homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-121


#2281 2009-03-13 14:27:30

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

dupa ce terminati tratamentul, puteti incepe. am zis ca ar fi bine sa mergi inainte la un control (dupa tratament dar inainte de reluarea contactelor), pt ca ai zis ca ai rana aceea. nu vreau sa te sperii, dar de ft multe ori, ranile nu trec dupa primul tratament. de asta ziceam ca dupa tratament ar tb sa verifici cum stau lucrurile. pe cat timp e tratamentul?

Offline

 



#2282 2009-03-13 14:30:38

butterfly3
Full member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 455

Re: rana pe col

tratamentul e pe 12 zile...si partenerul are tratament sa se dea cu crema timp de 3 zile...el a primit crema canesten si eu ovule cervudid si sa fac spalaturi cu ceai de pelin la 3-4 zile...am voie s afac spalaturi si cand sunt la menstruatie..deoarece restul tratamnetului am voie sa il iau si cand sunt la menstruatie. pai l;a col la mine mi-a explicat doctorita ca arata ca si cum ar fi buzele de pe fata(ca sa intelegi mai bine) intoarse invers dar nu e grav.

Offline

 

#2283 2009-03-13 14:35:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

pai nu ai rana!!! aia e ectopie si e ceva normal. esti in ordine, atunci. ai doar candida asta, de care tb sa scapi. sper sa fie suficient de bun cervucidul... stiu ca existau si alte ovule, special pt candida. cervucidul e pt mai multe afectiuni, sper sa nu deregleze flora.

chiar daca si pe prospectul cervucidului scrie ca le poti lua pe timpul menstruatiei, practic le iei cam degeaba atunci ca se scurg si n-au timp sa isi faca efectul. iar spalaturi in timpul ciclului nu e recomandat sa faci. mai ai mult pana la ciclu? ca ai putea sa incepi dupa tratamentul, ca sa nu te prinda menstruatia in mijlocul tratamentului.

Offline

 

#2284 2009-03-13 14:47:49

butterfly3
Full member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 455

Re: rana pe col

pai l-am inceput deja ca a zis medicul ca nu e problema.pai luni estimez ca trebuie sa imi vine menstruatia...dar la me vine cum o apuca la 28 zile..sau peste. ce e ectopie exact? sry ca intreb dar nu stiu

Offline

 

#2285 2009-03-13 14:58:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

nu stiu ce sa zic, cum e mai bine... chestia e ca pe timpul ciclului e posibil sa faci degeaba tratamentul. dar poate e bine asa si trece.

pai ectopia e asa cum ti-a explicat si doctorita. colul e deschis si rasfrant oarecum in asa fel incat celule care ar tb sa se gaseasca in interiorul lui, se gasesc si la exterior. exemplul cu buzele e ft bun. nu e o boala, e o particularitate a colului. chestia asta se intalneste la multe fete. nu e de tratat, pt ca nu e o boala. deci tot ce ai tu acum de rezolvat e candida, care poate trece cu tratamentul asta.

tu ai avut secretia modificata, ai facut vreo analiza sau cum ti-ai dat seama de candida?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2286 2009-03-13 15:01:15

butterfly3
Full member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 455

Re: rana pe col

pai uite ce mi-a ieist la analize
la clasificare pap mi-a iesit CII

celule superficiale ++
celule intermediare +++
celule parabazale/bazale (+)
celule endocervicale (aici este bifat si la un + si la castuta cu doi +)

bacili doderlein +++
citoliza ++
candida albicans ++
Flora gr. 3

granulocite ++
histocite/macrofage +
limfocite +
plasmocite (+)
dar aici lista mai continua cu doua nume cum ar fi hematii proaspete si lizate , apoi toata lista asta de ultimele 4 chestii e marcata pe margine si scrie lizate e bine?

clasificare bethesda : este marcat cu x negativ/reactiv

ce parere ai? pai mi-a zis ca daca nu tratez cum arata colul acuma se poate face mai rau.

Offline

 

#2287 2009-03-13 15:22:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

atat cat ma pricep eu, zic ca e doar candida aia. poate la ea s-a referit s-o tratezi. ca in rest n-ai ce sa tratezi, si din pap rezulta ca nu ai rana.

Offline

 

#2288 2009-03-13 15:23:40

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

asa e...ai candida...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#2289 2009-03-13 15:30:14

butterfly3
Full member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 455

Re: rana pe col

pai cand am mers la control ...si s-a uitat doctorita acolo jos a zis ce am ceva leziune foarte mica...si a zis ca trimite la analize sa vada ce iese.si cand am mers dupa rezultat a doua zi a zis ca nu e ce credea ea..si ca colul arata cum am explicat mai sus faza cu buzele intoarse si mi-a dat respectivul tratament si ptr candida si ptr ce o fi acolo la col sau c nu e.
dar la ultimul grup de cuvinte la care scrie ca sunt lizate ce inseamna aia? stie cineva?

Offline

 

#2290 2009-03-13 15:35:38

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

la hematiile lizate te referi?hematiile mai sunt cunoscute si ca globule rosii...si daca apar acolo inseamna ca ai sangerat lamomentul recoltarii sau ca te aflai in apropierea menstrei...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#2291 2009-03-13 15:39:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

pai ectopia asta se confunda cu o rana pe col la un control obisnuit. de asta a zis prima data ca ai avea si ceva la col. stai linistita, chiar nu ai de ce sa iti faci pb. urmeaza tratamentul asta si atat.

despre lizat, am gasit definitia asta:
http://www.medical.news20.ro/word/LIZAT.html
desi e ciudat ca apare si pe prospectul unor medicamente, la ingrediente "lizat de..."
ma gandesc ca or fi celule moarte "lizatele" astea

Offline

 

#2292 2009-03-13 15:41:59

butterfly3
Full member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 455

Re: rana pe col

pai luni acuma ar trebui sa imi vina si eu am fost lunea asta care a trecut la doctor si ptr recoltare ptr analiza, pe chilotei apoi nu am avut nici un semn ca as fi sangerat sau ceva. dar pe lista era si granulocite ++, histocite/macrofage +, limfocite +, plasmocite (+) marcate ca lizate. deci sa nu imi fac griji cu ceva pe col ci doar cu candida? sau daca ea totusi a vazut ceva diferit cum am tot explicat si mi-a dat tratament inseamna ca e ceva si eu acuma il tratez? faza e ca nu pot sa merg la control decat la sfarsitul lunii mai sau inceputul lunii iunie ca atunci mi-a scris pe buletinul de analize sa revin ptr a reface analizele.

Offline

 

#2293 2009-03-13 15:47:00

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

butterfly3 a scris:

deci sa nu imi fac griji cu ceva pe col ci doar cu candida?

da

butterfly3 a scris:

sau daca ea totusi a vazut ceva diferit cum am tot explicat si mi-a dat tratament inseamna ca e ceva si eu acuma il tratez?

nu, inseamna ca a confundat ectopia cu rana. nu ai nimic la col in afara de inflamatia cu candida, pe care o tratezi.

ai afcut recoltarea in apropierea ciclului, de aceea apar hematiile acelea acolo. nu e obligatoriu sa le vezi si pe chilot. o fi fost o sangerare minora.

pe bune, nu ai de ce sa te stresezi, esti in regula. daca vrei, poti sa repeti analiza de secretie dupa tratament, in alta parte, ca sa fii sigura ca tratamentul si-a facut efectul.

Offline

 

#2294 2009-03-13 15:54:47

butterfly3
Full member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 455

Re: rana pe col

multumesc mult de tot.deci eram super panicata.in legatura cu acea mica sangerare sau ce a fost, am intrebat-o pe doctorita si a zis ca nu influenteaza analizele faptul ca peste o saptamana imi vine menstruatia.sper sa scap de candida cu tratamentul respectiv, ca nu o mai suport.deci apoi dupa tratament am voie contact sexual?si cu spalaturile cum sa fac cand sunt la menstruatie? ca eu trebuie sa le fac din 3 in 3 zile..si pica fix in prima zi cand imi vine menstruatia si in a 4 a zi, cand imi trece sau e pe trecute. sa sar peste 2 spalaturi?si le fac dupa tratament? mentionez c atrebuie s afac spalaturi cu ceai de pelin.

Offline

 

#2295 2009-03-13 16:13:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

nu fa spalaturile in timpul ciclului. oricum, eu nu stiu daca ajuta la ceva spalaturile alea...
dupa tratament (daca face si partenerul intre timp), poti avea din nou contacte.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-03-13 16:14:34)

Offline

 

#2296 2009-03-13 16:29:42

butterfly3
Full member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 455

Re: rana pe col

va multumesc ptr sfaturi si pareri. o sa va anunt ce si cum dupa tratament.

sa vad acuma cum vine menstruatia si cum fac cu spalaturile.tratamentul cu ovulele o sa il continui si pe perioada menstruatiei si sper sa fie bine, ca eu cand mi-a dat tratamentul si am intrebat a zis ca pot sa il fac fara probleme si daca o sa fiu la menstruatie ca i-am spus clar ca daca il incep acuma o sa imi vine menstruatia si nu il termin pana imi vine.tin sa mentionez ca doctorita la care am mers auzisem ca e foarte buna si a mai tratat cu succes persoane care s-au luptat cu aceasi problema ca si mine...adica candida.

Offline

 

#2297 2009-03-14 12:07:01

petris
New member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 17

Re: rana pe col

Multumesc mult pt raspuns anca9 puss

Offline

 

#2298 2009-03-17 16:05:46

ale_sanda
Membru
Inregistrat: 2008-03-22
Mesaje: 2

Re: rana pe col

buna...am si eu cateva nelamuriri! akum o luna am fost la un consult ginecologic de rutina si mia zis k am colpita mixta,am facut un test papanicolau si mia iesit bine (pap II) am facut si examen ecografic si mia iesit bun...deci nu am nimik...dar am totusi o rana pe col...am facut 10 zile tratament cu cerviron,dar dupa ce mam intors la control mia zis k rana persista si poate fi de la o infectie in corp eu avand acnee,akum mia dat un tratament cu clotrimazol dar p prospect scrie k e pt candida.citind despre aceasta ciuperca am aflat k nu p[oti sa scapi usor de ea si sincer mam speriat unpik.totusi as vrea sami spuneti dak e candida...ma doare mai jos de burta din cand in cand si simt asa ca niste intepaturi chiar si inauntru in vagin iar secretia imi vine uneori mai mult sau mai putin...

Offline

 

#2299 2009-03-17 16:15:38

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

ca sa stii ce ai, tb sa faci o analiza de culturi din col. numai asa poti afla daca ai sau nu candida sau altceva. secretia e modificata ca aspect? oricum, nu ar fi tb sa ti se prescrie tratament fara sa faci intai analize, sa stii ce ai. tratamentele astea experimentale pot deregla flora vaginala.

durerile respective nu reprezinta un indiciu pt rana, deoarece rana pe col nu doare.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.