homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-140


#2642 2009-07-21 15:17:56

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

alcoolul si tigarile slabesc sistemul imunitar  , asa ca eu zic sa iei ceva pt intarirea imunitatii sa ajuti organismul sa isi revina si sa se refaca colul si cat mai putin alcool si tigari

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-07-21 15:18:56)

Offline

 



#2643 2009-07-21 15:36:50

alexutzacris
Membru
Inregistrat: 2009-07-21
Mesaje: 2

Re: rana pe col

multumesc

Offline

 

#2644 2009-07-22 01:37:47

bcb72
New member
Inregistrat: 2009-07-22
Mesaje: 14

Re: rana pe col

acum cateva luni,am simtit o umflatura pe col ,( fara  alte simptome ) si am tot amanat vizita la doctor.in  sfarsit mi-am facut curaj si am ajuns la prof Banceanu, care mi-a facut pap si m-a trimis la colposcopie a doua zi.mi-a spus sa stau linistita ca nu pare cancer, dar sa  vedem rezultatele la pap si colpo. va rog spuneti-mi este grav ? acesta este rezultatul la colpo.    chist naboth,  rana mica iod negativa+mozaic plat, si comisura d. rana de ectopie simpla.  recomandari: ERAD+ cauterizare, pentru inceput. rezultatul  la pap il  iau vineri .mentionez  ca  am  36 ani  si doi copii. va rog  astept raspuns .multumesc!

Offline

 

#2645 2009-07-22 10:42:30

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

bcb72 i am lasat doctoressei linkul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#2646 2009-07-22 14:45:49

bcb72
New member
Inregistrat: 2009-07-22
Mesaje: 14

Re: rana pe col

Multumesc mult ,   crys_ty_na

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2647 2009-07-22 15:10:50

adriana73
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-24
Mesaje: 9

Re: rana pe col

Salutare tuturor fetelor de pe acest forum.Mi s-a recomandat repetarea PAP. dupa tratamentul cu metronidazol 4 past/zi timp de 5 zile si 12 ovule cu cervucid. Va rog sa ma ajutati in interpretarea testului papanicolau. Va multumesc din suflet. Scriu aici doar ce a fost bifat pe formularul tip.

       Sistemul de raportare BETHSDA (TBS)

1-Adecvarea frotiurilor
        Satisfacatoare ptr. evaluare-bifat

2-Caracterizare genelala
        Modificari celulare benigne-bifat

3(2)Anomalii ale celulelor epiteliale
        AGCUS (celule glandulare atipice cu semnificatie nederminata)-bifat

4-Evaluare hormonala
      Status hormonal compatibil cu varsta si anamneza-bifat

Citodiagnostic Babes Papanicolau
Clasa.........CIII........................

Frotiu cu celule scuamoase superficiale si intermediare (unele binucleate) si celule endocervicale (unele cu morfologie AGUS: nuclei mari, discret hipercromi, raport N/C crescut, nucleol prezent) ; leucocite moderat prezente si moderata flora de coci si bacili.

Offline

 

#2648 2009-07-22 16:56:11

adriana73
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-24
Mesaje: 9

Re: rana pe col

As dori si eu un raspuns de la doctoressa sau de alcineva care ma poate ajuta. Nu stiu ce sa mai cred ca nici un doctor nu spune ce probleme sunt sau ce inplica in viitor. Aceste celule sunt premaligne sau maligne?

Ultima oara a fost editat de adriana73 (2009-07-22 16:56:43)

Offline

 

#2649 2009-07-23 19:31:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

bcb72 a scris:

acum cateva luni,am simtit o umflatura pe col ,( fara  alte simptome ) si am tot amanat vizita la doctor.in  sfarsit mi-am facut curaj si am ajuns la prof Banceanu, care mi-a facut pap si m-a trimis la colposcopie a doua zi.mi-a spus sa stau linistita ca nu pare cancer, dar sa  vedem rezultatele la pap si colpo. va rog spuneti-mi este grav ? acesta este rezultatul la colpo.    chist naboth,  rana mica iod negativa+mozaic plat, si comisura d. rana de ectopie simpla.  recomandari: ERAD+ cauterizare, pentru inceput. rezultatul  la pap il  iau vineri .mentionez  ca  am  36 ani  si doi copii. va rog  astept raspuns .multumesc!

nu pare a fi grav


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2650 2009-07-23 19:33:40

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

adriana73 a scris:

Salutare tuturor fetelor de pe acest forum.Mi s-a recomandat repetarea PAP. dupa tratamentul cu metronidazol 4 past/zi timp de 5 zile si 12 ovule cu cervucid. Va rog sa ma ajutati in interpretarea testului papanicolau. Va multumesc din suflet. Scriu aici doar ce a fost bifat pe formularul tip.

       Sistemul de raportare BETHSDA (TBS)

1-Adecvarea frotiurilor
        Satisfacatoare ptr. evaluare-bifat

2-Caracterizare genelala
        Modificari celulare benigne-bifat

3(2)Anomalii ale celulelor epiteliale
        AGCUS (celule glandulare atipice cu semnificatie nederminata)-bifat

4-Evaluare hormonala
      Status hormonal compatibil cu varsta si anamneza-bifat

Citodiagnostic Babes Papanicolau
Clasa.........CIII........................

Frotiu cu celule scuamoase superficiale si intermediare (unele binucleate) si celule endocervicale (unele cu morfologie AGUS: nuclei mari, discret hipercromi, raport N/C crescut, nucleol prezent) ; leucocite moderat prezente si moderata flora de coci si bacili.

in mod evident e nevoie sa investighezi suplimentar...
nu se pot da verdicte...atita tot ca bine nu e, evident
asadar, trebuie tratamnt pentru normalizarea florei, repetat pap dupa ce s-a obtinut rezultat si abia apoi se discuta mai departe


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2651 2009-07-23 20:05:24

bcb72
New member
Inregistrat: 2009-07-22
Mesaje: 14

Re: rana pe col

Mutumesc mult, doctoressa!

Offline

 

#2652 2009-07-23 20:18:03

adriana73
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-24
Mesaje: 9

Re: rana pe col

Multumesc mult  doctoressa, asta este al doilea pap dupa tratamentul cu metronidazol 4 pastile/zi timp de 5 zile si 12 ovule cu cervucid.. Acest rezultat unde s-ar incadra in displazie moderata sau displazie severa?

Ultima oara a fost editat de adriana73 (2009-07-23 20:19:15)

Offline

 

#2653 2009-07-27 19:39:29

marc
New member
Inregistrat: 2009-06-24
Mesaje: 14

Re: rana pe col

Lavinia_tia a scris:

Am vazut un reportaj de curand la antena 3 si un medic pediatru spunea asa: "daca as avea o fetita de 12-14 ani, as mai astepta".
Motivul/ele? 
- Se vor cunoaste mai multe mai tarziu/ se mai lumineaza mintile tuturor.
- Ii ofera o protectie mai indelungata (daca - pana in prezent - eficienta este demonstrata pentru o durata de 8,5 ani atunci fetita dvs. este protejata pana la varsta de 20,5 ani, cu cat asteptati vor creste ambele (sa speram ca cel putin in mod egal)).

Si inca ceva: tot dna dr. spunea ca nu a gasit nicaieri un raspuns la intrebarea: ce modificari survin in decursul timpului daca ai HPV alte tulpini si faci acest vaccin. Pot aparea tot felul de anomalii... sau nu. Este inca o intrebare fara raspuns.

Oricum tot ea a adaugat ca acelasi tam-tam a fost si in 1990+ cand oamenii eram ingroziti de vaccinurile care acum se fac copiilor mici, asa ca tot timpul este un raspuns si in acest caz.

Eu una am 25 de ani si am si eu o dilema... nu am facut vaccinul si ma intreb daca sa il fac sau nu.

Lavinia, am vazut ca saptamana trecuta, Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS), UNICEF si Fondul ONU pentru Populatie (UNFPA) si-au exprimat sustinerea fata de campania de vaccinare HPV. Pot spune ca acesta este un argument pro destul de important. Nu pot fi toti niste criminali care vor sa ne omoare fetele, mai ales acum cand s-a descoperit ca si baietii pot face cancer tot de la infectarea cu HPV. Ati citit despre asa ceva?

Offline

 

#2654 2009-08-02 03:53:18

laura23
Membru
Inregistrat: 2009-08-02
Mesaje: 1

Re: rana pe col

buna ziua si eu am o plb...aveam o scurgere abudenta cateodata albuie,nu mirosea urat nu aveam alte sintome...am facut teste papanic...si secretia....nimic grav nu tricomonas candida etc... papanicolau tip2...am urmat  tratament cu cevugid apoi  i-am spus doctorei sa imi mai ia o "lama"vroiam  sa fiu sigura de rezultate.. pt ca imi spusese ca de la rana am scurgerea ..nu a vrut...nu inteleg dc ca doar eu plateam plus ce ii bagam in buzunar..mia facut cauterizarea ..(sa purtat frumos doar iam dat un mil peste).cica cu tratamente nu a mers...in fine..nu am avut durerei decat un pik de sangerare in a 10 zi dar acum dupa 6 sapt.am aceeiasi scurgere ca inainte dc nu fac spalaturi zilnice imi creaza o star f nepalcuta de disconfort...intrebarea mea este...dc e normal sau dc procedez corect cu "spalaturile"zilince de care dct mi-a spus.Si binenteles ea e in concediu acuma...pana in sept...si eu tre sa astept pt a ma duce sa vad dc s-a vindecat rana..

Ultima oara a fost editat de laura23 (2009-08-02 03:54:56)

Offline

 

#2655 2009-08-02 09:34:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col

ar putea fi o hipersecretie a glandelor colului, caz in care nu prea ai ce sa-i faci
pentru linistea ta, poti face si chlamydia, micoplasma, ureaplasma care nu ies la lama
dar dc tb sa faci spalaturi zilnice? nu prea e bine... la ce doc mergi?

Offline

 

#2656 2009-08-02 18:52:48

bcb72
New member
Inregistrat: 2009-07-22
Mesaje: 14

Re: rana pe col

Buna! acum  7  zile  am avut o mancarime pe  labiile   mici   care erau mai rosii.  (  eram   la   ovulatie ,nu   stiu  daca   are  vreo  legatura   )  .  dupa    2 zile  mi-a trecut mancarimea ,   iar  dupa  alte  cateva  zile ,   adica  dimineata   , am  avut  o  scurgere  alba fara  miros ,   eu   sunt   mai  disperata    cu  spalatul   si  imi   fac  cel  putin  2  dusuri  pe  zi  .  inauntru  ma  spal   numai  cu  apa  .  ce poate  fi ?    nu am mai avut asa ceva niciodata   si   nici   altceva  .  poate  fi   ca  am  facut  tratament   pentru  geardia  cu  tinizol    sau   de la  o  rana  mare   si  un  chist    care  le   am  pe  col  ?   am fost pe 14 iulie la dr   pentru   ca  simteam   acel   chist   de  cateva   luni , mi-a facut pap  care  nu  e gata  nici acum , secretie  nu  mi-a  luat  ca  nu  aveam   nimic si  a  spus  ca nu  are rost   ca  vaginul   arata  bine , dar  m-a trimis  la  colpo  si   dr a  spus ca  trebuie sa  fac   ERAD+ cauterizare.   de obicei  cam  in   cate  zile  este  gata  papul ?    multumesc !

Offline

 

#2657 2009-08-02 19:59:22

adriana73
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-24
Mesaje: 9

Re: rana pe col

doctoressa a scris:

adriana73 a scris:

Salutare tuturor fetelor de pe acest forum.Mi s-a recomandat repetarea PAP. dupa tratamentul cu metronidazol 4 past/zi timp de 5 zile si 12 ovule cu cervucid. Va rog sa ma ajutati in interpretarea testului papanicolau. Va multumesc din suflet. Scriu aici doar ce a fost bifat pe formularul tip.

       Sistemul de raportare BETHSDA (TBS)

1-Adecvarea frotiurilor
        Satisfacatoare ptr. evaluare-bifat

2-Caracterizare genelala
        Modificari celulare benigne-bifat

3(2)Anomalii ale celulelor epiteliale
        AGCUS (celule glandulare atipice cu semnificatie nederminata)-bifat

4-Evaluare hormonala
      Status hormonal compatibil cu varsta si anamneza-bifat

Citodiagnostic Babes Papanicolau
Clasa.........CIII........................

Frotiu cu celule scuamoase superficiale si intermediare (unele binucleate) si celule endocervicale (unele cu morfologie AGUS: nuclei mari, discret hipercromi, raport N/C crescut, nucleol prezent) ; leucocite moderat prezente si moderata flora de coci si bacili.

in mod evident e nevoie sa investighezi suplimentar...
nu se pot da verdicte...atita tot ca bine nu e, evident
asadar, trebuie tratamnt pentru normalizarea florei, repetat pap dupa ce s-a obtinut rezultat si abia apoi se discuta mai departe

Multumesc mult  doctoressa, asta este al doilea pap dupa tratamentul cu metronidazol 4 pastile/zi timp de 5 zile si 12 ovule cu cervucid.. Acest rezultat unde s-ar incadra?

Ultima oara a fost editat de adriana73 (2009-08-02 20:00:07)

Offline

 

#2658 2009-08-04 15:00:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: rana pe col

adriana73 a scris:

doctoressa a scris:

adriana73 a scris:

Salutare tuturor fetelor de pe acest forum.Mi s-a recomandat repetarea PAP. dupa tratamentul cu metronidazol 4 past/zi timp de 5 zile si 12 ovule cu cervucid. Va rog sa ma ajutati in interpretarea testului papanicolau. Va multumesc din suflet. Scriu aici doar ce a fost bifat pe formularul tip.

       Sistemul de raportare BETHSDA (TBS)

1-Adecvarea frotiurilor
        Satisfacatoare ptr. evaluare-bifat

2-Caracterizare genelala
        Modificari celulare benigne-bifat

3(2)Anomalii ale celulelor epiteliale
        AGCUS (celule glandulare atipice cu semnificatie nederminata)-bifat

4-Evaluare hormonala
      Status hormonal compatibil cu varsta si anamneza-bifat

Citodiagnostic Babes Papanicolau
Clasa.........CIII........................

Frotiu cu celule scuamoase superficiale si intermediare (unele binucleate) si celule endocervicale (unele cu morfologie AGUS: nuclei mari, discret hipercromi, raport N/C crescut, nucleol prezent) ; leucocite moderat prezente si moderata flora de coci si bacili.

in mod evident e nevoie sa investighezi suplimentar...
nu se pot da verdicte...atita tot ca bine nu e, evident
asadar, trebuie tratamnt pentru normalizarea florei, repetat pap dupa ce s-a obtinut rezultat si abia apoi se discuta mai departe

Multumesc mult  doctoressa, asta este al doilea pap dupa tratamentul cu metronidazol 4 pastile/zi timp de 5 zile si 12 ovule cu cervucid.. Acest rezultat unde s-ar incadra?

sncer, catre severa


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#2659 2009-08-06 18:16:59

adriana73
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-24
Mesaje: 9

Re: rana pe col

multumesc frumos de raspuns, acum am vazut ca mi-ai scris doctoressa.

Offline

 

#2660 2009-08-10 18:31:57

madagheorghe
Membru
Inregistrat: 2009-08-07
Mesaje: 3

Re: rana pe col

RANA PE COLAm si eu o problema cu o rana pe col si tratementul aferent, care printre altele include si ovule. Intrebarea mea este urmatoarea: cat de adanc trebuie introduse ca sa nu isi piarda din eficienta, avand in vedere ca tot raman resturi de praf pe chilot in ziua urmatoare introducerii ovulului. In prospect scrie ca este normal sa se elimine ace praf. Insa mie mi se pare ca se pierde prea mult. Exista o distanta anume? Cat de adanc inseamna adancul din prospect?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.