homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-129


#2433 2009-05-04 13:03:00

crta
Membru
Inregistrat: 2009-05-04
Mesaje: 1

Re: rana pe col

Buna tuturor,

Am si eu o problema descoperita recent si pe care nu stiu cum s-o evaluez ca gravitate. Inca astept sa mai merg la doi alti doctori cu rezultatul analizelor (doctorita mea nu era disponibila atat de repede).
Asadar: am o rana pe col de cativa ani.
Din acest motiv am facut si anul acesta colposcopie

Rezultatul Papanicolau zice: Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Deci, bine, inteleg.

Colposcopia spune asa:
Glera abundenta prezenta in aria OCE (probabil din cauza ca eram chiar la ovulatie)
JSC vizibila pe exocol, la 2-3 mm de aria OCE
Zona de transformare atipica cu orificii glandulare deschise, 2 zone cu mozaic fin pe buza inf si cateva glande cu guleras
Lugol - periorificial.
Zona iod-negativa neomogena (captare inegala) la nivelul buzei sup;
ZIN contur net la nivelul buzei inf.

In urma colposcopiei, desi Papanicolau e ok, mi s-a recomandat testul HPV.

Rezultat test HPV: pozitiv, genotipuri cu risc crescut: 45, 52, 58

Mentionez ca atunci cand am facut si colposcopia, la testul de secretie mi-a iesit o vaginoza pe care am tratat-o si acum a iesit ok.

Vineri am fost la prima doctorita disponibila mi-a recomandat direct ERAD. Fara niciun fel de tratament, fara nimic, nicio explicatie, direct la operatie.
Va rog spuneti-mi si mie este asa de clar si neinterpretabil rezultatul colposcopiei sau faptul ca sunt si HPV pozitiv a dus la concluzia asta?
Inca o intrebare: colul nu putea fi initial modificat si de la vaginoza? Adica daca refac acum nu sunt sanse sa fie diferit?

Daca fac si tratamente naturiste pt rana de pe col inainte si apoi repet peste 3 luni colposcopia, Papanicolau si HPV, am sanse sa fie un diagnostic sau macar un tratament diferit?
Nu vreau sa ma bag la cutit direct. Taiatul din col nu ma incanta deloc. Si ma gandesc ca daca mai scade rana poate scap doar cu cauterizare.

Inca o intrebare: dupa ERAD sunt sanse ca un col sa revina la normal? se reface tesutul in intregime sau colul ramane practic mai mic?

As aprecia orice raspuns avizat.

Multumesc anticipat!

Offline

 



#2434 2009-05-04 13:36:58

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: rana pe col

Printesika20 a scris:

Multumesc ptr raspuns...dar eu una nu cred ca ma ingrijorez inutil...pana la urma este vorba despre sanatatea mea...despre ceea ce va face cu mine...dar daca deranjez ca mai vb si eu cu voi...si va mai cer cate o parere,nu o sa va mai deranjez.Oricum...va multumesc ptr raspunsurile date pana acum.O seara placuta in continuare.

printesika nu deranjezi cu nimic, nu o lua asa. probabil doctoressa ti-a spus ca nu ai de ce sa iti faci griji pt ca nu a avut nimic de adaugat pe langa ce ti-a spus medicul tau, adica ai primit informatiile necesare de la doctorul la care ai fost.


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#2435 2009-05-04 15:04:57

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

crta, am lasat link doctoressei

doc, am si eu o nelamurire. am vazut in multe locuri ca la pap iese "negativ pt leziune intraepiteliala" si fetele au totusi rani pe col. nu e o contradictie aici? adica faptul ca  scrie "negativ pt o leziune..."  si ca pap-ul este II nu exclude prezenta unei rani pe col?

Offline

 

#2436 2009-05-04 16:06:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

explicatiile care s-au mai dat ar fi ca fie recoltarea nu s-a facut din zona afectata (sau nu s-a facut corect), fie ca asa zisa rana nu e decat o ectopie, fie ca cei de la laborator nu si-au dat interesul.

Offline

 

#2437 2009-05-04 20:21:41

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

pai la asta ma gandeam si eu insa am vazut atatea cazuri si de aceea sunt putin nelamurita. si eu am pap II, iar un medic mi-a zis ca am o mica rana, altul mi-a zis ca nu am nimic...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2438 2009-05-05 10:02:33

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

cel mai bine faci o colposcopie, daca ai dubii. acolo se vede clar.

Offline

 

#2439 2009-05-05 11:03:03

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

crta a scris:

Buna tuturor,

Am si eu o problema descoperita recent si pe care nu stiu cum s-o evaluez ca gravitate. Inca astept sa mai merg la doi alti doctori cu rezultatul analizelor (doctorita mea nu era disponibila atat de repede).
Asadar: am o rana pe col de cativa ani.
Din acest motiv am facut si anul acesta colposcopie

Rezultatul Papanicolau zice: Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Deci, bine, inteleg.

Colposcopia spune asa:
Glera abundenta prezenta in aria OCE (probabil din cauza ca eram chiar la ovulatie)
JSC vizibila pe exocol, la 2-3 mm de aria OCE
Zona de transformare atipica cu orificii glandulare deschise, 2 zone cu mozaic fin pe buza inf si cateva glande cu guleras
Lugol - periorificial.
Zona iod-negativa neomogena (captare inegala) la nivelul buzei sup;
ZIN contur net la nivelul buzei inf.

In urma colposcopiei, desi Papanicolau e ok, mi s-a recomandat testul HPV.

Rezultat test HPV: pozitiv, genotipuri cu risc crescut: 45, 52, 58

Mentionez ca atunci cand am facut si colposcopia, la testul de secretie mi-a iesit o vaginoza pe care am tratat-o si acum a iesit ok.

Vineri am fost la prima doctorita disponibila mi-a recomandat direct ERAD. Fara niciun fel de tratament, fara nimic, nicio explicatie, direct la operatie.
Va rog spuneti-mi si mie este asa de clar si neinterpretabil rezultatul colposcopiei sau faptul ca sunt si HPV pozitiv a dus la concluzia asta?
Inca o intrebare: colul nu putea fi initial modificat si de la vaginoza? Adica daca refac acum nu sunt sanse sa fie diferit?

Daca fac si tratamente naturiste pt rana de pe col inainte si apoi repet peste 3 luni colposcopia, Papanicolau si HPV, am sanse sa fie un diagnostic sau macar un tratament diferit?
Nu vreau sa ma bag la cutit direct. Taiatul din col nu ma incanta deloc. Si ma gandesc ca daca mai scade rana poate scap doar cu cauterizare.

Inca o intrebare: dupa ERAD sunt sanse ca un col sa revina la normal? se reface tesutul in intregime sau colul ramane practic mai mic?

As aprecia orice raspuns avizat.

Multumesc anticipat!

Rezultatul la testarea HPV a indemnat la indicatia de ERAD
si sincer, eu as zice asa sa si faci pentru ca e conduita cea mai sigura

lady in black
rezultatul acela inseamna practic ca nu e cancer....
in plus, cum bine zice si anca9, deseori ectopia e catalogata drept rana....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2440 2009-05-06 14:52:44

ingerash_body
New member
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 36

Re: rana pe col

buna.am fost la dr ginecolog si mi-a zis k am o rana mica pe col.mi-am facut testul papanicolau si a zis k nu am nimic si ca sa revin dupa 2 luni la control.oare am ceva c ar necesita tratament sau alte chestii de genul?multumesc

Offline

 

#2441 2009-05-06 15:00:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

ce a iesit la papanicolau? mergi la alt doctor daca nu esti multumita de asta.

Offline

 

#2442 2009-05-06 18:33:08

april sunset
Insomniac member
De la: Paradisul femeilor
Inregistrat: 2008-12-28
Mesaje: 9632

Re: rana pe col

pai cum asa?? ti-a spus ca ai o rana, fie si mica si nu ti-a dat nici un tratament, nimic? si te-a programat abia peste 2 luni? nu mi se pare tocmai bine. si mie mi-a descoperit o rana mica, papanicolau la fel ca si tie mi-a iesit bine dar mi-a dat tratament cu ovule si o crema si peste 2 saptamani m-a chemat la cauterizare pt rana aceea. eu zic sa mergi la alt medic!


bebe V., soarele si luna

Offline

 

#2443 2009-05-06 20:28:40

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

multumesc doctoressa pt lamurire smile

ingerash, si eu zic sa mai ceri paerea unui medic. din proprie experienta iti spun ca s-ar putea sa-ti recomande cu totul altceva

Offline

 

#2444 2009-05-07 22:26:19

Symona
New member
Inregistrat: 2009-05-07
Mesaje: 7

Re: rana pe col

Buna, am si eu cateva nelamuriri si sper sa gasesc niste raspunsuri aici.
Acum o luna am fost pentru prima data la ginecolog  din cauza unei infectii cu candida, care s-a tratat fara nici o problema.
Problema e alta, doamna doctor mi-a zis ca am o rana pe col destul de mare ( desi mi-am inceput viata sexuala de doar 2 luni ), la testul papanicolau a iesit c2 si din cate am citit eu c2 se refera doar la inflamatia colului, nicidecum la o rana. Doamna doctor mi-a spus ca am rana de cand m-am nascut, lucru care iarasi mi se pare imposibil..
Acum fac un tratament cu ovule pt "rana pe col", dar sunt destul de confuza si nu pot sa inteleg cum as putea avea o rana pe col din nastere.

Offline

 

#2445 2009-05-08 10:09:38

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

stai linistita, ca ai ectopie. iar pt asta NU tb sa faci niciun tratament. asta nu e rana, e o particularitate a colului cu care te-ai nascut. dar nu e o malformatie, sa nu o iei asa. e vorba de faptul ca in exteriorul colului ai acelasi tip de celule ca in interiorul lui. din cauza asta, la un control ginecologic obisnuit, arata ca si cand ai avea rana. doar la colposcop se vede ce e de fapt. citeste mai multe despre ectopie si te vei linisti.
nu ai cum sa ai rana daca doar de 2 luni ti-ai inceput viata sexuala. in plus, si la pap ai II, deci si el confirma ca nu e rana. si eu sunt in aceeasi situatie, si tot II imi iese la papanicolau. ti-a  iesit si inflamatie? in ce perioada a ciclului ai facut testul? ai cumva si o secretie mai abundenta?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-05-08 10:11:05)

Offline

 

#2446 2009-05-08 10:19:34

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

am si eu o intrebare - e ceva ce am luat de-a gata de pe forumuri..
de ce ectopia se recomanda sa nu se cauterizeze? oricum e un tesut sensibil...il tratezi o data, iar dupa un timp se poate inflama din nou (doar n-o sa pui ovule toata viata!). nu e mai bine sa scapi de ea?

nu mai zic nimic de tratat...

Offline

 

#2447 2009-05-08 10:24:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

presupun ca ai si tu cel putin o alunita pe corp. alunita aia clar nu e ca restul pielii, e ceva aparte. de ce nu te duci sa o cauterizezi, ca doar orice alunita e un risc de cancer?
cam la fel si cu ectopia. nu e boala, de ce s-o cauterizezi?

Offline

 

#2448 2009-05-08 10:45:51

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

da...dar alunitele nu tind sa se inflameze dupa ce-ti incepi viata sexuala. pt ca eu cred ca asa se intampla cu mai toate ectopiile. si nu ma refer la o candida sau ce-o mai aparea (in cazuri nefericite) ca sa se complice si mai mult treaba..

Offline

 

#2449 2009-05-08 10:51:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

da, si eu cred ca exista tendinta asta de inflamare. poate de asta si sunt pareri diferite chiar in randul medicilor. unii zic sa cauterizeze, altii nu. eu una prefer sa tratez inflamatia cand apare, decat sa-mi cauterizez tot colul. in plus, nu stiu daca exista garantia ca dupa cauterizare n-o sa mai ai pb. pot aparea rani oricum. eu insa nu vreau sa-mi traumatizez colul cu o cauterizare.

Offline

 

#2450 2009-05-08 11:00:26

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

anca9 a scris:

da, si eu cred ca exista tendinta asta de inflamare. poate de asta si sunt pareri diferite chiar in randul medicilor. unii zic sa cauterizeze, altii nu. eu una prefer sa tratez inflamatia cand apare, decat sa-mi cauterizez tot colul. in plus, nu stiu daca exista garantia ca dupa cauterizare n-o sa mai ai pb. pot aparea rani oricum. eu insa nu vreau sa-mi traumatizez colul cu o cauterizare.

da. sunt de acord. deci, pana la urma, ramane frica de interventii drastice pe care o au majoritatea.
si mai ramane si intrebarea: cum arata un col cauterizat? dar unul conizat? si dintre un col cu ectopie, unul cauterizat, unul conizat, care prezinta cel mai mare risc la infectii/rani/etc?  visslar

Offline

 

#2451 2009-05-08 11:06:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

exact! intrebarile astea mi le pun si eu si atunci prefer sa nu ma leg la cap fara sa ma doara. adica sa nu risc nimic atata timp cat mi-e bine asa wink

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.