homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Boli cu transmitere sexuala-37


#685 2011-07-28 03:13:20

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

Xtyna a scris:

Buna ziua,am si eu o intrebare,sotul meu are o inflamatie pe varful penisului care s-a intarit si s-a inrosit,iar acum s-a strans pielea si are numai un orificiu mic,stiti vreo metoda de tratament acasa?? e foarte incapatanat si nu vrea la doctor,va multumesc

trebuie sa mearga la doctor. spune-i ca daca nu merge e posibil sa ajunga sa faca pipi doar printr-o sonda, in general functioneaza.

poate fi orice...

sanatate va doresc.

Offline

 



#686 2011-08-25 11:20:17

eu_nashu
Membru
Inregistrat: 2011-08-25
Mesaje: 2

Re: boli cu transmitere sexuala

buna ziua am si eu o intrebare este adevarat ca negii genitali se pot trata si cu otetul de mere..daca imi poate raspunde si mie cineva asi fi recunoscator

Offline

 

#687 2011-08-25 11:35:52

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

eu_nashu a scris:

buna ziua am si eu o intrebare este adevarat ca negii genitali se pot trata si cu otetul de mere..daca imi poate raspunde si mie cineva asi fi recunoscator

negii genitali se trateaza cu tratamentul recomandat de medic, care a hotarat ca sunt negi genitali si care a recomandat un anume tratament. otetul de mere poate functioneaza, habar nu am, dar doar ca ceva alternativ sfatului medicului.

sanatate si succes.

Offline

 

#688 2011-08-25 11:39:46

eu_nashu
Membru
Inregistrat: 2011-08-25
Mesaje: 2

Re: boli cu transmitere sexuala

ve multumesc din suflet... mai am o singura intrebare am vazut pe site ca doamna doctor Evelyn are un cabinet se fac consultatii gratuite pt elevi si studenti pt aceasta problema????

Offline

 

#689 2011-08-25 11:46:14

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: boli cu transmitere sexuala

e doctor de planning, nu ginecolog.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#690 2011-09-04 13:39:43

MiLLa
Membru
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 1

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna ziua! La inceputul lunii decembrie 2010, am fost diagnosticata cu trichomoniaza urogenitala.La inceput s-a manifestat prin mancarimi carora nu le-am dat mare importanta.Ultimul raport sexual intretinut in perioada aceea a fost dureros, dar si exista senzatia de mancarime in timpul actului.Zilele urmatoare , fiind la menstruatie, nu am putut sa ma duc la un consult ginecologic si automat nu am luat niciun medicament dupa "ureche".In cele 7 zile , cat a durat menstruatia lucrurile s-au inrautatit, inflamandu-se doar labia dreapta , pe interiorul careia se aflau mici basicutze albe care supurau.Era ca un fel de puroi.Nu puteam nici sa merg, nici sa stau pe scaun, nici sa dorm pe o parte, pentru ca ma durea ingrozitor.La medic , am facut o analiza la secretie si am fost diagnosticata cu trichomoniaza.Am facut spalaturi vaginale cu ceai de plante, am folosit Lomexin pt aplicatii locale ,ovule Cervugid si Metronidazol.Desi am respectat cu sfintenie tratamentul, secretia vascoasa alb-galbuie nu a disparut.La fiecare analiza repetata, trichomonasul era prezent.Nu imi explic cum de nu a trecut.La un moment dat, la o analiza, mi-a iesit chiar si Gardnerella.Tin sa precizez ca dupa diagnosticare toate contactele sexuale au fost facute folosind protectie asa cum mi-a zis medicul (prezervativ).In vara acestui an, am hotarat ca dupa 6-7 luni de chin cu acelasi tratament, sa consult un medic din capitala(eu nefiind din Bucuresti).La consult mi s-a zis ca am 2/3 din colul uterin de culoarea capsunei si ca trebuiesc cauterizata cat mai repede posibil,pentru ca sunt tanara, am 22 de ani si ar fi pacat sa nu ma tratez.I-am zis de trichomonasul meu si mi-a zis sa fac analize pentru toate tipurile de BTS.Recunosc, cel putin pentru Trichomonas , analiza a fost facuta diferit, adica secretia vaginala pusa intr-o substanta anume.Pe 27 august am fost cauterizata, insa fara sa primesc un tratament pentru perioada recuperatorie.Mi-a zis sa nu folosesc tampoane interne si mi-a recomandata repaus sexual 6 saptamani.Acuma , dupa o saptamana de la cauterizare, am o scurgere mai mult apoasa.Imi fac griji pentru ca nu stiu daca e normal.Pe 15 septembrie am programare pentru citirea analizelor la secretie si Papanicolau.
Astept un raspuns, un sfat ...o indrumare de la un medic sau oricine a trecut prin asa ceva sau stie ce ar trebui sa fac in continuare!
Va multumesc ! O zi buna si multa sanatate!

Offline

 

#691 2011-09-04 16:18:42

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: boli cu transmitere sexuala

secretia apoasa este normala dar eu stiu ca nu se face nici o interventie pe col atata timp cat exista o infectie in zona.
dupa interventie, in general se prescriu ovule care sa favorizeze vindecarea, gen cervugid, si/ sau ovule cu spectru larg care sa previna infectarea. unii medici prescriu si antibiotice sistemice si antiinflamatoare.
sau varianta mai invechita, cu "pansamentele" care constau in aplicatii de ceva ( habar n-am ce) si care se face la cabinet de catre medic.
nu stiu daca toate astea sau o parte din ele sunt indispensabile, iti spun doar ceea ce stiu din experienta mea si a altor fete care au avut astfel de interventii la nivelul colului.

Offline

 

#692 2011-09-15 22:58:49

honeyanusk
New member
Inregistrat: 2008-12-10
Mesaje: 29

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna seara am si eu o intrebare : am un partener de cateva luni si am facut prostia sa ma culc cu el neprotejat si la cateva zile dupa am inceput sa am mancarimi si usturimi in zona  genitala... o sa ma duc la un ginecolog dar imi este cam frica poate fi ceva grav ?


~~~~ `iub`~~~~

Offline

 

#693 2011-09-15 23:20:44

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: boli cu transmitere sexuala

Poate fi o bts (boala cu transmitere sexuala)

Offline

 

#694 2011-09-21 21:43:59

kata1984
Membru
Inregistrat: 2011-07-01
Mesaje: 2

Re: boli cu transmitere sexuala

candidoza se poate instala si din cauza unor analgezice sau altor medicamente puternice(de ex. Coxtral)?

Offline

 

#695 2011-09-21 22:32:58

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

kata1984 a scris:

candidoza se poate instala si din cauza unor analgezice sau altor medicamente puternice(de ex. Coxtral)?

nu. daca insa ai o problema de sanatate mai serioasa, o durere foarte puternica ce determina administrarea de analgezice, putem considera ca esti cumva mai jos cu imunitatea, prin urmare la risc pentru a dezvolta candidoza. dar, cum am spus, nu exista o legatura intre analgezice si aparitia candidei.

Offline

 

#696 2011-09-25 13:21:05

dana93
New member
Inregistrat: 2008-10-07
Mesaje: 80

Re: boli cu transmitere sexuala

Buna, am si eu o problema, am observat in zona pubiana un fel de cos, mai mare putin, care e destul de tare sub piele, si pe care l-am stors, si a iesit un lichid galbui, care apoi a ramas tot tare, dar care nu ma doare... credeti ca e o boala cu transmitere sexuala? Mentionez ca am un prieten stabil, dar nu folosim prezervativ, intrucat eu iau Yasmin de 3 ani.

Offline

 

#697 2011-09-27 19:13:54

dana93
New member
Inregistrat: 2008-10-07
Mesaje: 80

Re: boli cu transmitere sexuala

Poate cineva sa-mi dea un raspuns, va rog?

Offline

 

#698 2011-09-28 09:50:23

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: boli cu transmitere sexuala

Eu cred ca e doar un cos mai incapatanat care o sa treaca in cateva zile. Daca te-ar fi durut sigur ar fi fost un furuncul. Eu nu cred ca poate sa fie un bts.


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#699 2011-09-30 22:02:05

danib
Membru
Inregistrat: 2011-09-30
Mesaje: 3

Re: boli cu transmitere sexuala

dana93 a scris:

Buna, am si eu o problema, am observat in zona pubiana un fel de cos, mai mare putin, care e destul de tare sub piele, si pe care l-am stors, si a iesit un lichid galbui, care apoi a ramas tot tare, dar care nu ma doare... credeti ca e o boala cu transmitere sexuala? Mentionez ca am un prieten stabil, dar nu folosim prezervativ, intrucat eu iau Yasmin de 3 ani.

am patit si eu acelasi lucru. a trecut in cele din urma, dar mi-a ramas o pata rosie, ca o cicatrice. imi poate spune cineva sigur ca nu e ceva legat de BTS? mentionez ca sint casatorita, am 2 copii si iau si anticonceptionale. multam fain.

Offline

 

#700 2011-09-30 22:29:23

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: boli cu transmitere sexuala

danib a scris:

dana93 a scris:

Buna, am si eu o problema, am observat in zona pubiana un fel de cos, mai mare putin, care e destul de tare sub piele, si pe care l-am stors, si a iesit un lichid galbui, care apoi a ramas tot tare, dar care nu ma doare... credeti ca e o boala cu transmitere sexuala? Mentionez ca am un prieten stabil, dar nu folosim prezervativ, intrucat eu iau Yasmin de 3 ani.

am patit si eu acelasi lucru. a trecut in cele din urma, dar mi-a ramas o pata rosie, ca o cicatrice. imi poate spune cineva sigur ca nu e ceva legat de BTS? mentionez ca sint casatorita, am 2 copii si iau si anticonceptionale. multam fain.

nu poate sa iti confirme nimeni sigur nimic pe forum. probabil ca nu e un bts, dar poate ca este. faptul ca esti casatorita, din pacate nu iti ofera un scut impotriva btsurilor. cel mai probabil a fost doar un cos, dar repet, sigur nu iti poate zice nimeni pe un forum, fara sa vada leziunea.

Offline

 

#701 2011-10-01 08:35:46

danib
Membru
Inregistrat: 2011-09-30
Mesaje: 3

Re: boli cu transmitere sexuala

multumesc

Offline

 

#702 2011-11-09 13:23:50

ciresica_oky_doky
Full member
Inregistrat: 2007-06-20
Mesaje: 671

Re: boli cu transmitere sexuala

am fost azi la ginecolog..pentru control..si mi-a spus ca as fi suspecta de chalmyda..acum nu prea inteleg eu cum a ajuns dansa la concluzia aceasta..ideea e ca eu acum 2 sapt am simtit o durere puternica in zona overelor si am avut o scurgere maronie, dar s-a intamplat doar odata dupa care totul a fost in regula..

1. de unde as fi putut lua o astfel de infectie?
2. iese infectia asta si la examenul de secretie obisnuit? sau tb un examen special?


Daca ar fi sa aleg intre a respira si a te iubi, as folosi ultima suflare ca sa-ti spun "Te iubesc!"-  hjarta    hjarta     hjarta    hjarta    hjarta

Offline

 

#703 2011-11-09 13:32:40

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: boli cu transmitere sexuala

1. chlamydia se ia pe cale sexuala, 1 din 10 tineri o au. la femei, daca e netratata ani de zile duce la infundarea trompelor sau o inflamare cronica a ovarelor si/sau trompelor.
2. cultura din col simpla (sau cultura din secretia vaginala) nu include si chlamydia, insa arata alte infectii. ca sa vezi daca ai chlamydia, trebuie o analiza speciala de chlamydia care se face tot din secretia din col (sau din sange), insa trebuie platita separat.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-11-09 14:35:04)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.