homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-142


#2680 2009-09-16 10:02:35

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Eu am avut rana si primul lucru care mi s-a spus de catre 2 medici a fost sa fac colposcopia (asta dupa ce un alt medic mi-a zis ca am colul curat luna). Dupa aceea s-a luat decizia de a cauteriza rana respectiva si acum este ok.
Poate este bine sa mai ceri o opinie si totusi este bine sa faci si colposcopia, in urma rezultatului acestei analize se va decide ce trebuie de facut.
Sanatate multa!


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 



#2681 2009-09-16 10:30:44

ioana_p
New member
Inregistrat: 2009-09-10
Mesaje: 8

Re: rana pe col

Jessie a scris:

Eu am avut rana si primul lucru care mi s-a spus de catre 2 medici a fost sa fac colposcopia (asta dupa ce un alt medic mi-a zis ca am colul curat luna). Dupa aceea s-a luat decizia de a cauteriza rana respectiva si acum este ok.
Poate este bine sa mai ceri o opinie si totusi este bine sa faci si colposcopia, in urma rezultatului acestei analize se va decide ce trebuie de facut.
Sanatate multa!

la fel am patit si eu. primul medic la care am ajuns dupa ce am depistat negii genitali, mi-a zis ca nu am nicio rana pe col, ca e curat. dar totusi am facut o colposcopie din proprie initiativa si acolo a reiesit o rana destul de maricica.   dumbom

Offline

 

#2682 2009-09-16 11:10:04

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Eu nu ii inteleg pe acesti doctori, cum de 2 au vazut ca am rana si al treilea a zis ca nu?! Ba mai mult, cica, cauterizarea este primitiva. Am ramas blocata.

Pana la urma tb facuta colposcopia, dupa cum am zis este o analiza care spune clar daca ai sau nu rana.

Si acum esti ok, ioana_p?


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#2683 2009-09-16 11:21:46

ioana_p
New member
Inregistrat: 2009-09-10
Mesaje: 8

Re: rana pe col

inca nu sint ok Jessie, mie mi s-a recomandat sa fac ERAD, dar trebuie sa astept sa imi vina menstruatia. undeva la inceputul lunii viitoare ma voi duce la medic.
asa am auzit si eu, cum ca, cauterizarea ar fi ?primitiva?, dar trebuie sa intrebi medicul sa iti spuna motivul exact, desi inainte cauterizarile erau pe primul plan si nu cred ca fetele care au facut asa ceva acum cativa ani sa aiba probleme acum. ma rog, medicii stiu mai bine cum sta treaba tongue

Offline

 

#2684 2009-09-16 11:34:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col

Mai, nu ma mai speriati, cum adica sa nu vada medicul la control ?
Am inteles ca acum sunt mai multe metode de tratament pentru ranile pe col : vaporizare, criogenie (sau cum ii spune metodei prin inghetare)... dar probabil se fac doar la anumite clinici

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2685 2009-09-16 11:48:51

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Sanatate multa, ioana_p! Sa ne tii la curent cu vestile!

heim, stai linistita, e vb aici de medici si medici. Tu ai spus ca medicul tau este foarte bun, asa ca nu ai de ce sa iti faci griji, mai ales ca PAP-ul ti-a iesit foarte bine. Mie nu imi iesise nici PAP-ul bine si la recomandari scria clar ca TREBUIE sa fac colposcopia pt ca sunt niste modificari acolo. Asa ca nu iti face griji pt ca nu ai de ce. puss

Da, am citit si eu ca exista si alte metode, nu numai cauterizare, dar depinde de optiunea pe care o alege medicul si vb ta, clinici specializate.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#2686 2009-09-16 11:51:39

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Mie Pap-ul imi iese bun, e flora tip II, si acum aud pentru prima oara ca as avea rana pe col... Sunt zapacita si habar nu am ce sa fac sad
Cred ca logic ar fi sa ma programez la o colposcopie...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2687 2009-09-16 11:52:22

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col

Cel mai bine, blue, acolo se vede clar daca exista o rana sau nu

Offline

 

#2688 2009-09-16 11:53:26

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

blue, si eu zic la fel. Pt linistea ta, fa o colposcopie, nu e mare lucru, nu doare, nu te tortureaza si dupa aceea ai certitudinea ca ai sau nu rana.
Eventual poate te mai interesezi si de un alt medic bun.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#2689 2009-09-16 12:05:54

mimi24
New member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 60

Re: rana pe col

Deci, eu inca nu pricep ceva va  Am o rana pe col, dar mie nu mi-a zis d-na dr cauza..Doar ca e mica si incercam cu tratament. Banuiesc ca daca as fi avut vreo infectie mi-ar fi precizat nu?? Ar fi vazut pe rezultatele de la lama nu? Si apropo, am mai scris dar nu mi-a raspuns nimeni, anticonceptionalele favorizeaza ranile de col? Credeti ca sansele de insanatosire sunt mai mici daca luam anticonceptionale?

Offline

 

#2690 2009-09-16 12:28:57

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col

Mimi, eu nu cred ca AC au vreun rol aici... poate doar ca nu mai folosesti prezervativ, risti sa iei vreo BTS si netratata ea duce la rana pe col
da, s-ar fi vazut la lama infectia, ma gandesc
eu iau AC, folosesc OB-uri de cand ma stiu si n-am avut niciodata probleme... probabil mai depinde si de sensibilitatea individuala

Offline

 

#2691 2009-09-16 12:38:36

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: rana pe col

asa este depinde si de organism...dar mie mi-a fost interzis contactul sexual pe tp tratamentului, iar OB la fel sa nu le folosesc deloc, cat despre prezervativ, imi recomanda acelasi lucru daca sunt de mai mult tp cu partenerul si daca il cunosc etc.daca e accidental at sa-l fofosesc, daca nu, fara prezervativ....


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#2692 2009-09-16 13:20:23

mimi24
New member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 60

Re: rana pe col

Cand merg la colposcopie o sa o intreb pe d-na dr sa ma lamureasca de la ce o fi aparut. Mai am 2 luni de tratament. Sper sa treaca asa smile  Oricum cred ca tine si de imunitate, in ultima vreme am avut probleme cam mari ca de ex. am o groaza de alergii, racesc foarte repede, etc. Poate ar fi bine sa iau si ceva suplimente pt imunitate?
Mersi mult pentru pareri smile

Offline

 

#2693 2009-09-16 13:29:43

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

Eu am citit ca e bine sa-ti fortifici imunitatea... ai putea lua Baraka sau Echinaceea, sau mai stiau fetele niste preparate care ajuta imunitatea...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2694 2009-09-16 15:49:41

mimi24
New member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 60

Re: rana pe col

Atunci voi incepe sa iau echinaceea cand ma intorc acasa:) Poate intre timp citesc si fetele care stiu preparatele alea si mi le zic si mie.

Offline

 

#2695 2009-09-17 14:48:15

odamaria
New member
Inregistrat: 2009-04-20
Mesaje: 12

Re: rana pe col

Buna.
Si eu am avut o mica rana pe col, asa zicea doctorita, a iesit si la Pap.
Rana aparuse, bineinteles, de la infectii netratate, sau tratate necorespunzator (candida netratata de ex  poate sa duca la rana). Am incercat cu tratatament, infectia s-a tratat, dar rana a ramas. Asa ca am cauterizat-o. Am observat ca multa lume este panicata de aceasta cauterizare. Din experienta mea, interventia nu a durat mai mult de 10 minute, cu o mica anestezie locala, nu am simtit decat un oarecare disconfort, nicidecum dureri insuportabile. Vindecarea dureaza aproape 2 luni, timp in care  colul se vindeca in ritmul lui. Mie medicul nu mi-a indicat medicamente pe timpul vindecarii colului. Dupa 2 luni colul era impecabil, urmatoarea colposcopie a aratat ca rana se vindecase impecabil.
Asa ca... nu va temeti, incercati cu medicamente bine tintite pentru a trata infectia si pe urma cereti sfaturi pentru a inchide rana pe col. (cel mai adesea o sa vi se spuna cauterizare). Rana nu trece "de la sine", mai ales daca este o rana veche. O zi frumoasa.

Offline

 

#2696 2009-09-17 15:17:23

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

La mine rana nu a iesit la Pap, insa cred ca a aparut din cauza unei candide tratate cu superficialitate sad

M-am programat la colposcopie, ca sa vad exact despre ce este vorba... As avea totusi, o intrebare: pot sa fac o tura de Cervugid inainte de colposcopie, sau mai bine fac analizele de secretie, cultura de col, si apoi in functie de toate acestea incep sau nu tratamentul? Cea de-a doua varianta mi se pare mai logica...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2697 2009-09-17 15:45:01

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col

Eu as face analizele inainte, sa stiu clar despre ce e vorba.

Offline

 

#2698 2009-09-17 15:58:31

anne85
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 577

Re: rana pe col

Doamne, ma trec fiori reci cand vad ca unele din voi asteptati ca rana sa treaca de la sine. Rana pe col, netratata in timp, poate duce la CANCER de col.
Da, CANCER.

Eu am aflat ca am o rana pe col acum 5 ani, la cateva luni dupa casatorie. Nu stiu ce a cauzat-o, dar stiu sigur ca am tras-o dupa mine 4 ani jumate, tot tratand-o cu ovule si alte medicamente, si orale si de tot felul.
La prima vizita la doctorul meu de acum, dupa ce schimbasem vreo 3 care mi-au dat toti tratament cu ovule, doctorul mi-a zis ca fara cauterizare nu trece. Si am facut-o.
Singura mea greseala (imensa, de altfel) a fost ca nu am cerut anestezie. Nu a durat mult, dar a fost fff dureros.
Au urmat 6 saptamani de "repaus sexual", cum ii spun doctorii, pe care le-am respectat cu sfintenie (ffff important !!!).
Acum sunt bine si am o sarcina de 16 sapt. Astept un bebe sanatos si sunt ff fericita ca am facut cauterizarea inainte sa raman gravida, altfel ar mai fi fost inca o grija in plus.

Va pup si insanatosire grabnica la toate ! puss
Si inca ceva : va rog din suflet, nu stati asa !


gravida 35+ babyboy happydance

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.