homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-152


#2870 2009-12-04 23:08:58

mara22mara
New member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 22

Re: rana pe col

buna seara buna seara smile azi am primit si eu rezultatul unei probe de secretie si in mare am inteles eu ce scrie aici dar nu prea inteleg urmatoarea : "Relativ frecvente epitelii superficiale izolate si grupate, rari bacili Gram pozitiv" ...nu prea inteleg ce inseamna ,m-ati putea ajuta? doctora mea e in C.O si nu mai am rabdare 2 sapt pana revine

Offline

 



#2871 2009-12-06 14:37:01

felicia2
New member
Inregistrat: 2006-12-25
Mesaje: 9

Re: rana pe col

Solicit un raspuns de la doctoressa. Am ceva grav? E cancer?

Offline

 

#2872 2009-12-06 17:08:46

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

felicia2 a scris:

Solicit un raspuns de la doctoressa. Am ceva grav? E cancer?

Am lasat link doctoressei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#2873 2009-12-07 17:28:06

felicia2
New member
Inregistrat: 2006-12-25
Mesaje: 9

Re: rana pe col

Buna seara, astazi mi-am luat rezultatul dupa refacerea analizei culturi col : levuri, secretie: candida frecvente PMN, inflamatie III, multiple levuri inmugurite.
M-am prezentat la dna doctor si mi-a spus: ti-am zis eu ca nu e grav? uite nu aveai streptococ B .....bine dar testul PAP zice ca am LSIL asta  este destul de grav. Nu e chiar asa mi-a raspuns. Acum ce fac?
Nu mai inteleg nimic....
Va rog dna doctor sa-mi dati un sfat si sa imi spuneti ce parere aveti de rezultatul meu PAP pt ca sunt unele modificari.
Va multumesc.

Offline

 

#2874 2009-12-07 19:28:03

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: rana pe col

trebuie sa faci colposcopie. In functie de colposcopie va trebui sau nu sa faci o biopsie.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2875 2009-12-09 10:13:35

mirelap
New member
Inregistrat: 2009-12-09
Mesaje: 16

Re: rana pe col

Buna ziua,
O intrebare pentru doctoressa:Am fost ieri la un control ginecologic unde mi-a facut Papanicolau, secretie si o ecografie intravaginala si mi-a spus ca am o rana foarte mare pe col.Ca tratament mi-a dat ovule Cerviron, supozitoare Voltaren si Vitamina A capsule moi timp de 10 zile pe luna -trei luni.Dupa aceste trei luni trebuie sa merg iarasi la control si daca rana tot exista trebuie cauterizata. Mai mi-a spus sa fac si spalaturi cu ceai de pelin sau galbenele din 2 in 2 zile in perioada de tratament. Intrebarile mele sunt: E bine sa fac aceste spalaturi daca exista rana pe col? Este vreo problema daca nu fac spalaturile?Tratamentul cu Cerviron, Voltaren si Vitamina A este corect? Mentionez ca mai mi-a spus ca am si foarte multe chisturi pe ovare dar care sunt mici si deocamdata nu prezinta risc din cauza ca  iau anticonceptionale. Mentionez ca in urma cu un an am facut Papanicolau si scria ca sunt , printe altele si frecvente levuri Candida, Iar tratamentul de atunci a fost cu ovule Polyginax si spalaturi cu ceai de galbenele 6 zile, insa nu am mai rapetat testul sa vad daca infectia a trecut.
Doctoressa, daca se poate sa imi dai un raspuns urgent ar fi foarte bine, pentru ca de maine as vrea sa incep tratamentul.
O saptamana usoara si multa sanatate!
Multumesc anticipat.

Offline

 

#2876 2009-12-10 12:16:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

felicia2 a scris:

Buna seara,
As vrea sa va povestesc problema mea si eventual daca dooctoressa poate sa-mi raspunda la rugamintea mea de a ma sfatui ce trebuie sa fac.
In urma unei histeroscopii foarte dureroase pe care am facut-o in ianuarie 2008 am ramas cu o sangerare, sangerarea era doar uneori dupa contact, in perioada ovulatiei si nu lunar. in august 2009 am avut o puternica mancarime si o sangerare mai pregnanta iar doctorul mi-a spus ca am o candida si mi-a prescris macmiror ovule , duphaston, vitamina E, vitamina K si vitamina C. In octombrie m-am hotarat sa fac testul papanicolau pt ca ultimul facut fusese in iulie 2008. Bineanteles ca am facut si o colposcopie cu urmatoarele rezultate:
7.10.2009 Col O OCE 0,7 cm, jsc tip 2 Periorif z de modif minore, intens acidofila de mici dimens cu evol endocerv = 3 mm cu punctatii pe toata suprafata. TL zincom periorif. Colpita intensa punctif citotest
TV Cistalgie :uter in RVF mobil nedur. anexe nepalp.ExS : CLN rec : cult col + secr vagin.
La cultura col a fost rezultatul: streptococ B
secretie: flora moderata cu l fram reg rare PMN
Mi-a prescris Augmentin si ovule preparate in farmacie pe care pe fisa le-a numit cefaclor.
In data de 10.11.2009 am avut programare pentru rezultatul testului papanicolau care a fost urmatorul:
(S) CLASIFICAREA PAP.C II
CS+CI
P.A -65% densitate celulara redusa, inflamator (ff)
HCK = PKH rare ci cu ASCUS  rare ci binucleat
Flora: Lactobacili, Flora bact. coccica.
(C) CLASIFICAREA PAP CII/CIII
F. mucoid innfl (fF)
CE aspect normal fizibil.
CI  si CEL metapl mature
cu obst discrioze  usoare rare ci binucleate
FL idem
Concluzii: L-SIL
Nu sunt o femeie care sa nu stie ce inseamna L sil dar dna doctor ma sperie si sa va povestesc de ce.
La citirea rezultatului mi-a spus ca nu este nimic grav....nu mi-a dat nici un tratament mi-a spus sa astept dupa cel cu antibiotic si vom repeta testul PAP. Bun am asteptat ...numai ca inainte de ciclu cat si in timpul acestuia mancarimea a revenit si de data aceasta labile mele erau aproape o rana sangeranda. Luni pe 30 nov m-am prezentat iar la cabinetul dansei care m-a intrebat de ce am venit. I-am povestit despre reactia mea la tratament si mi-a spus ca am o colpita de la antibiotic. Mi-a prescris macmiror ovule si unguent. Ce sa spun mancarimea s-a mai diminuat dar nu a trecut total. Ceea ce ma sperie foarte tare pasivitatea dnei doctor si nelinistea mea gandindu-ma la ce e mai rau. D-na doctor imi spune ca nu sunt probleme grave si nu vrea sa verific macar daca este HPV.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Sa mai astept?
Sa caut alt doctor?
Poate este nevoie de un tratament urgent, va rog sa-mi spuneti daca analizele mele reprezinta motiv de ingrijorare sau nu.
Va multumesc din tot sufletul.

nu ai nimic grav, nici vorba de cancer...
nu vad motiv sa cheltui bani pe testul hpv(care nu e ieftin si nu te ajuta cu nimic sa il faci)
nu prea inteleg eu nici de ce sa te indopi cu augmentin si sa faci iar candida...insa poate nu am toate informatiile....cefaclor e antibiotic deasemenea...deci si el te-a dus catre candidoza asta...ma rog...
si eu as mai cere o parere....din pricina acestor multe antibiotice nu din alt motiv


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2877 2009-12-10 12:20:12

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

mirelap a scris:

Buna ziua,
O intrebare pentru doctoressa:Am fost ieri la un control ginecologic unde mi-a facut Papanicolau, secretie si o ecografie intravaginala si mi-a spus ca am o rana foarte mare pe col.Ca tratament mi-a dat ovule Cerviron, supozitoare Voltaren si Vitamina A capsule moi timp de 10 zile pe luna -trei luni.Dupa aceste trei luni trebuie sa merg iarasi la control si daca rana tot exista trebuie cauterizata. Mai mi-a spus sa fac si spalaturi cu ceai de pelin sau galbenele din 2 in 2 zile in perioada de tratament. Intrebarile mele sunt: E bine sa fac aceste spalaturi daca exista rana pe col? Este vreo problema daca nu fac spalaturile?Tratamentul cu Cerviron, Voltaren si Vitamina A este corect? Mentionez ca mai mi-a spus ca am si foarte multe chisturi pe ovare dar care sunt mici si deocamdata nu prezinta risc din cauza ca  iau anticonceptionale. Mentionez ca in urma cu un an am facut Papanicolau si scria ca sunt , printe altele si frecvente levuri Candida, Iar tratamentul de atunci a fost cu ovule Polyginax si spalaturi cu ceai de galbenele 6 zile, insa nu am mai rapetat testul sa vad daca infectia a trecut.
Doctoressa, daca se poate sa imi dai un raspuns urgent ar fi foarte bine, pentru ca de maine as vrea sa incep tratamentul.
O saptamana usoara si multa sanatate!
Multumesc anticipat.

eu zic sa faci tratamentul asa cum ti-a fost prescris


mara22mara sa nu ne stresam, nu sunt probleme, rezultatul e ok

nicoletap e voie, si nu musai cu prezervativ(desi ar fi bine)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2878 2009-12-10 14:35:26

mirelap
New member
Inregistrat: 2009-12-09
Mesaje: 16

Re: rana pe col

doctoressa a scris:

mirelap a scris:

Buna ziua,
O intrebare pentru doctoressa:Am fost ieri la un control ginecologic unde mi-a facut Papanicolau, secretie si o ecografie intravaginala si mi-a spus ca am o rana foarte mare pe col.Ca tratament mi-a dat ovule Cerviron, supozitoare Voltaren si Vitamina A capsule moi timp de 10 zile pe luna -trei luni.Dupa aceste trei luni trebuie sa merg iarasi la control si daca rana tot exista trebuie cauterizata. Mai mi-a spus sa fac si spalaturi cu ceai de pelin sau galbenele din 2 in 2 zile in perioada de tratament. Intrebarile mele sunt: E bine sa fac aceste spalaturi daca exista rana pe col? Este vreo problema daca nu fac spalaturile?Tratamentul cu Cerviron, Voltaren si Vitamina A este corect? Mentionez ca mai mi-a spus ca am si foarte multe chisturi pe ovare dar care sunt mici si deocamdata nu prezinta risc din cauza ca  iau anticonceptionale. Mentionez ca in urma cu un an am facut Papanicolau si scria ca sunt , printe altele si frecvente levuri Candida, Iar tratamentul de atunci a fost cu ovule Polyginax si spalaturi cu ceai de galbenele 6 zile, insa nu am mai rapetat testul sa vad daca infectia a trecut.
Doctoressa, daca se poate sa imi dai un raspuns urgent ar fi foarte bine, pentru ca de maine as vrea sa incep tratamentul.
O saptamana usoara si multa sanatate!
Multumesc anticipat.

eu zic sa faci tratamentul asa cum ti-a fost prescris


mara22mara sa nu ne stresam, nu sunt probleme, rezultatul e ok

nicoletap e voie, si nu musai cu prezervativ(desi ar fi bine)

Multumesc pentru raspuns. Dar oare nu imi irit mai tare colul de la acest irigator?

Offline

 

#2879 2009-12-10 14:42:42

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: rana pe col

incearca sa nu atingi colul... este simplu...

Offline

 

#2880 2009-12-14 16:08:12

Lokyta
New member
Inregistrat: 2009-12-14
Mesaje: 16

Re: rana pe col

Buna ziua ! Am si eu o intrebare la care as dori un raspuns rapid daca se poate ca sunt fff speriata ..... :( am fost la un control de rutina(primul din viata mea ) si am fost diagnosticata cu cervicita ( o rana f mica pe col ) si mi s-a dat tratament ... zanocin 1 tb din 12 in 12 ore , 10 pastile ... flucoric tb 50mg tot 1 tb din 12 in 12 ore .. urinex 3 tb pe zi ... no-spa 1 pe zi si cervugid ovule 12 .... am inceput tratamentul vineri ... si astazi m-am trezit ca imi curge sange e ceva normal ?????? ma sperie lucrul asta .. oare sa ma duc la control sau sa-mi sun medicul ???? ce tb sa faccc ????? va rog din suflet sfatuiti-ma ... astept raspunsurile voastre :( :( :( .... app mi-am sunat medicul si mi-a zis sa nu ma sperii ca cica mi-a venit menstra ???? oare tb sa-mi vina dupa calcule pe 23-24 nu pe 14 ??? mi-a veni cu 9-10 zile inainte ????? sincer nu mai inteleg nimic ... astept raspunsul tau doctoressa ... aaa am uitat sa precizez ca inainte luam regevidon si eu dupa capul meu daca mi-a dat antibiotic nu am mai luat ... si mai aveam luat oare de aceea a  venit menstraaa :(((((((((( offfff astept rasp voatre plssss

Ultima oara a fost editat de Lokyta (2009-12-14 20:55:50)

Offline

 

#2881 2009-12-14 21:27:07

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col

pai dak luai AC si le-ai intrerupt...de-aia ti-a venit menstruatia smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#2882 2009-12-14 21:37:28

Lokyta
New member
Inregistrat: 2009-12-14
Mesaje: 16

Re: rana pe col

YoHanna sper sa fie si cum zici tu .. chestia este ca dupa simptome adica ma doare burta etc ar fi menstra sorry de greseli dar chiar sunt speriata :( .... deci in concluzie tb sa stau fara grija ? :( ... si app oare sa ma "iau" cervugid ( parca asa se scrie ) ovule ? oricum ms din suflet pt rasp

Ultima oara a fost editat de Lokyta (2009-12-14 21:38:35)

Offline

 

#2883 2009-12-16 14:03:37

nico-lia
New member
Inregistrat: 2009-12-16
Mesaje: 8

Re: rana pe col

buna.am si eu o intrebare. am fost depistata si eu cu rana pe col uterin si as dorii sa aflu daca pot sa-mi administrez ovule si in timpul menstruatiei?multumesc

Offline

 

#2884 2009-12-16 14:28:15

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col

nico-lia poti sa-ti pui ovule in timpul menstruatiei dar nu isi fac efectul,deoarece curg odata cu menstra.

Lokyta cervugid sa incepi sa pui dupa ce-ti trece menstruatia smile care e 100% k e menstruatie... smile a venit mai devreme datorita motivului care l-am zis.asa e normal sa se int cand opresti AC inainte de pauza de 7 zile smile
si sper k stii k trebuie sa eviti contactele sexuale pana termini tratamentul. smile

Ultima oara a fost editat de YoHanna (2009-12-16 14:31:11)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#2885 2009-12-17 13:01:35

Lokyta
New member
Inregistrat: 2009-12-14
Mesaje: 16

Re: rana pe col

YoHanna ms mult ... da stiu oricum pana nu ma vindec nu se atinge de mine ubitu :D:D:D .... pooop dolce

Offline

 

#2886 2009-12-17 15:21:15

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col

cu mare placere puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#2887 2009-12-18 11:49:57

nico-lia
New member
Inregistrat: 2009-12-16
Mesaje: 8

Re: rana pe col

ms mult YoHanna

Offline

 

#2888 2009-12-19 21:23:25

Oanna_34
New member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 15

Re: rana pe col

Buna fetelor! Si eu ma confrunt cu probleme asemanatoare voua. Sunt casatorita, am 3 copii si pana acum,la varsta de 34 ani am avut un singur partener sexual (sotul meu). La 1 octombrie a.c. am fost la un control ginecologic de rutina (spre rusinea mea dupa 8 ani de la ultima nastere) si am avut neplacerea sa aflu la examenul colposopic 2 diagnostice: col lezional si nodul fibromatos subseros. In aceeasi zi am facut si test Papa la care a iesit clasaIII L SIL. In urma rezultatului am facut ERAD in noiembrie dupa care am asteptat pana azi rezultatul biopsiei care este urmatorul: "Cervicita cronica ulcerativa polipoida, displazie simpla si moderata (CIN I CIN II) realizata prin acantoza, metaplazie pavimentoasa matura si imatura, arie restransa de papilom plan". Am plins in cabinet nu m-am putut abtine din cauza faptului ca am iesit pozitiv HPV, a fost frustrant avind in vedere ca am avut un singur partener sexual pana la varsta asta, ma asteptam la o oarecare infectie, mai usoara nu la HPV. Nu vreau sa va plictisesc. Am 2 intrebari si pentru DOCTORESSA si pentru voi: ce as mai putea face in urma rezultatului (un sfat) si care ar fi cauza durerii si amortelii in zona pubiana? Mentionez ca d-na dr. a dat din umeri cand am intrebat-o de amorteala din zona pubiana, iar de tratamente viitoare nici vorba, doar evaluare periodica si a mentionat ca ea si-a facut datoria. Va multumesc si va doresc multa sanatate si putere in lupta cu HPV.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.