homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-154


#2908 2009-12-28 16:28:15

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: rana pe col

gargarita a scris:

am vazut ca parerile doctorilor sunt impartite. stiu femei care dupa cauterizare au facut copii dar si doctori care au considerat ca e mai bine sa faca dupa nastere cauterizarea. eu am facut cauterizare si incerc sa fac un bebe. inca nu am reusit dar asta sigur nu are legatura cu cauterizarea.

mersi gargarita...cum a fost la cauterizare?doare?
mie sincer imi e ff frica...


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 



#2909 2009-12-28 16:31:40

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: rana pe col

gargarita... eu am fost cauterizata si uite ca am ramas insarcinata. Deci cred ca nu ar trebui sa ai probleme din aceasta cauza.

sweety - cauterizarea nu doare. Bie, simti ceva acolo, dar nu doare pentru ca in acea zona colul are mai putini senzori. te rog sa ma crezi, sunt o sensibila si jumatate si am mers cu 2 distonocalme la bord big_smile ca sa imi fac curaj. poti lua si tu. Bineanteles, distonocalmele au fost la recomandarea dr-ului big_smile care ma stia viteaza!


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#2910 2009-12-28 17:13:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col

pe mine m-a durut. dar poti sa ma treci cu vederea, cred ca am fost singura persoana de pe lumea asta care a avut dureri la cauterizare  nustiu

tomina, asa spuneam si eu, ca nu cred ca te impiedica sa ramai insarcinata, nu cred ca ar avea de ce. nu stiu care sunt argumentele doctorilor care recomnda sa se faca dupa nastere.

Offline

 

#2911 2009-12-28 18:27:54

alina_l
New member
Inregistrat: 2009-11-25
Mesaje: 16

Re: rana pe col

Eu stiam ca s-ar putea sa ai probleme la nastere de la cauterizare, sa nu se dilate colul, sa faci ruptura de col, nu ca nu poti ramane insarcinata.

Offline

 

#2912 2009-12-28 21:26:13

Oanna_34
New member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 15

Re: rana pe col

gargarita a scris:

pe mine m-a durut. dar poti sa ma treci cu vederea, cred ca am fost singura persoana de pe lumea asta care a avut dureri la cauterizare  nustiu

tomina, asa spuneam si eu, ca nu cred ca te impiedica sa ramai insarcinata, nu cred ca ar avea de ce. nu stiu care sunt argumentele doctorilor care recomnda sa se faca dupa nastere.

gargarita nu ai fost singura persoana care a avut dureri la cauterizare, subscriu si eu la afirmatia ta, numai ca la mine a fost o situatie speciala, m-a anesteziat in doua reprize, probabil ca nu se astepta la profunzimea gasita la momentul interventiei si a fost nevoie si de a doua anestezie. Nu a fost placut deloc...dar curaj fetelor, astea sunt cazuri rare. rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2913 2009-12-28 21:34:12

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: rana pe col

nu m-am referit ca nu poti ramane insarcinata neaparat, ci la faptul sa nu ai probleme in timpul sarcinii, sa devina  colul mai sensibil, sa nu poti tine sarcina...etc..
cunosc pe cineva care a facut electrorezectie si cand a ramas insarcinata, nu putea tine sarcina... a stat internata  pe toata perioada sarcinii in spital..ca s apoata tine sarcina...


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2914 2009-12-28 21:44:53

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: rana pe col

alina_l a scris:

Eu stiam ca s-ar putea sa ai probleme la nastere de la cauterizare, sa nu se dilate colul, sa faci ruptura de col, nu ca nu poti ramane insarcinata.

scuze, cred ca intelesesem gresit. da, setul de probleme l-ai descris corect. Dar pestru asta este cezariana nu?


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#2915 2009-12-28 22:16:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col

sweety, imi vine greu sa cred ca a fost de la cauterizare  neutral  oricum, cel mai bine este sa te sfatuiesti cu medicul tau

Offline

 

#2916 2009-12-28 22:40:25

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: rana pe col

gargarita a scris:

sweety, imi vine greu sa cred ca a fost de la cauterizare  neutral  oricum, cel mai bine este sa te sfatuiesti cu medicul tau

poate cazul ei a fost ceva mai aparte....poate a mai avut si alte probleme...dar imi e teama...am citit atatea destre aceast acauterizare incat nu stiu cand e bine sa o fac inainte sau dupa....ma rog la dumnezeu sa imi fi trecut aceasta  rana de la tratament...mai am o sapt si termin tratamentul inceput pe 4-5 noiembrie...si treb sa merg la control din nou....

mama mea s-a cauterizat de mai multe ori si nu i-a trecut aceasta rana....apoi cred ca a neglijat-o si s-a trezit dupa nu stiu cati ani cu  fibrom...cred ca asa ii zice...bine ca a scapat, s-a operat...

am auzit de atatea probleme....de femei care nu pot tine sarcina....carora le-a murit copilul l nastere...etc, din cauza medicilor....poti sa ai ghinionul sa dai peste un medic..care crezi ca e bun, dar pana la urma  se dovedeste contrariul....imi e groaza....sincer...


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2917 2009-12-28 22:44:39

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: rana pe col

sweety nu incerci sa vezi si o a doua opinie a unui medic? unii medici considera cauterizarea ca fiind o masura extrema.

in ceea ce priveste sarcina si problemele, sunt total de acord, pot apare multe probleme. Dar mai este pana acolo nu? Incerarca sa le iei pe rand intai colul si apoi sarcina sau invers si in functie de ceea ce hotarasti vezi ce se poate face.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#2918 2009-12-28 22:54:35

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: rana pe col

mie medicul mi-a zis ca n afara de aceasta rana , nu mai am nicio problema...vreau sa scap de acesta rana....si am tot citit , si am observat ca multe femei au aceasta rana...
de aceea vreau sa stiu...daca dupa cauterizare, a ramas careva insarcinata si sarcina a decurs bine , fara probleme...
nu stiu prea multe nici despre aceasta cauterizare, tot ce am citit , am citit pe internet...m-am informat cum decurge aceasta cauterizare...care sunt etapele...

de abia astept samerg la control sa vad ce imi zice....m-as buvura sa mi se spuna ca s-a vindecat...insa slabe sanse,....din cate am vz..sunt putine carora li s-a vindecat prin tratament....poate am si eu putin noroc....


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2919 2009-12-28 23:00:42

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: rana pe col

offf, oricum fiecare e un caz aparte. din ceea ce au patit altele nu poti sa te ghidezi ca sa stii cum va fi la tine. intra pe forumul mamici si burtici si intreeaba acolo te rog.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#2920 2009-12-28 23:04:05

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: rana pe col

a, vreau si alta opinie...insa astept sa vad ce imi spune la control cand o sa ma duc dupa ce termin tratamentul..si daca imi zice ca nu s-a vindecat si ca trebuie cauterizata....o sa merg si la alt medic...sa cer alta opinie....


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2921 2009-12-29 11:23:13

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: rana pe col

terapia cu laser: o metoda moderna prin care celulele sunt vaporizate, fara a determina necroza tisulara, fara escara si deci fara secretie ulterioara ca si in cazul electrocauterizarii
- excizia cu ansa diatermica (electrorezectia): cu ajutorul unui curent eletric, zona modificata este indepartata, avand posibilitatea efectuarii si a biopsiei.

si  electrocauterizarea....care e cea mai des folosita....aceste proceduri sunt descrise pe prima pagina a acestui topic.....

a folost cineva terapia cu laser pt a distruge rana de pe col???


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2922 2009-12-29 11:51:17

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col

stiu ca a facut o fata de pe forum, la sanador la Dr. Tarlea si a fost multumita
eu am facut ERAD

Offline

 

#2923 2009-12-29 13:14:02

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: rana pe col

gargarita a scris:

stiu ca a facut o fata de pe forum, la sanador la Dr. Tarlea si a fost multumita
eu am facut ERAD

acest ERAD  ince consta? in cauterizarea propiu zisa?...ca am citit atatea descrieri incat nu mai stiu ce inseamna fiecare....

care credeti ca e cea mai eficienta metoda?
scz pt atatea intrebari..dar vreau sa ma informez cat mai mult...


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#2924 2009-12-29 13:18:54

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col

este electrorezectia cu ansa diatermica despre care scriai tu mai sus smile

cred ca medicul tau horaste ce e mai folositor in cazul tau.

Offline

 

#2925 2009-12-29 18:06:49

blair
New member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 20

Re: rana pe col

eu trebuie sa ma duc in ianuarie sa imi fac cauterizare cu laser si doctora mi-a spus ca nu vor fi consecinte negative in viitor

Offline

 

#2926 2009-12-29 18:12:23

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: rana pe col

blair a scris:

eu trebuie sa ma duc in ianuarie sa imi fac cauterizare cu laser si doctora mi-a spus ca nu vor fi consecinte negative in viitor

cam cat costa aceasta interventie...fie ca e cu laser sau ERAD...?

voi de unde sunteti? di ce judet/localitate?


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.