homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-38


#704 2011-11-09 13:42:01

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: boli cu transmitere sexuala

jeannie a scris:

1. chlamydia se ia pe cale sexuala, 1 din 10 tineri o au. la femei, daca e netratata duce la infundarea trompelor sau o inflamare cronica a ovarelor si/sau trompelor.
2. cultura din col simpla (sau cultura din secretia vaginala) nu include si chlamydia, insa arata alte infectii. ca sa vezi daca ai chlamydia, trebuie o analiza speciala de chlamydia care se face tot din secretia din col (sau din sange), insa trebuie platita separat.

Multumesc.. sad


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 



#705 2011-11-09 14:29:50

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

hey, nu fi nelinistita, doctoritza n-are de unde sa stie ca ai avea chlamydia. durerile de ovare au cauze nenumarate (si cel mai des greu de descoperit si tratat), iar la tine nici macar nu e o durere cronica. daca descoperi vreo asemenea bolisoara la analize, nu e greu de tratat.
doar daca ai chlamydia si ramane ani de zile netratata, poate sa duca la probleme ale ovarelor sau trompelor.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-11-09 14:37:17)

Offline

 

#706 2011-11-09 16:30:19

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: boli cu transmitere sexuala

jeannie a scris:

hey, nu fi nelinistita, doctoritza n-are de unde sa stie ca ai avea chlamydia. durerile de ovare au cauze nenumarate (si cel mai des greu de descoperit si tratat), iar la tine nici macar nu e o durere cronica. daca descoperi vreo asemenea bolisoara la analize, nu e greu de tratat.
doar daca ai chlamydia si ramane ani de zile netratata, poate sa duca la probleme ale ovarelor sau trompelor.

da..stiu smile de aceea am mers imediat la doctor.  ideea e ca nici nu ma pusesem bine pe masa, a pus departatoarele pentru recoltare de papanicolau si a zis " ai secretia vaginala cam abundenta..eu suspectez k e chalmyda" mi s-a facut si rau cand am auzit..dar ma rog astept analiza de secretie..si apoi o sa fac si testul de chalmyda..dar la analiza de secretie, daca ar fi o infectie, de orice natura, presupun ca ar iesi ceva pe acolo anormal nu?


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#707 2011-11-09 17:17:57

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

la analiza de cultura din secretie iese: gardnerella, candida, streptococ grup B, trichomonas, gonococ etc.

Offline

 

#708 2011-11-10 13:50:11

DitaRina
New member
Inregistrat: 2011-09-16
Mesaje: 17

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna
Am fost diagnosticata ieri cu o infecti vagina cu cocobacili(infectie banala cum s-a exprimat medicul). Trebuie cumva si partenerul meu sa isi faca analize sau se trasmite acest cocbacil si la parteneri? Nu aqm apucat sa intreb medicul ginecolog si nu prea am timp sa ma intorc. Va rog sa imi raspundeti daca stiti. Multumesc anticipat.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#709 2011-11-12 15:31:21

Xtyna
New member
Inregistrat: 2009-10-26
Mesaje: 6

Re: boli cu transmitere sexuala

moksha a scris:

Xtyna a scris:

Buna ziua,am si eu o intrebare,sotul meu are o inflamatie pe varful penisului care s-a intarit si s-a inrosit,iar acum s-a strans pielea si are numai un orificiu mic,stiti vreo metoda de tratament acasa?? e foarte incapatanat si nu vrea la doctor,va multumesc

trebuie sa mearga la doctor. spune-i ca daca nu merge e posibil sa ajunga sa faca pipi doar printr-o sonda, in general functioneaza.

poate fi orice...

sanatate va doresc.

multumim,imi puteti spune si la ce doctor sa il duc?

Offline

 

#710 2011-11-12 15:38:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: boli cu transmitere sexuala

urolog as zice. sau dermatolog.

Offline

 

#711 2011-11-12 15:41:27

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

xtyna,

ori m-am ramolit eu, ori ti-am raspuns demult tare la intrebarea ta. am verificat si pare a fi luna iulie. pana acum nu i-a trecut? e ingrijorator, te rog mergeti la medic.

sanatate multa!

Offline

 

#712 2011-11-12 15:47:17

Xtyna
New member
Inregistrat: 2009-10-26
Mesaje: 6

Re: boli cu transmitere sexuala

mersi

Offline

 

#713 2011-11-26 07:42:16

tin_jaunty
Membru
Inregistrat: 2011-11-26
Mesaje: 2

Re: boli cu transmitere sexuala

ufff...de putin timp am fost depistata cu o candidoza.nu am avut niciodata dureri sau mancarimi ori usturimi.am de mai bine de un an scurgeri pe care nu le'am luat prea mult in seama.problema ar fi alta ...aceea ca prietenul meu a avut initial sange in urina, apoi timp de o saptamana poate mai bine sange in sperma,iar la un momentdat sperma era maronie. acum urmeaza un tratament dar mai are senzatii de intepaturi in penis.am uitat sa spun ca in perioada in care avea sperma maronie avea dureri la unul din testicle.acum, desi urmeaza un tratament prescris de urolog, mai are senzatii de intepaturi si de cateva ori cand si'a dat  drumul la usturat,dar nu este ceva constant.ce vreau eu sa stiu, este daca eu sunt vinovata sau, mai bine zis daca din cauza acestei candidoze sa aiba aceste reactii.
inainte de a avea contact sexual neprotejat cu el, mi'am facut analizele din colul uterin cu exceptia uneia ...Neissseria gonorrhoeae. credeti ca aceste simptome pe care le are pot fi din cauza candidozei? ori poate fi altceva mai grav? multumesc!

Offline

 

#714 2011-11-26 08:32:06

tin_jaunty
Membru
Inregistrat: 2011-11-26
Mesaje: 2

Re: boli cu transmitere sexuala

ufff...in urma cu o saptamana am fost diagnosticata cu candidoza.problema este ca partenerul meu a avut sangerari in urina ,apoi in sperma si de cateva ori intepaturi  sau dureri ale testiclelor ,dar si usturimi la finalizare.apoi sperma a devenit maronie.inainte de a avea contact neprotejat , eu am facut toate analizele din colul uterin, mai putin Neisseria gonorrhoeae. este posibil ca din cauza candidozei mele sa apara astfel de simptome? mentionez ca niciodata nu am avut dureri, usturimi sau mancarimi;dar am avut aceasta scurgere alb-galbuie care a devenit in ultimul an branzoasa.eu nu am luat'o niciodata in seama.se'ntampla sa mai am uneori dar foarte rar si timp de cateva secunde...mancarimi pe care le simt in interior,dar nu le'am dat prea mare importanta .sad spuneti'mi daca eu as putea fi cauza problemelor partenerului meu. multumesc!

Ultima oara a fost editat de tin_jaunty (2011-11-26 08:32:31)

Offline

 

#715 2011-11-26 10:53:46

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: boli cu transmitere sexuala

Din cate stiam eu candidoza la barbati nu da scurgeri maronii. Prietenul tau ar trebui sa mearga la un urolog, si sa isi faca si niste examene la urina. Oricum daca se duce la medic , ii va recomanda teste complete.

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2011-11-26 10:54:08)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#716 2011-11-27 15:13:37

denisa26
New member
Inregistrat: 2011-11-17
Mesaje: 16

Re: boli cu transmitere sexuala

am luat tratament pt anexita
intrebarea mea este daca trebuie tratat si partenerul ?

Offline

 

#717 2011-11-27 15:51:29

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: boli cu transmitere sexuala

denisa26 a scris:

am luat tratament pt anexita
intrebarea mea este daca trebuie tratat si partenerul ?

Nu trebuie tratat partenerul . Anexita se intalneste doar la femei.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#718 2011-11-28 08:43:07

denisa26
New member
Inregistrat: 2011-11-17
Mesaje: 16

Re: boli cu transmitere sexuala

multumesc mult
o zi buna  !

Offline

 

#719 2011-12-21 15:49:57

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: boli cu transmitere sexuala

ma scuzati ca intervin, dar eu una nu m-as mai culca cu un barbat care are vizibil anormalitati pe penis, sau zona genitala in general... pana nu afla ce are, si nu ma asigur ca se vindeca vreau sa spun.

Offline

 

#720 2011-12-21 21:39:57

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

tin_jaunty a scris:

ufff...in urma cu o saptamana am fost diagnosticata cu candidoza.problema este ca partenerul meu a avut sangerari in urina ,apoi in sperma si de cateva ori intepaturi  sau dureri ale testiclelor ,dar si usturimi la finalizare.apoi sperma a devenit maronie.inainte de a avea contact neprotejat , eu am facut toate analizele din colul uterin, mai putin Neisseria gonorrhoeae. este posibil ca din cauza candidozei mele sa apara astfel de simptome? mentionez ca niciodata nu am avut dureri, usturimi sau mancarimi;dar am avut aceasta scurgere alb-galbuie care a devenit in ultimul an branzoasa.eu nu am luat'o niciodata in seama.se'ntampla sa mai am uneori dar foarte rar si timp de cateva secunde...mancarimi pe care le simt in interior,dar nu le'am dat prea mare importanta .sad spuneti'mi daca eu as putea fi cauza problemelor partenerului meu. multumesc!

imi cer scuza daca o sa iti par prea dura, dar partenerul tau este inconstient. sangerarea in urina, sperma maronie, deci cel mai probabil cu sange si dureri sunt semne de gravitate. trebuie sa mearga URGENT la medic, chiar daca i-a trecut acum.

nu cunosc secventa temporala a evenimentelor, dar as putea sa spun cu siguranta ca nu tu esti de vina pentru simptomele lui. el trebuie sa mearga neaparat la medic, poate fi orice si aproape toate sunt destul de serioase.

si da, cred ca si frankie ca nu e cazul sa faci sex neprotejat cu un barbat, chiar daca partener de mai mult timp, care are sperma maronie.

sanatate amandurora!

Offline

 

#721 2011-12-22 00:53:37

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: boli cu transmitere sexuala

sa-l trimiti de urgenta la urolog si sau dermato-venerolog...

Offline

 

#722 2012-01-18 12:24:23

gabrielapopescu
New member
Inregistrat: 2011-12-09
Mesaje: 15

Re: boli cu transmitere sexuala

va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema ,am last un mesaj aici dar intre timp am aflat care este problem,dar va rog am o alta problema acum este oare posibil ca partenerul meu sa fie diagnosticat cu chlamdya ,si-a facut toate analizele posibile ,a iesit doar clamidya dar eu mi-am facut 3 teste pt acesta infectie si toate au iesit negative  ,la medcenter ,medlife si alfha medical,si pt gonoreea ,mycolpasma,si urethplasma,intre timp am facut si ex bateriologic secretie vaginala si cultura secretie vaginala si mi-a iesit tricomaniaza si vaginita ....dar eu nu mai inteleg nimic cum eu am aceasta infectie(ppe care am tratat-o intre timp)si el are chlamidya? este posibil ca el sa aiba tricomaniaza dar sa nu fie depistata ,mentionez ca am avut simptome la 4 zile de la contactul sexual iar el dupa aproape 1 luna doar usturimi la urinare dar nu tot timpul

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.