homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-151


#2851 2009-11-13 13:30:19

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: rana pe col

fa asa cum ti-a zis ea. ovulele sunt facute de acelasi laborator si sunt create pt acelasi tip de probleme, unele mai usoare altele mai grave. daca dr. considera asta atunce este exact ce tb. sa faci. Eu am zis asa pt ca si eu am pierdut mult timp cu apa de ploaie...

Offline

 



#2852 2009-11-14 21:26:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

kriki a scris:

scuze ca va deranjez iar... am sunat inapoi la doctorita mea intrucat aveam senzatia ca se referea si ea la cervicid ca mi-a zis sa iau 12 zile cerviron si apoi a zis o cutie. o cutie de cerviron are 10 si cea de cervugid are 12 pastile. cand i-am zis asta o zis ca nu ca sa iau cerviron cum mi-a zis, sa nu schimb. are ceva daca incep cu cerviron si apoi dupa ce ma duc la control iau cervugid si pe urma iar cerviron? daca iau cervugid acum o sa imi sara in cap ca nu am ascultat-o

ia cerviron


alexandraselfpar a fi valorile normale ale testului folosit....


x_ynna secretia ta ceva mai abundenta poate fi determinata de prezenta ranii de pe col
eu zic sa mergi sa o rezolvi(cauterizezi)...e mai bine asa
pina atunci poti face sex


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2853 2009-11-17 23:40:58

ella_m
New member
Inregistrat: 2009-11-10
Mesaje: 14

Re: rana pe col

buna seara.am si eu o intrebare cu rana asta pecol.nu se recomanda mai intai un tratament si dupa daca nu se vede nici o modificare la  cauterizare???? cat se poate sa stai cu eape tratamente????  ar dauna ceva pt o eventuala sarcina(peste 2-3 ani???)  nu de alta dar am citit destul de multe articole in care se spunea: "cauterizarea nu mai este indicat...si ceva de genu k in multe tari nu se mai face". va multumesc

Offline

 

#2854 2009-11-17 23:53:10

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: rana pe col

ella_, normal ar trebui sa incerci un tratament. dar in ce stadiu e rana ta? sa stii ca am o cunostinta care are o rana. o trateaza, ii reapare, iar o trateaza, iar ii reapare. pana la urma a ramas insarcinata, pentru ca isi dorea si i-a spus dr ei ca o sarcina poate sa vindece o rana pe col. depinde si de stadiul in care e. ai citit ca nu mai e indicat si ca nu se mai face..dar ce? e ca un trend? a fost si i sa dus timpul?
daca ai o rana du-te la un dr, daca ai fost si ti-a zis sa te cauterizi, eu m-as mai duce la inca unul.


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#2855 2009-11-18 09:11:32

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: rana pe col

ella_m a scris:

buna seara.am si eu o intrebare cu rana asta pecol.nu se recomanda mai intai un tratament si dupa daca nu se vede nici o modificare la  cauterizare???? cat se poate sa stai cu eape tratamente????  ar dauna ceva pt o eventuala sarcina(peste 2-3 ani???)  nu de alta dar am citit destul de multe articole in care se spunea: "cauterizarea nu mai este indicat...si ceva de genu k in multe tari nu se mai face". va multumesc

citologia Papanicolau cum iti iese? cand ai o rana pe col tb. sa faci mai multe investigatii ca sa poti actiona corect catre tratarea ei.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2856 2009-11-18 16:54:17

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: rana pe col

Am si eu o intrebare, va roggggg ....
E pt o prietena draga, care din pacate nu are cum sa intre pe forum.
A fost la control si i s-a spus ca are o rana pe col. I s-au luat probe pt PAp si secretie, si i s-a spus sa faca o colposcopie.
Momentan n-are multe date despre aceasta rana ... pana nu ies analizele, nici doctorul nu se pronunta.

Intrebarea: rezultatul colposcopiei il ia pe loc sau dureaza zile? ce presupune colposcopia asta?

Mersi mult.  wave

Ultima oara a fost editat de aliy (2009-11-18 16:54:47)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#2857 2009-11-18 17:18:41

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: rana pe col

iata ce presupune coposcopia:

http://img261.imageshack.us/img261/9168/colposcopie.jpg

http://www.cmeuromed.ro/colposcopia/

Offline

 

#2858 2009-11-18 21:20:41

ella_m
New member
Inregistrat: 2009-11-10
Mesaje: 14

Re: rana pe col

multumesc de raspunsuri. cand am fost la control ca ma o infalamtie (posibila rana) si a zis sa astept rasp la papanicolau. acelami-a iesit clasa 1. si cand am sunta-o pt rezultate mi-a zis asistenta sa vin pt cauterizare. atunci am ramas soooccc.doctorita imi spusese k ink nu e nevoie nu imi spusese nimik de cauterizare si asistenta......  singurul lucru care l-a descoperit in neregula e  cik o mik infectie pt care mi-a dat metrodidazol si ovule. nu ar fi fost mai logik mai intai sa  vad cum decurge un tartament ????
si despre faptul ca nu se mai cauterizeaza am citit pe siteul oanei cuzino.
va multumesc din nou de rasp.

Offline

 

#2859 2009-11-19 14:32:18

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: rana pe col

stiti in cat timp se da rezultatul colposcopiei?
mersi

p.s: mersi adalberta; nu stiam cum se face; credeam ca e ceva mult mai complicat

Ultima oara a fost editat de aliy (2009-11-19 14:34:25)


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#2860 2009-11-19 14:47:28

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

pe loc primesti rezultatul
nu se analizeaza secretia , se vizualizara colul si daca prezinta modificari sub anumite substante

Offline

 

#2861 2009-11-25 21:33:53

alina_l
New member
Inregistrat: 2009-11-25
Mesaje: 16

Re: rana pe col

Buna. Si eu am o problema cu o rana pe col si nu numai. Acum aproximativ un an am fost la medic din cauza unei scurgeri mai abundente, fara alte probleme, ocazie cu care mi-a spus ca am si o rana pe col pe care o sa o poata trata numai dupa ce imi rezolva cauza (analiza secretiei imi zicea flora de gradul IV). Am urmat tratamentele pe care mi le-a dat (cu niste ovule combinate preparate la farmacie, apoi cu meclon si  spalaturi cu septovag, apoi cu ceai de galbenele si cu apa oxigenata). Flora tot IV a ramas. Am hotarat sa merg si la alt medic. Mi-a facut colposcopie, a zis ca nu e grava rana, la limita dintre normal si patologic si ca nu recomanda cauterizarea la pacientele care nu au nascut. Am mai urmat 2 luni tratament cu cerviron si colpotrophine. Mi-a facut si Pap, pe care nu mi l-a explicat. Zice acolo:descuamare marcata de celule tip intermediar si superficial, celule in metaplazie scuamoasa prezente, rare celule binucleate, multiple celule tip endocervical, masiv fond inflamator, nespecific, Pap tip II, diagnostic cervicita cronica. Am schimbat si doctorul asta pt ca ma nemultumea atitudinea lui, nu mi-a facut nicio analiza de secretie ca sa vada cauza ranii si mi se parea ca cervironul n-o sa rezolve problema.
M-am dus la altul, ultima analiza de secretie spune:relativ frecvente leucocite, frecventa flora bacilara, rare filamente miceliene; cultura: candida albicans prezenta. Am facut si tratamentul pt candida cu gynofort, acum iau cervugid si fac bai de aburi cu sare de bazna pt inflamatie pt ca tot timpul ma simt umflata si ma si cam doare burta. Intrebarea mea e: e grava problema? Daca nu, de ce nu se rezolva odata? Sa mai consult si alt medic? Ca toti mi se pare ca te trateaza superficial. M-am si saturat de atatea tratamente, de un an iau pe ovule si ma gandesc ca oi fi distrus toata flora normala.

Offline

 

#2862 2009-11-25 22:20:14

september
New member
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 65

Re: rana pe col

draga mea, problema ta nu e grava; trebuie sa tratezi infectia sau infectiile care intretin rana; te sfatuiesc sa faci analize mai amanuntite sa vezi despre ce este vorba exact; sunt infectii care nu se vad la un simplu examen bacteriologic si care pot fi cauza problemei tale; asadar recomandat e sa faci cultura col, test micoplasme si test chlamydia; aiurea ca medicii astia nu informeaza si nu le recomanda decat atunci cand ne hotaram sa facem bebe; eu am avut rana pe col cauzata de ureaplasma despre care habar nu aveam si care nu iese la ex bacteriologic; nici macar e-coli nu iese la ex bacteriologic; asa ca fa tratamentul cum ti s-a spus si repeta analizele, de data asta complete ca sa stai linistita; toate femeile active sexual ar trebui sa faca analizele astea o data pe an; e mai usor sa previi decat sa vindeci, s-apoi suntem viitoare mamici, nu ne jucam cu astea.

Offline

 

#2863 2009-11-26 17:21:10

alina_l
New member
Inregistrat: 2009-11-25
Mesaje: 16

Re: rana pe col

september a scris:

draga mea, problema ta nu e grava; trebuie sa tratezi infectia sau infectiile care intretin rana; te sfatuiesc sa faci analize mai amanuntite sa vezi despre ce este vorba exact; sunt infectii care nu se vad la un simplu examen bacteriologic si care pot fi cauza problemei tale; asadar recomandat e sa faci cultura col, test micoplasme si test chlamydia; aiurea ca medicii astia nu informeaza si nu le recomanda decat atunci cand ne hotaram sa facem bebe; eu am avut rana pe col cauzata de ureaplasma despre care habar nu aveam si care nu iese la ex bacteriologic; nici macar e-coli nu iese la ex bacteriologic; asa ca fa tratamentul cum ti s-a spus si repeta analizele, de data asta complete ca sa stai linistita; toate femeile active sexual ar trebui sa faca analizele astea o data pe an; e mai usor sa previi decat sa vindeci, s-apoi suntem viitoare mamici, nu ne jucam cu astea.

Multumesc de raspuns. Niciunul din cei 3 medici la care am fost nu mi-a pomenit ca ar trebui sa fac analize suplimentare. Daca asta e conditia sa ma trateze mai serios, sa le spun ca intentionez sa fac un copil, asta o sa le zic, oricum ma gandesc si la asta pentru urmatorii doi ani.

Offline

 

#2864 2009-12-02 00:17:48

aaaaaa
Membru
Inregistrat: 2009-11-30
Mesaje: 2

Re: rana pe col

Buna,am si eu o intrebare. Am facut controulu ginecologic anual(consultatie,papanicoilau,echografie) si totul a fost in regula la control si ecografie. Ieri mi-au venit rezultatle de la pap si medicul mi-a zis ca am candida, dar ca nu am nici o rana(asta a reiesit si din echografie si din pap) si mi-a dat tartament cu lomexin crema si spalaturi cu  tantum rosa. Azi am inceput tratamentul si am facut o spalatura cu tantum rosa folosind irigatorul(si am introdus tot varful ala care se ataseaza la pompita). Cand am fost la toaleta acum seara am observat pe absorbantul zilnic o secretie rozalie,mai deschisa ca la menstruatie(care ar trebui sa-mi vina cam pe 10). Este posibil sa fi facut o rana pe col? Multumesc!

Offline

 

#2865 2009-12-02 10:15:10

mari23
Membru
Inregistrat: 2009-08-31
Mesaje: 2

Re: rana pe col

Buna fetelor!In urma cu 1 saptamana am inceput sa fac tratament cu lomexin ovule concomitent cu flucovim capsule,cate una la 3 zile iar dupa o saptamana sa repet.Mi s-a recomandat acest tratament ca urmare a depistarii unei micoze,care cik nu ar fi candida,ar fi o forma mai usoara.Inainte sa incep tratamentul am facut spalaturi cu tantum rosa folosind irigatorul,iar dupa introducerea primului ovul au inceput sa apara pete rozalii pe protej-slip.Dupa 3 zile knd am introdus si al-2-lea ovul am inceput practic sa sangerez dar nu arata ca menstruatia ci avea o culoare maronie,kiar si cu niste cheaguri de sange inchise la culoare.Am avut acum 1 an o cauterizare pt o rana mica dar mai multi medici mi-au zis k am un col perfect sanatos in acest moment.De vreo 6 luni am sangerari intre menstruatii,mai precis la jumatatea perioadei dintre menstruatii,dar acum dureaza f mult aceasta sangerare si simt si usoare usturimi.S-a produs oare vreo iritatie de la tratament,de la spalatura cu irigatorul,sau de la Lactacyd cu care imi efectuez igiena intima?Doctoressa ma poti ajuta cu niste raspunsuri,te rog!Multumesc anticipat

Ultima oara a fost editat de mari23 (2009-12-10 17:00:47)

Offline

 

#2866 2009-12-04 17:15:49

felicia2
New member
Inregistrat: 2006-12-25
Mesaje: 9

Re: rana pe col

Buna seara,
As vrea sa va povestesc problema mea si eventual daca dooctoressa poate sa-mi raspunda la rugamintea mea de a ma sfatui ce trebuie sa fac.
In urma unei histeroscopii foarte dureroase pe care am facut-o in ianuarie 2008 am ramas cu o sangerare, sangerarea era doar uneori dupa contact, in perioada ovulatiei si nu lunar. in august 2009 am avut o puternica mancarime si o sangerare mai pregnanta iar doctorul mi-a spus ca am o candida si mi-a prescris macmiror ovule , duphaston, vitamina E, vitamina K si vitamina C. In octombrie m-am hotarat sa fac testul papanicolau pt ca ultimul facut fusese in iulie 2008. Bineanteles ca am facut si o colposcopie cu urmatoarele rezultate:
7.10.2009 Col O OCE 0,7 cm, jsc tip 2 Periorif z de modif minore, intens acidofila de mici dimens cu evol endocerv = 3 mm cu punctatii pe toata suprafata. TL zincom periorif. Colpita intensa punctif citotest
TV Cistalgie :uter in RVF mobil nedur. anexe nepalp.ExS : CLN rec : cult col + secr vagin.
La cultura col a fost rezultatul: streptococ B
secretie: flora moderata cu l fram reg rare PMN
Mi-a prescris Augmentin si ovule preparate in farmacie pe care pe fisa le-a numit cefaclor.
In data de 10.11.2009 am avut programare pentru rezultatul testului papanicolau care a fost urmatorul:
(S) CLASIFICAREA PAP.C II
CS+CI
P.A -65% densitate celulara redusa, inflamator (ff)
HCK = PKH rare ci cu ASCUS  rare ci binucleat
Flora: Lactobacili, Flora bact. coccica.
(C) CLASIFICAREA PAP CII/CIII
F. mucoid innfl (fF)
CE aspect normal fizibil.
CI  si CEL metapl mature
cu obst discrioze  usoare rare ci binucleate
FL idem
Concluzii: L-SIL
Nu sunt o femeie care sa nu stie ce inseamna L sil dar dna doctor ma sperie si sa va povestesc de ce.
La citirea rezultatului mi-a spus ca nu este nimic grav....nu mi-a dat nici un tratament mi-a spus sa astept dupa cel cu antibiotic si vom repeta testul PAP. Bun am asteptat ...numai ca inainte de ciclu cat si in timpul acestuia mancarimea a revenit si de data aceasta labile mele erau aproape o rana sangeranda. Luni pe 30 nov m-am prezentat iar la cabinetul dansei care m-a intrebat de ce am venit. I-am povestit despre reactia mea la tratament si mi-a spus ca am o colpita de la antibiotic. Mi-a prescris macmiror ovule si unguent. Ce sa spun mancarimea s-a mai diminuat dar nu a trecut total. Ceea ce ma sperie foarte tare pasivitatea dnei doctor si nelinistea mea gandindu-ma la ce e mai rau. D-na doctor imi spune ca nu sunt probleme grave si nu vrea sa verific macar daca este HPV.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Sa mai astept?
Sa caut alt doctor?
Poate este nevoie de un tratament urgent, va rog sa-mi spuneti daca analizele mele reprezinta motiv de ingrijorare sau nu.
Va multumesc din tot sufletul.

Offline

 

#2867 2009-12-04 18:33:18

nicoletap
Membru
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 2

Re: rana pe col

am si eu  o problema. de un an de zile ma tratez pt streptoco beta hemolitic si nu reusesc sa scap de el. mentionez ca am si o mica rana pe col. partenerul meu are amigdale si in ultima vreme se plange de niste pete albe care ii tot ies pe ele. e posibil sa sufere se strptococ si de acolo sa il tot iau?

Offline

 

#2868 2009-12-04 18:54:14

nicoletap
Membru
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 2

Re: rana pe col

daca se poate un  raspuns va rog. acum urmez un tratament cu crevugid 3 cutii. este voie contact sexual in pauza de dintre? si daca da cu prezervativ?

Offline

 

#2869 2009-12-04 22:05:54

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: rana pe col

felicia, ar trebui sa mai ceri parerea unui medic si sa faci si testul hpv...   zona acidofila de la colposcopie poate duce cu gandul si la asa ceva...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.