homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-131


#2471 2009-05-13 13:58:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

la mine nu a gasit "insulita" la colposcopie. mie mi-a zis ca am "ectopia tinerelor fete", ca am colul deschis, sub forma de floare si ca celulele de pe el sunt ca ciorchinele de strugure  roll

iar la consultatii obisnuite mi-au zis ori ca am "o rana urata si mare, pe tot colul", ori ca "tot colul e inflamat"... deci la mine e pe tot colul ectopia asta.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-05-13 13:59:40)

Offline

 



#2472 2009-05-13 20:51:04

mihaela_brasov
Membru
Inregistrat: 2009-05-13
Mesaje: 1

Re: rana pe col

Buna seara. La inceputul saptamanii am primit cea mai dureroasa veste din viata mea. Sarcina s-a oprit din evolutie la 6 saptamani si a fost necesar un chiuretaj prin absorbtie, care a fost cumplit! Am simtit aproape tot.....dupa ce s-a terminat totul medicul mi-a spus ca va trebui sa revin pentru am si o rana pe col. Vestea m-a ingrozit, gandindu-ma la durerile prin care am trecut. Ma poate ajuta cineva cu un sfat:exista posibilitatea ca rana pe col sa se vindece cu tratament medicamentos? Cauterizarea este dureroasa? Imi poate recomanda cineva un medic gineco in Brasov f. bun? Multumesc

Offline

 

#2473 2009-05-13 22:47:27

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

imi pare rau pentru ceea ce s-a intamplat sad
daca rana e  mica ea poate trece cu tratament. cauterizarea nu e dureroasa deoarece se face o anestezie locala inainte. daca dai o cautare pe forum ai sa gasesti multe topicuri pe aceasta tema

Offline

 

#2474 2009-05-14 10:51:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

mihaela_brasov a scris:

Imi poate recomanda cineva un medic gineco in Brasov f. bun? Multumesc

uite aici s-a discutat despre ginecologii din bv:
http://forum.anticonceptionale.ro/t2027 … rasov.html
iar aici discutam noi brasovencele despre vrute si nevrute smile :
http://forum.anticonceptionale.ro/t2241 … rasov.html

imi pare rau ca ai tecut prin asa ceva. te asteptam la topicul despre ginecologi din bv ( http://forum.anticonceptionale.ro/t2027 … rasov.html ) sa ne spui la ce medic ai fost pana acum.

pt rana pe col nu se face direct cauterizare. intai se fac niste investigatii, ca sa stii exact despre ce e vb. o colposcopie e indicata. faptul ca doctorul tau s-a avantat direct spre cauterizare imi da de banuit ca n-ar fi ft competent. hmm

Offline

 

#2475 2009-05-14 11:42:34

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

cum zice si lady, daca rana e mica sunt sanse sa treaca, dar mai intai sa tratezi cauza aparitiei ei, infectia mai intai. rana poate trece dupa ce ai rezolvat infectia, cu tratament, gen ovule cervugid. daca nu, cel mai simplu e cauterizarea si intradevar nu doare si dureaza 5--10 min max.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2476 2009-05-15 17:29:46

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col

multumesc doctoressa pentru raspuns...
spalaturi intravaginale mai fac inca...pentru k mi-a dat iar tratament pt micoza...deci le fac inainte de introducerea ovulului...dar e enervant ce ustura cand ajunge apa acolo...apoi dupa 1-2 secunde se calmeaza...
are ceva dak fac o cura cu miprosept?...de care am tot citit k sunt bune...sunt sanse sa ma ajute sa scap de sensibilitatea/iritatia asta...sau ce e...?
pe d-na doctor nu indraznesc sa o intr pt k nu crede in tratamente naturiste...

Ultima oara a fost editat de YoHanna (2009-05-15 17:30:28)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#2477 2009-05-15 18:06:54

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

offtopic YoHanna, nu te-am mai vazut de mult. cum mai esti?

Offline

 

#2478 2009-05-15 22:20:41

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col

offtopic deprimata....is satula de atatea pb...


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#2479 2009-05-15 22:28:09

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

stiu cum e...de o vreme le am si eu pe toate sad
dar speram ca se rezolva smile iti doresc numai bine si sa treci mai des pe la noi puss

Offline

 

#2480 2009-05-15 22:29:35

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col

si eu tot sper de 2 ani k se rezolva... se va rezolva intr-un final...dar nush cand... asta e...ce nu ne omoara ne face mai puternici..
tu ce pb ai?


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#2481 2009-05-15 23:37:30

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

citeste la topicul candidoza. si mi s-a spus ca am si o rana pe col de la ea, alt medic a zis ca nu am nimic...am sa fac o colposcopie dupa ce tratez candidoza(daca reusesc sa o tratez vreodata roll)

Offline

 

#2482 2009-05-16 14:41:40

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col

YoHanna a scris:

multumesc doctoressa pentru raspuns...
spalaturi intravaginale mai fac inca...pentru k mi-a dat iar tratament pt micoza...deci le fac inainte de introducerea ovulului...dar e enervant ce ustura cand ajunge apa acolo...apoi dupa 1-2 secunde se calmeaza...
are ceva dak fac o cura cu miprosept?...de care am tot citit k sunt bune...sunt sanse sa ma ajute sa scap de sensibilitatea/iritatia asta...sau ce e...?
pe d-na doctor nu indraznesc sa o intr pt k nu crede in tratamente naturiste...

doctoressa te rog cand ai timp sa-mi zici parerea ta..daca ar avea vreun efect negativ asupra ranii, o cura cu ovule miprosept.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#2483 2009-05-17 14:12:07

andal_1
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 77

Re: rana pe col

buna. e posibil ca de o la rana pe col sa curga sange timp de 4 zile? ma tem ca nu cumva in urma unui act sexual sa mi se rupa ceva in vagin ptr ca de cateva zile tot gases protej slipul patat si nu da semne ca se va stopa. mi se paref ciudat. am mai avut sangerari in urma actului sexual da foarte putin si nu dura decat o zi maxim.

Offline

 

#2484 2009-05-17 17:29:01

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

andal, ceva nu e ok, mergi la medic cat mai repede. sangerari repetate dupa contact sexual pot indica o rana pe col

YoHanna, am lasat link doctoressei

Offline

 

#2485 2009-05-17 17:43:12

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col

ms lady in black puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#2486 2009-05-17 18:42:53

briana_maria
Full member
Inregistrat: 2009-03-06
Mesaje: 240

Re: rana pe col

am tot citit pe aici ca pt rana pe col se administreaza ovule cervugid, dupa caz bineinteles dar tratamentul durand 3 luni ,adica cate o cutie pe luna
la mine dr mi-a zis (dupa coloposcopie) ca am o mica rana si dupa rez de la papa o sa vada ce se poate face
cand am luat rez de pa papa mi-a zis ca imi da o reteta ca rana nu e mare si mi-a dat o cutie de cervugid ovule si tantum rosa
mi-a zis sa ma mai duc la control dupa ce imi rezolv problema cu anemia (ca am si anemie:))
ma intreb ....oare trebuia sa folosesc ovule cervugid trei luni??....ca nu mi-a zis nimic de genu asta


rugaciune sanatatea e mai buna decat toate rugaciune

Offline

 

#2487 2009-05-17 19:56:44

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

briana_maria a scris:

am tot citit pe aici ca pt rana pe col se administreaza ovule cervugid, dupa caz bineinteles dar tratamentul durand 3 luni ,adica cate o cutie pe luna
la mine dr mi-a zis (dupa coloposcopie) ca am o mica rana si dupa rez de la papa o sa vada ce se poate face
cand am luat rez de pa papa mi-a zis ca imi da o reteta ca rana nu e mare si mi-a dat o cutie de cervugid ovule si tantum rosa
mi-a zis sa ma mai duc la control dupa ce imi rezolv problema cu anemia (ca am si anemie:))
ma intreb ....oare trebuia sa folosesc ovule cervugid trei luni??....ca nu mi-a zis nimic de genu asta

ar fi bine sa te duci la un control dupa ce termini cutia. depinde acum in ce "perioada" a lunii esti...dupa menstruatia viitoare ar trebui - inainte sa incepi o noua cutie. asa o sa vada si medicul cum a evoluat rana si te va lamuri daca mai iei in continuare.
dar ce are cu anemia ta? a zis ca afecteaza ceva anume din tratament? eu nu as crede.. huh

Offline

 

#2488 2009-05-17 20:00:25

briana_maria
Full member
Inregistrat: 2009-03-06
Mesaje: 240

Re: rana pe col

nu afecteaza cu nimic dar s-a referit la faptul ca e mai grava problema asta cu anemia (in cazul in care vreau sa raman si insarcinata), decat rana
a zis ca sa ma ocup de asta mai intai


rugaciune sanatatea e mai buna decat toate rugaciune

Offline

 

#2489 2009-05-18 18:42:49

andal_1
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 77

Re: rana pe col

buna. am fost la medicul generalist pentru interpretarea analizelor de sange si am primit o reteta pentru infectie urinara. m-am mai linistit cu sangerarea...mi-a spus ca e probabil sa fie de la anticonceptionalele luate de mult timp. oricum mi-am facut programare si la gineco la cmu sa vedem ce este. vrea sa va intreb daca antibioticul azitrox poate interactiona cu anticonceptionalele logest pe care le iau acum si daca exista vre-un risc. mersic

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.