homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-123


#2319 2009-03-21 19:35:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

mamibr a scris:

doctoressa...tratamentul dat o fi bun? putea fi luat si  in timpul menstruatiei?mentionez ca am de multi ani si o scurgere alb/galbuie, cateodata chiar abundenta, pt care am luat diverse tratamente, dar degeaba. Oare sa mai insist asupra infectiei, daca este inca  acolo, in ciuda tratamentului mentionat mai sus? ..si apoi cauterizarea?Cum e mai bine?

eu zic sa faci tratamentul si apoi sa astepti sa revina medicul din concediu ca nu e nici grav si nici urgent...
cred ca e de prefeferat sa faci pauza la ovule in timpul menstrei...la zanocin evident nu


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#2320 2009-03-22 18:23:10

mamibr
New member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 31

Re: rana pe col

multumesc frumos doctoressa

Offline

 

#2321 2009-03-23 14:28:56

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

buna tuturor!
am evident o rana pe col (si 23 de ani si 0 nasteri, 0 avorturi)
am facut de curand colposcopie si citotest si va cer si eu ajutorul la interpretarea rezultatelor. desigur, ma voi duce in curand la doctorul meu pt tratament. dar nu ma astept sa stea si sa-mi explice (e identic HOUSE M.D!)
of..s-ar putea sa scriu prostii pt ca se intelege f greu scrisul:

Colposcopia
FP Col cu ..( :f?rv?nad: ) 3mm, cu ZR relativ intinsa pe ambele buze ale colului
AAJSC laterolezata( :f?rv?nad: ), zona de ectopie relativ intinsa cu epiteliu ..( :f?rv?nad: ) la periferie cu zona acidofila mg ( :f?rv?nad: ) intinsa pe BP
TL INCN periorificial ( :f?rv?nad: )

...e codat bineee...  roll
(fetzele mirate sunt dupa cuvintele la care am improvizat sau nu se inteleg deloc)

Si citotestul (e acelasi lucru cu papanicolau, nu?!)
Frotiu tip II B.P


Nedumeririle mele sunt:
1.de ce a scris asa putin la citotest? nu se testeaza si unele ciuperci/virusuri? asta inseamna ca nu a gasit nimic?
2.se poate spune ceva (orice!) despre HPV din colposcopia mea?

Eu va multumesc anticipat. Sper sa aveti rabdare sa-mi raspundeti si mie  buga

Ultima oara a fost editat de irinn (2009-03-23 14:32:15)

Offline

 

#2322 2009-03-23 14:35:32

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: rana pe col

irinn a scris:

(e identic HOUSE M.D!)

rotfl Cum il cheama?

Offline

 

#2323 2009-03-23 14:39:38

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

eu stiu doar atat:
- citotestul e totuna cu papanicolau. B.P. cred ca vine de la Babes- Papanicolau
- nu, testul papanicolau testeaza doar daca ai vreo leziune la nivelul colului si daca da, ce ar fi putut s-o produca
- faptul ca nu apar "ciuperci/virusuri" inseamna doar ca nu ai o rana provocata de "ciuperci/virusuri". pt a vedea daca ai vreo infectie cu ceva, tb facuta analiza de secretie sau cea de culturi din col. acolo ies eventuale microorganisme (ciuperci/virusi/bacterii)
- tot ce inteleg din colposcopie e ca ai ectopie (asta nu e vreo afectiune, e doar o particularitate a colului). restul acronimelor nu stiu ce inseamna. poate te lamureste altcineva mai bine.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-03-23 14:40:26)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2324 2009-03-23 14:49:15

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

ET a scris:

irinn a scris:

(e identic HOUSE M.D!)

rotfl Cum il cheama?

E profeeesor..Banceanu. El s-a ocupat de mama (i-a prelungit viata), de cumnata-mea (acum e si ea fertila  big_smile ) si de-aia m-am dus la el.  tongue
Stiu ca multe femei il evita...eram in sala de asteptare la colposcopie, si dupa ce l-au barfit toate femeile de acolo (erau majorit mai in varsta), spun si eu cu mutra de copil cuminte...ca eu la el ma duc si.. nu mi-e frica  angel

Offline

 

#2325 2009-03-23 14:52:06

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

anca9 a scris:

eu stiu doar atat:
- citotestul e totuna cu papanicolau. B.P. cred ca vine de la Babes- Papanicolau
- nu, testul papanicolau testeaza doar daca ai vreo leziune la nivelul colului si daca da, ce ar fi putut s-o produca
- faptul ca nu apar "ciuperci/virusuri" inseamna doar ca nu ai o rana provocata de "ciuperci/virusuri". pt a vedea daca ai vreo infectie cu ceva, tb facuta analiza de secretie sau cea de culturi din col. acolo ies eventuale microorganisme (ciuperci/virusi/bacterii)
- tot ce inteleg din colposcopie e ca ai ectopie (asta nu e vreo afectiune, e doar o particularitate a colului). restul acronimelor nu stiu ce inseamna. poate te lamureste altcineva mai bine.

multumesc muult!
mi s-a mai spus de ectopie (ma rog, am subinteles eu..): ca "asa m-am nascut eu cu un col iesit in afara ca la femeile care au nascut deja"  visslar

Offline

 

#2326 2009-03-23 14:54:08

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: rana pe col

Ah, cred ca il stiu. E in varsta, nu? Parca e specializat si in oncologie, right?

Offline

 

#2327 2009-03-23 14:58:59

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

ET a scris:

Ah, cred ca il stiu. E in varsta, nu? Parca e specializat si in oncologie, right?

cred ca da. ca pe mama a operat-o de cancer de col acum muuulti ani (aproape 15).

Offline

 

#2328 2009-03-23 15:13:39

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

Irinn i-am lasat link doctoressei. Iti va raspunde dansa cand va intra.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#2329 2009-03-23 15:21:47

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

andreea_andy2 a scris:

Irinn i-am lasat link doctoressei. Iti va raspunde dansa cand va intra.

multumesc  smile

Offline

 

#2330 2009-03-23 15:32:50

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

Cu placere.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#2331 2009-03-24 16:34:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

irinn a scris:

buna tuturor!
am evident o rana pe col (si 23 de ani si 0 nasteri, 0 avorturi)
am facut de curand colposcopie si citotest si va cer si eu ajutorul la interpretarea rezultatelor. desigur, ma voi duce in curand la doctorul meu pt tratament. dar nu ma astept sa stea si sa-mi explice (e identic HOUSE M.D!)
of..s-ar putea sa scriu prostii pt ca se intelege f greu scrisul:

Colposcopia
FP Col cu ..( :f?rv?nad: ) 3mm, cu ZR relativ intinsa pe ambele buze ale colului
AAJSC laterolezata( :f?rv?nad: ), zona de ectopie relativ intinsa cu epiteliu ..( :f?rv?nad: ) la periferie cu zona acidofila mg ( :f?rv?nad: ) intinsa pe BP
TL INCN periorificial ( :f?rv?nad: )

...e codat bineee...  roll
(fetzele mirate sunt dupa cuvintele la care am improvizat sau nu se inteleg deloc)

Si citotestul (e acelasi lucru cu papanicolau, nu?!)
Frotiu tip II B.P


Nedumeririle mele sunt:
1.de ce a scris asa putin la citotest? nu se testeaza si unele ciuperci/virusuri? asta inseamna ca nu a gasit nimic?
2.se poate spune ceva (orice!) despre HPV din colposcopia mea?

Eu va multumesc anticipat. Sper sa aveti rabdare sa-mi raspundeti si mie  buga

sincer nu inteleg nici eu mai mult din ce scri...ma tem ca unele cuvinte e posibil sa le fi improvizat tu gresit si nu stiu colposcopie ca sa le identific eu...
oricum, clasa II e ok, ai ectopia aia...nu se poate spune nimic despre hpv din colposcopia ta
si Citologia Babes Papanicolau nu testeaza nimic in plus pe sistem clasic...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2332 2009-03-26 23:10:55

reny
New member
Inregistrat: 2007-06-25
Mesaje: 48

Re: rana pe col

am fost si eu la control si mi-a spus ca am rana pe col . mi-a dat tratament cu flucoric, viviflor si fluomizin...si mi-a spus ca nu scap fara cauterizare...problema mea acum e ca nu mai stiu care trebuie sa le iau intai, fluomizin sau viviflor ca eram cam speriata si nu mai retin bang ... eu cred ca fluomizin apoi viviflor dar nu stiu sigur...asa ar fi normal nu?

Offline

 

#2333 2009-03-26 23:21:17

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

cred ca da si intre ele faci pauza de cateva zile. asa zic eu


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#2334 2009-03-26 23:36:00

reny
New member
Inregistrat: 2007-06-25
Mesaje: 48

Re: rana pe col

dr a spus sa nu fac pauza decat daca imi vine ciclu...apoi ma cauterizeaza grater

Offline

 

#2335 2009-03-27 10:58:48

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

de ce sa te duci direct la cauterizare? fa o colposcopie inainte, mai cere parerea unui medic. cauterizarea nu e o chestie ca spaltul pe maini, sa o faci cu una, cu doua. se face doar in rani avansate. ce ti-a iesit la papanicolau?

Offline

 

#2336 2009-03-27 16:01:48

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: rana pe col

exact fa intai o colposcopie apoi incearca un tratament nu te arunca direct la cauterizare ....eu am o rana urata si fac tratament chiar doctorul meu mi-a recomandat intai tratament


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#2337 2009-03-27 16:07:14

reny
New member
Inregistrat: 2007-06-25
Mesaje: 48

Re: rana pe col

inca nu stiu ce mi-a iesit la pap ca abia ieri mi-a recoltat...el zicea ca de cauterizare nu scap ca trebuie neaparat facuta...cine stie de cand e rana ca am fost la alte dr si tot m-au tratat de tot felul de boli pe care nu le aveam ca mi-am facut analizele in alta parte nu unde m-au trimis ele si totul era ok...una imi spunea ca am rana una ca nu am si m-am hotarat sa mai cer o parere...rana sigur am ca am simtit-o si eu...deja am ajuns in faza in care poate sa imi faca orice numai sa imi treaca ca nu mai suport sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.