homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-128


#2414 2009-04-24 11:17:21

muraruioana
Membru
Inregistrat: 2009-04-24
Mesaje: 1

Re: rana pe col

Buna eu sunt alexandra si m-am inscris aici pt a afla mai multe informatii,si fireste pt a primi niste sfaturi.Am 22 de ani.De-a lungul timpului mi s-a spus ca am o rana pe col si mi s-a sugerat sa folosesc ovule(cervugid),chipurile cik trateaza.La fiecare control refacut rana a fost descoperita.Insa,luna aceasta pe 12 aprilie,mi-a venit menstruatia,in mod normal,si m-am apucat sa iau iazmine,anticoncept,pe care mi le recomandase cu un an in urma un medic.Asa am fct insa sangerarea na incetat.Am renuntat la pastile,si suntem in 24 si inca sangerez.Ieri am fost la un medic oarecare unde am gasit liber,Si mi-a zis ca anticoncept nu se iau din prima zi de menstruatie.M-a bagat in ceata.Mi-a zis de rana ca e de marimea unei monede de 50bani si ca trebuie s-ocauterizez.Sunt speriata.pe langa asta mi-a zis ca fiind fumatoare anticoncept nu si fac efectul si mi recomanda sterilet,insa eu sunt alergica la metale.Nu stiu cum sa procedez,ce ma sfatuiti?

Offline

 



#2415 2009-04-24 12:40:34

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

muraruioana a scris:

Buna eu sunt alexandra si m-am inscris aici pt a afla mai multe informatii,si fireste pt a primi niste sfaturi.Am 22 de ani.De-a lungul timpului mi s-a spus ca am o rana pe col si mi s-a sugerat sa folosesc ovule(cervugid),chipurile cik trateaza.La fiecare control refacut rana a fost descoperita.Insa,luna aceasta pe 12 aprilie,mi-a venit menstruatia,in mod normal,si m-am apucat sa iau iazmine,anticoncept,pe care mi le recomandase cu un an in urma un medic.Asa am fct insa sangerarea na incetat.Am renuntat la pastile,si suntem in 24 si inca sangerez.Ieri am fost la un medic oarecare unde am gasit liber,Si mi-a zis ca anticoncept nu se iau din prima zi de menstruatie.M-a bagat in ceata.Mi-a zis de rana ca e de marimea unei monede de 50bani si ca trebuie s-ocauterizez.Sunt speriata.pe langa asta mi-a zis ca fiind fumatoare anticoncept nu si fac efectul si mi recomanda sterilet,insa eu sunt alergica la metale.Nu stiu cum sa procedez,ce ma sfatuiti?

daca te referi la yasmin - se iau sigur in prima zi de sangerare. asta scrie si pe prospect. si, in plus, nu trebuia sa opresti administrarea lor pana nu terminai folia. poate ca sangerarea ta prelungita e un spotting - ceea ce e f normal in primele 3 luni de luat anticonc. tu la ce medic oarecare ai fost?
rana pe col nu are legatura cu luatul de anticonceptionale.
niste ovule chiar pot ameliora, chiar trata o rana pe col, nu "chipurile". tu te-ai tinut de ele? cate luni ai luat ovule?

Offline

 

#2416 2009-04-24 15:05:51

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

muraruioana, nu stiu la ce medic ai fost insa te sfatuiesc sa-l schimbi
in completare la ce a spus irinn, acum sangerezi pt ca le-ai oprit. daca vrei sa iei anticonceptionale ori le iei, ori nu
combinatia ac+fumat nu e recomandata femeilor peste 35 de ani dn cauza cresterii riscului de tromboza si in nici un caz pt ca nu isi fac efectul. tutunul NU scade efectul contraceptiv!

daca rana nu a raspuns la tratament inseamna ca trebuie intredevar intervenit asupra ei, insa sunt mai multe metode. daca ai sa dai un search pe forum vei gasi o groaza de discutii depsre acest subiect. nu te ingrijora, multa lume are aceasta problema

Offline

 

#2417 2009-04-26 23:50:20

Printesika20
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 26

Re: rana pe col

Buna seara...am facut colposcopia...ba chiar doua...la prima mi-a iesit ZR periorificiala cu epiteliu aceto-alba la periferie,lugol negativ,necesita erad dupa menstra...iar la a 2-a zone aceto-albe pe buza anterioara (aspect de leucoplazie),lugol negativ,erad dupa prima menstra cu anestezie totala.Astept raspunsul vostru.Pup puss

Offline

 

#2418 2009-04-27 22:59:05

gele
Membru
Inregistrat: 2009-04-27
Mesaje: 1

Re: rana pe col

am citit o parte dintre mesaje, in unele m-am regasit si altele m-au ajutat sa inteleg lucruri foarte interesante si utile. am sa scriu si despre problemele cu care ma confrunt si sper sa ma ajutati si pe mine sa inteleg ce am si cum sa ma insanatosesc imi doresc foarte mult sa fie bine.
Am 26 ani si jumatate, am luat timp de 4 ani marvelon neintrerupt pana luna aceasta, m-am simtit bine cu pilulele, dar am pomenit de ele pentru ca s-ar putea sa aiba legatura cu starea mea de sanatate din prezent. De mult timp, aproximativ 2-3-4 ani (nu mai stiu exact pentru ca n-am bagat de seama la timp) am o secretie alb-galbuie foarte abundenta de zici ca-s la ciclu permanent doar ca are alta culoare; mult timp am crezut ca este normala aceasta secretie, am mai fost si la ginecolog nu i s-a parut nimic suspect iar eu am considerat ca este normal am stat asa "umeda" tot timpul; alte neplaceri cu care ma confrunt dintotdeauna: durere in timpul actului sexual, nu simt nici o placere, doar durere si usturime; de cateva luni am luat problema mai in serios si am mers si la alt ginecolog care mi-a facut investigatii mai amanuntite si de fapt de aici mi-am dat seama ca este ceva grav (si poate mai grav decat imi dau seama):
1. in dec2008 medicul gineco la care am nimerit mi-a recomandat in urma ex pap sa iau 10 zile metronidazol pastile, ovule flagyl - m-am simtit foarte rau de la acest tratament (am luat doar eu, fara partener);
2. in ian2009 am mers la un al doilea medic pentru ca cu tratamentul anterior nu m-am simtit bine, iar secretia era in continuare. mi-a facut colposcopie si recoltare secretie - rezultatul:
FP: in vagin secretie alb-galbuie, cremoasa, foarte abundenta. Col uterin cu zona rosie foarte intinsa periorificiala - sangereaza din exocol si endocol la prelevarea analizelor;
AA: ectopie foarte intinsa, periorificiala, cu fenomene inflamatorii intense in suprafata si zone de eroziune, acidofilie in periferie, cu numeroase glande deschise.
TL: negativ cu contur net, alternativ cu contur difuz. In restul colului aspect de colpita intensa, cu TL pozitiv cu punctatii alte intense ("boabe de gris");
Uter sensibil la palparea profunda.
Diagnostic: col lezional si vaginita.
Medicul mi-a explicat ca este vorba despre o rana pe col foarte mare si pe care o am de mult timp si n-am stiut pana acum de ea, mi-e ciuda ca medicul anterior nu mi-a spus pana acum nimic despre asta si sper sa se refaca.
La secretie mi-a iesit Chlamidya pozitiv, diagnostic: colpita mixta
Tratament: tantum rosa, macromiror ovule, sumamed (+partener);

- am repetat analizele dupa tratament si am scapat de Chlamidya.

3. feb2009 am facut testul Papanicolau:
Calitatea frotiului - satisfacator: celule endocervicale prezente
FSV+exocol: predominant celule pavimentoase intermediare, placarde mari. Binucleeri, carioliza, usoara macrocarie dar fara hipercromazie, acidofilie falsa. Autoliza celulara. Foarte numeroase polimorfonucleare. Flora bacteriana.
Endocol: idem celularitate FSV. Celule epiteliale endocervicale izolate. rare hematii.
Interpretarea frotiului actual: negativ, fara leziuni intraepiteliale si/sau de malignitate;

modificari reactive non-neoplazice asociate cu infectii cu candida spp - filamente si levuri
Rezultat final: TBS infectios

ce inseamna rezultatul acestui examen?
cu rezultatul am mers la medic care a zis: vaginita micotica. Tratamentul a fost canesten 3 ovule si flucovim (+partener);
intre timp am scapat si de secretia abundenta (poate era de la Chlamydia sau de la candida)

4. am revenit dupa tratament la medic gineco din dorinta de a urma cat mai repede si strict tratamentul dupa atata timp in care nu am stiut ce am (intre timp am avut o infectie puternica in gat pentru care medicul de familie mi-a recomandat augmentin si care mi-a favorizat reaparitia candidei (nu am confirmarea analizelor dar banuiesc ca e candida dupa cum se manifesta, plus ca ma doare in continuare in gat dupa 1 luna jumate si iau nistatin)
in apr2009 mi-a facut a doua colposcopie:
FP: in vagin secretie relativ abundenta de culoare alba cu grunji. Vulva, vagin hiperemice.
AA: JSC vizibila. Ectopie periorificiala, diminuata ca intindere fata de examinarea precedenta, cu acidofilie moderata in jur care prezinta in suprafata numeroase glande deschise si inchise. In restul colului coplita difuza, cronica.
TL: negativ cu contur difuz alternand cu zone de mica intindere de contur net.
Diagnostic: col lezional
Tratament: tantum rosa, tergynan ovule (10 zile), apoi feminella 6 zile.
Acum ma aflu aici ca moment de timp si dupa urmatoarea mentruatie urmeaza sa iau cervugid ovule 10 zile.
Pana acum stiu ca am o rana pe col de intindere foarte mare si atat si ma rog sa se refaca zona prin tratament si mai stiu ca am candidoza pe care am tratat-o conform tratamentului de mai sus si simt ca nu am scapat de ea (la ultimul tratament din aprilie nu mi-a indicat tratament si pentru partener, am luat doar eu ovule si atat cred ca degeaba m-am chinuit eu daca nu a mai luat si el), mi-e ciuda ca eu sa ma tratez atat si sa ramana infectia ori la mine ori la partener si s-o lungim asa...
Am intrerupt in acesta luna anticonceptionalele si acum astept menstruatia dupa care iau cervugid ovule 10 zile.

Ar fi bine sa mai facem eu si partenerul meu o cura de fluconazol impotriva candidei? cat sa luam si cum? vreau sa fiu sigura ca ne tratam impreuna inca o data si sa scapam de candidoza macar, sa ramana rana de pe col. In rest nu stiu cum sa mai interpretez rezultatele investigatiilor, am copiat mai sus exact ce am de la medic in speranta ca-mi veti traduce ce mi-a scris acolo.
Doctora ba m-a certat ca am venit asa de tarziu la ea cu o rana mare si cu candida, si ca trebuie sa vin mai des si sa ma tin de tratament (eu imi doresc asta mai mult decat ea), dar la ultima vizita din aprilie cand am intrebat-o cand mai vin la control mi-a zis sa nu mai vin asa des, ne vedem peste 3 luni. Pana atunci ce fac? Daca am in continuare candida ce sa luam eu si partenetul, ca nu vreau sa ma duc peste 3 luni tot cu candida la ea? In gat am o durere si parca am scame de o luna jumate si banuiesc ca s-a instalat si acolo candida. De cateva zile ma ustura vaginul (de la contactul sexual) si am si mancarime.
Durerile de la contactul sexual nu au disparut, este foarte neplacut sa ai dureri si usturime, iar partenerul intelege foarte greu aceste lucruri.
Poate ca are legatura, de vreo 3 ani ma mananca foarte rau picioarele, nu am bubite nimic, am facut teste alergologice, la dermatologie nu mi-a iesit nimic, iar acum dupa investigatiile astea ma gandesc daca nu cumva e un soi de candida in organism si asta sa fie explicatia, sau de la marvelon neintrerupt 4 ani.
Inchei prin a va multumi pentru rabdarea de a citi tot si astept cu nerabdare raspunsurile voastre. Daca v-ati confruntat cu probleme similare va rog impartasiti-mi din experienta voastra. Sanatate!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2419 2009-04-29 21:47:17

Printesika20
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 26

Re: rana pe col

Buna seara...am facut colposcopia...ba chiar doua...la prima mi-a iesit ZR periorificiala cu epiteliu aceto-alba la periferie,lugol negativ,necesita erad dupa menstra...iar la a 2-a zone aceto-albe pe buza anterioara (aspect de leucoplazie),lugol negativ,erad dupa prima menstra cu anestezie totala.Astept raspunsul vostru.Pup puss

Offline

 

#2420 2009-04-30 16:29:01

Printesika20
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 26

Re: rana pe col

as dori sa imi spuneti si mie ce inseamna cele de mai sus.

Offline

 

#2421 2009-04-30 23:25:33

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

printesika, mai asteapta, fetele nu ti`au raspuns probabil pt ca nu se pricep, o sa iti raspunda cine o sa stie exact ce si cum.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#2422 2009-04-30 23:58:16

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

am lasat link doctoressei
tot ce pot sa-ti spun eu e ca ai nevoie de o electrorezectie

Offline

 

#2423 2009-05-01 01:06:05

Printesika20
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 26

Re: rana pe col

k...o sa astept...oricum ms mult de tot...sunt speriata si imi este frika ptr ca doctorul mi-a spus ca imi face ERAD ptr rana aceea si ca o sa ma adoarma de tot si ca o sa imi taie un pic acolo unde este rana...nu mai stiu nici de mine...oricum o sa astept raspunsul vostru.Va multumesc inca o data

Offline

 

#2424 2009-05-02 17:17:38

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: rana pe col

acum 2 zile am fost la medic pt cauterizare, iar peste 2 saptamani voi merge pt colposcopie. imi puteti spune, va rog in ce consta acest lucru? imi vor face anestezie ceva?
legat de cauterizare, medicul mi-a spus ca voi avea niste dureri ca si la menstruatie, ca voi avea o sangerare nu tocmai frumos mirositoare, ca nu am voie baie, decat dus, fara raporturi sexuale etc. la vreo ora dupa ce am fost cauterizata am inceput sa am niste scurgeri destul de abundente, urat mirositoare, putin galbui care tin cat e ziua si noaptea de lunga. doctorul nu mi-a spus nimic si ca voi avea asftel de secretii...o fi uitat sa-mi spuna, sunt normale? sau ceva nu e in regula?


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#2425 2009-05-03 20:29:48

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: rana pe col

imi raspunde si mie cineva, va rog


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#2426 2009-05-03 21:22:55

Lolikita
New member
Inregistrat: 2006-07-06
Mesaje: 95

Re: rana pe col

Buna! mi-am facut si eu colposcopia..incerca sa descifrez ce e scris aici de doamna doctora: zona rosie pe faza anterioara cred ca asta scrie, mic entopiu negativ cu contur net la nivelul fazei ventuz cred ca asta scrie .. si apropo papanicolau mi-a iesit 2. Imi puteti spune si mie cam ce inseamna daca intelegeti ceva ..? merci mult.

Offline

 

#2427 2009-05-03 21:36:33

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

april sunset a scris:

acum 2 zile am fost la medic pt cauterizare, iar peste 2 saptamani voi merge pt colposcopie. imi puteti spune, va rog in ce consta acest lucru? imi vor face anestezie ceva?
legat de cauterizare, medicul mi-a spus ca voi avea niste dureri ca si la menstruatie, ca voi avea o sangerare nu tocmai frumos mirositoare, ca nu am voie baie, decat dus, fara raporturi sexuale etc. la vreo ora dupa ce am fost cauterizata am inceput sa am niste scurgeri destul de abundente, urat mirositoare, putin galbui care tin cat e ziua si noaptea de lunga. doctorul nu mi-a spus nimic si ca voi avea asftel de secretii...o fi uitat sa-mi spuna, sunt normale? sau ceva nu e in regula?

la colposcopie medicul iti pune speculul de rigoare si se uita cu un fel de microscop in timp ce iti tamponeaza colul cu niste substante. nu ti se face anestezie. o sa simti putin discomfort ca la un control ginecologic obisnuit. nu e cazul sa-ti faci griji  tillfreds
despre cauterizare stiu asa: iti arde zona lezata de pe col si acolo se formeaza o coaja, care va cadea ulterior lasand in urma tesut sanatos. asadar, cred ca e normal sa ai secretii abundente, cu miros ciudat sau chiar maronii in timpul asta.
cu bine  smile

Ultima oara a fost editat de irinn (2009-05-03 21:40:24)

Offline

 

#2428 2009-05-03 21:46:30

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: rana pe col

ms irinn smile
si cam cat va dura operatiunea asta? am auzit mai multe paciente zicand ca le-a fost facuta anestezie totala, ca apoi au stat cateva ore in spital ca sa-si revina va ori au zis in gluma, dar eu eram atat de speriata de cauterizare incat nu mi-am dat seama lol

Ultima oara a fost editat de april sunset (2009-05-03 21:47:03)


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#2429 2009-05-03 22:04:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

gele a scris:

am citit o parte dintre mesaje, in unele m-am regasit si altele m-au ajutat sa inteleg lucruri foarte interesante si utile. am sa scriu si despre problemele cu care ma confrunt si sper sa ma ajutati si pe mine sa inteleg ce am si cum sa ma insanatosesc imi doresc foarte mult sa fie bine.
Am 26 ani si jumatate, am luat timp de 4 ani marvelon neintrerupt pana luna aceasta, m-am simtit bine cu pilulele, dar am pomenit de ele pentru ca s-ar putea sa aiba legatura cu starea mea de sanatate din prezent. De mult timp, aproximativ 2-3-4 ani (nu mai stiu exact pentru ca n-am bagat de seama la timp) am o secretie alb-galbuie foarte abundenta de zici ca-s la ciclu permanent doar ca are alta culoare; mult timp am crezut ca este normala aceasta secretie, am mai fost si la ginecolog nu i s-a parut nimic suspect iar eu am considerat ca este normal am stat asa "umeda" tot timpul; alte neplaceri cu care ma confrunt dintotdeauna: durere in timpul actului sexual, nu simt nici o placere, doar durere si usturime; de cateva luni am luat problema mai in serios si am mers si la alt ginecolog care mi-a facut investigatii mai amanuntite si de fapt de aici mi-am dat seama ca este ceva grav (si poate mai grav decat imi dau seama):
1. in dec2008 medicul gineco la care am nimerit mi-a recomandat in urma ex pap sa iau 10 zile metronidazol pastile, ovule flagyl - m-am simtit foarte rau de la acest tratament (am luat doar eu, fara partener);
2. in ian2009 am mers la un al doilea medic pentru ca cu tratamentul anterior nu m-am simtit bine, iar secretia era in continuare. mi-a facut colposcopie si recoltare secretie - rezultatul:
FP: in vagin secretie alb-galbuie, cremoasa, foarte abundenta. Col uterin cu zona rosie foarte intinsa periorificiala - sangereaza din exocol si endocol la prelevarea analizelor;
AA: ectopie foarte intinsa, periorificiala, cu fenomene inflamatorii intense in suprafata si zone de eroziune, acidofilie in periferie, cu numeroase glande deschise.
TL: negativ cu contur net, alternativ cu contur difuz. In restul colului aspect de colpita intensa, cu TL pozitiv cu punctatii alte intense ("boabe de gris");
Uter sensibil la palparea profunda.
Diagnostic: col lezional si vaginita.
Medicul mi-a explicat ca este vorba despre o rana pe col foarte mare si pe care o am de mult timp si n-am stiut pana acum de ea, mi-e ciuda ca medicul anterior nu mi-a spus pana acum nimic despre asta si sper sa se refaca.
La secretie mi-a iesit Chlamidya pozitiv, diagnostic: colpita mixta
Tratament: tantum rosa, macromiror ovule, sumamed (+partener);

- am repetat analizele dupa tratament si am scapat de Chlamidya.

3. feb2009 am facut testul Papanicolau:
Calitatea frotiului - satisfacator: celule endocervicale prezente
FSV+exocol: predominant celule pavimentoase intermediare, placarde mari. Binucleeri, carioliza, usoara macrocarie dar fara hipercromazie, acidofilie falsa. Autoliza celulara. Foarte numeroase polimorfonucleare. Flora bacteriana.
Endocol: idem celularitate FSV. Celule epiteliale endocervicale izolate. rare hematii.
Interpretarea frotiului actual: negativ, fara leziuni intraepiteliale si/sau de malignitate;

modificari reactive non-neoplazice asociate cu infectii cu candida spp - filamente si levuri
Rezultat final: TBS infectios

ce inseamna rezultatul acestui examen?
cu rezultatul am mers la medic care a zis: vaginita micotica. Tratamentul a fost canesten 3 ovule si flucovim (+partener);
intre timp am scapat si de secretia abundenta (poate era de la Chlamydia sau de la candida)

4. am revenit dupa tratament la medic gineco din dorinta de a urma cat mai repede si strict tratamentul dupa atata timp in care nu am stiut ce am (intre timp am avut o infectie puternica in gat pentru care medicul de familie mi-a recomandat augmentin si care mi-a favorizat reaparitia candidei (nu am confirmarea analizelor dar banuiesc ca e candida dupa cum se manifesta, plus ca ma doare in continuare in gat dupa 1 luna jumate si iau nistatin)
in apr2009 mi-a facut a doua colposcopie:
FP: in vagin secretie relativ abundenta de culoare alba cu grunji. Vulva, vagin hiperemice.
AA: JSC vizibila. Ectopie periorificiala, diminuata ca intindere fata de examinarea precedenta, cu acidofilie moderata in jur care prezinta in suprafata numeroase glande deschise si inchise. In restul colului coplita difuza, cronica.
TL: negativ cu contur difuz alternand cu zone de mica intindere de contur net.
Diagnostic: col lezional
Tratament: tantum rosa, tergynan ovule (10 zile), apoi feminella 6 zile.
Acum ma aflu aici ca moment de timp si dupa urmatoarea mentruatie urmeaza sa iau cervugid ovule 10 zile.
Pana acum stiu ca am o rana pe col de intindere foarte mare si atat si ma rog sa se refaca zona prin tratament si mai stiu ca am candidoza pe care am tratat-o conform tratamentului de mai sus si simt ca nu am scapat de ea (la ultimul tratament din aprilie nu mi-a indicat tratament si pentru partener, am luat doar eu ovule si atat cred ca degeaba m-am chinuit eu daca nu a mai luat si el), mi-e ciuda ca eu sa ma tratez atat si sa ramana infectia ori la mine ori la partener si s-o lungim asa...
Am intrerupt in acesta luna anticonceptionalele si acum astept menstruatia dupa care iau cervugid ovule 10 zile.

Ar fi bine sa mai facem eu si partenerul meu o cura de fluconazol impotriva candidei? cat sa luam si cum? vreau sa fiu sigura ca ne tratam impreuna inca o data si sa scapam de candidoza macar, sa ramana rana de pe col. In rest nu stiu cum sa mai interpretez rezultatele investigatiilor, am copiat mai sus exact ce am de la medic in speranta ca-mi veti traduce ce mi-a scris acolo.
Doctora ba m-a certat ca am venit asa de tarziu la ea cu o rana mare si cu candida, si ca trebuie sa vin mai des si sa ma tin de tratament (eu imi doresc asta mai mult decat ea), dar la ultima vizita din aprilie cand am intrebat-o cand mai vin la control mi-a zis sa nu mai vin asa des, ne vedem peste 3 luni. Pana atunci ce fac? Daca am in continuare candida ce sa luam eu si partenetul, ca nu vreau sa ma duc peste 3 luni tot cu candida la ea? In gat am o durere si parca am scame de o luna jumate si banuiesc ca s-a instalat si acolo candida. De cateva zile ma ustura vaginul (de la contactul sexual) si am si mancarime.
Durerile de la contactul sexual nu au disparut, este foarte neplacut sa ai dureri si usturime, iar partenerul intelege foarte greu aceste lucruri.
Poate ca are legatura, de vreo 3 ani ma mananca foarte rau picioarele, nu am bubite nimic, am facut teste alergologice, la dermatologie nu mi-a iesit nimic, iar acum dupa investigatiile astea ma gandesc daca nu cumva e un soi de candida in organism si asta sa fie explicatia, sau de la marvelon neintrerupt 4 ani.
Inchei prin a va multumi pentru rabdarea de a citi tot si astept cu nerabdare raspunsurile voastre. Daca v-ati confruntat cu probleme similare va rog impartasiti-mi din experienta voastra. Sanatate!

Pentru inceput sa lamurim problema marvelonului:NU E IMPLICAT NICICUM
Mai departe, diagnosticele sunt cele ce ti-au fost zise
daca recidiveaza candidoza, solutia e repetarea tratamentului, eventual impreuna cu partenerul, asa cu l-ai facut si data trecuta(eventual cu feminella la sfirsit(cu rol de a reface flora vaginala)

Printesika20 cred ca te ingrijorezi inutil
medicul ti-a explicat ce se va intimpla, nu e nimic de speriat, va fi bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2430 2009-05-03 22:10:37

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

@april sunset, colposcopia dureaza putin..cam 5-10 min. nici vorba de anestezie! si cu atat mai putin anestezie generala. probabil vorbeau de altceva pacientele acelea. aa..nu te baza pe ce spune lumea in sala de asteptare (ma refer la termeni medicali)...mie mi s-a intamplat sa stau de vb cu o asistenta (era venita ca pacienta acolo) si credea ca daca are rana pe col o consulta aia la ovare.  sover

sper ca nu te referi la cauterizare - asta am inteles ca ai facut-o deja. sa stai linistita ca partea cea mai grea a trecut. colposcopia e doar o analiza pt a verifica eficienta cauterizarii. smile

Ultima oara a fost editat de irinn (2009-05-03 22:15:56)

Offline

 

#2431 2009-05-03 22:16:16

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: rana pe col

da, am facut-o. ma gandesc ca acea colposcopie o va face medicul pt a vedea daca s-a vindecat rana in urma cauterizarii. era una care spunea ca trebuie sa faca colposcopie si cealalta a inceput sa ii spuna ca odata o pacienta in urma unei anestezii totale pt a i se face colposcopia a inceput sa aiureze pe acolo, sa spuna vrute si nevrute etc. oi fi fost eu speriata, dar stiu sigur ca de colposcopie vorbeau lol
deci inseamna ca voi scapa usor big_smile ms mt irinn


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#2432 2009-05-04 00:58:44

Printesika20
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 26

Re: rana pe col

Multumesc ptr raspuns...dar eu una nu cred ca ma ingrijorez inutil...pana la urma este vorba despre sanatatea mea...despre ceea ce va face cu mine...dar daca deranjez ca mai vb si eu cu voi...si va mai cer cate o parere,nu o sa va mai deranjez.Oricum...va multumesc ptr raspunsurile date pana acum.O seara placuta in continuare.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.