homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-135


#2547 2009-05-29 18:26:18

mica sirena
Membru
Inregistrat: 2009-05-29
Mesaje: 3

Re: rana pe col

Salut fetelor!
Am si eu niste mici probleme pe care as vrea sa vi le impartasesc in speranta ca imi veti spune parerea voastra.
La o luna dupa ce am inceput viata sexuala am fost la medicul ginecolog pentru primul meu control si stupoare :mi-a zis incruntata ca am o rana pe col si o secretie anormala si m-a trimis la teste:pap si analiza secretiei,ambele au iesit normale(pap - satisfacator pt evaluare,celule endocervicale prezente,negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna,usor fond inflamator acut,celulariatate cu aspect normal si secretia : frecvente epitelii intermediare,frecvente pmn,frecventi bacili doderlein,absente levuri,absente trichomas vaginalis).Am primit tratament cu cerviron 3 luni pe care l-am facut corect.
Dupa 4 luni,un nou control : rana inca era acolo si destul de urata.Tratament : 10 zile cu cervugid si genotipare HPV in care nu s-a gasit nicio tulpina.

Urmeaza sa merg la o coloposcopie,pentru ca totusi rana e acolo si vreau sa aflu de ce.
Mentionez ca am folosit ani buni tampoane interne si acum ca am eliminat alte cauze mai rele ma gandesc ca ar putea fi de la asta.Dusuri interne fac rar...Se poate ca rana sa fi aparut in urma primelor contacte sexuale?

Si mai am o nelamurire : dupa tratamentul cu cervugid secretia mea a devenit aproape inexistenta,desi nu simt vreun disconfort.E normal?

Si inca ceva...Credeti ca e absolut necesara o cauterizare in cazul in care e chiar rana pe col si nu e ectopie?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.Si va urez toate cele bune puss

Offline

 



#2548 2009-05-29 19:47:55

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: rana pe col

mica sirena...rana pe col poate fi cauzata de folosirea tampoanelor...primul lucru pe care mi l-a spus doctorita a fost sa nu mai folosesc deloc ob.uri in cazul in care foloseam...deci cel mai bine ar fi sa nu le mai folosesti nici tu...daca era secretie vaginala normala e posibil sa ai mucoasa mai uscata sau acea secretie sa nu fi fost chiar normala si sa se fi diminuat...in aceasta problema mai asteapta si parerea fetelor...si in ceea ce priveste cauterizarea te-as sfatui sa incerci toate solutiile pana sa ajungi acolo...e foarte posibil cu un tratament adecvata sa se cauterizeze de la sine in timp...asa am citit si asa mi-au spus si fetele...multa sanatate!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#2549 2009-05-29 21:03:26

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

mica sirena a scris:

Salut fetelor!
La o luna dupa ce am inceput viata sexuala am fost la medicul ginecolog pentru primul meu control si stupoare :mi-a zis incruntata ca am o rana pe col si o secretie anormala si m-a trimis la teste:pap si analiza secretiei,ambele au iesit normale(pap - satisfacator pt evaluare,celule endocervicale prezente,negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna,usor fond inflamator acut,celulariatate cu aspect normal si secretia : frecvente epitelii intermediare,frecvente pmn,frecventi bacili doderlein,absente levuri,absente trichomas vaginalis).Am primit tratament cu cerviron 3 luni pe care l-am facut corect.
Dupa 4 luni,un nou control : rana inca era acolo si destul de urata.Tratament : 10 zile cu cervugid si genotipare HPV in care nu s-a gasit nicio tulpina.

Urmeaza sa merg la o coloposcopie,pentru ca totusi rana e acolo si vreau sa aflu de ce.
Mentionez ca am folosit ani buni tampoane interne si acum ca am eliminat alte cauze mai rele ma gandesc ca ar putea fi de la asta.Dusuri interne fac rar...Se poate ca rana sa fi aparut in urma primelor contacte sexuale?

Si mai am o nelamurire : dupa tratamentul cu cervugid secretia mea a devenit aproape inexistenta,desi nu simt vreun disconfort.E normal?

Si inca ceva...Credeti ca e absolut necesara o cauterizare in cazul in care e chiar rana pe col si nu e ectopie?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.Si va urez toate cele bune puss

daca doar la o luna dupa inceperea vietii sexuale ai rana - mai mult ca sigur e vb de o ectopie.
in pap scrie "celule endocervicale" ceea ce inseamna din interiorul colului. inca un indiciu ca ar fi vorba de ectopie. vezi ce o sa-ti mai spuna si colposcopia.
cauta un medic bun in care sa ai incredere deoarece sunt multe controverse referitor la cauterizare in cazul ectopiei. iar pe forum nu vei gasi decat pareri subiective si neprofesioniste referitor la asta.
ai facut rau ca ai purtat tampoane interne desi stiai ca ai rana...

Ultima oara a fost editat de irinn (2009-05-29 21:04:22)

Offline

 

#2550 2009-05-29 22:59:55

mica sirena
Membru
Inregistrat: 2009-05-29
Mesaje: 3

Re: rana pe col

irinn a scris:

ai facut rau ca ai purtat tampoane interne desi stiai ca ai rana...

nu am mai folosit de cand am aflat de ea.
Multumesc de sfaturi  smile

Offline

 

#2551 2009-05-29 23:31:00

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

mica sirena a scris:

nu am mai folosit de cand am aflat de ea.
Multumesc de sfaturi  smile

si nu a fost aiurea fiind virgina? (eu asta am inteles)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2552 2009-05-30 11:35:26

mica sirena
Membru
Inregistrat: 2009-05-29
Mesaje: 3

Re: rana pe col

irinn a scris:

si nu a fost aiurea fiind virgina? (eu asta am inteles)

Da,cand am inceput sa folosesc tampoane interne eram virgina.Nu a fost asa rau,mi-a fost putin teama la inceput,am incercat pentru ca bineinteles ca imi incepea menstruatia intotdeauna cand plecam la mare si era cam aiurea sa merg la plaja cu tampon extern neutral A mers bine,erau comode si le-am folosit in continuare,pana am aflat de rana.

Ultima oara a fost editat de mica sirena (2009-05-30 11:36:13)

Offline

 

#2553 2009-05-30 14:16:17

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

mica sirena a scris:

irinn a scris:

si nu a fost aiurea fiind virgina? (eu asta am inteles)

Da,cand am inceput sa folosesc tampoane interne eram virgina.Nu a fost asa rau,mi-a fost putin teama la inceput,am incercat pentru ca bineinteles ca imi incepea menstruatia intotdeauna cand plecam la mare si era cam aiurea sa merg la plaja cu tampon extern neutral A mers bine,erau comode si le-am folosit in continuare,pana am aflat de rana.

cand eram virgina nici nu perceam exististenta vaginului  angel  si era asa bineee..
acum a prins o forma parca prea detaliata si tehnica. uite cate fete vin si raman pe forumul asta..
scuze, m-a cam cuprins melancolia.. dumbom

Offline

 

#2554 2009-05-30 14:29:28

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: rana pe col

Fetelor este normal ca dupa o cauterizare sa sangerezi? Am avut o rana si am cauterizat-o si dupa o saptamana am inceput sa am sangerari, in fiecare zi imi curgea tot mai mult si cu ceva cheaguri  .  . .Ciclu nu are cum sa fie, trebuie sa-mi vina abia luna viitoare, prin 8 . . . Mi-a spus doctorul ca o sa am o secretie mai negricioasa, ca si cum asa avea ciclu, dar nu ma asteptam sa fie chiar asa! Si de de vreo 6 zile imi tot curge si trebuie sa incep un tratament cu ovule Cervugid (24 de zile) si spalaturi cu ceai de galbenele de 2 ori pe saptamana. Oare sa introduc ovulele chiar daca sangerez? Nu stiu ce sa fac . . . .


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#2555 2009-05-30 16:03:25

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col

si eu am facut cauterizare...si mi-a zis ca in primele 2 saptamani poate aparea aceasta sangerare(insa eu n-am avut). eu primele 2 saptamani am fost la "pansat" (imi introducea praf dermatol acolo care grabeste vindecarea) si abia dupa astea 2 sapt am inceput cu cervugid.
nu ti-a specificat de cand sa incepi cu ovulele?daca nu ti-a zis dupa 2 saptamani...atunci incepe de-acum..chiar dak ai scurgerea aia...te speli inainte si apoi introduci ovulul (seara inainte de culcare)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#2556 2009-05-30 18:13:41

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: rana pe col

Ba da, mi-a spus . . . Dupa cauterizare mi-a dat sa iau Diclofenac supozitoare si Polidin injectabil o saptamana, si mi-a spus dupa ce iau acest tratament sa fac o saptamana pauza si apoi sa incep ovulele, 24 zile, le intrerup cand imi vine menstra si apoi continui!
Mie nu mi-a spus sa merg la pansat, probabil ca am avut o rana mica, chiar nu stiu de ce . . .Si tu cum te simti acum YoHann, ti s-a vindecat complet rana?


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#2557 2009-05-31 13:44:15

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: rana pe col

O candida netratata poate sa inrautateasca starea unei rani pe col?nu stiu ce are flora mea vaginala,cand imi fac testul de secretie,imi iese gradul florei 1,adica f bine.In schimb,am candida mai mereu,nu cu toate simptomele ei,doar secretia tipica...doctorita mea m-a tratat si tot tratat si pana la urma a spus ca poate asa e alcatuita flora mea si n-re rost sa mai facem tratamente daca tooooooot apare.Ultima data de ex,am facut candida dupa un tratament de 10 zile cu bedatine,timp in care n-am avut contact sexual.E normal sa am o candida asa violenta?si oare mi se va vindeca vreodata rana pe col daca tot am candida?

Offline

 

#2558 2009-06-01 09:44:35

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: rana pe col

Da, candida poate intretine rana de pe col, Chick. Eu ma aflu in aceeasi situatie.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#2559 2009-06-01 10:05:04

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: rana pe col

pai si te tratezi?eu ma tratez,dar tot apare,nu stiu ce sa fac.Doctorita a spus sa o lasam asa,sa nu mai facem tratamente din ce in ce mai violente si sa vedem cum evoluam...

Offline

 

#2560 2009-06-01 10:11:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col

Chick, fa o antifungigrama, sa vezi la ce e sensibila candida si sa faci tratamentul potrivit

Offline

 

#2561 2009-06-01 10:13:28

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: rana pe col

Da, am facut mai multe tratamente (gynozol, gynofort, canesten etc., am pus eu si iaurt, mai pun bioclin) insa dispare si apare. Medicul meu mi-a zis sa ma spal des inauntru cu degetul si cu apa ca altfel voi ramane sterila. Ma rog, am sa ma abtin de la comentarii. in principiu, ar trebui avut grija si la alimentatie cu candida asta si mai este acel vaccin de la cantacuzino despre care vreau sa ma interesez mai mult.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#2562 2009-06-01 10:18:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

irinn, tu stii de la ce ai facut rana?

Offline

 

#2563 2009-06-01 17:34:22

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

anca9 a scris:

irinn, tu stii de la ce ai facut rana?

in afara de faptul ca e "de cand m-am nascut"..acum mai am niste streptococ de grup B si E coli  big_smile  asta dupa o recoltare mai neortodoxa (imediat dupa menstra).
uite, as vrea si eu sa stiu cat de periculos poate fi e coli pt col? de streptococ stiu ca face parte din flora normala.. medicul meu nu s-a impacientat deloc, a spus ca au iesit asa analizele pt ca era infectia mai rebela dupa menstra.

Offline

 

#2564 2009-06-01 17:51:06

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: rana pe col

...din cate am inteles...pentru o rana pe col...se poate da tratament cu ovule si 3 luni de zile...in aceste luni contactul este interzis complet?


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#2565 2009-06-01 17:58:11

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

x_ynna a scris:

...din cate am inteles...pentru o rana pe col...se poate da tratament cu ovule si 3 luni de zile...in aceste luni contactul este interzis complet?

nu complet  smile
cu prezervativ si nu chiar in fiecare zi..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.