homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-143


#2699 2009-09-20 17:07:10

ponny
Membru
Inregistrat: 2009-09-20
Mesaje: 2

Re: rana pe col

buna! am si eu o problema...acum cateva zile am fost la ginecolog pentru ca aveam unele dureri in timpul actului sexual si doctorul mi-a zis ca am rana pe col din cauza actului sexual...si virusul hpv.de 2zile iau tratamentul iar astazi am racit...iar la mine o raceala e foarte grava.am febra ma doare f rau in gat etc...si nu stiu daca pot sa iau unele medicamente cum ar fi paracetamol pentru raceala si sa le amestec cu cele pt rana de col.pls am nevoie de ajutor!

Offline

 



#2700 2009-09-20 17:36:11

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: rana pe col

ponny a scris:

buna! am si eu o problema...acum cateva zile am fost la ginecolog pentru ca aveam unele dureri in timpul actului sexual si doctorul mi-a zis ca am rana pe col din cauza actului sexual...si virusul hpv.de 2zile iau tratamentul iar astazi am racit...iar la mine o raceala e foarte grava.am febra ma doare f rau in gat etc...si nu stiu daca pot sa iau unele medicamente cum ar fi paracetamol pentru raceala si sa le amestec cu cele pt rana de col.pls am nevoie de ajutor!

Intreaba medicul daca interactioneaza intre ele smile


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

#2701 2009-09-20 17:44:29

ponny
Membru
Inregistrat: 2009-09-20
Mesaje: 2

Re: rana pe col

doctoressa tu ce parere ai?

Offline

 

#2702 2009-09-20 18:19:00

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: rana pe col

cat despre rana pe col cred ca am si eu... La ultimul pap nu mi-a iesit nimic nimic anormal... Desi aveam si atunci o oarecare durere la contact sexual... Acum chiar simt durere uneori destul de intens sad Ultimul pap fiind acum 6 luni.... Cred ca il refac saptamanile astea sad


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

#2703 2009-09-20 20:15:49

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: rana pe col

aadriana a scris:

cat despre rana pe col cred ca am si eu... La ultimul pap nu mi-a iesit nimic nimic anormal... Desi aveam si atunci o oarecare durere la contact sexual... Acum chiar simt durere uneori destul de intens sad Ultimul pap fiind acum 6 luni.... Cred ca il refac saptamanile astea sad

ce tratament iei? ce medicamente iei?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2704 2009-09-21 20:38:43

odamaria
New member
Inregistrat: 2009-04-20
Mesaje: 12

Re: rana pe col

aadriana a scris:

cat despre rana pe col cred ca am si eu... La ultimul pap nu mi-a iesit nimic nimic anormal... Desi aveam si atunci o oarecare durere la contact sexual... Acum chiar simt durere uneori destul de intens sad Ultimul pap fiind acum 6 luni.... Cred ca il refac saptamanile astea sad

Buna. Rana pe col nu doare. Sangereaza atunci cand este intr-un stadiu avansat, da tot felul de scurgeri. Daca ai dureri la contact sexual, atunci e din alta cauza. O seara buna.

Offline

 

#2705 2009-09-23 11:04:27

allyona_69
Membru
Inregistrat: 2009-09-23
Mesaje: 4

Re: rana pe col

si eu am o pata rosie extinsa pe col si mi-a dat d-na doctor sa fac papanic si a iesit clasa a doua si mi-a zis ca e bn...acum i-au anticonceptionale(mercilon) si dupa o pauza ft lunga de sex(cam 1 an jumate) am avut contact si am sangerat...oare e de vina pauza cam lunga  sau ...???...nu stiu ce sa cred ...Doctoressa un sfat

Offline

 

#2706 2009-09-23 11:49:03

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: rana pe col

odamaria a scris:

aadriana a scris:

cat despre rana pe col cred ca am si eu... La ultimul pap nu mi-a iesit nimic nimic anormal... Desi aveam si atunci o oarecare durere la contact sexual... Acum chiar simt durere uneori destul de intens sad Ultimul pap fiind acum 6 luni.... Cred ca il refac saptamanile astea sad

Buna. Rana pe col nu doare. Sangereaza atunci cand este intr-un stadiu avansat, da tot felul de scurgeri. Daca ai dureri la contact sexual, atunci e din alta cauza. O seara buna.

Nu vad care ar putea fi alta cauza, nu am nici o infectie, ma lubrifiez bine in timpul contactului deci... m-am gandit eu ca durere la contactul sexual(nu ma doare in nici o alta situatie nimic, si stiu ca nu doare o rana pe col)+sangerare usoara(am avut odata)=o posibila rana pe col...
       
      Si ruxanda_00, nu iau inca nici un tratament. Am zis ca merg saptamana asta sa-mi fac un pap dar mi-a venit menstra si am amanat momentul... Spre totusi sa nu fie nici o rana sau ceva sad


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

#2707 2009-09-24 00:29:20

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: rana pe col

fa papul si neaparat colposcopie. si o analiza pentru chlamydia, micoplasma si ureaplasma.....si daca iese ceva la colposcopie, o genotipare pentru hpv

Offline

 

#2708 2009-09-26 12:46:12

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: rana pe col

cat ma costa aprox o colposcopie? nu stiu de ce mi-e atatd e frica sa nu am ceva:(

Ultima oara a fost editat de aadriana (2009-09-26 12:46:49)


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

#2709 2009-09-26 12:47:39

babitagabi
Membru
Inregistrat: 2009-09-26
Mesaje: 1

Re: rana pe col

Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum si as avea si eu cateva intrebari, daca puteti sa-mi raspundeti. Sunt un pic data peste cap, nu stiu ce sa cred..sa le iau in ordine..
Am fost la doctor pentru o secretie abundenta de care nu am putut sa scap, am avut candida de multe ori, tratamente peste tratamente, disparea si aparea din nou.
Am schimbat medicul, mi l-a recomandat o prietena si am facut pap,secretia vaginala, chlamidia.
la rezultate apare:
1.Chlamydia-negativ
2.mycroplasma/ureoplasma-ABSENT
3.Secretie vaginala:
-celule epiteliale superficiale-FRECVENTE
-celule epiteliale intermediare-FRECVENTE
-celule epiteliale parabazale-ABSENTE
-celule epiteliale bazale-ABSENTE
-alte celule-ABSENTE
-leucocite-RARE
-hematii-ABSENTE
-trichomonas vaginalis-ABSENT
-germeni-LACTOBACILI
-levuri-ABSENTE
-cultura germeni-DODERLEIN
-Cultura pentru ciuperci-NEGATIV.

Dna doctora mi-a spus ca numai am candida,dar vroiam sa va intreb ce parere aveti despre ce am scris mai sus,nu prea am inteles ce inseamna doderlein, germeni lactobacili, leucocite rare..daca puteti sa ma ajutati, va sunt recunoscatoare.
La pap imi apare:
1.aspectul colului-fara leziuni vizibile
2.evaluarea frotiului:
-tip frotiu-convetional
-satisfacator pentru evaluare
-celule endocervicale prezente
3.Diagnostic descriptiv
-negativ pentru leziune intraepiteliala
-infectii:hpv
4.C II

Mai mi-a zis dna doctora ca se vede o rana pe col si sa-mi fac o colposcopie.O sa va zic ce imi spune si acolo.
Mi-a mai facut si o ecografie genitala unde mi-a iesit ovare micropolichistice,si mi-a recomandat sa fac analize la sange sa-mi dea tratament cu anticonceptionale.
Este ceva grav acest lucru?micropolichistice?
Va multumesc mult.
Si o sa revin cu rezultatul coploscopiei

Ultima oara a fost editat de babitagabi (2009-09-26 12:59:43)

Offline

 

#2710 2009-09-26 13:41:03

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: rana pe col

din analiza de secretie reise ca nu ai nimic. lactobacilii (bacilii doderlein) e bine sa fie acolo
pap-ul insa ridica suspiciune de hpv. fa colposcopia sa vezi exact ce e cu rana aceea

pe forum s-a discutat mult despre ovare micropolichistice, da o cautare si ai sa te lamuresti, nu e grav
numai bine si sa ne spui ce ti-a iesit la colposcopie puss

aadriana, depinde de cabinet, am vazut si preturi de 20 RON si de 50

Offline

 

#2711 2009-09-26 14:34:48

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: rana pe col

o colposcopie la o clinica privata costa aprox 100 lei, poate chiar mai mult la unele.

Offline

 

#2712 2009-09-26 17:03:39

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

In Brasov pretul minim e de 120 la maternitate, insa la cabinetele private e intre 160-200.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2713 2009-09-26 19:10:26

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: rana pe col

multumesc mult fetele. smile fac saptamana asta un pap, sa vad daca e vreo suspiciune de ceva si apoi fac si o colposcopie... Sa o fac chiar daca pap-ul iese bine?

Ultima oara a fost editat de aadriana (2009-09-26 19:11:58)


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

#2714 2009-09-26 21:00:13

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

in principiu daca iese ok nu prea are rost sa faci...dar am mai vazut cazuri in care fetele aveau rana si nu le a iesit la pap...dar vezi oricum si ce zice medicul la consult...daca intradevar e rana si e destul de mare ca sa sangereze ar trebui sa se vada si la consult...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#2715 2009-09-26 21:06:48

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: rana pe col

crys_ty_na a scris:

in principiu daca iese ok nu prea are rost sa faci...dar am mai vazut cazuri in care fetele aveau rana si nu le a iesit la pap...dar vezi oricum si ce zice medicul la consult...daca intradevar e rana si e destul de mare ca sa sangereze ar trebui sa se vada si la consult...

Merci mult! Vad eu saptamana ce vine... sad


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

#2716 2009-09-26 21:14:31

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Si eu am pap II, si cica tot mi-a vazut rana. Cum o fi asta, nu inteleg... neutral


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2717 2009-09-26 21:58:19

aadriana
Sr. member
Inregistrat: 2009-03-09
Mesaje: 1877

Re: rana pe col

revin... Tratamentul cat ar dura la o eventuala rana?


Si de ma vei iubi,/ Peste crivatul iernii ce vine.../ Fara brate, cu ochii pustii,/ N-am sa mai am ce intinde spre tine.... [Adrian Paunescu- Copaci fara padure]

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.