homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Rana pe col-84


#1578 2008-10-09 18:42:58

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: rana pe col

deliav a scris:

Jessie ...papanicolaul nu arata prezenta HPV...pentru detectarea HPV se face analiza speciala...si probabil din ce a vazut doctorul la colposcopie si-a dat seama ca ar putea fi vorba de HPV....dar asta e o analiza separata pe care ar trebui s-o faca denisa...insa e scumpa...cam 350-400 ron

Am facut=o ieri..320 in ploiesti...trebuie sa astept 2 sapt!!! ma pregatesc pt ce e mai rau..chiar daca ies tulpinile alea tot nu e vb de cancer..am itneles...nu? cred ca daca Doamne fereste iese asa..o sa imi faca biopsie, nu? dar nu-i asa fetelor ca nu afecteaza..adica o sa am o viata sex normala dupa, o sa fac copii etc?sad

Offline

 



#1579 2008-10-09 18:43:55

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Stiu ca este scumpa, eu am dat 400 de lei, tot salariul de bugetara inraita. lol  Dar a meritat, macar stiu exact ce am. Imi cer scuze, nu am cunostinte medicale ci doar imi exprim o parere.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1580 2008-10-09 18:50:15

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: rana pe col

Jessie a scris:

Stiu ca este scumpa, eu am dat 400 de lei, tot salariul de bugetara inraita. lol  Dar a meritat, macar stiu exact ce am. Imi cer scuze, nu am cunostinte medicale ci doar imi exprim o parere.

mi-am facut o programare la dr iulian badea..sa am o a douaparere..din cate am inteles marinescu e acum specializat pe fertilizare..sper sa fie cu noroc

Offline

 

#1581 2008-10-09 18:50:18

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Da, bineinteles ca poti avea o viata sexuala normala dupa aceea si cum mi s-a zis si mie trebuie avuta mare grija cu imunitatea.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1582 2008-10-09 18:56:18

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: rana pe col

vad cum e marti la dr iulian badea si daca ma sperie sau nu mi se pare ok as vrea sa ma duc si la dr puia,,dar din ce am gasit eu pe net e barbat..nu femeie.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1583 2008-10-09 19:00:26

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Inseamna ca am retinut eu gresit, dar este bun. Oricum, sa ne tii la curent cu noutatile.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1584 2008-10-09 19:02:43

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: rana pe col

Jessie a scris:

Inseamna ca am retinut eu gresit, dar este bun. Oricum, sa ne tii la curent cu noutatile.

Da, normal....uneori ma gandesc ca ma agit prea rau. dar cred ca am stat prea multpasiva, desi repet, nu din vina mea, ca nu am avut niciun simptom..stiti cumva cat poate fi un consult la dr iulian badea..sa stiu daca imi permit sa fac programarea la dl doctor puia tot sapt viitoare..

Offline

 

#1585 2008-10-09 19:06:49

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

De dl Badea ai citit pe net? Daca da, trebuie sa scrie pe undeva tarifele.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1586 2008-10-09 19:07:58

dennisa1983
New member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 72

Re: rana pe col

Jessie a scris:

De dl Badea ai citit pe net? Daca da, trebuie sa scrie pe undeva tarifele.

am gasit ...pareri pro si contra..de tarife nimic..de dr puia spunea o forumista pe un alt site ca i=a facut o cauterizare perfecta..o alta spunea ca e si bun la colposcopie..d=asta m=am gandit la tarife..ca parca as merge si la dr puia

Offline

 

#1587 2008-10-09 19:10:26

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Suna la cabinetul dr Badea si intreaba cat costa.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1588 2008-10-10 08:40:00

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: rana pe col

O stie cineva pe doctorita Neagu Cristina de la Giulesti? cred ca luna viitoare , ma paste si pe mine un ERAD, cel putin asa mi-a recomdat ea, la ultima consultatie, a mai facut cineva cauterizare la ea si cam care ar fi onorariul pt o astefel de inetrventie, avand in vedere ca e in spital de stat
Multumesc anticipat pt raspuns!


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1589 2008-10-10 09:27:36

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Nu am auzit de doctorita respectiva, dar eu nu am dat nimic pt interventie (asta in afara de onorariile neoficiale de care cred ca stie toata lumea deja smile ). Mi-au cerut adeverinta de salariat  + trimitere de la medicul de famile pt internare si atat.


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1590 2008-10-10 10:20:30

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: rana pe col

pai , onorariile alea neoficiale m-ar interesa, caci eu nu prea am fost pe la spital, adica nu am avut interventii pana acum... si nu prea stiu cat ar trebui sa dau, oricum ma gandesc ca minim 100 lei, .....tu cat ai dat? daca nu sunt indiscreta...


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1591 2008-10-10 10:23:26

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Doctorului nu i-am dat nimic, anestezistei i-am dat 10 lei si asistentei de la pansamente tot cate 10 lei. Si cam atat. In rest nu am mai dat nimic.
Doctoritei sincer nu stiu cat ar trebui sa dai, dar pt o interventie destul de simpla ca aceasta cred ca este suficient cat ai spus tu.
Tie ti-a spus daca iti va face anestezie sau ceva?


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1592 2008-10-10 11:49:19

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: rana pe col

Jessie, ai stat si internata? daca da cat? mie mi-a zis ceva de genul , ca ar necesita 2 zile internare, dar asa mult, o colega de serv, mi-a zsi ca ea cand si-a facut cauterizarea , i-a dat drumul imediat acasa....


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1593 2008-10-10 12:06:10

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Mi se pare ca am mai scris undeva evolutia.
Sa iti prezint efectiv evenimentele in ordine: am ajuns la spital, mi s-a facut internarea, am fost dusa la salon, mi s-a luat sange si o proba de urina dupa care am asteptat cateva ore pana cand am intrat la operatie. Mi s-a facut anestezie totala (toata interventia a durat 12 minute) iar dupa ce m-am trezit am mai stat vreo 30 de minute la reanimare pana cand a mai trecut efectul anesteziei. Mi-am facut externarea si am plecat linistita acasa. Mi s-a spus ca trebuie sa beau mai multa apa pt a se putea elimina total anestezia din corp.
Din cate am citit eu este bine sa faci pauza de la efort fizic asa ca eu mi-am luat si doua zile de concediu medical (dar nu este obligatoriu pt toata lumea, probabil depinde de fiecare in parte, dar pt linistea mea sufleteasca am preferat sa stau linistita acasa).
Dupa aceea va trebui sa mergi la pansament (mie mi s-a spus ca de 2 ori pe saptamana trebuie sa fac asta) si iti vor da niste ovule pe care trebuie sa le pui seara inainte de culcare.
M-au chemat dupa 4 saptamani pt rezultatul de la anatomie patologica si dupa 6 saptamani la control.
Cam asta a fost.

Este totusi bine sa mai vina cineva cu tine, sa nu mergi singura acasa.
Dupa cum am mai scris tot pe aici, am vorbit cu fete carora nu li s-a facut anestezie, dar mie una mi se pare normal sa te adoarma pt ca altfel te misti, te agiti iar eu sunt genul de om care daca nu vede ce mi se face e teroare si incep sa strang si sa ma agit mai ceva ca pestele pe uscat. lol

Celelalte fete cu care ma intalnesc in zilele de pansament nu au stat 2 zile internate, au plecat acasa in aceeasi zi. Ti-a dat vreo explicatie de ce ar trebui sa stai atat internata?


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1594 2008-10-10 12:53:33

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: rana pe col

nu, dar probabil s-a referit la pauza de dupa, asta in cazul in care iti face anestezia....mersi mult pt informatii.... si ce e cel  mai important : ti s-a vindect pana la urma, adica acum esti in regula?


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#1595 2008-10-10 13:02:33

Jessie
Platinum member
Inregistrat: 2008-10-08
Mesaje: 21403

Re: rana pe col

Cu cea mai mare placere. puss
Acum este bine da, am avut niste dureri de ovare azi si am inceput sa sangerez dar m-am interesat ulterior si este normal pt ca s-a cicatrizat si a cazut coaja.
La control sa vad ce o sa imi mai zica dar sunt convinsa ca este ok.
Sa stai linistita, o sa fie bine si la tine. Sa ai mare grija de tine! Si sa ne tii la curent cu noutatile. wink


"Excelenta morala este un rezultat al felului in care traim. Devenim corecti, facand fapte corecte, devenim temperati comportandu-ne temperat si devenim curajosi facand acte curajoase." - Aristotel

Offline

 

#1596 2008-10-10 14:59:06

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: rana pe col

mersi pt incurajari, o sa va tin la curent....eu sper sa vina si un bebe, dar se cam lasa asteptat probabil si din cauza ranii, oricum vreau sa o cauterizez... apoi refacerea, deci oricum mai dureaza...


9 ani de copilarie ....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.