homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-145


#2737 2009-10-05 22:53:02

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Eu am o prietena micuta de varsta, 14 ani, care a facut o hemoragie de toata frumusetea, de la o dereglare hormonala. Saraca a ajuns la pediatrie, la ginecolog, la doamna Rafila. Dansa a vazut ca fetita e virgina si totusi s-a purtat cu ea destul de dur, a zis ca trebuie s-o chiureteze chirurgical, si a sfatuit-o sa-si inceapa viata sexuala cat mai repede, ca sa nu mai aiba astfel de probleme neutral Saraca fata a ramas masca si a zis ca nu se mai duce la gineco in viata ei...

Acuma, poate eu sunt subiectiva c-o judec in prisma acestei intamplari, dar nu mi se pare corect cum a procedat...

Aaaa, sa nu uit - la rubrica 'Discutii Diverse' exista un topic 'Din Brasov', acolo gasesti numai fete brasovence, asa ca daca ai intrebari sau vrei sa ne dai vesti despre medici buni (da Doamne!), poti scrie si acolo.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 



#2738 2009-10-06 20:27:34

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: rana pe col

ioana2709 a scris:

Buna seara,

am si eu o intrebare: rana pe col sangereaza asa din senin?
am niste sangerari intermenstruale si nu stiu care este cauza; sunt in a 3 luna de ac mercilon recomandate pt niste chisturi, foliculi pe ovar. nu e prina oara cand iau mercilon; sa fie asta cauza, se elimina foliculii? sau sa fie de la un tratament cu niste ovule preparate dupa antibiograma pt ureaplasma, sangerarile au aparut in a 8-a zi de tratament respectiv a 9- a a CM. mi-e teama sa nu fie rana de pe col sau ectopia extinsa cum o numeste medicul meu, cred ca asta ar fi mai grav.
stie cineva sa ma lamureasca pana ajung la medic?
multumesc

stie cineva ce poate fi?

Offline

 

#2739 2009-10-06 21:16:34

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Ce sangerare ai avut? Maronie sau rosu aprins?
Eu tind sa cred ca e de la tratamentul cu ovule, poate e mai sensibil colul si l-ai atins din greseala cand ai introdus ovulul... Dar poate fi si spotting de la Mercilon...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2740 2009-10-06 21:24:01

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: rana pe col

rosu mai aprins, in ultimele zile de menstruatie e maronie sangerarea insa acum a fost dupa 3-4 zile dupa ce s-a oprit.
daca e rana pe col e destul de grav daca sangereaza banuiesc grater
maine tb sa merg la control si sper sa nu sangerez si sa-mi poata recolta.
nu ti se pare absurd sa platesc consultatia dupa tratament? daca tratamentul nu a fost ok si tb sa-l repet ce fac platesc de 100 de ori pt aceeasi probl?

Ultima oara a fost editat de ioana2709 (2009-10-06 21:26:02)

Offline

 

#2741 2009-10-06 21:30:48

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Da, si eu stiam ca doar ranile mari sangereaza, daca e vorba de rana neutral
Ce sa zic despre consultatie, si eu cred ca ar trebui sa coste mai putin dupa tratament, dar asta e, nu prea avem ce sa facem sad

Unde te duci tu la Rafila?

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2009-10-06 21:31:10)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2742 2009-10-06 21:35:56

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: rana pe col

am mai citit pe aici pe forum cum ca postinor si ac ulterior ar provoca astfel de sangerari eu am luat postinor la sf lunii mai si din iulie am inceput mercilon pt niste chisturi aparute pe ovarul dr
merg la cristadent
poate ar trebui sa ma linistesc si sa nu-mi mai fac atatea idei pana maine sa vedem ce zice dr. sper sa fie ok si sa ma scape de probl

Offline

 

#2743 2009-10-06 21:37:34

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Asa zic si eu, draguta smile Nu ai de ce sa te ingrijorezi, sa asteptam sa vedem ce zice medicul maine. Tin pumnii, sa ai numai vesti bune! puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2744 2009-10-07 22:30:31

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: rana pe col

hello blue,
am fost azi la medic; sangerarile sunt din cauza combinatiei mercilon+antibioticul pe care mi l-a recomandat
rana cu care am stat multumita Antonyei mai bine de un an s-a vindecat miraculos; pana si dr s-a mirat cat de frumos s-a cicatrizat; eu am facut anul trecut tratament 3 luni cu cervugid si degeaba; mi-a zis dr ca rana este intretinuta de o infectie; eu am avut ureaplasma si desteapta de Antonya ma trimitea acasa spunandu-mi ca ma stresez prea mult; dr Rafila mi-a recomandat analize mai amanuntite sa vedem ce mentine infectia cu enterobacerii si rana; am facut cultura de col, test micoplasme si test chlamydia
dupa controlul de azi mi-a zis ca nu crede ca mai avem ureaplasma din mom ce rana s-a cicatrizat; a zis ca daca ar mai fi fost acolo nu s-ar mai fi vindecat rana; astept cu sufletul la gura si rezultatele analizelor de la bioclinica; in schimb mi-a descoperit alte pb pe care o sa le postez la un alt subiect; daca stii ceva pls help.
mi-a prins bine schimbul de pareri si sfaturi
merci mult si sanatate

Offline

 

#2745 2009-10-08 09:03:49

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Ma bucur pentru tine, Ioana smile
Cred ca eu sunt in aceeasi situatie ca si tine - ceva intretinea rana mea sad O sa fac si eu analizele de secretie + cultura de col, insa pot numai dupa menstra, ca acum sunt pe Cervugid...
Saptamana viitoare fac colposcopie, sa vedem ce mi se spune atunci.

Sper sa-ti rezolvi si problemele celelalte puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2746 2009-10-08 13:23:21

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: rana pe col

sunt si eu in aceeasi situatie. nu dau de capat nici la infectie, nici la rana sad cred ca o sa trebuiasca sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu exista tratament eficient pt mine sad


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#2747 2009-10-08 13:40:31

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Cum sa nu existe tratament, Khistall? Eu zic ca in primul si in primul rand trebuie sa aflam ce infectie avem, ca sa o putem trata... Ca pana atunci, degeaba ne zbatem sa vindecam efectul, daca nu avem cauza sad


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2748 2009-10-08 18:09:35

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: rana pe col

fetelor eu am stat mai bine de un an cu rana si cu asa zise enterobacterii care-mi ieseau de fiecare data; i-am povestit noului medic si a zis sa facem analize mai amanuntite ce nu ies la un simplu examen bacteriologic; si am facut cultura col unde nu a iesit nimic in neregula (si totusi aveam ceva), antigen chlamydia s vedem daca se ascunde pe acolo si e asta problema si test micoplasme. surpriza: aveam ureaplasma care intretinea probl si cine stie de cat timp o aveam; nu am primit inca rezultatul analizelor care sper sa fie ok de data asta; dr mi-a zis ca la cum s-a vindecat rana ar trebui sa fie ok; in plus mi se pare f ok faptul ca mi-a dat ovule preparate dupa antibiograma nu asa la intamplare.
sa aveti sanatate si incercati sa faceti analize mai amanuntite sa vedeti unde e de fapt probl; eu de mai bine de un an am luat in fiecare luna tot felul de ovule dar degeaba daca nu erau pt afectiunea mea; asta datorita unui medic incompetent si ipocrit

Ultima oara a fost editat de ioana2709 (2009-10-08 18:11:26)

Offline

 

#2749 2009-10-09 19:24:09

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: rana pe col

hello fete!!...offf blue vad ca si u ai patit-o sad ...imi pare tare rau grater ...si mie mi-a zis azi sa merg la cauterizare grater(( ... dar o sa cer si o alta parere cred pentru ca nimic din ce mi-a dat doctoritza asta nu m-a ajutat si pentru o rana pe care a vazut-o cu ochiul liber mi-a dat doar 10 ovule cervugid...vi se pare corect...si pana la urma...doare sau nu doare cauterizarea asta? ...pe o scala de la 1 la 10 cat doare? ...imi vine sa plang intr-una asa ma tem sad ...multa sanatate fetelor!! ...blue sa te faci bine si sa faci un bebe scump... puss


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#2750 2009-10-10 14:37:57

loevly_girl
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 18

Re: rana pe col

buna, am si eu o mica nelamurire sad, am o rana pe col si candida, pt care mi s-a dat acelasi tratament, 10 zile cu septovag si cervugid pt candida si dupa colposcopie mi s-a spus 3 luni tratament cu aceleasi medicamente.  Se pot trata afectiuni diferite cu acelas tratamnt? Si in plus farmacista cand a auzit ca fac 3 luni continuu tratament mi-a zis ca poate nu am inteles eu bine poate o cutie pe luna desi dr mi-a zis "iti scriu pt 10 zile dar tu iei mereu " deci ar fi continuu, voua vi se pare ok ca eu asa m-am zapacit sad toti isi dau cu parerea si nu zic 2 pers acelasi lucru.....

Offline

 

#2751 2009-10-10 15:41:39

Littlebitchme
New member
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 20

Re: rana pe col

ioana2709 a scris:

fetelor eu am stat mai bine de un an cu rana si cu asa zise enterobacterii care-mi ieseau de fiecare data; i-am povestit noului medic si a zis sa facem analize mai amanuntite ce nu ies la un simplu examen bacteriologic; si am facut cultura col unde nu a iesit nimic in neregula (si totusi aveam ceva), antigen chlamydia s vedem daca se ascunde pe acolo si e asta problema si test micoplasme. surpriza: aveam ureaplasma care intretinea probl si cine stie de cat timp o aveam; nu am primit inca rezultatul analizelor care sper sa fie ok de data asta; dr mi-a zis ca la cum s-a vindecat rana ar trebui sa fie ok; in plus mi se pare f ok faptul ca mi-a dat ovule preparate dupa antibiograma nu asa la intamplare.
sa aveti sanatate si incercati sa faceti analize mai amanuntite sa vedeti unde e de fapt probl; eu de mai bine de un an am luat in fiecare luna tot felul de ovule dar degeaba daca nu erau pt afectiunea mea; asta datorita unui medic incompetent si ipocrit

Ioana, la ce doctor mergi tu? zi-mi si mie ca mi se pare foarte ok ca atitudine. merci.

Offline

 

#2752 2009-10-10 17:32:58

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: rana pe col

eu merg acum la Radu Rafila, care nu e ea cea mai finuta la modul in care consulta insa mi-a parut ca-si da interesul si ca stie ce face; plus ca are si experienta. Multumita Liviei Antonya stau de ceva vreme cu niste probl care au devenit si cronice de la tratamente date dupa ureche; sper sa-mi rezolve dr Rafila probl astea care se pare ca nu se mai termina.
Tu stii vreun medic mai ok? preferabil femeie

Offline

 

#2753 2009-10-10 21:52:54

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Eu am fost ultima oara la Gadiuta. Deocamdata mi s-a parut ok, dar nush ce sa zic, pana nu ma mai duc la ea, nu ma pronunt...

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2009-10-10 21:55:54)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2754 2009-10-11 21:39:09

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Intrebare: daca termin ovulele marti seara (atunci il pun pe ultimul), pot sa ma duc lunea urmatoare pentru cultura de col, sau e prea devreme?


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2755 2009-10-11 21:56:58

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

eu stiu ca ar trebui sa treaca cam o saptamana dar cred ca e ok daca mergi luni

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.