homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-134


#2528 2009-05-25 21:03:57

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

daniela-ioana a scris:

fetelor, urmez un tratament cu colposeptine si d-na doctor mi-a spus ca la 2-3 zile sa imi fac irigatii cu ceai de musetel amestecat cu pelin pentru a se mai elimina din ovul.

credeti ca as putea sa nu le fac? Si in locul lor sa ma spal decat cu degetul?

In primul rand pentru ca pot deregla flora si in al doilea rand pentru ca e foarte complicat..

credeti ca as gresi daca nu le-as face?

Multumesc

nu cred ca musetelul sau pelinul deregleaza prea mult flora. in orice caz, cred ca fac mai mult bine in orice conditii.
nu stiu daca ai gresi daca ai face ce spui tu. poate iti va raspunde cineva mai experimentat..
pot sa-ti spun doar ca am facut si eu un tratament ca al tau mai demult (l-am respectat intocmai). mi-a mers foarte bine de la el, mi se micsorase si rana de pe col.

Offline

 



#2529 2009-05-25 21:32:13

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col

stiam ca pelinul are rol cicatrizant

Offline

 

#2530 2009-05-26 09:04:59

deea_16
New member
Inregistrat: 2009-05-24
Mesaje: 8

Re: rana pe col

buna...in urma unui consult,urmez un tratament cu ovule CERVUGID(pe care de fapt le-am terminat ,erau 12 capsule si am luat una seara una dimineata,la recomandare medicuui),iar in paralel am mai luat si CARPICON pentru o anexita la ovar,dupa ce am terminat capsulele de CERVUGID,fara sa fac o pauza,am luat capsule GYNIEL(una dimineata si una seara),tot la recomandare medicului,dar de cand iau capsulele de GYNIEL(in paralel inca mai iau su CARPICONUL)am o stare de slabiciune si ameteala,care ma sperie ,nu mi s-a mai intampalt...nu stiuy daca e din cauza tratamentului sau...v-as ruga sa-mi spuneti daca e normal,modul in care am luat tratamentul,sau daca v-ati mai confruntat cu o astfel de situatie....astept un raspuns si pareri legate de tratamentul respectiv si ce reactii a-tu avut.

Offline

 

#2531 2009-05-26 09:07:36

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

Nu stiu la ce foloseste Capricornul. Insa ... starea ta nu este data de ovule. Ele actioneaza doar local, nu la nivel sistemic ca sa poata da astfel de stari.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#2532 2009-05-26 09:29:18

deea_16
New member
Inregistrat: 2009-05-24
Mesaje: 8

Re: rana pe col

CARPICONUL este un antibiotic pentre anexita la ovare....multumesc mult

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2533 2009-05-27 21:46:19

pretty_alice
New member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 24

Re: rana pe col

Rana pe col se poate depista si la un simplu control , in sensul ca fara alte analize amanuntite?

Offline

 

#2534 2009-05-27 21:56:29

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: rana pe col

...salut fetelor!!...am fost azi la ginecolog si mi-a zis ca am "o ranitza pe col"...asa s-a exprimat...mi-a dat sa fac pap si o lama pentru candida...am uitat sa o intreb si as vrea sa imi spuneti parerea voastra...oare acea rana se poate trata cu medicamente sau e nevoie de cauterizare?...ma cam sperie ideea de cauterizare...n-am avut dureri niciodata si pana luna aceasta cand mi-a venit menstruatia peste ac niciun simptom...ce parere aveti?...multumesc!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#2535 2009-05-27 22:49:31

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

x_ynna a scris:

...salut fetelor!!...am fost azi la ginecolog si mi-a zis ca am "o ranitza pe col"...asa s-a exprimat...mi-a dat sa fac pap si o lama pentru candida...am uitat sa o intreb si as vrea sa imi spuneti parerea voastra...oare acea rana se poate trata cu medicamente sau e nevoie de cauterizare?...ma cam sperie ideea de cauterizare...n-am avut dureri niciodata si pana luna aceasta cand mi-a venit menstruatia peste ac niciun simptom...ce parere aveti?...multumesc!!

dupa ce-ti vin analizele iti va da si tratament. atitudinea multor medici este asta: tratament cu ovule vreo 3 luni (depinde totusi de ce-ti gaseste la analize), apoi daca nu se micsoreaza - cauterizare.

pretty_alice a scris:

Rana pe col se poate depista si la un simplu control , in sensul ca fara alte analize amanuntite?

da, daca e vizibila. dar ce te faci daca vrei s-o si tratezi? => analize!

Offline

 

#2536 2009-05-27 23:51:15

pretty_alice
New member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 24

Re: rana pe col

irinn a scris:

x_ynna a scris:

...salut fetelor!!...am fost azi la ginecolog si mi-a zis ca am "o ranitza pe col"...asa s-a exprimat...mi-a dat sa fac pap si o lama pentru candida...am uitat sa o intreb si as vrea sa imi spuneti parerea voastra...oare acea rana se poate trata cu medicamente sau e nevoie de cauterizare?...ma cam sperie ideea de cauterizare...n-am avut dureri niciodata si pana luna aceasta cand mi-a venit menstruatia peste ac niciun simptom...ce parere aveti?...multumesc!!

dupa ce-ti vin analizele iti va da si tratament. atitudinea multor medici este asta: tratament cu ovule vreo 3 luni (depinde totusi de ce-ti gaseste la analize), apoi daca nu se micsoreaza - cauterizare.

pretty_alice a scris:

Rana pe col se poate depista si la un simplu control , in sensul ca fara alte analize amanuntite?

da, daca e vizibila. dar ce te faci daca vrei s-o si tratezi? => analize!

Si daca nu e vizibila? Am facut analiza de secretie la care mi-a iesit flora de grad IV si candida si astept rezultatul de la papanicolau

Offline

 

#2537 2009-05-28 09:22:23

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

Daca nu e vizibila cu ochiul liber, se depisteaza cu o colposcopie. Este cel mai complet examen pentru colul uterin.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#2538 2009-05-28 09:57:21

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

pretty_alice a scris:

Si daca nu e vizibila? Am facut analiza de secretie la care mi-a iesit flora de grad IV si candida si astept rezultatul de la papanicolau

de ce cauti neaparat o rana pe col?
colul poate fi doar inflamat - din cauza cadidei. daca o tratezi pe asta ai salvat si colul de  eventuala/minuscula rana.
o rana se face in timp indelungat doar de la infectii sau aproape imediat daca ai col ectopic (rana in cazul asta cred ca e vizibila si cu ochiul liber si doar o colposcopie iti poate spune ca defapt e colul anormal). ai grija pe viitor si la hpv (aka: parteneti sexuali si igiena) pt ca asta e cosmarul unei rani pe col.

poti face si o colposcopie pentru a cauta leziuni microscopice, sau in caz ca n-ai prea mare incredere in ochiul medicului  wink

Ultima oara a fost editat de irinn (2009-05-28 10:01:11)

Offline

 

#2539 2009-05-28 14:14:12

pretty_alice
New member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 24

Re: rana pe col

mi-e frica de o rana pe col deoarece scurgerile sunt vascoase amestecate cu sange si nu e spotting. poate fi cumva de la faptul ca am continuat sa iau yasmine dupa ce am terminat prima folie, adica acum sunt la jumatatea celei de-a doua? desi am mai facut lucrul asta, adica am luat 2 folii fara pauza intre ele dar nu m-a afectat in niciun fel.. sunt o crizata!!! si multumesc pentru raspuns m-ai mai linistit puss

Offline

 

#2540 2009-05-28 16:05:55

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

pretty_alice a scris:

mi-e frica de o rana pe col deoarece scurgerile sunt vascoase amestecate cu sange si nu e spotting. poate fi cumva de la faptul ca am continuat sa iau yasmine dupa ce am terminat prima folie, adica acum sunt la jumatatea celei de-a doua? desi am mai facut lucrul asta, adica am luat 2 folii fara pauza intre ele dar nu m-a afectat in niciun fel.. sunt o crizata!!! si multumesc pentru raspuns m-ai mai linistit puss

crede-ma, o rana sangeranda pe col e mai mult decat vizibila. (asta e chiar cazul meu)
si chiar si asa..nu sangereaza nonstop, abia la unele contacte mai lungi..sau profunde..

Offline

 

#2541 2009-05-28 16:12:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

irinn, nu stiam ca tu ai rana sad

Offline

 

#2542 2009-05-28 16:24:18

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: rana pe col

fetelor, care e diferenta dintre cervicita si ectopie? ca eu am tot incercat sa gasesc pe net explicatii da amandoua de fapt..inseamna rana...si totusi sunt diferite!?

Offline

 

#2543 2009-05-28 16:35:59

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

ectopia nu e rana. e o particularitate a colului care consta in faptul ca celule care ar tb sa se gasesasca doar in interiorul lui, se regasesc si la exterior.
cervicita e o afectiune a colului. eu stiu ca in categoria asta se include si o inflamatie, nu neaparat rana.
pe scurt: ectopia nu e patologica, dar cervicita da.

Offline

 

#2544 2009-05-28 16:54:14

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: rana pe col

Interesant... multumesc pentru lamurire

Offline

 

#2545 2009-05-28 17:09:03

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: rana pe col

anca9 a scris:

irinn, nu stiam ca tu ai rana sad

am rana, am si ectopie.  goodluck  dar parca mai m-ai intrebat o data  va
probabil par a nu avea probleme pt ca nu ma crizez deloc...
momentan strang bani sa-mi fac un test hpv ca sa-mi conving medicul sa o lase mai moale cu conizatia. (eu cred ca n-am nicio tulpina  angel )
poate scap doar cu cauterizare...pt ca, dupa cum am mai spus, e cam mare si sangeranda..si mai multi medici au spus ca aia n-o sa se inchida doar cu ovule... plus ca imi face probleme de aproape 2 ani daca o las in pace. si am doar 22 de ani..
that's me! acum ca mi-am pus si avatar sugestiv o sa ma tii minte.  big_smile

Offline

 

#2546 2009-05-28 17:15:30

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: rana pe col

lol pai avatarul il ai de mult tongue
eu stiu ca te-am intrebat daca ai ectopie, nu stiam ca ai rana, ca sangereaza. sad sau poate am citit si n-am retinut rodnar
bafta si sanatate multa! goodluck

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.