homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-125


#2357 2009-04-14 11:23:27

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

eu zic ca esti ok si ca tot ramane acolo sa`si faca efectul.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 



#2358 2009-04-14 11:26:31

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

nu te stresa, ca daca stau toata noaptea acolo, isi fac efectul.
eu cand luam ovulele astea am folosit libresse... si de la ele te iriti?

Offline

 

#2359 2009-04-14 14:16:02

DelicateDesire
Full member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 115

Re: rana pe col

Danae a scris:

nu am auzit. ar fi bine daca ar fi. da`ne mai multe detalii, unde ai auzit, pret etc.

pai am mers la ginecolog si mi-a descoperit o rana mica pe col....si mi-a spus ca se pune pe rana ceva crema, ma ustura cam jumatate de ora...si gata...nu stiu, si eu m-am mirat....


Carpe Diem!

Offline

 

#2360 2009-04-14 14:18:32

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

irinn a scris:

buna tuturor!
Colposcopia
FP Col cu ..( :f?rv?nad: ) 3mm, cu ZR relativ intinsa pe ambele buze ale colului
AAJSC laterolezata( :f?rv?nad: ), zona de ectopie relativ intinsa cu epiteliu ..( :f?rv?nad: ) la periferie cu zona acidofila mg ( :f?rv?nad: ) intinsa pe BP
TL INCN periorificial ( :f?rv?nad: )

...e codat bineee...  roll
(fetzele mirate sunt dupa cuvintele la care am improvizat sau nu se inteleg deloc)
Si citotestul
Frotiu tip II B.P

nu stiu ce o fi scriind in colposcopia aia ca d-lui profesor nu i-a placut deloc. citotestul ala nush de ce o fi fost asa bun!
chiar si medicul de familie s-a uitat interesat pe analize...mai si cand a vazut papanicolau tip II mi-a zis "aaa...nu e nimic grav!" ma rog...nu asta conteaza.
vrea sa-mi faca conizatie. a zis ca sunt sanse mari sa se ajunga la cancer (judecand si dupa faptul ca a avut mama). ce inseamna sanse mari? si de ce?
eu stiu de: electrocauterizare, crioterapie si laser. apoi conizatia e pt cazuri mai grave? se poate inlocui cu altceva mai ...nush...mai avansat (gen laser) si mai bland? (asta e intrebare cea mai importanta pt mine)
si in cele din urma, daca toate duc spre conizatie: ce riscuri prezinta procedura asta? (nasteri normale, sensibilitati mai aparte..)

Offline

 

#2361 2009-04-14 14:23:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

irinn, de ce nu mergi si la alt doctor? cum sa faci conizatie cand ai pap II? ar fi pacat. tu ai ectopia aia, poate de ea se cramponeaza doctorii. mai fa o colposcopie eventual si roaga medicul sa iti explice. genotipare hpv ai facut? sau niste culturi din col?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2362 2009-04-14 14:42:00

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

anca9 a scris:

irinn, de ce nu mergi si la alt doctor? cum sa faci conizatie cand ai pap II? ar fi pacat. tu ai ectopia aia, poate de ea se cramponeaza doctorii. mai fa o colposcopie eventual si roaga medicul sa iti explice. genotipare hpv ai facut? sau niste culturi din col?

am decis sa mai iau ovule cel putin o luna, apoi mai fac alta colposcopie si ii mai cer inca o parere aceluiasi doctor. bine..cred ca intre timp o sa mai vizitez si alt doctor, dar daca o sa fie vb de interventie cred ca tot pe mana primului o sa ma las.

nu am bani de genotipare. dar cu ce ma ajuta asta? chiar daca am ..chiar daca n-am, pot sa fac cancer..sau pot sa nu fac. si la cat de usor se transmite virusul pot sa-l iau oricand.

Offline

 

#2363 2009-04-14 14:55:49

DelicateDesire
Full member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 115

Re: rana pe col

cum ar putea fi chestia aia cu crema...nu inteleg


Carpe Diem!

Offline

 

#2364 2009-04-14 15:34:28

ky
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 26

Re: rana pe col

buna irinn!nu tre sa t gandesti ca sigur vei face cancer doar pt ca mama ta a avut.dar sa fii foarte constienta ca ai o problema care treb tratata cu ffffffff multa atentie!ce e sigur e ca ai o rana p col care sigur va creea necazuri p viitor daca o neglijezi.daca ti a fost recomandata conizatia,ar fi bine sa te documentezi despre c e vorba.nu e chiar greu si e avantajul ca se decupeaza rana si produsul se da la anatomopatologic.adica o sa afli fix ce ai avut acolo.eu vb din experienta,asa ca,stiu c zic!nu o lalai si ai grija d tine!

Offline

 

#2365 2009-04-14 16:06:11

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

ky a scris:

buna irinn!nu tre sa t gandesti ca sigur vei face cancer doar pt ca mama ta a avut.dar sa fii foarte constienta ca ai o problema care treb tratata cu ffffffff multa atentie!ce e sigur e ca ai o rana p col care sigur va creea necazuri p viitor daca o neglijezi.daca ti a fost recomandata conizatia,ar fi bine sa te documentezi despre c e vorba.nu e chiar greu si e avantajul ca se decupeaza rana si produsul se da la anatomopatologic.adica o sa afli fix ce ai avut acolo.eu vb din experienta,asa ca,stiu c zic!nu o lalai si ai grija d tine!

eu nu o lalai.  smile ca daca era dupa mine, peste 3 sapt eram pe masa de operatie.
uite...tind sa cred ca e o moda acum sa se conteste tot ce zice medicu', mai mult sau mai putin influentata de clinicile private, unde mergi si "te intoarce pe toate partile".
cam toti apropiati mi-au zis sa stau..sa mai aflu si alte pareri, mentalitatea fiind: "odata ce umbli acolo, esti stigmatizat pe viata".
nu pe voi sunt suparata fetelor  tillfreds , din contra, am intrat aici sa aflu cat mai multe lucruri utile. aici orice sfat e binevenit.

Offline

 

#2366 2009-04-14 22:56:32

ky
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 26

Re: rana pe col

bine,dar te ai gandit daca NU umbli acolo ,la c s ar putea ajunge?ori gaseste un medic in care sa ai incredere,sa poti discuta fara sa ii sugerezi c are el d facut si apoi ia o decizie d care sa fii multumita si in care sa crezi!

Offline

 

#2367 2009-04-14 23:03:08

ky
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 26

Re: rana pe col

acum ai intrebari, multe fara raspuns,poate te simti nedreptatita.D C ti se intampla tocmai tie.....dar asta e!treb sa ai grija d tine,in special sa ti intaresti imunitatea sa poti rezista la cele care vin!daca fumezi,sa t lasi,sa t odihnesti suficient,etc.cred ca esti informata suficient.

Offline

 

#2368 2009-04-14 23:20:12

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

ky a scris:

bine,dar te ai gandit daca NU umbli acolo ,la c s ar putea ajunge?ori gaseste un medic in care sa ai incredere,sa poti discuta fara sa ii sugerezi c are el d facut si apoi ia o decizie d care sa fii multumita si in care sa crezi!

da da! m-am gandit.
poate nu s-a inteles dar cel care vrea sa-mi faca conizatia e d-nul prof (banceanu). eu zau ca nu-l contrazic. nu e genul care sa accepte sugestii sau critici. am explicat in postarea precedenta ca sunt asa aiurita din cauza familiei care-mi spune una..alta.
poate punand intrebari multe(unele chiar stupide) pare ca mi-ar fi frica..dar nu e asa deloc. mi-am zis (acu' cateva min) ca in 3 sapt, cat mai e pana la data conizatiei programate de don' profesor,  sa ii dau si unei anumite persoane satisfactia si sa mai merg la un alt medic.
oricum, eu va voi tine la curent. o sa dureze ceva...
daca mai aveti vreo parere despre: ceea ce presupune conizatia, ce urmari poate avea, ce inlocuitori are, in ce masura se aseamana cu altceva eu va voi fi recunoscatoare! tillfreds

LE: ky acum am vazut si ultima postare. da, cred si eu ca sunt informata suficient pentru a nu dispera... merci smile

Ultima oara a fost editat de irinn (2009-04-14 23:23:58)

Offline

 

#2369 2009-04-15 11:09:00

ky
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 26

Re: rana pe col

din pura intamplare,si eu sunt pacienta dlui profesor!ce mica e lumea,nu?asa ca,esti p maini bune!sunt sigura!sanatate!

Offline

 

#2370 2009-04-15 13:04:46

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

ky a scris:

din pura intamplare,si eu sunt pacienta dlui profesor!ce mica e lumea,nu?asa ca,esti p maini bune!sunt sigura!sanatate!

experienta lui face totul pt mine.
tu cati ani ai? ai trecut si tu printr-o conizatie? mie mi-a spus sa vin in polizu. stiu ca se spun multe lucruri dezavantajoase despre spital (ca e murdar..etc) dar cred ca pana la urma mai important e cine te trateaza!
multa sanatate si tie!  smile

Offline

 

#2371 2009-04-15 15:34:43

ky
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 26

Re: rana pe col

33.am facut 2 conizatii la polizu si nu mi s a parut murdar!acum este in renovare.iar eu nu sunt din bucuresti si am vazut sectii care erau infecte,in alte spitale.
despre coniz.pot sa ti spun k nu e deloc traumatizanta,iti face anest generala iv,pe vena,si t trezesti dupa 30min.stare generala buna,depinde d organism cum si cat d repede elimina anestezicul.tre sa bei apa k se elim renal.usor disconfort in pelvis cateva ore si a 2a sau a 3a zi acasa.dak vrei sa mai stii ceva mai stau vreo juma d ora.
am vazut k nu esti!intru deseara p la 9.

Ultima oara a fost editat de ky (2009-04-15 15:37:56)

Offline

 

#2372 2009-04-15 17:22:11

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

eu am aproape 23.
asa..detalii tehnice am mai gasit cu sfantul google. as vrea totusi sa te intreb de ce ai facut doua? si daca ai trecut si prin experienta nasterii pana acum (dupa o conizatie) cum a fost?...  (sper sa nu dau cu bata'n balta)
cu bine!   par

Offline

 

#2373 2009-04-15 18:40:55

bobocel
New member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-02-06
Mesaje: 21

Re: rana pe col

buna.eu am 21 de ani si mi-am inceput viata sexuala de un an ,am avut un singur partener.am fost la ginecolog si mi-a descoperit o rana pe col care in momentul cand mi-a luat la lama a sangerat.am luat cervugid o tura si am mers iar la conttrol si ink nu a trecut mai urmeaza sa iau ink 2 ture.babes papa. mi-a iesit c2 si flora mixta.acum problema mea,daca nu trece trebuie facuta o cauterizare asa mi-a zis doctorul dar inainte trebuie sa-mi fac analiza pt virusul papiloma sau cum se numeste.si mi-e tare frik sa nu fie ceva grav,daca la b.p. mi-a iesit c2 la analiza aceea imi poate iesi ceva urat,de genul cancer?sunt foarte ingrijorata,fiind mai disperata din fire:(


singura mea satisfactie sunt dezamagirile mele,inseamna ca am avut iluzii foarte mari...(o.p.)

Offline

 

#2374 2009-04-15 20:54:57

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

bobocel a scris:

buna.eu am 21 de ani si mi-am inceput viata sexuala de un an ,am avut un singur partener.am fost la ginecolog si mi-a descoperit o rana pe col care in momentul cand mi-a luat la lama a sangerat.am luat cervugid o tura si am mers iar la conttrol si ink nu a trecut mai urmeaza sa iau ink 2 ture.babes papa. mi-a iesit c2 si flora mixta.acum problema mea,daca nu trece trebuie facuta o cauterizare asa mi-a zis doctorul dar inainte trebuie sa-mi fac analiza pt virusul papiloma sau cum se numeste.si mi-e tare frik sa nu fie ceva grav,daca la b.p. mi-a iesit c2 la analiza aceea imi poate iesi ceva urat,de genul cancer?sunt foarte ingrijorata,fiind mai disperata din fire:(

eu am 23. la 21 mi se intampla acelasi lucru: rana pe col sangeranda la atingere, analize bune si recomandare pt cauterizare. chiar si cervugid-ul coincide. la mine doar cu ovule nu a trecut nici intr-un an.
HPV-ul e de 2 tipuri: cancerigen si necancerigen (provoaca doar negi) sau, activ si inactiv. tratament pt virus(orice tulpina ai avea) nu exista - in sensul ca nu te scapa definitiv. doar sa ai grija de imnunitate...o echinaceea din cand in cand..
eu am fost sfatuita, ca, decat sa dau 5 mil pe tipizarea HPV, mai bine strang 13 mil si imi fac vaccinul.
uite...inainte de cauterizare eu stiu ca se face mai degraba o colposcopie (adica iti pune colul sub microscop), pentru ca poti avea de ex, o ectopie si aceea poate ramane si fara cauterizare.
sfatul meu e sa cauti un medic bun de tot, ca poate unii vor vrea sa cauterizeze, altii nu..
eu acum merg pe intuitia medicului meu: am b.p tip II, colposcopia spune ca am ectopie...dar lui nu-i place deloc cum arata rana aia si mi-a propus conizatie. pai daca el (e si profesor) nu stie ce e bine...atunci cine?!
sper ca ti-am fost de folos cu ceva  par
in rest..ai sa vezi ca, cu cat afli mai bine despre ce e vorba, cu atat o sa fii mai linistita!

Offline

 

#2375 2009-04-15 22:08:58

ky
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 26

Re: rana pe col

sper k detaliile sa nu fie tehnice!eu am o nastere spontana naturala acum 8 ani!conizatiile le am facut in feb si martie anul asta si au fost 2 pt ca dupa prima nu eram in limita d risc oncologic.adica nu a taiat suficient.la rez anatomopat a rezultat asta.asa k a decis inca una la o luna d la prima.eu nu raman insarcinata adica "ramaneam"acu nu mai stiu!de aia am ales p dl profesor sa nu pierd timp pretios p aici!
aaa!si din c am observat eu ,dl profesor prefera conizatiile nu stiu d c?!sper c nu face experimente p noi!!!!!ha ha!stii ca nu poti vb prea multe cu dansul!!!

Ultima oara a fost editat de ky (2009-04-15 22:15:01)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.