homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-149


#2813 2009-11-02 16:43:55

mada001
New member
Inregistrat: 2009-05-25
Mesaje: 27

Re: rana pe col

dar mananc bine,tocmai ca sa nu-mi afecteze stomacul:( oare sa iau si un hepatoprotector? daca mai iau si hepatoprotetcor,nu se aduna prea multe pastilute?


nefericire... unde esti ca sa-mi privesti zambetul?chicot

Offline

 



#2814 2009-11-02 16:44:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col

nu, nu e cazul... cel mult un antifungic, ca sa nu te trezesti cu candida, dar Biotics ar trebui sa fie suficient

Offline

 

#2815 2009-11-02 16:48:01

mada001
New member
Inregistrat: 2009-05-25
Mesaje: 27

Re: rana pe col

aha....multumesc:*


nefericire... unde esti ca sa-mi privesti zambetul?chicot

Offline

 

#2816 2009-11-03 11:40:06

blair
New member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 20

Re: rana pe col

Buna fetelor!

Sa va povestesc si problema mea, poate ma puteti ajuta cu un sfat smile

Am fost la ginecolog pentru un control de curand si mi-a spus ca am o rana pe col destul de mare si urata.
Mi-am facut analiza la secretie (citologie si bacteriologie) si ieri am luat rezultatele. Se pare ca nu am absolut nicio infectie (nici candida, nici trichomonas vaginalis).
La bacteriologie scrie:
Cultura secretie col : Pe mediile insamantate nu au crescut germeni patogeni. Candida absenta
Mycoplasma / Ureaplasma : absente amandoua.
La citologie:
Flora gram pozitiva: frecventi bacili , rari coci
Flora gram negativa: relativ frecventi bacili

Doamna doctor a spus ca e nevoie de cauterizare, insa nu imi doresc sa ajung acolo si o sa fac tot posibilul sa imi treaca fara. Credeti ca e posibil?  hmm 

Nu stiu de la ce am aceasta rana, desi am intrebat de mai multe ori, nu mi s-a spus. Nu am folosit niciodata ob-uri, deci de la asta nu are cum.

Ca tratament am o cutie de meclon ovule  - unul la 3 zile si ovule cervugid - unul la 2 zile. Trebuie sa fac si spalaturi inainte de fiecare ovul cu femigin B.
As incerca si ceva remedii naturiste, ce parere aveti?

Offline

 

#2817 2009-11-03 19:15:30

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Ai facut vreo colposcopie, draguta? Doar asa poti fi sigura daca ai sau nu rana pe col. Si mie mi s-a zis ca am rana, pe cand ea e doar ectopie - asta am descoperit la colposcopie.
Inainte sa faci orice tratament, vezi exact ce ai pe col smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2818 2009-11-03 22:55:23

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: rana pe col

si un papanicolau ar cam trebui, nu?

Offline

 

#2819 2009-11-04 19:08:19

blair
New member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 20

Re: rana pe col

Am facut colposcopie ultima data cand am fost. Mi-a spus ca portiunile rosii sunt anormale, pe cand cele negre de pe ecran sunt normale si mi s-a parut si mie destul de mare cand am vazut-o.

Papanicolau nu am facut, insa mi-a recomandat sa fac test HPV. Am intrebat-o daca e posibil sa am, desi am avut un sg prieten si amandoi am fost virgini si mi-a spus ca da, pt ca a mai intalnit cazuri si mai bine sa fiu sigura inainte sa fac cauterizarea .  cesafac  Desi eu nu prea as vrea sa ajung la cauterizare   grater

Aveti vreo idee de la ce ar putea fi aceasta rana ? As vrea sa stiu pe viitor.

Mersi   puss

Offline

 

#2820 2009-11-04 22:00:33

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: rana pe col

ar trebui facut pap. daca nu iese ok, atunci faci si genotiparea hpv

Offline

 

#2821 2009-11-06 13:38:43

me_mary
Membru
Inregistrat: 2009-11-06
Mesaje: 2

Re: rana pe col

Buna fetelor,
Am si eu din pacate problema cu colul, acum muuulte luni mi-a confirmat medicul meu ginecolog ca am o rana, care mai si sangera, am facut multe luni tratament pt rana cu cervugid, cerviron si pentru o infectie cu diverse medicamente.
De asemenea din cauza ca nu trecea am mers la alt doctor care mi-a spus acelasi lucru, ca nu e foarte grav si sa continuui tratamentul.
Apoi, am mers la doctorul meu care mi-a spus ca s-a vindecat, dar dupa o spatamana, deoarece nu ma simteam bine, simteam usturimi mari, am mers la alt doctor care mi-a spus ca am o rana urata si sa merg sa ma cauterizez.
Am fost foarte speriata si am vorbit cu  mama si o buna prietena care  m-a indrumat spre un doctor, la care am ajuns si mi-a confirmat ca exista rana insa, in cazul in care PAP este 2 si fac acest test macar 1 data pe an nu trebuie recurs la cauterizare deoarece e ceva radical si poate duce chiar la infertilitate, din cate am citit in alte tari este interzisa cauterizarea bang si la noi e foarte practicata nustiu .Am continuat sa fac tratament cu feminella si viviflor  insa dupa ce am terminat tratamentul simt inca un disconfort:( chiar nu mai stiu ce sa fac deoarece am ajuns sa imi fie frica si sa am contact sexual...as dori daca stiti ceva tratamente naturiste ce ar putea da roade.Multumesc.

Ultima oara a fost editat de me_mary (2009-11-06 14:02:14)


" Femeile sunt pasionate de matematica. Isi impart varsta la 2, dubleaza pretul hainelor si adauga intotdeauna 5 ani la varsta prietenei cele mai bune. "

Offline

 

#2822 2009-11-06 15:10:04

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: rana pe col

draga mea, cauterizarea este preferabil sa nu fie metoda de electie in cazul in care ai infectie cu HPV (adica aceasta ti-a provocat rana) Daca nu, atunci nu trebuie sa ai retineri in privinta cauterizarii. Rana pe col poate fi facuta si din cauza altor microbi.

Offline

 

#2823 2009-11-08 00:01:56

blair
New member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 20

Re: rana pe col

doctoressa, se poate sa imi spuneti si mie o parere despre mesajul pe care l-am scris mai sus?

Chiar e nevoie de cauterizare cand nu am nicio infectie, nu sangerez si rezultatele analizelor sunt cele de mai sus?  supa

Offline

 

#2824 2009-11-08 21:34:28

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: rana pe col

blair a scris:

Buna fetelor!

Sa va povestesc si problema mea, poate ma puteti ajuta cu un sfat smile

Am fost la ginecolog pentru un control de curand si mi-a spus ca am o rana pe col destul de mare si urata.
Mi-am facut analiza la secretie (citologie si bacteriologie) si ieri am luat rezultatele. Se pare ca nu am absolut nicio infectie (nici candida, nici trichomonas vaginalis).
La bacteriologie scrie:
Cultura secretie col : Pe mediile insamantate nu au crescut germeni patogeni. Candida absenta
Mycoplasma / Ureaplasma : absente amandoua.
La citologie:
Flora gram pozitiva: frecventi bacili , rari coci
Flora gram negativa: relativ frecventi bacili

Doamna doctor a spus ca e nevoie de cauterizare, insa nu imi doresc sa ajung acolo si o sa fac tot posibilul sa imi treaca fara. Credeti ca e posibil?  hmm 

Nu stiu de la ce am aceasta rana, desi am intrebat de mai multe ori, nu mi s-a spus. Nu am folosit niciodata ob-uri, deci de la asta nu are cum.

Ca tratament am o cutie de meclon ovule  - unul la 3 zile si ovule cervugid - unul la 2 zile. Trebuie sa fac si spalaturi inainte de fiecare ovul cu femigin B.
As incerca si ceva remedii naturiste, ce parere aveti?

sa reamintim mesajul tau.

In cazul de mai sus trebuie sa faci un papanicolau. in functie de acesta va trebui sa mai faci investigatii sau sa apelezi la procedura pe col. nu te juca cu lucrurile astea. doctorita nu ti-a zis sa faci un papanicolau?

Offline

 

#2825 2009-11-09 01:44:40

blair
New member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 20

Re: rana pe col

Buna!

Doctorita mi-a spus sa mai fac doar testul HPV, nu si papanicolau. Dar o voi ruga data viitoare sa imi faca si papanicolau, ca sa am toate informatiile necesare, sa stiu ce e de facut in continuare   sad

Offline

 

#2826 2009-11-09 10:38:08

flo2009
Full member
De la: brasov
Inregistrat: 2009-11-06
Mesaje: 106

Re: rana pe col

si mie mi- sa descoperit la inceputul anului la un control o rana pe col mi sa spus ca este posibil sa ma fi nascut cu ea tot atunci am facut si testul papanicolau care m-ia  iesit bine  rana de pe col a zis ca deocamdata nu trebuie cauterizata

Offline

 

#2827 2009-11-09 10:43:21

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: rana pe col

poate nu trebuie cauterizata, dar trebuie tratata...
nu ti-a dat tratament?

Offline

 

#2828 2009-11-09 11:40:13

flo2009
Full member
De la: brasov
Inregistrat: 2009-11-06
Mesaje: 106

Re: rana pe col

mi-a dat numai pentru candida glabrata ,nizoral pastilesi ovule cervugid

Offline

 

#2829 2009-11-09 11:43:40

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

Cervugidul este pentru rana. Nu trateaza candida.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#2830 2009-11-09 16:23:31

kriki
New member
Inregistrat: 2007-08-16
Mesaje: 55

Re: rana pe col

Am si eu o problema.  am fost anul trecut prin octombrie la un control si mi-a descoperit rana pe col. Mi-a dat un tratament cu ovule polyginax, insa nu mi-a spus sa revin sa vada daca s-a tratat iar eu nu stiam prea multe de rana pe col. Azi am fost iar la un control pentru ca de cateva zile am o secretie mai abndenta si azi a devenit maronie. Mi-a spus ca inca am rana pe col si sangereaza si mi-a recoltat secretie pentru Papanicolau si test de secretie. E o problema mare ca am stat un an cu rana fara sa stiu de ea? S-ar fi putut dezvlota deja in cancer? Sunt f speriata, va rog spuneti-mi...doar miercuri ma duc dupa rezultate

Offline

 

#2831 2009-11-09 16:31:32

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col

S-a agravat daca ai stat asa, da ... acum n-are sens sa te sperii si sa te gandesti la cancer, ca nu e cazul, o sa-ti spuna medicul daca e nevoie de cauterizare sau de tratament.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.