homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-126


#2376 2009-04-15 22:49:27

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

ky a scris:

eu nu raman insarcinata adica "ramaneam"acu nu mai stiu!de aia am ales p dl profesor sa nu pierd timp pretios p aici!

nush daca inteleg bine fraza. te-ai dus sa afli de ce nu ramai insarcinata..si ti-a descoperit rana pe col?
ky, uite ca in cele din urma tot sunt disperata!  sad
banuiam ca dupa conizatie o nastere normala prezinta riscuri, dar acum aflu ca poate fi si o cauza de infertilitate (google)?!
of...vreau sa am copii! (nu numai pisici  big_smile )
sa nu ma certi - peste 3 sapt stii unde sa ma gasesti wink

Offline

 



#2377 2009-04-16 09:19:30

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

irinn a scris:

uite...inainte de cauterizare eu stiu ca se face mai degraba o colposcopie (adica iti pune colul sub microscop), pentru ca poti avea de ex, o ectopie si aceea poate ramane si fara cauterizare.
sfatul meu e sa cauti un medic bun de tot, ca poate unii vor vrea sa cauterizeze, altii nu..

asta e si sfatul meu, bobocel: fa neaparat o colposcopie inainte! daca se descopera ca ai doar ectopie, atunci NU tb cauterizat! din ce spui tu, sunt mari sanse sa ai doar ectopie. contacte doar de un an (presupun ca au fost si neprotejate, nu?) si mai ales papanicolau de tip II, astea ma fac sa cred ca nu ai rana.

irinn, tu de ce vrei neaparat sa faci conizatie? pt ca asa iti spune profesorul acesta? alte pareri ai cerut? mie una imi da de gandit asta:

ky a scris:

din c am observat eu ,dl profesor prefera conizatiile nu stiu d c?!sper c nu face experimente p noi!!!!!

nu te gandi ca profesor inseamna neaparat un doctor bun si ca omul asta daca e profesor e guru in medicina. sunt ft multi doctori renumiti care fac greseli si experimente pe pacienti. acum tu decizi, ca e corpul tau, dar eu una nu m-as avanta in interventii din astea pana nu as fi convinsa ca e ultima solutie posibila.

Offline

 

#2378 2009-04-16 12:17:39

ana21
New member
Inregistrat: 2009-04-16
Mesaje: 11

Re: rana pe col

Am 21 ani iar de un an de zile am descoperit ca am o rana pe col care nu stiu din ce motive a aparut.
Poate din cauza unei micoze, sau poate din cauza antibioticelor folosite pentru acnee sau poate din cauza anticonceptioanlelor si a pastilelor de dupa contact sexula cu ejaculare in interior care le-am luat de doua ori intr-un an.. In decembrie am facut la medic iar in urma controlului ginecologul  mi-a recomandat sa folosesc
- clotrimazol
- macmiror
- flucovin
iar dupa o luna am mers din nou la ginecologie si mi-a recomandat sa folosesc
- polygynax
- meclon
- doxacilina
tantum
vazand ca nu se schimba nimic am mers la alt giencolog care mi-a recomandat sa fac o cauterizare.
Iar astazi am fost la un alt ginecolog care mi-a recomandat sa fac un tratament care sa curete zone si o cauterizare.
Nu stiu ce ar trebui sa fac daca ar trebui sa fac cauterizare sau sa cer parerea unui  nou specilist.
Ce ma sfatuiti sa fac tinand cont de rezultatul analizelor?
Sa fac o cauterizare.
Ce metoda sa aleg crio? Electri? Laser?
Multumesc.

1.    Examen parazitologic:     Trichonomas   -  ,Levuri   -  , Micelii  -  , 

2.    Examen bacterioscopic:    Fungi -  Candida albicans   -  ,
Microorganisme:      - Coci gram pozitiv  -  ,
- Coci gram negativ   -   ,
- Diplococi gram negativ ?
- Leptothrix   -  ,
- Gardnerella vaginalis   -  ,
- bacilul Doderlein   ++  ,
- bacili gram negativ   -  ,
- bacilli gram pozitiv  +  ,
Leucocite  - PMN   ++  Limfocite     ,   
3.    Imunotest Chlamidii -  nu a fost efectuat

4.    Examen citologic


a.    celule scuamoase :
S(superficiale)    +  , I(intermediare)   ++   PB(parabazale)    +    B(bazale)   -  ,
-    fara leziuni intraepiteliale sau neoplazice     *  ,         
-    celule scuamoase atipice -  de cauza nedeterminata ( ASCUS)   -  ,
-   nu se poate exclude HSIL (ASCH)  -  ,
-    leziune intraepiteliala scumoasa de grad scazut(LSIL)   -  cuprinde infectie cu HPV/ CINI
-    leziune intraepiteliala scumoasa de rang inalt ( HSIL)   -  cuprinde CIN II/CINII/CIS
-    carcinom scumocelular
b.    celule glandulare:
b.1. de endocol:  +  ,
- fara caractere malignitate  *  ,
- atipice de caz nedeterminat(AGUS)  -  ,
- adenocarcinoma  -  ,
b.2. de endometru:
- fara caractere de malignitate:  -  ,
- adenocarcinoma  -  ,

c.    modificari celulare reactive asociate cu:

inflamatie  PMM++  , atrofie cu inflamatie  -   , iradiere  -  , leziuni compatibile cu HPV(koilocit)  -   leziuni compatibile cu infectia herpetica   -   , metaplazie scumoasa                 - , microorganisme  +  ,

Clasificare Papanicolau:
CII (proces inflamator)  *  ,
Frotiu inflamator fara leziuni

revine pentru diateza dupa tratament si menstra.

Offline

 

#2379 2009-04-16 13:14:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

din papanicolau reiese ca nu ai rana. ai o inflamatie bacteriana din cate vad, pt care tb tratament si atat. din analize nu rezulta ca ar tb sa faci cauterizare. daca vrei sa fii sigura, poti face si o colposcopie.
analizele astea le-ai facut inainte de ambele tratamente sau cand?

Offline

 

#2380 2009-04-16 13:45:46

ana21
New member
Inregistrat: 2009-04-16
Mesaje: 11

Re: rana pe col

rezultatul la analize e dupa ce am facut tratamentul

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2381 2009-04-16 17:10:17

Haoma
Membru
Inregistrat: 2009-04-16
Mesaje: 4

Re: rana pe col

Buna. Am si eu niste nelamuriri. Sunt maritata si ne gandeam sa avem un bebe in viitorul apropriat, asa ca m-am dus la doctor. am facut mai multe analize si controale in urma carora am aflat ca am o rana pe col. la Paps mi-a iesit 2 si la hpv pozitiv. la momentul respectiv, probabil pentru a nu ma speria, doctorul mi-a zis ca ar trebui sa fac un erad (pana de curand nu am stiut ce inseamna exact), dar ca nu e nimic serios. din pacate imi iesise si chlamydia si ureaplasma pozitive pt care am facut 3 tratamente cu antibiotice si ovule pana au trecut. asa ca, incercand sa scap de chlamydia am amanat eradul.
pentru ca doctorul la care merg este greu de gasit, am mers la altcineva care m-a bagat in sperieti cu faptul ca mi-a iesit hpv-ul pozitiv si ca pot face cancer de col. am refacut Paps-ul si de data asta nu mi-a mai iesit hpv-ul. nu mai stiu ce sa cred: se poate sa se fi vindecat (daca asta este termenul) in urma tratamentelor cu antibiotice? si daca da, mai este nevoie de erad sau doar de cauterizare?

Imi cer scuze daca s-a mai discutat exact despre asta iar eu repet . Inseamna ca nu am fost atenta... big_smile

Am uitat sa spun ca sotul meu este singurul partener pe care l-am avut, si din pacate nu am facut analizele necesare inainte de casatorie pentru a descoperi eventuale BTS .... butter

Ultima oara a fost editat de Haoma (2009-04-16 17:13:15)

Offline

 

#2382 2009-04-16 17:12:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col

Fa-ti un tipaj HPV, la Pap nu iese daca ai sau nu HPV, doar suspiciunea de HPV. Trebuie sa-ti faci testul ca sa stii sigur.

Offline

 

#2383 2009-04-16 17:15:14

Haoma
Membru
Inregistrat: 2009-04-16
Mesaje: 4

Re: rana pe col

Asta este testul hpv, unde se descopera ce radacini hpv sunt, canceroase sau nu?

Offline

 

#2384 2009-04-16 17:16:07

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col

Da, depisteaza tulpinile low-risk si high risk de HPV.

Offline

 

#2385 2009-04-16 17:20:27

Haoma
Membru
Inregistrat: 2009-04-16
Mesaje: 4

Re: rana pe col

daca prima data a iesit, iar a doua oara nu, asta inseamna ca e posibil ca unul din Pap-uri sa fie fals-pozitiv sau fals negativ? imi cer scuze ca insist, dar chiar m-a bagat in sperieti doctora respectiva si programare la medicul meu am abia la sfarsitul lunii viitoare.

Offline

 

#2386 2009-04-16 17:23:27

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col

nu, de vreme ce la PAP oricum nu iese sigur... e vorba doar de o suspiciune, deci ceva relativ
mai degraba e vorba de cum a interpretat medicul tau rezultatul la PAP
de-aia trebuie sa-ti faci testul sa stii sigur

Offline

 

#2387 2009-04-16 17:29:13

Haoma
Membru
Inregistrat: 2009-04-16
Mesaje: 4

Re: rana pe col

deci cel mai bine este sa fac si eradul, nu? este dureros? doctorul mi-a zis ca atunci cand ma hotarasc sa merg in prima zi de mestra si sa il caut prin spital. trebuie neaparat in prima zi de menstra, si de ce?

Offline

 

#2388 2009-04-16 18:14:29

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col

stiam ca se face imediat dupa menstra. nu stiu daca are cum sa lucreze acolo in timpul menstrei. poate vrea sa te programeze in prima zi , nu stiu

Offline

 

#2389 2009-04-16 19:56:02

ky
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 26

Re: rana pe col

irinn,esti?eu stiam d rana d cativa ani!!!!!!!!d aia ti am zis sa nu o lalai!si lasa gooooogle ul,tu c crezi?un col inflamat si ranit si vai mama lui isi mai poate indeplini rolul!????si eu mai vreau un copil si dl profesor stie asta si crede ma ca la un cin III,displazie severa la un sg pas d prima celula maligna nustiu c medic sau prof se baga sa mai salveze ceva!

sarcina cred ca o tine uterul,parca?asta daca au p unde urca bietii aia cu coada!nu?!ma gandesc ca ceva probleme pot apare spre sfarsitul sarcinii dar nu prea cred!nu sunt nici medic obstret nici ginecolog dar e sigur ca pot decide pt mine.

si iti pot da ex multiple d medici sau dctori care au facut recomandari d mai mare rusinea dar nu e obligatoriu sa  le si respecti.

deci nu dispera!

Offline

 

#2390 2009-04-16 20:37:34

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

ky, eu visam la nastere naturala..ehee..
mi-am reprodus in minte de nenumarate ori conversatia cu d-nul prof. o fi bp-ul bun, dar colposcopia aia (scrisa cu toate acronimele posibile) ii spune ca ceva e grav pe acolo. apoi cand a aflat ca eu am facut colposcopia dupa o cura cu ovule..a fost si mai alarmat. mi-a zis ca daca o las asa - aia sigur se va transforma in cancer.

anca9 -  nu il vad ca pe un guru, dar cu siguranta e un medic foarte bun. si daca o sa las pe cineva sa-mi taie o bucata din col - mai bine sa fie el.
aa..si eu am mai fost si la alti doctori. 2 chiar: unul (acum un an) voia cauterizare, al doilea voia sa o las asa ca e ectopie (dar nu avea colpo la indemana).

Offline

 

#2391 2009-04-16 20:58:13

ky
New member
Inregistrat: 2009-04-09
Mesaje: 26

Re: rana pe col

cum adica "visam"?ce ti a zis ca nu se poate?nu se poate sa ramai deocamdata pana rez asta,nu?

nu stiu c sa zic d cauterizare,nu mi se pare ok la un cinII pt ca acolo se ard cateva celule,nimeni nu stie cit d adanc a este problema,c ramane dupa,etc,c a ars pt ca nu se analizeaza c se inlatura prin ardere.

si la mine incepand cu pap ul din ian in care a iesit un hsil apoi cu tratam cu ovule,etc,rezultatul la prima coniz cinII si cinIII acu astept dupa paste rez la anatomo la a 2a coniz,apoi o morfologie facuta la un laborator  privat,toate au acelasi numitor comun>displazie severa pe fondul unei leziuni papilomatoase cinIII.

Ultima oara a fost editat de ky (2009-04-16 21:16:03)

Offline

 

#2392 2009-04-16 21:38:44

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

ky a scris:

cum adica "visam"?ce ti a zis ca nu se poate?nu se poate sa ramai deocamdata pana rez asta,nu?

nu nu..eu nu am in plan bebei   rodnar  (nu acum..)
lasa...nu mai conteaza la ce m-am referit (credeam ca, conizatia implica cezariana, dar defapt asta tine de cum se realizeaza conizatia ..sau de ce anume decide medicul pana la urma)

Offline

 

#2393 2009-04-17 00:30:04

bobocel
New member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-02-06
Mesaje: 21

Re: rana pe col

anca9 a scris:

irinn a scris:

uite...inainte de cauterizare eu stiu ca se face mai degraba o colposcopie (adica iti pune colul sub microscop), pentru ca poti avea de ex, o ectopie si aceea poate ramane si fara cauterizare.
sfatul meu e sa cauti un medic bun de tot, ca poate unii vor vrea sa cauterizeze, altii nu..

asta e si sfatul meu, bobocel: fa neaparat o colposcopie inainte! daca se descopera ca ai doar ectopie, atunci NU tb cauterizat! din ce spui tu, sunt mari sanse sa ai doar ectopie. contacte doar de un an (presupun ca au fost si neprotejate, nu?) si mai ales papanicolau de tip II, astea ma fac sa cred ca nu ai rana.

irinn, tu de ce vrei neaparat sa faci conizatie? pt ca asa iti spune profesorul acesta? alte pareri ai cerut? mie una imi da de gandit asta:

ky a scris:

din c am observat eu ,dl profesor prefera conizatiile nu stiu d c?!sper c nu face experimente p noi!!!!!

nu te gandi ca profesor inseamna neaparat un doctor bun si ca omul asta daca e profesor e guru in medicina. sunt ft multi doctori renumiti care fac greseli si experimente pe pacienti. acum tu decizi, ca e corpul tau, dar eu una nu m-as avanta in interventii din astea pana nu as fi convinsa ca e ultima solutie posibila.

merci mult pt k imi mai ridicati moralul...sincer...doctorul mi-a zis k la el ultima solutie e cauterizarea si dupa 2 luni de tratament care urmeaza o sa-mi faca testul hpv si de colposcopie nu stiu nimik,nu stiu nici ce inseamna ectopie.....o sa urmez tratamentul si sper sa fie totul bine...mi-e f teama de hpv acela...si da am avut contacte neprotejate,doar un singur partener si o viata sexuala nu f activa...nici nu stiu de ce a aparut...si care-i diferenta dintre ectopie si rana pe col?


singura mea satisfactie sunt dezamagirile mele,inseamna ca am avut iluzii foarte mari...(o.p.)

Offline

 

#2394 2009-04-17 00:38:16

Printesika20
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 26

Re: rana pe col

Buna seara.Am si eu o problema...am fost la 2 medici ginecologi...si amandoi mi-au spus ca am rana pe col.Insa unul mi-a spus de cauterizare...celalalt de operatie.Ce ar trebui sa fak...voi ce ati face in locul meu fetelor???Astept raspunsul vostru.Pupici puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.