homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-148


#2794 2009-10-19 14:55:15

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: rana pe col

m-a usturat cand m-am spalat si putin dupa
inca mai fac tratament pt e-coli cu ovule preparate care contin si nistatin si iau si nizoral 1/zi? e posibil sa fie totusi candida? dupa ce se scurg ovulele ma simt curata si uscata. candida nu se manifesta prin scurgeri mai abundente? of asta-mi lipseste acum scap de una ca sa dau de alta
tttt la a doua urocultura mi-a iesit enterococcus spp ceea ce mi se pare cam ciudat; ori iese aceeasi infectie ori deloc. nu?

Ultima oara a fost editat de ioana2709 (2009-10-19 14:57:04)

Offline

 



#2795 2009-10-20 09:39:51

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: rana pe col

da , e putin ciudat , deci ca sa inteleg : la prima urocultura a iesit e coli ? si la a doua entero ?
la secretie a iesit e coli ?
poti sa folosesti si un unguent antimicotic extern , sau poti sa iti dai cu un unguent cu galbenele , sa inlaturi senzatia de uscaciune

Offline

 

#2796 2009-10-22 02:32:24

Printesika20
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 26

Re: rana pe col

Buna fetelor...am si eu o problema...si chiar una serioasa.Acum 4 luni mi s-a gasit o rana pe col.D-nul Doctor a spus sa ma duk dupa prima menstruatie la conizatie...ceea ce am si facut.Tot atunci mi-a dat si anticonceptionale sa iau :Marvelon.Problema este urmatoarea...akum...dupa aproximativ 3 luni de la conizatie...am avut niste scurgeri transparente...dupa 14 zile de la ultima menstruatie a inceput sa ma doara rau ovarele si sa imi curga sange.Poate avea vreo legatura cu rana pe care am avut-o sau cu anticonceptionalele?Astept raspunsul vostru...si va pupacesc puss

Offline

 

#2797 2009-10-22 15:01:28

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

ai uitat vreo pastila, le-ai combinat cu alte medicamente sau altceva care sa duca la scaderea protectiei?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#2798 2009-10-22 20:46:57

loevly_girl
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 18

Re: rana pe col

buna,  revin cu o noua problema:(, am o rana pe col pe care o tratez de vreo luna, e posibil ca din cauza  tratamentului(cervugid si septovag continuu) menstruatia mea sa se fi dereglat? De regula imi venea cam la 26 de zile dar luna trecuta mi-a venit la 21 de zile  iar luna asta  la 18, nu prea mi se pare normal si nu stiu ce sa fac, poate a mai patit careva  asa ceva sau poate aveti idee daca e normal asa ca mie nu mi se pare, dar nefiind bolnava de obicei acum toat emi se par ciudate  si devin paranoica rau, m-as duce la doctor dar nu prea am incredere in el deloc:(

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2799 2009-10-22 21:45:29

Printesika20
New member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 26

Re: rana pe col

De uitat am uitat sa iau 2 pastile...dar doctorul mi-a spus sa folosesc prezervativ 3 luni...de cand mi-a spus ca am voie sex...eu si prietenul meu folosim prezervativul smile.Cu o seara inainte sa inceapa sa imi curga am avut contact sexual.

Ultima oara a fost editat de Printesika20 (2009-10-22 21:48:07)

Offline

 

#2800 2009-10-22 22:28:46

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: rana pe col

printesika in acest caz acele sangerari cel mai probabil se datoreaza  scaderii protectiei (datorita faptului ca ai uitat acele pastile)

loevly trat cu ovule pot cauza diferite modificari ale ciclului menstrual...aceste dereglari au aparut dupa inceperea tratamentului?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#2801 2009-10-23 21:00:54

loevly_girl
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 18

Re: rana pe col

crys_ty_na a scris:

printesika in acest caz acele sangerari cel mai probabil se datoreaza  scaderii protectiei (datorita faptului ca ai uitat acele pastile)

loevly trat cu ovule pot cauza diferite modificari ale ciclului menstrual...aceste dereglari au aparut dupa inceperea tratamentului?

Da, acum o saptamana am fost la bucuresti la parhon si m-a plouat rau, am stat uda la picioare vreo 4 ore pana am ajuns la ct m-am gandit ca o fi si din cauza asta dar nu prea am incredere in doctorul asta si tratamentul mi se pare prea mult, n-am mai auzit pe nimeni sa faca 3 luni tratament continuu pt ectopie intensiva, zice el. M-a mai speriat si farmacista ca poate nu am inteles eu bine si acum sunt paranoica rau, m-as duce la alt doctor, dar parca nici n-as intrerupe tratamentul ca poate totusi o fi  bun, mi-e sa nu dau in altele  supa
Ms frumos

Offline

 

#2802 2009-10-28 23:14:15

mada001
New member
Inregistrat: 2009-05-25
Mesaje: 27

Re: rana pe col

buna seara as dori sa stiu daca pot face spalaturi cu musetel seara,asa cum mi s-a prescris,chiar daca iau Cervugid? din cate stiam,cand iei ovule, 2-3 zile parca nu ai voie sa faci spalaturi...si as vrea sa aflu si alte pareri...stit alte ceaiuri mult mai bune pt metroanexita,decat cel de musetel? va multumesc


nefericire... unde esti ca sa-mi privesti zambetul?chicot

Offline

 

#2803 2009-10-29 09:03:23

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

Eu te sfatuiesc sa lasi ovulele sa-si faca treaba. Dupa ce termini cu ovulele poti sa te speli cu ceai.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#2804 2009-10-31 01:05:50

mimi24
New member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 60

Re: rana pe col

Fetelor, cele care faceti tratament cu cervugid.. Ma intreb oare, voi nu va simtiti cam nasol pe perioada tratamentului? Am observat ca, de fiecare data cand am facut tratamentu cu cervugid, ceai de pelin si galbenele m-am simtit cam rau. E posibil ca ovulele sa afecteze in vreun fel? Ca de ex fierea? (eu am si fierea cam lenesa:) ) Si mai am o prietena care face acelasi trat si coincidenta sau nu, si ea se simte la fel  lol

Mai 6 zile de tratament si ma scap!!  happy sper sa fie cu rezultate smile

Offline

 

#2805 2009-10-31 08:49:18

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: rana pe col

Din cate stiu eu, evulele nu se absorb la nivel sistemic. Ele actioneaza numai local, deci ma indoiesc sa fie de la ele starea ta.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#2806 2009-10-31 14:50:50

loevly_girl
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 18

Re: rana pe col

mimi24 a scris:

Fetelor, cele care faceti tratament cu cervugid.. Ma intreb oare, voi nu va simtiti cam nasol pe perioada tratamentului? Am observat ca, de fiecare data cand am facut tratamentu cu cervugid, ceai de pelin si galbenele m-am simtit cam rau. E posibil ca ovulele sa afecteze in vreun fel? Ca de ex fierea? (eu am si fierea cam lenesa:) ) Si mai am o prietena care face acelasi trat si coincidenta sau nu, si ea se simte la fel  lol

Mai 6 zile de tratament si ma scap!!  happy sper sa fie cu rezultate smile

Eu fac tratament cu cervugid de aproape 2 luni si nu simt nimic anormal, chiar farmacista cand a auzit ca doctorul mi-a zis sa le folosesc 3 luni continuu si dupa sa ma duc la control imi spunea ca sigur nu am inteles eu bine, ca  ea nu a mai auzit pe nimeni sa faca asemenea tratament. Asa ma zapacisem ca fiecare avea cate o parere si nu erau 2 la fel si ca urmare o sa mai iau o luna si in decembrie ma duc la control si oi vedea, pana acum nu sesisez nimic ciudat, secretiile s-au diminuat considerabil sper sa fie ok si chiar nu cred ca are vre-o legatura cu fierea ca actioneaza local si se elimina chiar imediat daca nu stai in pat

Offline

 

#2807 2009-10-31 19:14:21

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: rana pe col

loevly_girl a scris:

Eu fac tratament cu cervugid de aproape 2 luni si nu simt nimic anormal, chiar farmacista cand a auzit ca doctorul mi-a zis sa le folosesc 3 luni continuu si dupa sa ma duc la control imi spunea ca sigur nu am inteles eu bine, ca  ea nu a mai auzit pe nimeni sa faca asemenea tratament. Asa ma zapacisem ca fiecare avea cate o parere si nu erau 2 la fel si ca urmare o sa mai iau o luna si in decembrie ma duc la control si oi vedea, pana acum nu sesisez nimic ciudat, secretiile s-au diminuat considerabil sper sa fie ok si chiar nu cred ca are vre-o legatura cu fierea ca actioneaza local si se elimina chiar imediat daca nu stai in pat

mai eu nu am mai auzit de tratamentul asta .................se face in cure de 10-12 zile pe luna 3 luni la rand. nu continuu .

Offline

 

#2808 2009-11-01 12:00:26

mimi24
New member
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 60

Re: rana pe col

Dar chiar ca... 3 luni in FIECARE zi?  wow  Mie mi se parte enorm. Eu de exemplu am avut cate 8 pe luna dar tratamentul difera de la o persoana la alta.

Offline

 

#2809 2009-11-01 14:17:00

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: rana pe col

90 de zile de tratament mi se pare exagerat. Mai trebuie sa lasi colul ala sa respire... Si la menstra oricum pui ovulul degeaba, caci se scurge...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#2810 2009-11-01 22:06:16

loevly_girl
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 18

Re: rana pe col

blueeyes a scris:

90 de zile de tratament mi se pare exagerat. Mai trebuie sa lasi colul ala sa respire... Si la menstra oricum pui ovulul degeaba, caci se scurge...

si mie mi  s-a parut foarte mult si chiar am intrebat si mi-a zis ca da, continuu, diagnoscitul a fost ectopie intensiva, si daca am vazut ca totusi nu am reactii adverse am continuat tratamentul ca de.......asa a zis dl doctor  roll cred ca in final voi termina cutia asta cu cervugid  si ma voi duce la alt doctor, sper sa fie catusi de cat ok  neutral

Offline

 

#2811 2009-11-02 16:23:46

mada001
New member
Inregistrat: 2009-05-25
Mesaje: 27

Re: rana pe col

buna din nou...am iarasi o intrebare...iau tratament pt metroanexita :Augmentin,Cervugid si Flagyl si iau si Biotics...e 7 zi de tratament dar de 2 zile am o stare de greata,nu am pofta de mancare...simt niste chestii in burta ca atunci cand ti-e foame...poate par ridicola...dar vreau sa va intreb daca e cumva o reactie adversa a medicamentelor...nu le iau pe stomacul gol...am luat niste ceai de menta...dar nu e vreo ameliorare deloc...oare ce sa fac>?


nefericire... unde esti ca sa-mi privesti zambetul?chicot

Offline

 

#2812 2009-11-02 16:36:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: rana pe col

da, e de la antibiotic... incearca sa mananci ceva inainte

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.