizele au iesit bine,in afara de candida cu un singur +.Am intrebat daca partenerul meu trebuie sa ia ceva si a spus ca nu.
Intrebarile mele ar fi: -nu se poate fara cauterizare?(am vazut si eu rana,e micuta)
                              -daca totusi exista candida,nu ar trebui sa ia si partenerul   
                                meu tratament?
                              -ar putea fi rana aceasta cauza durerilor mele de burtica si a
                                unei scurgeri ca o crema alba care apare din cand(si
                                intotdeauna in timpul contactelor sexuale)?
                               
Multumesc pentru rabdare si raspunsuri.

Offline

 

#2240 2009-03-10 15:30:34

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

- monica, eu zic sa nu te grabesti cu cauterizarea. daca rana e mica ea poate trece si cu tratament...eu te sfatuiesc sa mai ceri parerea unui medic
- candida nu e considerata bts.ce-i drept, poate si el sa o ia. daca are simtome atunci e recomnadat sa se dea cu o crema si sa ia un antimicotic. daca nu are simptome atunci ajunge un antimicotic pe cale orala
- rana nu provoaca dureri de burtica. daca ai dureri ca la menstruatie poate fi o anexita. scurgerile pot fi si de la rana dar cel mai probabil scurgerile de care vb tu sunt de la candida

Offline

 

#2241 2009-03-10 22:45:08

Ynna
Full member
Inregistrat: 2008-10-02
Mesaje: 167

Re: rana pe col

buna fetele:*...am si eu mai mu;te nelamuriri:-??..
in primul rand nu inteleg de ce se zc ca nu e bn sa-ty cauterizezi rana daca majoritatea medicilor recomada asta?
in urma unui avort mi sa depistat si mie o rana pe col insa eu m-am nascut cu respectyva rana...sambata am fost la ginecolog si mi-am cauterizat rana care dupa spusele medicului era destul de mare fara pericolul de a fi canceroasa sau alte probleme
dupa cauterizare mi-a dat un tratament cu cervugid si spalaturi pe fiecare seara cu ceai de galbenele si pelin
mi s'a mai spus ca se va vindeca in 6 saptamani timp in care tre sa fac pauza totala de sex si fara baie in cada plina ci doar in picioare intrucat nu se cuvine sa-mi intre apa
vroiam sa va intreb pt cine deja si-a cauterizat rana...ce se intampla daca nu ajung pe fiecare saptamana la pansat? tratamentul consta intr-o singura cutye de cervugid insa eu vineri seara le termin si cele 6 sapt se termina tocmai in aprilie..oare tre sa iau pe fiecare seara ovulele timp de 6 sapt sau doar o cutye?
va multumesc:*pusspuss

Offline

 

#2242 2009-03-10 23:13:17

Monica10
New member
Inregistrat: 2009-02-27
Mesaje: 11

Re: rana pe col

Multumesc, lady in black.
Acum ma gandesc.. la toate intrebarile acestea medicul la care mergi ar trebui sa-ti raspunda,nu?Asa ar trebui.Si ar mai trebui sa stie ca daca tu ai candida si partenerul tau ar trebui sa ia un tratament.Si lista ar putea continua.M-am enervat putin..dar m-am saturat..primul medic la care am fost mi-a dat o groaza de medicamente,printre care si antibiotice(pe care nu le-am luat),al doilea imi spune ca e totul in regula desi pe biletul de analize scria" proces inflamator eroziv" si eu i-am spus ca totusi am o scurgere in neregula si acum..cel de-al treilea care,pe langa altele nici nu m-a bagat in seama cand am mentionat durerile abdominale(poate anexita nu tine de "sectorul" lui).Culmea e ca am mers la cei mai bine cotati,culmea e ca nu duceau lipsa de paciente.Poate sunt eu prea pretentioasa?

Imi cer scuze daca am depasit prea mult topicul.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.