homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-119


#2243 2009-03-11 00:00:18

zlata
Full member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 377

Re: rana pe col

Ynna a scris:

buna fetele:*...am si eu mai mu;te nelamuriri:-??..
in primul rand nu inteleg de ce se zc ca nu e bn sa-ty cauterizezi rana daca majoritatea medicilor recomada asta?
in urma unui avort mi sa depistat si mie o rana pe col insa eu m-am nascut cu respectyva rana...sambata am fost la ginecolog si mi-am cauterizat rana care dupa spusele medicului era destul de mare fara pericolul de a fi canceroasa sau alte probleme
dupa cauterizare mi-a dat un tratament cu cervugid si spalaturi pe fiecare seara cu ceai de galbenele si pelin
mi s'a mai spus ca se va vindeca in 6 saptamani timp in care tre sa fac pauza totala de sex si fara baie in cada plina ci doar in picioare intrucat nu se cuvine sa-mi intre apa
vroiam sa va intreb pt cine deja si-a cauterizat rana...ce se intampla daca nu ajung pe fiecare saptamana la pansat? tratamentul consta intr-o singura cutye de cervugid insa eu vineri seara le termin si cele 6 sapt se termina tocmai in aprilie..oare tre sa iau pe fiecare seara ovulele timp de 6 sapt sau doar o cutye?
va multumesc:*pusspuss

Nu cred ca in fiecare seara mai degraba cred ca s-a referit la o cutie (adica 12 ovule)...mie asa mi-a dat dupa cauterizare.Dar la mine era rana foarte mare si urata.


Oricat ti-ar fi de greu nu uita sa zambesti...maine va fi mai bine smile

Offline

 



#2244 2009-03-11 09:56:46

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

Ynna a scris:

nu inteleg de ce se zc ca nu e bn sa-ty cauterizezi rana daca majoritatea medicilor recomada asta?

pt ca:
- e o metoda traumatizanta pt col
- ar tb incercat intai un tratament local, care nu e agresiv
- mai exista si optiunea crioterapiei
- in ft multe tari nu se mai practica aceasta metoda, deoarece e depasita si agresiva

gandeste-te de ex ca mergi vara pe bicicleta, cazi, si iti julesti genunchiul. te duci la doctor si in loc sa iti curete rana, sa o unga cu o alifie pt grabirea vindecarii (de galbenele, de ex.) si sa ti-o panseze, ti-o arde cu fierul incins. ti s-ar parea un tratament bun?

e putin exagerat exemplul, dar eu vad totusi o analogie.

Offline

 

#2245 2009-03-11 14:07:32

iuliartr
New member
Inregistrat: 2008-09-26
Mesaje: 13

Re: rana pe col

bune fetelor!
inurma unui test papa nicolau am fost diagnosticata cu clasa III -ASC-US. Am facut colposcopie insotita de biopsie (mi-a fost scoasa zona cu rana cu o ansa electrica si trimisa la analiza). Azi treb sa-mi ridic rezultatul la biopsie si mi-e f frica sa nu cumva sa am cancer. Intrebarea mea este daca stiti in cazul clasei III cu ASC-US credeti ca-mi poate iesi carcinom la biopsie?
Se poate cancer daca nu mi-a iesit clasa IV?
Va multumesc
Iulia

Offline

 

#2246 2009-03-11 14:16:34

iuliartr
New member
Inregistrat: 2008-09-26
Mesaje: 13

Re: rana pe col

va rog daca ma poate ajuta cineva cu o parere, un sfat, e f important ptr mine sa stiu daca se poate sa iasa cancer de col uterin la biopsie daca rez la papa nicolau a fost clasa III cu ASC-US?????????
PLEASE!!!!!!!!1

Offline

 

#2247 2009-03-11 14:16:59

simgi
Membru
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 2

Re: rana pe col

buna fetelor. sunt noua pe acest forum. de asemenea sunt "noua" si in problema rana pe col. astazi am aflat. mi s-a dat tratament cu cervirom sau cervigid. a zis de care gasesc. dar care ar fi mai bun? mi-a luat secretie pentru test papanicolau. peste doua saptamani o sa il ridic, si tot atunci o sa ma vada iar sa vada daca a raspuns la tratament rana. acum vreau sa va rog, in cat timp se vindeca o astfel de rana? a mea a zis ca ar fi cam uratica dar sa nu ma sperii. acumnu stiu de ce a zis asa, ca m-a vazut alba la fata sau ca nu e asa grav... mentionez ca pe 20 feb am facut un chiuretaj biopsit ca mi-a gasit ceva in uter. a iesit bine rezultatul, cica era un rest. eu in noiembrie ppierzand o sarcina la 4 luni. oare de cand am rana? ca pana azi nu a vazut-o nimeni. si sa fi aparut de pe 20 feb incoace? dar asa repede sa se faca "uratica"?
mentionez ca vreau sa fac un bebe cat mai curand. am deja 33 ani.

Ultima oara a fost editat de simgi (2009-03-11 14:18:25)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2248 2009-03-11 14:25:54

iuliartr
New member
Inregistrat: 2008-09-26
Mesaje: 13

Re: rana pe col

Buna Simgi
Am citit mesajul tau si ptr a mia oara ma ingrozesc de cele auzite, de incompetenta medicilor. Ei in loc sa ne ajute , ...........
Cum este posibil ca atunci cand ti-a facut intrerupere de sarcina sa nu vada ca ti-a mai ramas "ceva"?
Este inadmisibil.............
Si nu, nu cred ca se poate sa-ti fi aparut rana pe col din febr pana acum. Dar stai linistita nu te speria si eu am o rana pe col am facut papa nicolau, colposcopie biopsie si acum astept rez la biopsie.
Si mi-e imi e cam frica dar incerc sa fiu tare si sa ma gandesc ca se poate rezolva ...........
Te-am pupat

Offline

 

#2249 2009-03-11 14:31:06

simgi
Membru
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 2

Re: rana pe col

multumesc iulia. nu a fost intrerupere de sarcina. a fost avort spontan si s-a intamplat putin dupa miezul noptii. doctorita era de garda, avusese o zi foarte obosita si eu m-am trezit sa o necajesc la ora aia. asa s-a exprimat ea. a zis ca aveam placenta bucatele. m-a chiuretat, iar la control la eco transvaginala, dupa 2 sapt, a zis ca ma vindec bine si ca nu sunt probleme.
am fost la alt doctor apoi, ca ma vada si sa imi zica de pot sa incep sa fac copii ori ba. si imi gaseste acel rest. dar iarasi nimic despre vreo rana. abia astazi la doamna care mi-a luat probe pt papanicolau a vazut-o. cand citesc la voii prin ce ati trecut, ma ingrozesc. si eu imi doresc cu disperare un copil.

Offline

 

#2250 2009-03-11 14:49:18

iuliartr
New member
Inregistrat: 2008-09-26
Mesaje: 13

Re: rana pe col

chiar nimeni nu ma poate linisti???????????????
mai am 30 min si aflu rezultatul

Offline

 

#2251 2009-03-11 14:58:24

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

iuliartr a scris:

chiar nimeni nu ma poate linisti???????????????
mai am 30 min si aflu rezultatul

e clasa III ASCUS..nu e cancer
eu zic sa stai linistita puss
te asteptam cu vesti!

Offline

 

#2252 2009-03-11 23:54:44

Theoo
New member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 18

Re: rana pe col

Buna, am si eu o intrebare...poate cele care au avut rana pe col si s'au tratat imi pot raspunde...in urma unui control ginecologic mi s'a depistat o rana pe col si candida. am facut tratament pt candida si abia ce mi'am facut si un test papanicolau la care astept rezultatul. doctorita mi'a zis ca pentru tratarea ei cel mai probabil voi face un tratament cu ovule pe o durata de 3 luni. vroiam sa va intreb daca o cauterizez nu e mai ok? nu e mai sigur decat un tratament cu ovule? ma gandesc cu groaza si la faptul ca o sa stau 3 luni fara activitate sexuala...nu mi s'ar parea o nenorocire dar de 2 ani tot stau pe la ginecologi si iau tratamente in speranta ca voi avea o viata sexuala normala si fara probleme si pur si simplu nu mai am rabdare.

Offline

 

#2253 2009-03-12 00:02:53

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

cauterizarea rezolva problema mai repede e drept...dar de obicei daca e mica rana se merge pe un taratemnt cu ovule deoarece e mai putin traumatizant (daca pot spune asa) pt colul tau...dar alegerea iti apartine tie si medicului tau...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#2254 2009-03-12 01:27:57

Theoo
New member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 18

Re: rana pe col

doctorita mi'a zis ca e o rana mica...probabil de asta a si zis de tratament cu ovule...dar...cauterizarea doare? si cat timp este interzis contactul dupa cauterizare?

Offline

 

#2255 2009-03-12 01:30:23

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: rana pe col

nu doare cauterizarea. contactul e interzis aproximativ o luna dupa
eu prefer tratamentul cu cervugid (ovule) decat o cauterizare. si nu cred ca e interzis contactul chiar 3 luni.. despre asta tre sa vb cu medicul..

Ultima oara a fost editat de Loveable (2009-03-12 01:31:57)


hjarta

Offline

 

#2256 2009-03-12 01:33:59

uffff
Insomniac member
De la: mii de km departare
Inregistrat: 2008-02-29
Mesaje: 7508

Re: rana pe col

depinde de situatie...la mine fiind mai avansata rana, in urma vaporizarii cu laser, 3 luni mi-a spus sa ma abtin

Offline

 

#2257 2009-03-12 10:34:37

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

Theoo a scris:

doctorita mi'a zis ca e o rana mica...probabil de asta a si zis de tratament cu ovule...dar...cauterizarea doare? si cat timp este interzis contactul dupa cauterizare?

atunci mergi pe tratamentul cu ovule...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#2258 2009-03-12 12:19:09

iuliartr
New member
Inregistrat: 2008-09-26
Mesaje: 13

Re: rana pe col

buna din nou fetelor!
dupa cum va spuneam ieri asteptam rezultatul la biopsia prelevata.
Rezultatul este:
FRAGMENTE RECOLTATE LA JONCTIUNEA SCUAMO CILINDRICA. EXCOL CU ACANTOZA COILOCITOZA. CONDILOM PLAN. ENDOCOL CU GLANDE CERVICALE DILATATE CHISTIC.
Va rog din suflet daca cineva are cunostinte in domeniu ......
Tare as dori sa stiu cum stau treburile. Din cate am gasit eu pe net am dedus ca am HPV. MI-A CONFIRMAT SI DOCTORITA. Fac  tratam cu cerviron si spalaturi cu pelin.
Please, o parere m-ar ajuta f tare.......
Multumesc
Iulia
mai vroiam sa stiu daca va trebui sa fac vre-o operatie sa-mi taie din col din cauza acelui condilom???

Ultima oara a fost editat de iuliartr (2009-03-12 13:01:34)

Offline

 

#2259 2009-03-12 12:40:09

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: rana pe col

iulia ai putina rabdare ca ti se va raspunde smile ....sterge al doilea mesaj si editeaza-l pe primu pentru ca altfel vei primi warn pt mesaje consecutive


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#2260 2009-03-12 13:41:01

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

da, asa pare, ca ai hpv. dar cred ca nu e ceva grav si nu se pune pb de taiat. oricum, nu e de natura canceroasa. si faptul ca e condilom ma duce cu gandul ca ar putea fi chiar o tulpina low risk. dar ca sa stii sigur, ar tb sa faci o genotipare. deci linisteste-te si urmeaza un tratamentul adecvat.

Offline

 

#2261 2009-03-12 14:10:52

omiduta7477
New member
Inregistrat: 2009-03-12
Mesaje: 16

Re: rana pe col

Doctoressa, pana ajung la medic adica saptamana viitoare vineri (astept si rezultele analizelor hormonale) nu mai am pace in interpretarea unui test babes-pananicolau. In masura in care puteti sa-mi spuneti cam despre ce e vorba:
la evaluarea calitati ifrotiului scrie satisfacatoare, foarte frecvente PMN si hematii, ASCUS, anomalii ale celulelor epiteliale, status hormonal compatibil cu varsta, citodiagnostic frotiu calsa III. Ma sperie clasa III a frotiului, dar nu stiu sa-l corelez cu celelate elemente ale analizei mentionate. Va rog frumos, spuneti-mi cam care ar fi problema.
Multumesc si multi pupici, Omiduta7477

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.