homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-138


#2604 2009-06-28 15:11:54

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: rana pe col

exista topicul Mic bazar daca vrei sa faci reclama la anumite produse/ leacuri

Offline

 



#2605 2009-06-29 21:07:10

marc
New member
Inregistrat: 2009-06-24
Mesaje: 14

Re: rana pe col

Sunt parinte de fetita de 12 ani si ma intereseaza parerea doamnei doctor sau a membrilor despre vaccinul anti-HPV, care, se stie, poate duce la cancer de col uterin. Nu am vaccinat fetita in campania trecuta si sunt in dubiu daca sa o fac acum, in octombrie. Poate veni cineva cu o parere specializata?! Va rog sa nu incepeti cu "propovaduiri" in care femeia desfranata face cancerul si popii trebuie sa ii faca terapie divina sau cu conspiratii de genocid al popoarelor, ca asa ceva nu pot inghiti.

Offline

 

#2606 2009-06-29 21:28:11

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: rana pe col

Am vazut un reportaj de curand la antena 3 si un medic pediatru spunea asa: "daca as avea o fetita de 12-14 ani, as mai astepta".
Motivul/ele? 
- Se vor cunoaste mai multe mai tarziu/ se mai lumineaza mintile tuturor.
- Ii ofera o protectie mai indelungata (daca - pana in prezent - eficienta este demonstrata pentru o durata de 8,5 ani atunci fetita dvs. este protejata pana la varsta de 20,5 ani, cu cat asteptati vor creste ambele (sa speram ca cel putin in mod egal)).

Si inca ceva: tot dna dr. spunea ca nu a gasit nicaieri un raspuns la intrebarea: ce modificari survin in decursul timpului daca ai HPV alte tulpini si faci acest vaccin. Pot aparea tot felul de anomalii... sau nu. Este inca o intrebare fara raspuns.

Oricum tot ea a adaugat ca acelasi tam-tam a fost si in 1990+ cand oamenii eram ingroziti de vaccinurile care acum se fac copiilor mici, asa ca tot timpul este un raspuns si in acest caz.

Eu una am 25 de ani si am si eu o dilema... nu am facut vaccinul si ma intreb daca sa il fac sau nu.

Offline

 

#2607 2009-06-30 12:49:55

ALEMAR
Membru
Inregistrat: 2008-09-16
Mesaje: 1

Re: rana pe col

Buna,
Sunt noua pe aici dar m-am bucurat f tare cand am aflat ca exista un site atat de complex si care informeaza atat de bine.
Eu am fost de curand la medic si am fost diagnosticata cu Colpocervicita. Intai am facut un exam de secretie unde mi-a iesit ceva bacterie, despre care medicul a zis ca nu e o probl prea grava, dar ca ea spune ca am cu siguranta rana pe col.
Mi-a prescris un tratament cu ovule Meclon(20 de ovule) si spalaturi vaginale cu apa oxigenata.Mi-a spus sa fac tratamentul, iar apoi sa ma programez la o colposcopie.
Am facut intocmai, insa, inflamatia nu a prea trecut iar la colposcopie mi-a zis ca probabil nu am luat eu ovulele corect(eu chiar am respectat toate indicatiile - ma gandeam ca poate tratam nu e corespunzator) si mi-a spus sa mai iau inca 2 cutii.
Medicul ce mi-a facut colposcopia a spus ca nu poate pune diagnosticul de rana pe col, dar considera ca ar fi indicat sa imi fac cauterizarea cat mai repede. Ma gandeam daca nu ar fi indicat sa fac un tratament  medicamentos intai, iar daca  nu apar semne de insanatosire, abia atunci sa recurg la aceasta procedura.Mi s-a parut ca mi se baga pe gat aceasta cauterizare.
Voi ce ma sfatuiti?
Va multumesc mult!

Offline

 

#2608 2009-06-30 12:52:44

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: rana pe col

cum iti zice ca diagnosticul nu e rana pe col dar sa faci cauterizare?... cauterizarea o faci cand ai SIGUR rana pe col...
eu as mai cere o parere..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2609 2009-06-30 20:22:10

andeea 24
New member
Inregistrat: 2009-03-13
Mesaje: 25

Re: rana pe col

buna seara.am si eu o mare dilema cam cat dureaza refacerea dupa conizatie,ptr ca eu am facut aceasta conizatie in la sfarsitul luni februarie si desi a trecut  ceva timp am primit vestea ca colul meu este in curs de reepitelizare,sa fie oare din cauza ca in timp am avut si candida de care slava domnului am scapat,dar am capatat altceva anume gardrenella vaginalis?am luat medicamente(antibiotic) dar tot nu m-am vindecat,sau din cauza virusului hpv?se poate ca el fiind prezent sa atace in continuare colul care abia acum se reface?va rog lamuriti-ma daca stitii ceva.o seara buna

Offline

 

#2610 2009-06-30 20:29:51

andeea 24
New member
Inregistrat: 2009-03-13
Mesaje: 25

Re: rana pe col

Lavinia_tia a scris:

Am vazut un reportaj de curand la antena 3 si un medic pediatru spunea asa: "daca as avea o fetita de 12-14 ani, as mai astepta".
Motivul/ele? 
- Se vor cunoaste mai multe mai tarziu/ se mai lumineaza mintile tuturor.
- Ii ofera o protectie mai indelungata (daca - pana in prezent - eficienta este demonstrata pentru o durata de 8,5 ani atunci fetita dvs. este protejata pana la varsta de 20,5 ani, cu cat asteptati vor creste ambele (sa speram ca cel putin in mod egal)).

Si inca ceva: tot dna dr. spunea ca nu a gasit nicaieri un raspuns la intrebarea: ce modificari survin in decursul timpului daca ai HPV alte tulpini si faci acest vaccin. Pot aparea tot felul de anomalii... sau nu. Este inca o intrebare fara raspuns.

Oricum tot ea a adaugat ca acelasi tam-tam a fost si in 1990+ cand oamenii eram ingroziti de vaccinurile care acum se fac copiilor mici, asa ca tot timpul este un raspuns si in acest caz.

Eu una am 25 de ani si am si eu o dilema... nu am facut vaccinul si ma intreb daca sa il fac sau nu.

eu am facut vaccinul si am hpv,ma simt bn si inca nu cred ca ar putea aparea vreo complicatie,ma gandesc ca daca ar fi aparut ceva doctora mea mi-ar fi zis,oricum mai am de facut si doza finala.si eu stiam ca in cazul celor infectate cu hpv nu mai e nevoie de vaccin,doctora mea mi-a recomandat totusi sa-l fac.iar daca as avea o fetita as accepta sa i se faca vaccinul,macar ea sa fie protejata,eu una asa as proceda.

Ultima oara a fost editat de andeea 24 (2009-06-30 20:30:20)

Offline

 

#2611 2009-07-01 12:35:22

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

intrebarea cred ca e: ce faci daca fata ta isi incepe viata sexuala la 14-15 ani? mai ales ca la acesta varsta sexul neprotejat (sau ma rog..."protejat" cu coitul intrerupt) este printre cele mai "folosite"...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#2612 2009-07-01 13:37:54

andeea 24
New member
Inregistrat: 2009-03-13
Mesaje: 25

Re: rana pe col

crys_ty_na a scris:

intrebarea cred ca e: ce faci daca fata ta isi incepe viata sexuala la 14-15 ani? mai ales ca la acesta varsta sexul neprotejat (sau ma rog..."protejat" cu coitul intrerupt) este printre cele mai "folosite"...

din cate stiu vaccinul se face la fetitele cu varsta de 10-13 ani(nu sunt sigura).ce as face?daca am avea o relatie deschisa ca intre doua prietene as indruma-o totusi sa foloseasca prezervativul,dar nu cred ca fetita mea si-ar incepea viata sexuala de la o varsta atat de frageda,dar cine stie. sad

Offline

 

#2613 2009-07-01 14:48:26

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

andeea 24 a scris:

nu cred ca fetita mea si-ar incepea viata sexuala de la o varsta atat de frageda,dar cine stie. sad

asa spun toti parintii...din pacate realitatea e cu totul alta...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#2614 2009-07-01 18:48:23

andeea 24
New member
Inregistrat: 2009-03-13
Mesaje: 25

Re: rana pe col

crys_ty_na a scris:

andeea 24 a scris:

nu cred ca fetita mea si-ar incepea viata sexuala de la o varsta atat de frageda,dar cine stie. sad

asa spun toti parintii...din pacate realitatea e cu totul alta...

smile nu te contrazic,dar stii cum ii cu proverbul acela"ai grija ce semenii k sa obtii roade bune"

Offline

 

#2615 2009-07-06 12:05:41

alexandra18
Full member
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 127

Re: rana pe col

fetelor...am si eu o intrebare sad de vro 2 zile am dureri jos...mai ales la contact sexual,aseara m-am uitat [jos] cu o oglinda si am observat la intrarea in vagin ca un fel de bubita (defapt cred ca sunt 3 bubite una peste cealalta) iar de la ea/ele simt o usturime jos si cand imi fac nevoia si dupa dus cand ma dau cu crema,mam dat cu crema de galbenele pt ca stiu ca este buna dar totusi nu este o iritatie cum credeam eu...momentan nu am cum sa merg la ginecolog si nu am nici un goinecolog bun sad  help!


hjarta sometimes you have to forget what you want to remember what you deserve hjarta


Sometimes you have to be apart from people you love, but that doesn't make you love them any less. Sometimes you love them more hjarta miss  mami & papi sad

Offline

 

#2616 2009-07-06 13:08:03

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col

mie imi suna a herpes dar cred ca realizezi ca doar ginecologul/ dermatologul iti poate pune un diagnostic si prescrie un tratament

Offline

 

#2617 2009-07-06 19:13:34

alexandra18
Full member
Inregistrat: 2009-05-30
Mesaje: 127

Re: rana pe col

mam uitat pe net la poze cu herpesul genital,dar nu am asa ceva....adica cred iar bubita care o am ue este exact inauntru.... sad....in cat timp se afla rezultatul testului babes ????  deoarece eu vineri trebuie sa plec pt o luna jumate din tara sad si as vrea sa stiu

Ultima oara a fost editat de alexandra18 (2009-07-06 19:24:47)


hjarta sometimes you have to forget what you want to remember what you deserve hjarta


Sometimes you have to be apart from people you love, but that doesn't make you love them any less. Sometimes you love them more hjarta miss  mami & papi sad

Offline

 

#2618 2009-07-06 20:46:07

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: rana pe col

depinde de clinica. trebuie sa te grabesti

Offline

 

#2619 2009-07-07 11:47:33

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: rana pe col

cam in 5-7 zile... sau 2 saptamani...la unele clinici.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#2620 2009-07-07 18:44:03

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: rana pe col

Azi am fost la un control ginecologic si mi-a spus sa-mi fac testul papanicolau, dar mi-a spus sa opresc anticonceptionalele inainte. Are vreo legatura una cu alta? Influenteaza cumva rezultatul testului daca iau anticonceptionale?

Ultima oara a fost editat de minatgv (2009-07-07 18:44:38)


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#2621 2009-07-07 20:24:18

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

nu are nicio legatura...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#2622 2009-07-07 20:31:46

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: rana pe col

andeea 24 a scris:

crys_ty_na a scris:

andeea 24 a scris:

nu cred ca fetita mea si-ar incepea viata sexuala de la o varsta atat de frageda,dar cine stie. sad

asa spun toti parintii...din pacate realitatea e cu totul alta...

smile nu te contrazic,dar stii cum ii cu proverbul acela"ai grija ce semenii k sa obtii roade bune"

uite,tu incepi cu ideea ca fata ta n-ar incepe sa faca sex de la 14 ani.Sa ne imaginam urmatorul scenariu:Ea stie ca tu ai aceasta idee bine inradacinata despre ea si...sa spunem...isi pierde virginitatea chiar la varsta la care bagai tu mana in foc ca nu si-ar pierde-o.Ce zici?crezi ca o sa-ti spuna?nu.
Generatia mea si-a inceput viata sexuala la 15-17 ani.La 17 ani deja nu mai eram niciuna virgina.Si ghici ce,am reusit sa ne "convingem"(ma rog,asa credeam noi sau poate chiar reusisem sa le convingem) mamele ca,cu toate ca toate prietenele noastre fac sex,noi suntem virgine.
Discutia deschisa cu mama despre sex am inceput-o abia la 17 ani jumate cand i-am spus ca fac sex(si era deja al doilea partener:| )
Ca sa trag o concluzie,fiecare generatie se dezvolta mai repede ca cealalta(sa ne uitam la fetitele de 12 ani care au sani,fund) ,prin urmare,copii nostri trebuie vaccinati mai repede decat ni s-ar parea noua normal.
Probabil ca si mamei mele i se pare de domeniul fantasticului sa faci sex la 15 ani,asa cum si mie o sa mi se para ca e total anormal sa faci la 13 ani.Din pacate(cel putin din acest punct de vedere) ni s-a dovedit iar ca viata bate filmul:|

Ultima oara a fost editat de Chick (2009-07-07 20:33:52)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.