homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-40


#742 2012-03-04 16:32:22

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: boli cu transmitere sexuala

se pot lua absolut toate, chiar si fara ejaculare. testeaza-te iar pentru hepatita c si hiv asteapta 4 luni in care nu vei putea stii sigur daca le ai sau nu. si poti extrem de bine sa nu ai absolut nici un simptom la nici una din ele. succes.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-04 16:34:35)

Offline

 



#743 2012-03-04 18:04:35

gabrielapopescu
New member
Inregistrat: 2011-12-09
Mesaje: 15

Re: boli cu transmitere sexuala

urgent gardnerela!!!!!!va rog stiu ca nu este bine sa iau medicamente dupa ureche ,am postat aici analizele mi-a iesit gardnerella o am de ceva timp am facut un tratment cu ovule si metronizadol 10 zile 2 pastile pe zi dar dupa 3 saptamani au inceput iar probleme mentionez ca am si o dereglare a florei am lactobacili rari ,am crezut ca poate am facut o candida din cauza pastilelor dar este aceasi infectie ,trebuia sa ma dc la medic     dar este pe teren ,,cica'' m-am saturat de toti medici superficiali sincer ,si am dat o gramada de banii la inceput pt ca medicul ma pus sa imi fac toate analizele pt toate bolile posibile si imposibile numai  cultura nu ,va rog spuneti ce sa iau pt nesuferita asta de gardnerella ,va rog mult

Offline

 

#744 2012-03-04 18:30:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

dupa tratament trebuia sa folosesti si niste ovule cu lactobacili ca sa se refaca flora

Offline

 

#745 2012-03-04 18:33:57

gabrielapopescu
New member
Inregistrat: 2011-12-09
Mesaje: 15

Re: boli cu transmitere sexuala

multumesc mult heimdall ,sa repet din nou metronizadol  doza soc si ovule flagyl am vazut acest tratament dat de doctoressa si dupa sa folosesc niste ovule gyphollus  vreau parerea ta te rog ca m-am saturat de acesta bacterie

Offline

 

#746 2012-03-04 18:39:01

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

poti face asa daca esti sigura ca e tot gardnerella
poate ar fi bine sa faca si partenerul tratament cu metronidazol daca zici ca nu scapi de ea

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2012-03-04 18:47:41

gabrielapopescu
New member
Inregistrat: 2011-12-09
Mesaje: 15

Re: boli cu transmitere sexuala

da este gardnerella o sa pun si analiza  aici
SECRETIE VAGINALA FROTIU
Celule epiteliale : frecvente
Reactie inflamatorie : moderata ( PMN : relativ frecvente)
Hematii : absente
Lactobacili : rari
Coci Gram pozitivi in perechi : rari
Cocobacili si bacili scurti Gram vatriabili: relativ frecventi
Levuri : nu se observa
Trichomonas vaginalis : absent
  Medicul de fmailie a spus gardnerella dar te rog poti sa le interpretezi!!!

Offline

 

#748 2012-03-04 19:02:51

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

da, cred ca ti-am mai zis tot eu ca pare a fi gardnerella

Offline

 

#749 2012-03-04 21:09:20

manolo
New member
Inregistrat: 2012-03-04
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

eph a scris:

se pot lua absolut toate, chiar si fara ejaculare. testeaza-te iar pentru hepatita c si hiv asteapta 4 luni in care nu vei putea stii sigur daca le ai sau nu. si poti extrem de bine sa nu ai absolut nici un simptom la nici una din ele. succes.

daca fac unul dintre testele VDLR su THPA sau pe ambele, imi rezolv problema explicata anterior ?

Offline

 

#750 2012-03-05 07:54:43

manolo
New member
Inregistrat: 2012-03-04
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

sau ce alte teste trebuie sa fac pentru a vedea daca sunt la fel de bine din punct de vedere al sanatatii precum eram inainte de aceasta aventura.

multumesc.

Ultima oara a fost editat de manolo (2012-03-05 08:25:26)

Offline

 

#751 2012-03-05 12:22:59

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: boli cu transmitere sexuala

manolo a scris:

Buna ziua !

Sunt nou pe acest topic, unde voi povesti o chestie ce mi s-a intamplat zilele trecute si la care caut inca raspunsuri sincere si clare.

Zilele trecute (pe 1 martie) am poposit intr-un nou oras, unde voi fi prezent la un training. In prima mea seara, in noul oras, ne-am strans vreo 4-5 baieti si am iesit in oras. Zis si facut. Pe langa noi, s-au mai strans cateva fete, iar la un moment dat fiecare fata era cuplata cu un baiat.

Bineinteles alcoolul si veselia au curs garla. Ce a urmat cu mine si fata cu care eram, cred ca se deduce: am ajuns in pat si am inceput actiunea. Problema e ca tipa la un moment dat a inceput sa-mi fac un oral neprotejat, i-am zis ca e mai bine protejat, dar din pacate nimeni dintre noi nu avea prezervative. Am continuat asa. Doar ea mi-a facut sex oral neprotejat. Mentionez ca scurgeri de sange sau alte substante nu s-au produs.

Acum a 2-a zi, dupa mahmureala, am inceput sa caut pe internet ce boli as fi putut lua. Cea mai frecventa e blenoragia, care ar aparea dupa 4-20 zile de la contactul sexual. Este adevarat ?
Ce alte boli as mai putea lua (sifilisul cumva? ). Care ar fi simptomele si la ce ar mai trebui sa fiu atent ?  Aici pot spune ca de aseara am niste mici dureri in zona testiculelor, de parca m-as fi lovit (desi nu este asa). Sa aiba legatura cu blenoragia ?

Ce trebuie sa fac, ce medicamente trebuie sa iau pana cand ajung acasa ?

Stiu ca nu e mai bun lucru pe care l-am facut, dar trebuie sa o scot la capat.
Sper sa ma ajutati. O zi faina !

Ce e foarte rau e ca toate astea au o perioada de incubatie mai mare decit citeva ore....
Daca a fost doar sex oral, de blenoragie cam poti sa uiti....sincer, nici pentru sifilis si pentru SIDA cit si pentru herpesul genital nu mi-as prea face griji. In general, daca nu stii sa ai leziuni pe penis, nu are rost nici sa te stresezi prea tare daca, repet, toata aventura a constat in sexul asta oral care ti-a fost facut.
Ca sa fi mai catolic decit papa, poti face si VDRL, si testele pentru hepatita B si C, si testul  HIV. Pentru gonoree si chlamidia, din secretia uretrala se recolteaza(in caz ca o ai)
Evident ma simt datoare sa iti recomand sa porti mereu un prezervativ cu tine ca sa il ai la nevoie.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#752 2012-03-05 19:41:03

manolo
New member
Inregistrat: 2012-03-04
Mesaje: 5

Re: boli cu transmitere sexuala

Da, toata aventura a constat in sexul oral pe care ea mi l-a facut. Leziuni pe penis nu am.

Va multumesc pt mesaj. M-ati mai linistit. Va dati seama ca dupa experienta asta voi fi mai precaut si voi avea la mine un prezervativ.

Numai bine !

Offline

 

#753 2012-03-06 21:31:21

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: boli cu transmitere sexuala

dar daca avea ea leziuni in gura? si manolo, vdlr-ul este testul pt. sifilis si atat. stii care sunt toate bolile cu transmitere sexuala? adica stiati inainte sa-ti insire doctoressa majoritatea? un singur test nu o sa-ti spuna daca ai vreuna. sunt teste diferite. in secretia uretrala pe care ti-o recolteaza dermato-venerologul se vad clamydia gonoreea, thricomoniaza, vreo ciuperca sau alta bacterie de genul streptococilor, in special daca fac examen bacteriologic din secretie, dar merge si cel microscopic. pt. hiv este test separat, si abia dupa o perioada de minim 4 luni, poti sa stii sigur ca rezultatul nu este fals-negativ (nu vreau sa te panichez din sex oral fara leziuni la nici unul si fara ejaculare nu e asa usor sa iei hiv), pentru hepatita B daca ai facut liceul de curand si ai facut un vaccin in a 12-a in 3 doze, inseamna ca esti vaccinat si anticorpii inca isi fac treaba, daca nu exista teste la fel si pentru hepatita C doar ca va trebui ca si la hiv sa astepti, din cate stiu. astea se vad numai in sange. ce mai e? sifilisul e vdlr-ul tot din sange facut, iar pentru herpes exista test, pentru negi din cate am inteles la barbati nu exista test, dar teoretic negii de pe corp sunt radacini diferite ale virusului decat negii genitali de fapt la fel si la herpes. cred ca le-am acoperit pe toate.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-06 21:31:52)

Offline

 

#754 2012-03-07 08:43:30

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: boli cu transmitere sexuala

eph, bolile care se transmit prin singe/solutii de continuitate, presupun musai o leziune(rana deschisa) la cel cu risc de a lua. Adica, pe romaneste, existenta leziunilor in gura partenerei nu are prea mare importanta cita vreme el nu are leziuni pe penis, deci nu apare solutia de continuitate. Sau ca sa fiu mai clara, eu pot pune mina gosla pe o leziune activa, daca nu am rana si ma spal dupa aceea nu patesc nimic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#755 2012-03-07 12:35:42

gabrielapopescu
New member
Inregistrat: 2011-12-09
Mesaje: 15

Re: boli cu transmitere sexuala

ma intorc si eu cu o problema am inceput un tratament pt gardnerella cu ovule flagyl si metronidazol este a 3 zi dar simt ca o mancarime jos ....oare este normal ,iau si nistatina  cu metronidazol ...posibil sa am si o candida dupa pastilele astea ?dupa tratamentul asta planul era sa  continui cu feminella vagi c ovule pt reglarea ph pt ca am lactobacili rari ....dar acum nu mai stiu ce sa fac ,un sfat va rog!! si am uitat sa precizez am si o usturime foarte mare la urinare ..sa fie candida ..sunt asa speriata ,la analzile a iesit decat gardnerella  so flora dereglata iar la papanicolau decat inflamatie ....

Ultima oara a fost editat de gabrielapopescu (2012-03-07 13:15:11)

Offline

 

#756 2012-03-07 15:44:46

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: boli cu transmitere sexuala

Pai sa stii ca motive sa fii speriata nu sunt. Mincarimea cam e semn de candidoza, insa nu numai
Usturimea la urinat nu mi-e clar unde o simti, ea putind fi datorata unei infectii urinare de diverse cauze
Vestea proasta e ca gardnerella, fiind si ea o dereglare de flora, e dificil de tratat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#757 2012-03-07 15:53:52

gabrielapopescu
New member
Inregistrat: 2011-12-09
Mesaje: 15

Re: boli cu transmitere sexuala

off ce bine ca mi-a raspuns tu doctoressa ,problema este ca sunt putin iritata sa zicem  jos,si ma ustura cand urinez si pe afara  dar si inauntru este ca o arsura asa ,dupa ovule flagyl  trebuia sa imi pun ovule pt refacerea florei cu feminella ... ma gandesc ca o fi din cauza lipsei de lactobacili caam flora dereglata ,docotressa te rog las aici analiza pe caream facut-o acum o sapt rezultatul a fost gardnerella sau cel putin asa mi-a spus medicul Celule epiteliale : frecvente
Reactie inflamatorie : moderata ( PMN : relativ frecvente)
Hematii : absente
Lactobacili : rari
Coci Gram pozitivi in perechi : rari
Cocobacili si bacili scurti Gram vatriabili: relativ frecventi
Levuri : nu se observa
Trichomonas vaginalis : absent
el ma asigurat ca este gardnerella si am primit metronidazol si flagyl dupa ovule cu feminella .....e inainte aveam un discomfort  ca o jena ,arsura ,dureri  la contactul sexual,un pic iritata ,si o jena la urinare .
Doctoressa te rog mult sa ma ajuti cu un rapsuns ....sunt foarte nelinistita si m-am saturat pana peste cap de aceasta gardnerella si de usturimi

Offline

 

#758 2012-03-08 08:42:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: boli cu transmitere sexuala

cred si eu ca te-ai saturat.
Cum am zis, din pacate, fiind vorba de fapt de o dereglare de flora, e greu de rezolvat. Personal as sugera sa dai cu o creme antimicotica pe zona care ustura la urinat(de exemplu clotrimazol) ca o sa te ajute si mai departe sa faci tratamentul si sa ai rabdare fiindca din pacate dureaza
Nu pari a avea infectie urinara din ce zici...oricum, singurul care are toate informatiile e medicul tau, deci doar el poate evalua problema si rezultatele in mod adecvat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#759 2012-03-11 18:18:03

maryusyka001
Membru
Inregistrat: 2012-03-11
Mesaje: 4

Re: boli cu transmitere sexuala

acum vreo luna iubitul meu a fost la doctor si a aflat ca are chlamydia. ne-am facut facut amandoi teste, eu nu am absolut nimic,sunt perfect sanatoasa, insa lui testul i-a iesit pozitiv. stiu ca aceasta este o boala cu transmitere sexuala, insa el sustine ca medicul i-ar fi spus ca poate aparea si din cauza unui sistem imunitar scazut, fara vreun contact sexual. intrebarea mea este: poate fi adevarata aceasta varianta? :-/

Offline

 

#760 2012-03-11 18:22:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: boli cu transmitere sexuala

nu prea vad cum, sistem imunitar slabit sau nu, tot trebuie s-o iei de undeva... nu se face din senin, se transmite sexual
dar fiind asimptomatica putea s-o aiba de ani de zile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.