homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-147


#2775 2009-10-17 09:32:18

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Neata buna,

eu am o intrebare (din nou) luna asta am facut tratament cu o cutie de Cervugid, din totalul de 2 cutii ce mi-au fost prescrise. Colposcopia a aratat insa, ca nu am decat ectopie, iar medicul a zis ca nu e nevoie sa aplic si cea de-a doua cutie, caci nu va avea efect pe ectopie, dar daca vreau sa termin tratamentul, pot, pentru ca nu va avea efecte negative in nici un caz.

Acuma, intrebarea e: sa termin si cea de-a doua cutie, dupa menstra, sau mai bine ma orientez catre niste ovule cu lactobacili, ca sa-mi refac flora? Care are mai multa logic? (eu inclin spre ovulele cu lactobacili, dar nu sunt sigura...)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 



#2776 2009-10-17 18:07:38

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

blueeyes a scris:

Neata buna,

eu am o intrebare (din nou) luna asta am facut tratament cu o cutie de Cervugid, din totalul de 2 cutii ce mi-au fost prescrise. Colposcopia a aratat insa, ca nu am decat ectopie, iar medicul a zis ca nu e nevoie sa aplic si cea de-a doua cutie, caci nu va avea efect pe ectopie, dar daca vreau sa termin tratamentul, pot, pentru ca nu va avea efecte negative in nici un caz.

Acuma, intrebarea e: sa termin si cea de-a doua cutie, dupa menstra, sau mai bine ma orientez catre niste ovule cu lactobacili, ca sa-mi refac flora? Care are mai multa logic? (eu inclin spre ovulele cu lactobacili, dar nu sunt sigura...)

si eu inclin spre ovulele cu lacotbacili

Offline

 

#2777 2009-10-18 15:07:36

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: rana pe col

Am fost si eu la dr Bratila , mi-a placut ...f profesionist ..mi-a explicat tot ...si avand in vedere ca nu am nici un copil, sa nu fac inca conizatie si sa fac pap si testul hpv la 6 luni ..sa tin sub control rana ..nu mi-a dat tratament ..


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#2778 2009-10-18 17:08:46

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: rana pe col

lady in black a scris:

blueeyes a scris:

Neata buna,

eu am o intrebare (din nou) luna asta am facut tratament cu o cutie de Cervugid, din totalul de 2 cutii ce mi-au fost prescrise. Colposcopia a aratat insa, ca nu am decat ectopie, iar medicul a zis ca nu e nevoie sa aplic si cea de-a doua cutie, caci nu va avea efect pe ectopie, dar daca vreau sa termin tratamentul, pot, pentru ca nu va avea efecte negative in nici un caz.

Acuma, intrebarea e: sa termin si cea de-a doua cutie, dupa menstra, sau mai bine ma orientez catre niste ovule cu lactobacili, ca sa-mi refac flora? Care are mai multa logic? (eu inclin spre ovulele cu lactobacili, dar nu sunt sigura...)

si eu inclin spre ovulele cu lacotbacili

cum se numesc aceste ovule?

Offline

 

#2779 2009-10-18 18:38:45

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Gyniel sau Gynophilus. Ambele variante au lactobacili.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2780 2009-10-18 22:56:43

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: rana pe col

multumesc!

Offline

 

#2781 2009-10-18 23:46:31

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

N-ai pentru ce.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2782 2009-10-19 09:00:50

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

blueeyes a scris:

Neata buna,

eu am o intrebare (din nou) luna asta am facut tratament cu o cutie de Cervugid, din totalul de 2 cutii ce mi-au fost prescrise. Colposcopia a aratat insa, ca nu am decat ectopie, iar medicul a zis ca nu e nevoie sa aplic si cea de-a doua cutie, caci nu va avea efect pe ectopie, dar daca vreau sa termin tratamentul, pot, pentru ca nu va avea efecte negative in nici un caz.

Acuma, intrebarea e: sa termin si cea de-a doua cutie, dupa menstra, sau mai bine ma orientez catre niste ovule cu lactobacili, ca sa-mi refac flora? Care are mai multa logic? (eu inclin spre ovulele cu lactobacili, dar nu sunt sigura...)

dar o analiza la secretie , una mai de actualitate , ai ?
caci , daca secretia ta este ok , si eu zic ca lactobacili
eu am folosut asa : viviflor , gynophilus, vagi c , gynieL
cel mai mult mi-au placut gynieL , si la fel , le-am fasit f greu , la un moment dat am vrut sa fac comanda
daca nu le gasesti le pot cumpara de la mine din oras si le trimit prin curierat
legat de lactobacili pe cale orala , pot spune deasemenea ca am incercat f multe si abia acum am gasit o marca ....culmea de pe net ( am luat un fel de formula impotriva 1candidei ,2 pt curatarea colonului si 3 lactobacili , daca esti interesata iti dau pag de net )

Offline

 

#2783 2009-10-19 09:16:49

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Nu am inca analiza de secretie sad
Dar cred ca as putea cere una, atunci cand ma duc pentru analizele de preconceptie... O sa astept pana dupa primirea rezultatelor, si daca totul e ok, imi iau Gyniel, daca nu, ma tratez mai intai, si abia dupa...
De lactobacilii pe cale orala - am inceput sa beau iaurturi cu culturi vii, cam de 5-6 ori pe saptamana, oare e suficient?


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2784 2009-10-19 09:23:08

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

da.. pai la analizele pt preconceptie sigura o sa iti faca si o secretie
legat de iaurt eu am citit ca cica 1-2 pe zi
e greu , caci nici eu nu reusesc asa , d-asta am cumparat capsule
oricum , daca zici ca poti manca asa de 5-6 ori , eu cred ca e ok

auzi blue, dar tu prezinti vre-un disconfort la nivel vaginal ?

Offline

 

#2785 2009-10-19 09:25:36

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Pai, cam da - o sa zici ca-s paranoica, dar parca am o usturime asa, de fundal... Pe care am avut-o si cand am avut analizele de secretie curate, si cred ca persista de cand am inceput cu antibebe (de vreo 2 ani jumate) neutral

Altceva nu am...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2786 2009-10-19 09:31:46

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

eu cred ca trebuie sa refaci atunci echilibrul , daca zici ca e de fundal
eu am mai folosit ovulele de la hofigal , monofemina 1 si monofemina 2 , am fost multumita cu ele
unu e pt candida si altul pt gardnerella , dar ele refac epiteliu
ce mi-a placut la ele , era faptul ca imi lasa pe acolo totul catifelat ( contine si galbenele )

cand faci analizele?

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-10-19 09:32:16)

Offline

 

#2787 2009-10-19 09:47:18

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Dupa menstra le voi face smile
Monofemina am avut si eu, si nu prea mi-au placut, erau prea uleioase sad


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2788 2009-10-19 09:54:03

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

da.. e adevarat , si curg
blue , atunci fa analizele , si mergi pe lactobacili

Offline

 

#2789 2009-10-19 10:03:53

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Ok, draguta, asa am sa fac. Multumesc pentru sfaturi puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2790 2009-10-19 10:13:48

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

kram  sanatate

Offline

 

#2791 2009-10-19 11:11:09

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: rana pe col

blueeyes a scris:

ioana2709 a scris:

blueeyes a scris:

Atunci cred ca ma spal miercuri seara... Nu as vrea sa am resturi de ovule pe-acolo sad

hello blue,
resturi de ovule nu au cum sa ramana dupa o saptamana; pe mine m-a chemat la control dupa 4 zile, am pus ultimul ovul vineri seara si miercuri dimineata am fost la control si a fost ok; spalaturi nu stiu daca sunt tocmai indicate, parerea mea e ca ar fi mai bine sa-ti lasi organismul sa functioneze normal si sa se curete singur...doar parerea mea, tu stii cum e mai bine; succes si sanatate
aprp am scapat din prima de ureaplasma cu ovulele astea preparate si m-am pricopsit cu e-coli; nu stiu ce sa mai inteleg; cand am facut prima oara analizele mi-a iesit e-coli in urina si ureaplasma la cultura de col; am facut trat pt ureaplasma si am repetat analizele; mi-a iesit de data asta enterococus spp in urina si e-coli la cultura de col; cred ca medicii astia isi bat joc numai de asa ceva am parte. Ce naiba medici diferiti diagnosticari diferite in cadrul aceluiasi laborator? Acum mi-a preparat ovule pt e-coli? Stie cineva ce naiba inseamna toate astea?

Pai eu imi pun ultimul ovul azi seara si ma duc la medic vineri seara, deci as avea cam 3 zile in care sa ma 'curat' singura...
Sper sa fie ok.
Iar tie iti doresc multa sanatate! Nu as spune sa repeti analiza, pentru ca stiu ca Bioclinica sunt de incredere (acolo ai facut tu analizele, nu?).

Hello blue, ce zici de faptul ca am repetat urocultura si de data asta nu am nimic; cred ca enterococcus ala a fost pus la misto; daca era sa am infectie o aveam fie pe aceeasi e-coli fie deloc; m-am certat un pic cu medicul bacteriolog de la bioclinica si s-au oferit sa repet urocultura gratuit. O facusem tot pe baza de trimitere si nu am platit, pribabil de asta si-au permis sa puna diagnostic aiurea, sau cine stie, e omenesc sa gresesti, poate s-au incurcat "borcanele". Cert e ca eu de disperata si paranoia ce sunt am inceput sa fac injectii pana sa aflu al 2 lea rezultat; adica azi cand am sunat eu sa intreb si mi-au spus telefonc ca e ok, nu e infectie; acum daca nu am avut-o am e-coli la cultura de col si am facut tratament 5 zile zinat si din a 5 a zi injectii; nu e prea mult oare? a si inca ceva ieri cand m-am spalat (folosesc lactacyd de mai bine de un an) m-a usturat si ars rau; a durat ceva senzatia si seara m-am spalac cu ceai de musetel. e ok ceaiul? poate afecta ceva? usturimea poate fi ceva reactie de la atatea antibiotice?

Offline

 

#2792 2009-10-19 11:38:11

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

si eu am avut e coli in secretie , si vezi ca de la atatea antibiotice , o sa faci candida , probabil d-asta te ustura
legat de urocultura ta , sa stii ca e coli in urina se ascunde
trebuie sa faci 2- 3 uroculturi , sa fii convinsa ca ai scapat de ea

Offline

 

#2793 2009-10-19 11:41:06

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Offff, Ioana, ma sperii - Bioclinica parea de incredere in Brasov sad
Usturimea si jena vine de la candida, asa cum zice si tttttt, vezi, poate te ajuta Bioclin Actigel, daca nu, fuguta la ginecolog, ca sa-ti dea tratament... Sper sa-ti revii repede puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.