homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-133


#2509 2009-05-21 12:09:50

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: rana pe col

am luat si cervugid si viviflor si nu am rezolvat nimic cu ele. o sa merg iar la homeopat next week. iar la jumatatea lu iunie fac iarasi pap-ul.apoi mai vad ce si cum mai misc.deocamdata ma concentrez pe sesiune ca nu vreau sa o dau in bara....iar medici....la care sa ma duc ca nu mai stiu unde sa tot mai incerc.sa vad acuma ce iese cu mult laudatul bioclin

Offline

 



#2510 2009-05-23 19:04:56

andal_1
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 77

Re: rana pe col

buna tuturor. m-am linistit in privinta scurgerii pe care am avut-o sapt trecuta. se pare ca e spotting de la anticonceptionalele pe care le iau de 4 ani, insa a aparut o nua problema de alta natura de data asta. mi-au iesit markerii tunorali ai glandei tiroide modificati foarte tare. TSH 0,05 cand val min era 0,35 si ATPO 1300 sad val norm 0 - 0,60. ma ingrijoreaza f tare acest lucru si acum am mereu senzatia de sufocare. nu pot sa cred nici acum ca valoare mare a iesit la atpo sad .  stie cineva ceva despre dr peretianu dan? as vrea sa-mi fac o programare la dansul desi am si miercuri o consultatie la cmu, dar ma tem de tratamentele hormonale indicate la ecografie. am inteles ca pot determina modificari majore de greutate din cate am citit pe forumuri. scuze daca nu am postat unde trebuie dar sunt foarte speriata de analizele astea

Offline

 

#2511 2009-05-23 19:13:49

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col

nu stiu dc numesti ATPO si TSH markeri tumorali, nu sunt
valorile alea cred ca indica o hipertiroidie autoimuna
nu e cazul sa fii asa de speriata  dar du-te la endocrinolog sa-ti dea tratament

Offline

 

#2512 2009-05-23 19:19:54

andal_1
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 77

Re: rana pe col

pai cand am fost la recoltat am cerut si analize ptr markeri tumorali: TSH, Free T4, t3, T4 si ATPO. toti au iesit modificati in afara sa Free T4, dar cele mai mari diferente au fost la TSH care tinde catre 0 si ATPO care tinde la infinit. la ecografia de azi mi s-a spus ca e problema cu tiroida si ca f umflata (ceea ce incep sa simt si eu mai acut decat inainte). revin cu intrebarea despre dr Peretianu. stie cineva ceva despre dansul? multumesc gargarita pentru promptitudine

Offline

 

#2513 2009-05-24 20:46:46

dragonfly_s
Membru
Inregistrat: 2009-05-24
Mesaje: 1

Re: rana pe col

ceau! am si eu o intrebare.. foarte un pic jenanta. am facut o cauterizare de cateva zile. stiu toate indicatiile.. insa ma intrebam daca sexul anal este permis?  va multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2514 2009-05-25 08:51:56

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

Teoretic este permis. Insa ... eu as sta cuminte.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#2515 2009-05-25 10:42:01

florycik09
New member
Inregistrat: 2009-05-24
Mesaje: 8

Re: rana pe col

am fst la ginecolog si mi-a gasit un chist de 5 cm pe ovarul drept si rana p col.Sunt speriata pentru ca nu stiu ce efecte pot avea.Dpctorul mi-a dat  drept tratament mycrogynon , spalaturi vaginale si cervugid ovule...
ce parerea aveti?

Offline

 

#2516 2009-05-25 10:44:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

tratamentul pare bun.

Offline

 

#2517 2009-05-25 10:47:57

florycik09
New member
Inregistrat: 2009-05-24
Mesaje: 8

Re: rana pe col

dar eu sunt un pic speriata ...pe 1 iunie sunt programata la colposcopie ,papanicolau si examen  la secretie
sper sa iasa bn....nu vreau sa ajung iar la operatie ca se pare ca prima nu a fost reusita din moment ce chistul a reaparut sad

Offline

 

#2518 2009-05-25 10:51:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

chisturile pot aparea tot timpul. nu e nicio legatura intre operatie si faptul ca cum ai alt chist.
eu zic ca pana la investigatiile pe care le faci pe 1 iunie ar fi bine sa nu incepi tratamentul cu ovule. iar ivestigatiile acelea ar fi bine sa se faca la cateva zile dupa ciclu (zilele 8-13).

Offline

 

#2519 2009-05-25 10:53:30

deea_16
New member
Inregistrat: 2009-05-24
Mesaje: 8

Re: rana pe col

Buna,
Sunt si eu noua pe-aici,si as avea nevoie de ceva lamuriri....
De cateva luni am o secretie maronie si mai nou sangerari la contactul sexual,in urma cu o saptamana,am fost la un consult ginecologic(pentru prima data) in urma caruia mi-a depistat o rana pe col(cred ca era destul de vizibila pentru ca nu am facut nici un fel de analize sau testul acela de secretie,doar consultul) Intrebarea mea este daca aceste rani se pot vindeca doar cu tratament sau e nevoie de cauterizare? Din ce cauza apar acsete rani,avand in vedere ca nu am avut nasteri sau intreruperi de nasteri?Este ffff grav sa ai o rana pe col? Tin sa mentionez ca in uram consultului mi-a mai depistat si o anexita pe ovarul stang,iar ca tratament mi-a recomandat un set de ovule CERVUGID(in nr de 12 ovule una dimineata una seara)iar in paralele CARPICON(pentru anexita)tocmai ce am terminat ovulele CERVUGID,si o sa trebuiasca sa iau alte ovule si anume GYNIEL,la fel una seara una dimineata,credeti ca ma ajuta sa scap de acea rana???? Eu am fost ptr prima data la ginecolog si nu prea stiu cum sa ma comport data viitoare,in sensul daca ar trebui sa vb eu cu medicul,sa-i cer sa-mi faca si testul acela de secretie??? am inteles ca ala iti poate depista mai multe nu numai rana pe col,si as vrea sa scap cat mai curand de toate neplacerile astea si sa se vindece tot(consider ca orice femeie are ceva neiregula acolo,indiferent de situatii) Multumesc mult de tot si astep sa-mi raspundeti sa sa revenitii cu pareri....

Offline

 

#2520 2009-05-25 10:58:32

deea_16
New member
Inregistrat: 2009-05-24
Mesaje: 8

Re: rana pe col

aaaa....si inca ceva,ce set de analize ar trebui sa mai fac???
cum se numesc???in ce consta ???

Offline

 

#2521 2009-05-25 11:02:43

florycik09
New member
Inregistrat: 2009-05-24
Mesaje: 8

Re: rana pe col

anca9 a scris:

chisturile pot aparea tot timpul. nu e nicio legatura intre operatie si faptul ca cum ai alt chist.
eu zic ca pana la investigatiile pe care le faci pe 1 iunie ar fi bine sa nu incepi tratamentul cu ovule. iar ivestigatiile acelea ar fi bine sa se faca la cateva zile dupa ciclu (zilele 8-13).

da..mi-a zis dr sa nu incepe ovulele
ms ptr raspunsuri

Offline

 

#2522 2009-05-25 11:15:49

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

deea_16 a scris:

Buna,
Sunt si eu noua pe-aici,si as avea nevoie de ceva lamuriri....
De cateva luni am o secretie maronie si mai nou sangerari la contactul sexual,in urma cu o saptamana,am fost la un consult ginecologic(pentru prima data) in urma caruia mi-a depistat o rana pe col(cred ca era destul de vizibila pentru ca nu am facut nici un fel de analize sau testul acela de secretie,doar consultul) Intrebarea mea este daca aceste rani se pot vindeca doar cu tratament sau e nevoie de cauterizare? Din ce cauza apar acsete rani,avand in vedere ca nu am avut nasteri sau intreruperi de nasteri?Este ffff grav sa ai o rana pe col? Tin sa mentionez ca in uram consultului mi-a mai depistat si o anexita pe ovarul stang,iar ca tratament mi-a recomandat un set de ovule CERVUGID(in nr de 12 ovule una dimineata una seara)iar in paralele CARPICON(pentru anexita)tocmai ce am terminat ovulele CERVUGID,si o sa trebuiasca sa iau alte ovule si anume GYNIEL,la fel una seara una dimineata,credeti ca ma ajuta sa scap de acea rana???? Eu am fost ptr prima data la ginecolog si nu prea stiu cum sa ma comport data viitoare,in sensul daca ar trebui sa vb eu cu medicul,sa-i cer sa-mi faca si testul acela de secretie??? am inteles ca ala iti poate depista mai multe nu numai rana pe col,si as vrea sa scap cat mai curand de toate neplacerile astea si sa se vindece tot(consider ca orice femeie are ceva neiregula acolo,indiferent de situatii) Multumesc mult de tot si astep sa-mi raspundeti sa sa revenitii cu pareri....

daca rana nu a ajuns intr-un stadiu avansat, se poate vindeca doar cu ovule.
ranile pot aparea din multe cauze: de la infectii cu hpv si inflamatii netratate, pana la folosirea de ob-uri si contacte cu prezervativ asociate cu o lubrifiere insuficienta. despre cauze s-au scris mai multe la inceputul topicului.
nu este "ffff grav sa ai o rana pe col", dar este ft important sa o tratezi, sa nu ingori aspectul asta. ranile netratate pot duce la complicatii grave (cea mai grava fiind desigur cancerul de col uterin).
tratamentul cu ovule poate ajuta la micsorarea ranii sau chiar vindecarea ei, daca rana nu e veche sau extinsa.
categoric tb sa-i pui mai multe intrebari medicului, el e dator sa te lamureasca. ca investigatii suplimentare, ar fi bine sa faci o colposcopie, ca sa vezi exact in ce stadiu e rana. apoi, ar fi fost bine ca medicul care te-a consultat sa iti fi facut recoltare pt testul papanicolau. cu atat mai mult, cu cat a vazut rana.

Offline

 

#2523 2009-05-25 13:17:51

deea_16
New member
Inregistrat: 2009-05-24
Mesaje: 8

Re: rana pe col

..."ca investigatii suplimentare, ar fi bine sa faci o colposcopie, ca sa vezi exact in ce stadiu e rana"
si cam in ce consta colposcopia?
de avansata nu stiu daca e sau nu,banuiesc ca da din moment ce a durat cateva luni(5-6luni)pana sa ajung la medic(asta a fost total ignoranta ceea ce nu e bine deloc),este avansata,mai e vreun motiv sa ma sperii fff tare???nu am de gand sa o neglijez,cum am mai zis vreau sa-mi fac mai multe investigatii...mai intai ar trebui sa-i cer medicului sa-mi faca o colposcopie si dupa un test papanicolau?Ptr cancerul de col,ce simptome ar trebui sa aiba o persoana?
Va multumesc din suflet ptr informatii,di astept din nou raspuns

Offline

 

#2524 2009-05-25 13:41:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

la colposcopie, ti se introduc doua "despartitoare" ca la un control obisnuit (doar ca dureaza ceva mai mult), iar medicul se uita printr-un microscop (colposcop), care ramane in afara (nu-l baga inauntru). inauntru o sa dea doar cu niste solutii. gasesti pe net multe informatii despre colposcopie.
nu toti ginecologii au competenta de colposcopie. din cate am citit, recoltarea pt papanicolau se poate face chiar inainte sa inceapa examinarea colposcopica, deci le poti face pe ambele odata.
nu ai motiv sa te sperii acum. deocamdata nu ai suficiente informatii. in functie de rezultatul colposcopiei si al testului pap, vei sti cat e de grav.
la ce te-ai referit cu cele 5-6 luni? doar atat a trecut de cand ti-ai inceput viata sexuala? nu cred ca s-a putut ajunge la ceva grav in doar 5-6 luni.
din cate stiu, cancerul in general e asimptomatic.

Offline

 

#2525 2009-05-25 14:00:18

deea_16
New member
Inregistrat: 2009-05-24
Mesaje: 8

Re: rana pe col

nu...5-6 luni de cand au inceput secretiile acelea usor maronii,iar in ultimul timp am avut si sangerari la contactul secxual...ceea  ce mi-a determinat si mai mult ideea de a merge la medic.
cum adica cancer asimptomatic?

Offline

 

#2526 2009-05-25 14:30:23

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

nu exista simptome specifice cancerului.

Offline

 

#2527 2009-05-25 20:42:24

daniela-ioana
Full member
Inregistrat: 2008-04-25
Mesaje: 131

Re: rana pe col

fetelor, urmez un tratament cu colposeptine si d-na doctor mi-a spus ca la 2-3 zile sa imi fac irigatii cu ceai de musetel amestecat cu pelin pentru a se mai elimina din ovul.

credeti ca as putea sa nu le fac? Si in locul lor sa ma spal decat cu degetul?

In primul rand pentru ca pot deregla flora si in al doilea rand pentru ca e foarte complicat..

credeti ca as gresi daca nu le-as face?

Multumesc

Ultima oara a fost editat de daniela-ioana (2009-05-25 20:45:01)


"You give me strenght cu carry on......."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.